Přejít na obsah

Alaska

Členové
  • Příspěvky

    17
  • Registrace

  • Přítomen

Profile Information

  • Bydlí
    SU

Návštěvy profilu

Návštěvy profilu jsou zakázány a nejsou zobrazeny ostatním uživatelům.

Alaska's Achievements

Začátečník

Začátečník (2/8)

0

Popularita

  1. Moje domněnka je taková, že řada "J" má u dolního okraje ciferníku jak je označení kalibru, vlevo drobně "MADE IN JAPAN". Pár jsem jich viděl a zatím to tak fungovalo.....
  2. Safra, ne že ne, ale taky bych se přidal k "amorálním" na jejich stranu :-). How?
  3. Alaska

    Seiko 5

    Tady jich je na výběr dost http://www.21jewels.com/products.asp?perpa...etproducttype=8 Sám jsem vlastníkem jedněch v černém provedení s nylon tahem. Velmi dobře se nosí, jdou po měsíci cca +5s denně, rezerva nátahu spolehlivých 48h. Myslím dobrý kup na běžné denní nošení třeba do práce.
  4. Díky všem za vysvětlení, za názorné obrázky i tabulku, můj zkoumavý technický "duch" se cítí plně spokojen :-)
  5. Dovolím si založit nové téma. Pořídil jsem si automaty SEIKO Military s automatickým nátahem. Máte někdo zkušenost s hodinkami, které mají ukazatel nátahu, jak moc po denním nošení je pérovník natažený? Nebo za jak dlouho po točení na "watchwinderu" je plně natažený? Předpokládám, že po plném natažení už potom rotor volně "prokluzuje" přes nějakou spojku,že? Poraďte, odborníci - hodináři.....
  6. Nejsem hodinář, ale strojař. Když v převodovce přidáte do záběru několik dalších kol, zvětší se ztráty (třením) a silové poměry. Proto tedy bude doba běhu se zapnutým chronografem kratší. Tak jinak. Pro zjednodušení budu počítat na nataženou pružinu 6 otáček pérovníku, rezerva chodu 24 hodin. Hodinová ručička se za 24 hodin otočí 2x dokola, minutová 24x, vteřinová 1440x. To je pevně daný převod. Když z hodinek vymontuji setrvačku a kotvu, zůstane mi převodovka a když mechanismus po natažení pera uvolním, vytočí se péro za chvilku. To, že hodinky jdou 24 hodin způsobuje setrvačka a kotva, která převod hodinek brzdí. Jeden kmit setrvačky má stanovenou délku a znamená pootočení kolečka o určitý úhel. Proto je přidání jakéhokoliv dalšího kolečka, které nemění převod, ale jen bere otáčky z některého kolečka, bezvýznamné z hlediska délky chodu. PS: nejsem hodinář, ani strojař, tak ať to vysvětlí nějaký hodinář Pokud se budeme bavit o mechanismu bez jakýchkoliv ztrát, máte v podstatě pravdu. Jenže takový neexistuje. Pérovník, který bude teoreticky pohánět pouze jedno kolečko, se vytočí víc ze svého nátahu než ten stejný a stejně natažený pérovník, který bude pohánět 100 koleček protože potřebuje větší sílu na překonání třecích a jiných sil v soukolí.
  7. Určitě musí být rezerva chodu kratší - a jste si jistí, že je to jen nějakých 10 minut ? Vždyť chronograph musí spotřebovat přibližně podobnou dávku energie pera, jako samotné hodinky, což by podle běžné logiky muselo krátit rezervu chodu zhruba na polovinu - ale nevyznám se v rozložení sil ve strojku, možná tam jsou nějaké převodové kompenzace ? Třeba stopky jdou více "do rychla", takže jim stačí méně energie na stejný čas, třeba na úkor celkové přesnosti, přičemž se vychází z toho, že se používají jen krátkodobě ? U automatů to bude jedno, ty se nejspíš stihnou za provozu donatahovat, ale u manuálního nátahu by to mělo být znát. Tohle by mě zajímalo více v detailu - mechano, uměl bys to blíže rozebrat ? Hodinky jsou přece převodovka složená s daného počtu převodových koleček. Natažením péra se nashromáždí energie na určitý počet otáček pérovníku, ty otáčky se zpřevodují a rezerva chodu je daná celkovým počtem kyvů setrvačky. Pokud se někde uprostřed v té převodovce přidá do záběru další kolečko, které pohání ručičku stopek a nemění celkový převodový poměr, nemá to na celkový počet otáček pérovníku velký vliv. Nejsem hodinář, ale strojař. Když v převodovce přidáte do záběru několik dalších kol, zvětší se ztráty (třením) a silové poměry. Proto tedy bude doba běhu se zapnutým chronografem kratší.
  8. Chlapi, co takhle zelené TABASCO? :-)
  9. Tak to musíš být asi tak 2x starší než já. Nevím, jestli bych Vám neměl vykat, pane. :-) pravda, nedávno mě přibyl čtyřicátýdruhý křížek, ale vykání tady určitě není na místě. Docela vaší generaci závidím, dnes jsou možnosti úplně jinde. Myslím, že pokud budete mít výdrž, trpělivost a chuť, úspěch se určitě dostaví. A lidí, co tomuhle řemeslu opravdu "vládnou", těch je jak šafránu, možná i méně. Hodně zdaru !
  10. Jsem na tom podobně, mechanické hodinky jsem kdysi vlastnil (PRIMKy,POLJOTy - dřív pořádně nic jiného nebylo).Pak dlouho digitálky, po opravě leží na skříni. No a teď se možná vrátím zpátky k mechanikám. Začal jsem tady na fóru nejdřív číst a číst a číst. Potom jsem se zaregistroval a poprosil člena fóra "vana" http://forum.chronomag.cz/viewtopic.php?id=4497 o literaturu a dvě knihy stáhnul z odkazů tady na fóru. Nic ve zlém, jdeš na to od lesa, ale trocha té teorie neuškodí. Osobně dřív než prostuduju ty knihy, do ničeho se určitě pouštět nebudu a potom bůhví jestli. Chce to nakoupit vercajk atd. A demontovat strojky bůhvíčím jen tak - to už mám tak 35let určitě za sebou :-). Přeji hodně úspěchů a hlavně výdrž ve studiu - ať už teoretickém, tak i praktickém.
  11. Odešlo jen to sklíčko, hodinky šly a ještě jdou :-). Problém byl v té době autorizovaný servis. V papírech byl napsaný nějaká firma tuším "Tázlar" v Novém Městě nad Metují. Jsem z Moravy, ale naštěstí známá tam odsud je a má tam rodiče. Tak se mě ujala. Jenže ouha, v té době už tahle firma neexistovala. Protože jí bylo asi hloupé mě nechat ve štychu, hodinky vzala do Prahy a jala se shánět tam. Nakonec chudera sehnala přes nějakých X známých, nestálo mě to nic (oficiálně snad okolo 1000Kč), ale ta doba byla téměř rok. No a já si odvykl hodinky nosit, času je všude dost a prostě mě to rozladilo. Hodinky leží na skříni a koukám na ně jen kvůli počasí, měří parádně tlak (atmosferický). Službu udělaly, nemůžu si stěžovat a teď jsem narazil na tenhle webík. Opět se projevila chuť něco nosit, trochu to brzdí tyhle problémy. Jsem z malého města na Moravě, ale není nedosažitelná třeba Olomouc, Pardubice...někde by se snad mohl najít solidní hodinář, na kterého se dá v případě mechanických hodinek obrátit s opravou, seřízením atd.
  12. Seřízení po cca. 3 měsících, čištění po 1-2 letech, opravy - nikdy . Do té doby všechno potřebné nastuduješ. Ty doby bych už nějak vytušil, o to nejde. Rád bych, aby jste se Vy, zkušenější podělili kde hledat schopné a solidní hodináře :-), hlavně z vlastních zkušeností. Dřív to takový problém nebyl, ale dnes v éře "podavačů" (rozumněj prodavačů) zboží přes pult mě tohle tak trochu odrazuje. A o to víc, že mám vlastní zkušenost. Před nějakými 12-13 lety jsem si pořídil hodinky CASIO, digitální, takové ty lepší s barometrem, výškoměrem atd. (cca 6000Kč). Absolutní spokojenost, baterii vyměnit bylo horší, ale dalo se. Čtyři roky zpět mě neštastně spadly v koupelně sklíčkem (minerální) přímo na kachlíky. A bohužel prasklo. A začalo martyrium, které trvalo téměř rok. To tu líčit nebudu, jen jsem chtěl nastínit jádro "pudla"....
  13. Zdravím všechny "hodinkáře". Prostudoval jsem celou tuhle sekci, trvalo to, ale nakonec se podařilo. Můj pocit - hodinky vybrat je "krásný" problém, ale až si je vyberu a asi nezůstanu u jedněch, po nějakém čase "užívání" vyvstává otázka servisu (seřízení, čištění, oprav atd.). Na výměnu tahu, řemínku bych si asi ještě troufl, ale toť asi vše. Proto bych rád oživil Vašimi zkušenostmi téma oprav, seřízení a hlavně kde ANO, kde NE.
×
×
  • Vytvořit...