Přejít na obsah

barva oblečení nomádů


Návštěvník milosklikar

Doporučené příspěvky

Návštěvník milosklikar

Diskuse se ubírá směrem, proč nosí nomádi a lidé žijící v teplém slunečném prostředí černé šaty? Černá obecně absorbuje sluneční paprsky a tím i teplo. Všichni víme , že v černém tričku nám je v létě větší horko, než v bílém. Proč tedy domorodci z pouště, Itálie, Řecka atd. nosí vesměs černé oblečení. Ať hledám na netu, jak hledám, nenacházím vysvětlení....

Pokud někdo ví, prosím o vysvětlení...

díky

post-786-096416900 1293732751.jpg

post-786-050552700 1293732910.jpg

Upraveno uživatelem milosklikar
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Já bych řekl že bílá je nečistá :whistle: :rolleyes: Ale asi to bude spíše s termoregulací jako že černá sice přitahuje, ale asi taky udržuje teplotu. No asi ale je to blbost, vlastně nevím a taky mě to i docela zajímá.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

OK. Ta černá je horní vrstva, nedotýká se těla, celkově je toho oblečení tolik, že tepelně izoluje tělo od okolí, navíc střih je takový, že se i při lehkém vánku nebo pohybu normální chůzí dost vlní a hýbe, kolem těla proudí vzduch a ochlazuje se... Další výhodou je potom třeba kontrast proti písku, snížený odraz světla (oslnění kolegů, když vás chodí halda) atp.

 

No a vědátorsky se to má tak, že třeba Hutching a Brown v PENETRANCE OF CATTLE COATS BY RADIATION prokázali, že přes světlou srst prochází víc krátkovlnného záření, než přes tmavou (totéž vykoumali Walsberg a Campbell na světlém peří holubů, ty první to zajímalo proto,ž e většina koz v poušti má také černou srst). No a finále: izraelci kdysi l v jedné studii změřili, že veškeré přebytečné teplo absorbované černým povrchem (v porovnání se světlým) se ztratí v tom oblečení, k tělu se dostává stejné množství, jako pro bílé hadry.

 

Podtrženo sečteno - pokud by to měli na holém těle a bylo to tenké, tak to asi platí, v té vrstvě, kterou mají, to není podstatné (chová se to jako ta srst nebo peří) a jinak to přináši pouze další výhody.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Škoda, že na tom obrázku mají kromě teploty povrchu ty ostatní teploty uvedené stejně :-) Ten komínový efekt skutečně používají, ale někde jinde - u těch svých tmavých stanů (právě z těch kozlích kůží). V tom oblečení jim moc nejde o to, aby jim to zespoda nasávalo písek :-)) (to je vtip - ale oni jsou zvyklí vyjít i s litrem vody na den, evropan je v tom za dvacet, pokud by se měli potit nějak jooo fofrem, tak by na to brzo dojeli)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

1) To je podobné, jako by ses ptal, proč některé holky nosí krátká trička, když to není dobré na ledviny. Černá prostě vypadá líp než bílé prostěradlo a hledat v chování lidí nějaké racionálno je naprosto zbytečné.

 

2) Já jsem nikdy takový rozdíl nepozoroval, vždy jsme měli černá auta, trička nosím v létě nejčastěji také čerá. Ono jde imho spíše o fenomén fyzikální. Kdybys podle mě přiložil teploměr na bílé a černé tričko, bude teplota stejná.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

1) To je podobné, jako by ses ptal, proč některé holky nosí krátká trička, když to není dobré na ledviny. Černá prostě vypadá líp než bílé prostěradlo a hledat v chování lidí nějaké racionálno je naprosto zbytečné.

 

2) Já jsem nikdy takový rozdíl nepozoroval, vždy jsme měli černá auta, trička nosím v létě nejčastěji také čerá. Ono jde imho spíše o fenomén fyzikální. Kdybys podle mě přiložil teploměr na bílé a černé tričko, bude teplota stejná.

 

:rolleyes:
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Návštěvník milosklikar

Tak, prosím berte v potaz, že partička v mém okolí je trošku pod vlivem stejně jak já, a fyzikální vysvětlení nám, zejména přítomným dámám, hóóóódě zaměstnalo mozek.

Ale logiku to má, i když ji asi pochopím až ráno...:-)

 

EDIT: tuhle jsem viděl myslím na TopGear jak měřili teplotu kapotu černého a bílého auta a teplota byla výrazně rozdílná...

Upraveno uživatelem milosklikar
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

V našich zeměpisných šířkách ta barva takový rozdíl nedělá, na středním východě (kde se semtam pohybuju) dělá rozdíl teploty povrchu (a věcí, které se ho přímo dotýkají) mezi černou a bílou i několik desítek stupňů celsia. Pro auto to není tak jednoznačné - tam se ohřívá vzduch uvnitř zejména teplem pohlceným a vyzářeným potahy sedaček a a interiérem, karoserie ohřívá pouze věci bezprostředně pod ní (kufr, motor, v případě střechy tapecírung pod tím, ne už tolik vzduch v autě).

 

Jinak arabové, kteří se nepohybují v poušti, ale přebíhají z klimatizované kanceláře do jiné, semtam auto a semtam po ulici, nosí ten hadr poměrně tenký a BÍLÝ.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

milosklikar: pro namazanou partičku - to pouští oblečení je jako termoska, je toho taková vrstva a je to tak utkané a střižené, že to odděluje tělo od okolního vedra... dobře pod tím proudí vzduch, tělo to ochlazuje...

 

jakou to má barvu na povrchu je prakticky lhostejné... navíc to lépe izoluje před UV, je to kontrakstní proti písku, neodráží se od toho tolik světla (= neoslňuje to) atp.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Návštěvník milosklikar

milosklikar: pro namazanou partičku - to pouští oblečení je jako termoska, je toho taková vrstva a je to tak utkané a střižené, že to odděluje tělo od okolního vedra... dobře pod tím proudí vzduch, tělo to ochlazuje...

 

jakou to má barvu na povrchu je prakticky lhostejné... navíc to lépe izoluje před UV, je to kontrakstní proti písku, neodráží se od toho tolik světla (= neoslňuje to) atp.

 

To UV mě taky napadlo, pod bílým tričkem se lidi dokážou spálit ale pod černým ne...i když z nich leje jak z vola a potí se jak dveře od chléva. Hodně se tu mluví o více vrstvách. nedovedu si představit , že ve čtyřicítkách jesm oblečen do více vrstev oblečení...
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Oni třeba používají nádoby na vodu z hlíny, která trošku prosakuje a je pořád vlhká...odpařuje se a tím klesá teplota (odpařováním, třeba jako když vylezeš z vany a odpařuješ, je ti víc zima). Možná maj ty černý hadry i tenhle smysl...

Upraveno uživatelem Helex
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...