Přejít na obsah

Dagbog

Členové
  • Příspěvky

    39
  • Registrace

  • Přítomen

Vše od uživatele Dagbog

  1. Asi jsem měl upřesnit - Leatherman Style PS právě nemá úmyslně žádný nůž a je mrňavý. Má kleště, nůžky, pilník se šroubovákem, karabinu jako otvírák a pinzetku. Každopádně díky za zkušenosti. Taky automaticky předpokládám, že na multitoolu je nůž.
  2. Mám dotaz na Leatherman Style PS; nevím jestli se to tu nerozebíralo, ale "style" i "ps" se špatně hledají (našel jsem jen zmínku, ale ne zkušenosti). Jak vám tahle drobnost prochází - jednak do letadla, jednak na společenské akce? Sice TSA safe, ale i gorila má nárok na názor, že. A jak se vám to používá? Je to jenom nouzovka a hezký přívěšek, nebo tím fakt můžu utahovat šrouby a matky? Dá se tím nějak dostat do konzervy? Respektive, pokud to tu někdo má, použije ten Style PS nebo nosí navrch něco dalšího?
  3. Máte někdo zkušenosti s kuchyňskými noži Sanelli? Viděl jsem je v železářství za dobré ceny (asi jako KDS Trend) a rovnou (a jenom) profi řadu. Jsou italské a ošklivé (zelená guma na držátku), tak asi musí být dobré, jiný selling point snad ani mít nemůžou. Jeden malý jsem vzal na zkoušku a nový dobrý (no na zkoušku, hlavně proto, že jsem při broušení vyhodil starou příšernou tupou kudličku a zjistil, že bez pidinožíku doma není klid a mír). Na čepeli píšou X50 Cr Mo 14 (ne, není tam V), pokud to někomu něco říká.
  4. Tohle prostředí asi není úplně to pravé pro sledování přesnosti quartzu. Většina z nás má více hodinek, takže tyto netráví čas ve stabilní teplotě lidského zápěstí. Pradoxně tak nejpřesnější hodinky na poličce nemusí být ty nejpřesnější pro denní nošení. Jinak jsem teda prošel hodinky po změně času (etalon bylo RC řízené Casio Lineage, pro kontrolu porovnané s RC Eurochron - mimochodem tyhle Ruhly chytají signál uložené v půlce paneláku) a výsledky jsou: Seiko 5e31 high standard version +0sSeiko 5934 +15s Citizen 6100 +3sCitizen e812 -10s Vintage Orient +25sCasio Oceanus +15s Suunto t3d +6sSuunto T6c +1s Wittnauer Ronda Mastertech 7003 +12s Wittnauer 12d03 Swiss (asi Ronda) +1sTo samé v jiné barvě (12d04) +10s Sector Mountain Master +3s Sector Marathon Master +11s Certina DS Pro -45sSwiss Horn (swiss made fashion) +18s Ty nejstarší vintage kousky by měly jít většinou seřídit, ale nepotřebují to, nechávám být. Certina odchází, to vím, odchází už léta, ale při ceně modulu bude levnější je někde sehnat z druhé ruky, zatím ponížili na pracovní, mám je rád a takhle je aspoň víc užiju. Casio Oceanus samozřejmě vnitřně dělají +0s, ale pohybem v magnetickém poli a možná i nárazy ujíždí sekundovka a to docela dost, jak vidět. Seiko 5e31 high standard version nepřekvapilo, překvapuje jen, jak ten modul skromně vypadá a že tenké oblekovky mají WR 100; inu Seiko.
  5. Uvážil bych taky příjmy na rodinu, ženy asi většinou nepracovaly a sociální a zdravotní zabezpečení musel sobě respektive rodinným příslušníkům člověk zajistit sám. Pak jsme dnes na té úrovni, co tehdy, tak dvoje kvalitní moderní hodinky (řekněme solár+rádio Citizen) za měsíční plat. Zajímavé by pro srovnání bylo, kolik tehdy stály luxusní hodinky, řekněme Cartier Tank ve zlatě.
  6. Nosíte vintage hodinky na dobových plechových tazích? Přijde mi, že staré ohýbané plechy kontrastují s kvalitou starých pouzder. Dneska udělá čínská fabrika plný tah za stovku, mesh za půl, plech tak vypadá jak popelka. Navíc plech bývá vytahaný, občas místy zkorodovaný, je tenčí, než je dnes zvykem. Zase je to ale dobový kousek se vším všudy, tenký tah je pohodlnější a praktičtější. A samozřejmě - vitrínové kousky zůstanou dobové. Tak jak, nosíte staré plechové tahy? A pokud ne, co místo nich, moderní tah nebo hezký řemínek?
  7. Malou vteřinovku mám u quartzu raději - není tak vidět, jak poskakuje a že nesedí na indexy. Za mě ten druhý Citizen, Citizen bývá přeplácaný a ten druhý je ještě snesitelný. I když 44mm x 12 mm je na mě už obrovské. Certina pěkná, ale nemá den v týdnu a nemá RC. Zase je považována za "exkluzivnější" značku. Předvýběr dobrý, šel bych je vyzkoušet naživo. A dovolil bych si nesouhlasit s JanNovákJan, že Grand Seiko Quartz nebo Breitling Aerospace jsou vyhozené peníze.
  8. Tahle "služba" je strašná. Prý špatná adresa - napíšu na eBay, tam mi napíšou, že s Piney Bowes nejsou propojeni (jaké je století?) a že musím na Pitney Bowes sám. Tam mi odpovědí, že DPD psali, ale že si to musím nakonec domluvit sám. DPD na webový formulář kašle. Na telefon se po půl hodině člověk dovolá (placená linka) - adresa je OK, ale prý nemáme zvonek (panelák o třech sekcích, ty zvonky se nedají přehlédnout). Tak tedy doručí znovu. Řidič přijede z druhé strany (je tam banka), poruší předpisy (parkoviště jen pro klienty) a je hrozně nervózní, že tam nejsem předem. SMS, telefon ani email DPD předem neposílá (pokud si dopravce nepřiplatí a to si nepřiplatil), takže zásilku ani nepřesměrujete na výdejnu. Tracking balíčku na eBay je nekompletní, číslo zásilky po opuštění Pitney Bowes zahrabané, název dopravce nesrozumitelný. EBay GSP je neflexibilní, neumí kombinovat, je předražený, nejde zvolit jiné dodání, jak ho jednou navolíte - navíc zvolit pro eBay zásilky službu určenou prakticky jen B2B, to jsou takové nekompetentní držgrešle. Teď další zásilka ve stejném stylu, asi bude nejjednoušší se na to vykašlat a požádat o vrácení peněz za nedoručenou záslku, to prý na eBay funguje výrazně líp.
  9. Má to digitální čas? A ukazuje stejně jako ručičky? V silném magnetickém poli se mi u levnějších ana-digi někdy rozeštělují ručičky. No, levnějších, dělá to i starší Oceanus. Prý se mohou rozhodit i nárazem, ale s tím nemám zkušenosti. Hodinky by měly mít funkci nastavení ručiček, když se vyvolá, je obvykle vidět, jestli nejsou pootočené.
  10. Obávám se, že Nový zákon není o detailních praktických radách, ty najdeme ve Starém zákoně nebo Koránu. Podobenství o dělnících na vinici jednak ukazuje, co se rozumí pod pojmem spravedlnost - zdaleka ne rovnost, ale dodržování smluv. Dodnes s tím mají idealisté problémy. Dělníkům se neplatí jeden denár náhodou, je to taková dobová průměrná mzda, takže lidi dostanou tolik, kolik potřebují ke slušnému životu. Ti, co makají, mají nesmyslné požadavky - nějakých 200 000 měsíčně za nekvalifikovanou práci - to je evidentně absurdní dnes stejně jako to absurdní muselo připadat tehdy. Ono v tom bude ještě víc, ale nejsem dva tisíce let starý židovský mudrc, aby mi to všecko docvaklo, nejsem nic z toho, jako většina křesťanů. Je to taková poezie reflektující dobové reálie, sepsaná s velkým odstupem podle stařičkých pamětníků mimo mainstream. Někdo si myslí, že to chápe, aniž by to četl, někoho štve, že to napoprvé nechápe, lidi jsou divní. Jsou to krásné knížky, které svého času stály hotové jmění a levněji se vyrobit nedaly. Stejně jako hodinky byly kdysi drahé a levněji to nešlo. Dnes už není ani jedno pravda. Apoň tolik mají společného, krásné, drahé, ale přitom zdaleka ne luxusní věci (pro někoho) denní potřeby.
  11. Ono když se jeden podívá na ta předimenzovaná jednoduchá pouzdra z oceli a srovná si je s dřivějšími zlatými či masivně zlacenými, tvarovanými a leštěnými na samotné hranici technologických možností, zdobenými ciferníky a tvarovanými sklíčky, není se mnoho co divit, že je to dneska tak snadné napodobit. Navíc nám stačí nám přesnost mimo COSC specifikaci, nevadí nám zmagnetizování nepokoje, nepotřebujeme aby lumi vydržela do rána. A ty Rolexy jsou teda falešný krám nebo je to parametry plně srovnatelná unikátní ruční práce zkušeného řemeslníka (na rozdíl od tovární výroby zbytku značky)?
  12. Ten Citizen má předimenzované pouzdro, strojek bude téměř jistě na první pohled menší. Citizen mi po cca 12 letech drží nabití jen asi na měsíc dva, což je v létě pohoda, v zimě nutno dát občas ven. Aftermarket článek je dostupný u elektro prodejce cca za 200, ale má přiletovaný konektor (kus plíšku), se kterým jako originální díl přijde u hodináře na cca 800. Citizen jsou poněkud opomíjené, velice kvalitní hodinky (spíše v ranku Seiko než Casio), a vzhledem k nedostupnosti Casio Oceanus v Evropě jsou, domnívám se, ta lepší volba. Ty Casia mají navíc funkce digitálek (budík, stopky atd.) a mají pro mě podstatný den v týdnu. Osobně nepovažuju solární napájení za výhodu, přítomnost solárního článku limituje vzhled ciferníku a porovnám-li cenu originálního akumulátoru a cenu baterií (včeně práce profesionála) nevidím úsporu peněz a ani významnou úsporu péče. Výjimkou jsou Casio Pro Trek, které mají velkou spotřebu a výměna baterie v terénu může být problematická.
  13. Do mechanik člověk sice doroste, ale pak z nich zase vyroste, nějaký to pořádný trafo nebo kladivo a hned jdou blbě. Mechanický hodinky jsou jak zlatej řetěz, stojí to kupu peněz, na nic to není a jen to překáží*. Ty rádiový Citizeny jsou fajn, hlavně mají day date, nikdy nevíš, jakou brigádou se budeš přiživovat a jestli nevypadneš z týdenního rytmu. Přinejhorším si podle nich budeš řídit mechaniky. Akorát že se zlatá omlacuje. *(no dobře, jsou i mistrovská díla zlatnická a hodinářská)
  14. Levný titan vypadá po čase dost uboze. Slušný titan podle mě vypadá po mnoha letech dobře. Zkušená firma leští jen neexponované povrchy, zbytek je matný a škrábnutí nejsou na pohled výrazná (zblízka je to, pravda, poškrábaná oleštěná hrůza). Ono to poškrábání má svou výhodu - první škrábnutí přijde ani jeden neví jak a pak už je mu to fuk. Jinak můžu jen potvrdit, že hodinky vypadají v titanu spíše sportovně a že jsou pohodlné - vahou, teplotním komfortem. Jo, a titan krásně ladí se zlatou barvou v bicoloru, líp než ocel (asi že ta zlatá je taky nějaká sloučenína titanu). Titanové hodinky mi ale nikdy nikdo nepochválil...
  15. Z těch casio Wave Ceptor se podívej po řadě Lineage - bývá to celoocelové a evropské modely mívají safír (japonské mají sklo, japonci asi na safir moc nedají nebo co). Multiband 5 (a 6) chytá německý vysílač, u mě bez problémů, ono se obecně dá očekávat, že evropský model bude chytat evropský vysílač (staré japonské a americké modely nemusí). Plastové tělo má smysl u G-Shock, kde pomáhá tlumit nárazy, na těch na obrázku výše je to šizený hnus, který možná okolí nevidí, ale ty ano, každý den. U Casio je výběr jednoduchý - člověk dojde do prodejny, která je na každém rohu, a vybere si. A pak si je někde koupí, tam či onde. S tvrzeným sklem nemám obecně problémy, ani po mnoha letech, aspoň na Seiko a Citizen (to Seiko prošlo skladem, tak si udělej obrázek). U Casio nevím, tam mám safír nebo plast.
  16. Kanec je hroznej. Koukal jsem na ebay na nějaký podobný kreace a tam zase bezkonkurečně vede v ceně ropná věž. Nakolik je to kýč a nakolik umění, to neumím posoudit, ale už jen to vidět člověka obohatí, takže umění to aspoň pro teď je. Jinak se mi to jako směr líbí. Tohle na mobilu fakt nemám a mít nebudu, žádný gravírovaný ručně opracovaný funkční součástky. Navíc teď už vím, proč jsou dnešní hodinky tak veliký.
  17. No, například v hypermarketech na samoobslužných pokládnách jsou deaktivátory vlepovaných kódů - v podstatě demagnetizéry (aspoň myslím), a tam ty hodinky člověk dává hodně blízko. Zapínají se jen, když je aktivuje kód, ale to dneska dávají i do balených sýrů. A demagnetizéry fungují podle toho, jak se s těmi hodinkymi hýbe - někdy naopak magnetizují. Také bývají silné magnety na zapínaní tašek, a tam opět dáváte hodinky hodně blízko. A taky v reproduktorech. Co nejsou CRT obrazovky, tomu stínění zas moc nevěřím (u CRT ty magnety deformovaly obraz). Dva malé ale silné exempláře mi stojí na stole a občas s nima hýbu. Edit: Ty deaktivátory v hypermarketech jsou schopné pohnout quartzkami - to jsem se divil, proč mi nesedí rádiem řízený čas, tak jsem se kolem toho motal a ano - ručky se občas nějak rozhodí (ale úmyslně se mi to nepovedlo). Jedna z výhod švýcarů a čistého analog quartzu - Japonské ana-digi mívají přehnaně úsporné strojky a stačí jim menší vnější impuls. Poučení: hypáče nejsou pro lidi s hodinkami.
  18. Šak čtěte: hotovo třikrát za šest honin... tímhle tempem šestkrát týdně, to je náročný koníček.
  19. .. a to je právě tan nevysvětlitelný germány nenáviděný živoucí český humor Zpátky k tématu - stejně jako ostaní, nevidím důvod pro koupi fashion značek, ať už je to Michael Kors, DKNY nebo Prim MPM, když za stejné peníze mám slušné hodinky zavedené značky, nebo opravdové užité umění mikrobrandů. Praktická rada, které budu určitě litovat: http://scurfawatches.com/diver-one-silicon
  20. A vůbec, co máte proti mikrobrandům? Obvykle vycházejí z nějaké historické inspirace a řada se jich vyrábí v Čině. Tenhle mikrobrand šel dokonce tak daleko, že si obstaral historickou značku na ciferník
  21. Kupoval. Doručeno v pořádku, v papírové krabičce a dvojitých bublinkách, celníci pustili (popis "horologický aparát" nebo tak nějak). Délku nepamatuju.
  22. Základní modely mají chromovanou lunetu a příšerné řemínky/tahy. SE má nerez lunetu, aftermarket řemínky/tahy a aftermarket ciferníky, Myslím, že má i zakázkové dýnko, ale to se liší jen popisky. Tělo je vždy nerez, korunka také, vždyť to má voděodolnost 200m. Sklíčko je vždy akryl, jinak to ani nejde. Jestli nějak vybírají/seřizují strojky, to netuším, hodinky dělaly po doručení -10sec/den, pak jsem je vzal k permanentním magnetům a dělaly +20, pak jsem je vzal k elektromagnetům a radší už to nesleduju ale když ráno nařídím, do večera dobrý. Podle slov hodináře, který Rusy opravdu důrazně nemusí, by to na těch -10sec seřídil, jenže já je tak nějak střídavě magnetizuju a demagnetizuju, že to nemá cenu.
  23. Víte někdo, který hodinář (nejlépe v Praze) má zkušenosti se Seiko Elnix (hrubě řečeno mechanika s nepokojem/setrvačkou, ale poháněný baterií místo pružiny). Asi stačí jen vyčistit (a nasadit ručku a nahradit plíšek kontaktu baterie). Možná ani to čištění nebude třeba, ale rád bych to slyšel od hodináře a ne od sebe. Z podobného soudku bych taky potřeboval vyčistit Champion Electric (Ruhla/UMF, ale export na kamenech, žádnej budík). Prý tam bývají zanesené kartáčky "elektromotoru" od jiskření, takže někdo, kdo to zná (můj místní Karel Zaradník to prý dohromady s otcem třikrát viděl a nechce se mu do toho a mě s tímhle výhledem taky ne). Edit: srozumitelnost
  24. Vostok Amfibie jsou klasika, nač hledat něco jiného a Meranom je sice aftermarket ale dá se brát jako limitka. Akorát doporučuji překliknout na rubly a pak taky zvážit, jestli už to s cenou LE nepřehání a nevzít základní model, za tu cenu jsou dva a ještě zbyde (na tah, ty základní jsou hrozné). Velká výhoda je, že Meranom LE je vlastně best in class, člověk nelituje, že si mohl koupit lepší, protože lepší Amfibie prostě nejsou (VE jsou kolotoče a ne military tooly). Mají histori, příběh, unikátní řešení - máloco jiného v téhle ceně má duši a někoho zajímá.
  25. Ty titanové Waveceptory mají jen titanovou lunetu, zbytek pouzdra je plast (je to vidět i na foto). Ale jinak souhlas, nějaký takový Waveceptor, sám mám http://www.ebay.com/itm/AKTION-Casio-LCW-M100DSE-1AER-Wave-Ceptor-Funk-Solar-Herren-uhr-Neu-und-Original-/111966509118?hash=item1a11b9583e:g:KYUAAOSwq19XC9mP , evropská verze má safír (japonská sklo). Ocel pouzdra se docela škrabe (jsem zvyklý na lepší), ale je to univerzál, spolehlivé, bezúdržbové a za ty peníze jak na elegenci tak otloukání.
×
×
  • Vytvořit...