G-Shocky a cesty do vesmíru
Které hodinky používají kosmonauti? Nejčastěji zazní jako odpověď Omega, potom možná Fortis. Jsou to správné odpovědi, jenže realita je trošku pestřejší. Ale začneme hezky po pořádku.
Dobývání vesmíru klade na veškerou používanou techniku enormní nároky. Ať už se jedná o palubu kosmické lodi, či volný kosmický prostor, musí vše spolehlivě fungovat v hodně specifických a náročných podmínkách. Začněme startem, kdy je celá kosmická loď vystavena několikanásobnému přetížení. Dále následuje stav beztíže, který je však náročný především na těla kosmonautů. Výstupy do volného prostoru jsou díky teplotě kolem-200 stupňů Celsia a vakuu také na hony vzdálené podmínkám na matičce zemi. Pak následuje návrat, který také není pro loď a celou posádku procházkou růžovým sadem.
Tyto výše zmíněné podmínky musí spolu s kosmonauty přežít i jejich hodinky. Dnes již existuje celá řada firem, jejichž hodinky se dostaly do vesmíru, například Omegy, Seika, Bulovy, Casia, Walthamy, Fortisy, Breitlingy a Poljoty. Ovšem nyní může s NASA do kosmu jen čtveřice značek.
Pro vstup do volného prostoru má americký NASA i ruská RFSA certifikovány hodinky značky Omega, model Speedmaster Professional "Moon Watch", které se dostaly spolu s Apollem 11 i na měsíční procházku. Pro palubu ISS a výlety do okolního prostoru jsou certifikovány hodinky Fortis, model B-42 Official Cosmonauts. Na palubu si však kosmonauti dnes berou nejraději různé modely z řady G-Shock hodinkového giganta Casio nebo některý model z řady Ironman firmy Timex (například model DataLink).
Volnému kosmickému prostoru vyhovují mechanické hodinky lépe, než ty s polovodičovými součástkami a displeji z tekutých krystalů. Ovšem na kosmické lodi je praktičtější využít klasické digitálky se stopkami, odpočtem, několika časy, budíkem, atd. Zde se na módu a styl moc nehledí.
V novodobé historii létaly s kosmonauty nejčastěji Casio G-Shock DW-5600. Na přelomu 80. a 90. let s nimi američtí kosmonauti třeba odstartovali éru raketoplánů. Tehdy se jednalo o typ DW-5600C a DW-5600C-1V. Od roku 1995 jej pak nahradil typ DW-5600E-1V, který se lišil především funkcí Illuminator, která nahradila původní osvětlení pomocí malé žárovičky. Vedle toho se na zápěstí kosmonautů často objevoval typ DW-5900, nejprve 5900-C1 a později 5900-1V. V současné době se do vesmíru dostal například model G-9000 a za zmínku stojí i limitovaná edice již zmíněného modelu DW-5600 pojmenovaná po japonské kosmické agentuře JAXA.
Na konci 90. let vyvinula firma Omega podobně koncipované hodinky. Typ X-33 (přesněji Speedmaster Professional X-33 "Mars Watch") byl speciálně vyvinut pro kosmonauty a jak obchodní název Mars Watch napovídá, měli si jej kosmonauti i vzít na cestu na Mars. Což je analogie k mechanickým Moon Watch. Bohužel se tak nejspíš nestane. Cesta na Mars je v nedohlednu a hodinky se v současné době už nevyrábí. Na zápěstí kosmonautů se však i dnes objevují naprosto běžně, tak možná má NASA dostatečně velké zásoby.
Na internetu je ke shlédnutí velké množství fotek z paluby kosmických korábů, stačí se zadívat na zápěstí a pak se pokusit zjistit, cože to mají zrovna na zápěstí. Možná budete překvapeni, jak levné hodinky nosí osádky strojů miliardové hodnoty.
PS: Abyste si nemysleli, že nějak utíkám od hlavní myšlenky blogu, což jsou vojenské hodinky. Tak vězte, že G-Shocky patří mezi nejcastější hodinky, které nosí vojáci na zápěstí. Zde je jeden malý "armádní" test, co všechno takové hodinky vydrží: geocities.com/shakyjake64/9000test.html.
0 komentářů
Doporučené komentáře
Neexistují žádné komentáře
Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.
Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat
Vytvořit účet
Vytvořte si nový účet. Je to snadné!
Vytvořit nový účetPřihlásit se
Máte již účet? Zde se přihlaste.
Přihlásit se