Přejít na obsah

Stipecek

Členové
  • Příspěvky

    10
  • Registrace

  • Přítomen

Profile Information

  • Fanoušek značky
    Orient Star

Návštěvy profilu

Návštěvy profilu jsou zakázány a nejsou zobrazeny ostatním uživatelům.

Stipecek's Achievements

Začátečník

Začátečník (2/8)

2

Popularita

  1. @Janovský@Josef01@Tikal@bleriot11 Kolik vám tak zhruba ty hodiny topí na měniči 12V-180V? Já při okolní teplotě 32°C mám cca 60°C. MOSFET měniče je pájen na měděnou plochu zhruba 20*8mm a u tranzistoru jsou prokovy. Možná bych měl přidat prokovy po celé ploše. nárůst teploty o zhruba 28 stupnu mi přijde docela velký. Samotné digitrony mají okolo 40-45°C.
  2. Tak jsem dopájel a oživil svůj první navržený prototyp Digitronových hodin řízených oscilátorem a diskrétními logickými obvody. Fakt, že hodiny pracují bez procesoru a jakéhokoliv RTC obvodu je pro mnohé lidi nezajímavý. Pro mě to byla ale výzva, jelikož jsem žádný podobný projekt nezaznamenal, tak aby splňoval všechny požadavky (velikost, rotace čísel, ...). V plánu je dopájet řízení hodin pohybovým mikrovlnným senzorem (aby digitrony nesvítily zbytečně, když v okolí nikdo není) a především sdílet tento návrh jako open-source (svobodně šiřitelný projekt). Měl by z vás někdo zájem si hodiny případně postavit? Digitrony Z573M se dají běžně a levně sehnat, případně není problém vytvořit vrchní plošňák na jakékoliv digitrony do 250VDC. Odkaz na video: https://www.youtube.com/watch?v=l9ePjOlby4U
  3. Ahoj, narazil jsem na docela zajímavý open-source počin od vývojáře Marcello Mamino https://github.com/vacaboja?tab=repositories Chtěl bych tu rozjet diskuzi zda tento nástroj funguje dobře či nikoliv. Jelikož je zdarma, věřím, že pro spousty hobby hodinkářů může být velice užitečný. Tady jsou moje dvoje hodinky naměřené tímto nástrojem (měřeno mikrofonem, piezo se moc nechytalo). Přesnost hodinek v zásadě odpovídá naměřeným hodnotám. Najde se tu někdo kdo s těmito hodnotami umí pracovat aby dokázal zhodnotit zda se z takových hodnot dá něco vyčíst? Odkaz na volně dostupný software je zde: https://tg.ciovil.li/ Správnost přiložení mikrofonu k hodinkám lze ověřit zelenými / červenými hodinkami v levém horním rohu. Filtrace signálu a všechny podobné záludnosti musely být opravdu obtížné vyřešit. Koukám, že to je psané v jazyce C, tak by nebyl problém případně něco i upravit, pokud najdeme nějakou chybu a budeme vědět jak ji spravit.
      • 1
      • Díky
  4. @Janovský Ty Itrony, s těmi také plánuji někdy něco postavit. je to moc pěkné.
  5. @Josef01 Moc hezký kousek.
  6. @Janovský Hezký!! Ten DS3231 znám, je super, že je rovnou zálohovaný a že to je plug-in řešení. Ty nixie kity z Číny jsou samozřejmě super a fungují velmi dobře. Já si bohužel rád komplikuji život, takže se držím stále plánu, že si to navrhnu celé sám, a doufám, že výsledky budou dobré. Já jsem strašně zvědavý do jakých rozměrů a ceny se vejdu já. Už tak nějak tuším, že ty desky budou dvě nad sebou a propojené... Ale to je tím, že to bude řízené hezky po staru bez MCU + jak jsem si to ještě hezky zkomplikoval periodickou rotací všech čísel, aby nedocházelo k zanášení katod (pokud k tomu vůbec dochází - jsem na vážkách). V návrhu mám zatím 26 všemožných integrovaných obvodů (děličky, multiplexory, ...). Nastavení bude probíhat přepnutí na vyšší frekvenci z krystalu (Tenhle nápad jsem okopíroval od danyk.cz) Chystám teď galvanické oddělení hodin aby nedošlo k úrazu elektrickým proudem, v případě, že by někdo měnil digitrony. Přecijen 180 voltů DC je dost a neizolované je podle mě velmi nebezpečné. Možná bych se inspiroval. Byl by k mání odkaz na tak malý zdroj? Díky Mě se teď povedly objednat Z573M za 180kč/kus.
  7. @Janovský moc pěkné!! Kde se dají sehnat takové digitrony za rozumný peníz? Čím máš hodiny řízené? MCU, nebo logické obvody? Já mám teď zčásti hotový návrh s moderními logickými obvody, bez MCU, řízeno krystalem. Moje již běžící hodiny berou čas z NTP serveru, ale to mi neprijde, že by se k "retro" digitronům hodilo. Máš nějaké poznatky ohledně napěťového zdroje pro digitrony? Díky
  8. Ahoj, zajímalo by mě jestli se tu někdo zajímá o vlastní návrhy digitronových hodin. Já jsem přímo jedny své navrhl, a chtěl bych tu prodiskutovat postřehy ostatních. Já třeba od začátku nevěděl jestli multiplexování jednotlivých digitronů pro snížení množství součástek nebyla chyba, protože jsem tím zvýšil proud na maximum možného, kde by digitron měl mít menší životnost, než se mu otráví katody. Zase si ale říká, že jelikož je digitronů 6, tak teoreticky běží jen 1/6 času. Oproti běžnému provozu. Co si o tom myslíte? Zatím hodiny běží 2 roky v kuse bez problémů. Samozřejmostí je, že každých 30sekund nechám postupně prosvítit všechny číslice na maximální jas. Do hodin jsem zakomponoval pro srandu teploměr a vlhkoměr. Díky za vaše postřehy a jsem moc zvědav, jestli se tu objeví někdo další koho takové věci zajímají/baví.
  9. @shewcza Ano jsem. Jen mě to vlákno zaujalo, tak mě zajímalo jestli moje obava může být opodstatněná a jsem rád, že je. Já si to původně chtěl postavit také, ale stínění magnetického pole, tak aby opravdu fungovalo, je pro mě příliš veliké sousto. Díky za odpověď!
  10. Zdravím Papune, o krokových motorech toho příliš nevím. Znám obecný princip a z toho mi vyplývá, že takový krokový motor produkuje nějak intenzivní magnetické pole. Myšlenka do placu -> nemůže toto magnetické pole hodinky poškodit?
×
×
  • Vytvořit...