Přejít na obsah

Sorbus

Členové_50
  • Příspěvky

    387
  • Registrace

  • Přítomen

Vše od uživatele Sorbus

  1. Slavíme 18 měsíců, utíká to.
  2. Žádné závratné množství značek, ale postupně jsem si vyzkoušel prakticky vše od Proraso, Mühle, Tayloru a Osmo. S červeným Proraso jsem spokojený nejvíc a tak jsem u něj už zůstal.
  3. Delší dobu jsem různě experimentoval, až jsem se v mýdlech ustálil na červeném Proraso krému před holením a červeném Proraso krému na holení. K tomu Mühle porcelánový hrníček na ušlehání pěny (skvělá věc) a Mühle Sandalwood balzám po holení. Tuhle kombinaci používám jak s žiletkami, tak s Panasonicem. Na focení tahle fádní kombinace není, ale jsou to spolehliví pracanti
  4. Panasonic používám už léta na mokré holení. Mám citlivou pokožku a k suchému holení už bych se nevrátil. Bohužel na mých tvrdých vousech se strojek brzy ztupí. Chce to dobré holicí mýdlo, častěji kápnout olej a občas vyměnit planžetu a břity. Přesto mi nic jiného než vysokorychlostní Panasonic do koupelny nesmí (kromě ručního strojku a žiletek Feather).
  5. Díky. t.p: Mně se taky pořád líbí :-)
  6. Po delší odmlce posílám pokračování měření přesnosti mých GS SBGR051, které nyní slouží tři roky a tři měsíce. Měření probíhalo dva týdny od pondělí 13. června do pondělí 27. června. Hodinky nebyly dotahované korunkou a mimo zápěstí odpočívaly vždy číselníkem nahoru. Interpretace grafů je vysvětlená v mém prvním příspěvku v tomto vlákně. Obr. 1: Časová řada výsledků měření Obr. 2: Změny odchylek přepočtené na 24hodinový základ Obr. 3: Klouzavé denní a týdenní odchylky Hlavní číselné charakteristiky: celková doba měření: 14 dní a 10 minut, z toho hodinky 23% času na ruce a 77% času odložené v klidu průměrná doba na ruce ve dnech, kdy byly hodinky nošené: 7 h 42 min (medián 7 h 30 min) průměrná doba odložení hodinek přes víkend: 64 h 2 min (63 hod 59 min, 64 hod 5 min) průměrná denní odchylka: -1.1 s (odchylka na konci experimentu vztažená k celkové době měření) průměrná denní odchylka na ruce: -1.2 s (součet odchylek dosažených na ruce vztažený k celkové době strávené na ruce) průměrná denní odchylka v klidu: -1.0 s (součet odchylek dosažených v klidu vztažený k celkové době strávené v klidu) průměrná / minimální / maximální 24hodinová klouzavá odchylka: -1.2 s / -6.0 s / +3.0 s průměrná / minimální / maximální 7denní klouzavá odchylka: -14.3 s / -10.9 s / -2.0 s Srovnání průměrných odchylek všech zatím provedených měření (jedná se o denní odchylky, tj. o teoretické hodnoty vzniklé přepočtem naměřených hodnot na 24hodinový základ): Závěr: Specifikem tohoto měření je skutečnost, že hodinky pobývaly na ruce poměrně málo: 23% celkového času. Tím si vysvětluji to, že postupně nabíraly zpoždění (také je ovšem možné, že to naznačuje potřebu první servisní údržby). V nočních hodinách došlo k občasnému většímu výkyvu chodu, ale na to jsem u nich zvyklý. Celkově jsem spokojený s tím, jak hodinky zvládají období mírné zátěže, K obstarání energie pro uspokojivě přesný chod (v průměru -1.1 s denně) jim stačilo pobývat na zápěstí necelých 8 hodin pět dní v týdnu, přičemž přes víkendy nedostávaly po 64 hodin k jídlu vůbec nic.
  7. 9 týdnů na světě a prvních 10 dní spolu. Vlčí špic tzv. původního německého typu, staré středoevropské plemeno.
  8. Tož tedy za mne pár obecných poznámek: Důvodem, proč jsem založil toto vlákno, nebylo a není vychvalování přesnosti GS. Smyslem vlákna je dlouhodobá prezentace výsledků měření přesnosti a časové stability GS bez ohledu na to, jak jsou nebo nejsou tyto výsledky uspokojivé. Taková měření a nalýzy mě prostě baví. Vibrograf měří aktuální přesnost hodinek při daném stupni natažení pera a v dané poloze. Nedá odpověď na to, jak se hodinky chovají v průběhu dne a týdne v závislosti na způsobu jejich užívání. Proto chování svých hodinek sleduji tak, jak to dělám. Je potřeba srovnávat srovnatelné. Důležitými faktory jsou rezerva chodu a režim užívání hodinek. Sledovaná GS odpočívají přes víkendy na poličce, tj. víc jak 60 hodin v klidu. Pokud chceme výsledky srovnat s chováním hodinek s nižší rezervou chodu, tak je potřeba doplnit informaci o tom, zda jsou tyto hodinky nošené pravidelně nebo nepravidelně. Pokud pravidelně, tak zda jsou nošené denně, anebo jsou o víkendech v natahovači, anebo se dotahují korunkou, anebo se prostě nechávají samovolně zastavit. To všechno chování strojku ovlivňuje. Nemyslím, že každý strojek lze seřídit tak, aby se dlouhodobě (řekněme po dobu alespoň jednoho roku) dosáhla současně jak vysoká přesnost, tak vysoká stabilita chodu (zejména co nejmenší citlivost na to, zda jsou hodinky na ruce nebo v klidu). Tipuji, že v možnosti takového seřízení budou mezi některými kalibry různých výrobců i poměrně velké rozdíly. Jsem si jistý, že některý konkrétní exemplář např. Mioty 8215 může dlouhodobě vykazovat lepší vlastnosti než některý konkrétní exemplář např. GS 9S65. Kromě kvality použitých materiálů, výrobní tolerance v zpracování součástek a důkladnosti interního testování a seřizování prostě vždy bude hrát roli také "duch ve stroji". U některých kalibrů menší, u jiných větší. To je na mechanice krásné. Bez ohledu na všechno výše řečené je samozřejmě pečlivé sledování přesnosti ryzí chronomagořina :-)
  9. Tahle vtipná lunární komplikace se mi opravdu líbí, výborný nápad. Jen datum mohlo být níž, takhle nepěkně rozbíjí lunární mezikruží a bod odpovídající 14. dni měsíčního cyklu je na hraně datumovky.
  10. Pod vlivem tohoto vlákna jsem koupil strojek Mühle, žiletky, štětku z jezevce, mýdlo a kamenec, abych po letech zase jednou zkusil klasické holení. Výsledkem experimentu je konstatování, že mým elektrickým Panasonicem se mokrou cestou oholím víc do hladka, bez podráždění a bez potřeby kamence na drobné ranky. Pravda je, že jsem si vousy před holením nezměkčoval a holil se možná až příliš opatrně (i tak si kamenec přišel na své), takže je možné, že bych při správném postupu a po zvládnutí patřičné techniky dosáhl časem výrazně lepších výsledků. Jenže se holím prakticky denně a jsem příliš líný věnovat tomu víc času, než je nezbytně nutné. Nicméně svého experimentu vůbec nelituji. Zjistil jsem, že při použití mýdla a štětky je holení Panasonicem mnohem lepší než při použití pěny ze spreje, kterou jsem používal od doby, co jsem před lety přešel na mokré elektrické holení. Takže mýdlo a štětka získaly v koupeně své pevné místo, zatímco kamenec a žiletky zůstávájí v záloze pro případ nouze a pro sváteční experimentování.
  11. Oba kousky jsou nádherné, připojuji se ke gratulaci!
  12. Potěší i pohled na takový detail, jako je pouhá spona. Standardní spona řemínku (zdroj) Spona tahu společenských modelů (zdroj)
  13. Několik tichých snímků. SBGR083 (zdroj) SBGR083 (zdroj) SBGR061 (zdroj)
  14. V GS dovedou vyrobit bílé a černé číselníky na tisíc způsobů a každý vyvolává naživo jiný dojem. Kdybych si musel vybrat jen na základě těchto fotek, tak bych se přiklonil k tomu světlému. Zdá se, že dá víc vyniknout propracovaným tvarům indexů a ruček a nabídne větší proměnlivost podle světelných podmínek. Tento černý povrch na mne působí matným nevýrazným dojmem (není to typ hluboké magické černě vyvolávající přestavu zrcadlově rovné hladiny jezera za bezměsíčné noci, který se k GS tak hodí).
  15. Díky. Vysvětlení pro to nemám. Nelze vyloučit ani dočasnou anomálii způsobenou kdo ví čím. Chce to počkat půl roku na další měření, které by mohlo ukázat, zda má chování strojku nějaký trend.
  16. Další pokračování sledování vývoje přesnosti mých GS SBGR051. Toto měření probíhalo tři týdny od pondělí 6. října do pondělí 27. října. Hodinky jsou pravidelně užívané už víc jak rok a půl, protože jsem je začal nosit v polovině března loňského roku. Metodika měření je stejná jako v předchozích příspěvcích a podmínky "provozu" se rovněž nezměnily. Během měření tedy hodinky nebyly nikdy dotahované a mimo zápěstí odpočívaly vždy číselníkem nahoru. Časová dynamika naměřených hodnot je na obrázcích 1 až 3. Konstrukce těchto grafů je stejná jako při předchozích měřeních (detailní popis jejich interpretace je v prvním příspěvku v tomto vlákně). Obr. 1: Časová řada výsledků měření Obr. 2: Změny odchylek přepočtené na 24hodinový základ Obr. 3: Klouzavé denní a týdenní odchylky Hlavní číselné charakteristiky: celková doba měření: 21 dní a 16 minut, z toho hodinky 32% času na ruce a 68% času odložené v kliduprůměrná doba na ruce ve dnech, kdy byly hodinky nošené: 10 h 52 min (medián 10 h 43 min)průměrná doba odložení hodinek přes víkend: 61 h 38 min (max. doba 62 hod 24 min)průměrná denní odchylka: +4.4 s (odchylka na konci experimentu vztažená k celkové době měření)průměrná denní odchylka na ruce: -2.4 s (součet odchylek dosažených na ruce vztažený k celkové době strávené na ruce)průměrná denní odchylka v klidu: +7.7 s (součet odchylek dosažených v klidu vztažený k celkové době strávené v klidu)průměrná / minimální / maximální 24hodinová klouzavá odchylka: +4.5 s / -0.2 s / +9.9 sprůměrná / minimální / maximální 7denní klouzavá odchylka: +31.5 s / +24.0 s / +36.7 s V následující tabulce je srovnání průměrných odchylek všech zatím provedených měření (jedná se o denní odchylky, tj. o teoretické hodnoty vzniklé přepočtem naměřených hodnot na 24hodinový základ): Závěr: Chování hodinek na ruce a v klidu číselníkem nahoru se víc rozešlo. Celková průměrná denní odchylka přitom stoupla na +4.4 s, což lehce přesahuje 2 minuty za měsíc. Stabilita chodu je však z praktického hlediska stále vcelku vyhovující, viz obr. 2 a 3. Budoucnost ukáže, zda rozevírání nůžek mezi chováním na ruce a v klidu bude pokračovat. Zatím mě to nechává v klidu, mohly by mít i horší zlozvyky :-) Obr. 4: Zátiší s kdoulí aneb relaxace po měřícím maratonu
  17. S rozkvětem sakur mne opět zachvátil časoměrný neklid. Pro nedostatek času a vrozenou lenost jsem se tentokrát omezil jen na dvoutýdenní sledování a jeden jednoduchý graf. Měření od 31. března do 14. dubna dopadlo následovně: celková doba měření: 13 dní, 23 hodin a 48 minut, z toho hodinky 32% času na ruce a 68% času odložené v klidu číselníkem nahoruprůměrná doba na ruce ve dnech, kdy byly hodinky nošené: 10 h 55 min (medián 10 h 53 min)průměrná doba odložení hodinek přes víkend: 61 h 39 min (max. doba 62 hod 5 min)průměrná denní odchylka: +2.8 s (odchylka na konci experimentu vztažená k celkové době měření)průměrná denní odchylka na ruce: -1.5 s (součet odchylek dosažených na ruce vztažený k celkové době strávené na ruce)průměrná denní odchylka v klidu: +4.9 s (součet odchylek dosažených v klidu vztažený k celkové době strávené v klidu) Proti poslednímu měření klesla průměrná denní odchylka z 3.6 s na 2.8 s, ale současně se prohloubilo zpožďování na ruce z -0.3 s na -1.5 s v přepočtu na 24-hodinový základ. To mne nechává v klidu. Mechanické hodinky jsou citlivé bytosti zvláštní povahy, které reagují na životní rytmus svého majitele a jeho výkyvy. A u mne to nemají jednoduché. Od pátečního večera do pondělního rána bývají o hladu, v pracovní dny musí ráno a večer snášet jízdu po českých silnicích, k tomu různé prudké pohyby, občasný menší pád, návštěvy pochybných podniků a tak podobně. Obr. 1. Vývoj odchylky od přesného času. Změny v intervalech nošení hodinek jsou znázorněny červenými úsečkami, změny v intervalech klidu modrými úsečkami. Série několika modrých úseček po sobě odpovídají průběžným kontrolám odchylky během víkendů. Obr. 2-3. Japonské hodinky se rády rochní v třešňových květech (frekvence chodu jim přitom stoupá o několik hertzů, a proto se musí pevně držet).
  18. Uvidíme, jak se Ti chod ustálí, ale zatím vypadají výsledky velmi dobře. Pro jistotu se ještě ujistím, že protokolu měření správně rozumím: Naměřené hodnoty značí odchylku přesného času od času na hodinkách vzniklou v časovém intervalu od posledního měření? Takže například od 2014/03/19/18:57 do 2014/03/20/21:34 se hodinky předběhly o 2.425 s ?
  19. Velmi pěkné video. (Pokud už tu někde na fóru je, tak prosím o smazání vlákna.) http://www.youtube.com/watch?v=skNx0QuBas0
  20. Díky za info o filtrační ochraně studia (také bych chtěl mít v práci za oknem borovicový les...) a za odkaz na rozborku kalibru 8L35. Před časem jsem se snažil vypátrat vztah tohoto kalibru k GS kalibrům. Různých zmínek je na internetu plno, ale jejich hodnověrnost je většinou nejasná. Zdá se, že kalibr 8L35 vznikl zároveň s GS kalibrem 9S55 a oba tak byly uvedeny na trh v roce 1998. Kalibr 9S55 se od 8L35 liší dekorací a seřízením podle GS standardů. Některé zdroje dále uvádí, že 8L35 má trochu zvětšené kolo setrvačky, ale informaci o rozměrech jsem nikde nenašel. Nepředpokládám, že by mezi nimi byly ještě nějaké další rozdíly, ale vyloučit to nelze. V každém případě panuje shoda na tom, že 8L35 je jeden z nejlepších Seiko automatických kalibrů.
  21. Na stránkách Seiko vyšel zajímavý článek The Artisan of Time (Řemeslník času), který obsahuje některé obecné informace o výrobě mechanických strojků Grand Seiko a rozhovor s mistrem hodinářem Tsutomu Ito, link. Pan Ito nastoupil k Seiko roku 1991. Nejprve pracoval ve výrobě quartzových hodinek, ale posledních 14 let působí v Grand Seiko. Z počátku zde měl na starosti olejování součástek strojků, ale postupně se vypracoval na nejvyšší kvalifikační úroveň a dnes je zapojen do všech částí výroby mechanických GS strojků včetně ladění vlásku setrvačky a úprav strojků nesplňujících GS kritéria, viz níže. V roce 2013 získal po čtyřleté přípravě titul Mistr mechanických hodinek prefektury Iwate (v této prefektuře leží hodinářské studio Shizuku-ishi, v kterém hodinky GS vznikají). O náročnosti získání tohoto titulu svědčí mimo jiné to, že ho v letech 2006-2013 získali pouze dva lidé. Z článku a z interview vybírám některé informace dokreslující obrázek o GS kalibrech: Produkce hodinek splňujících přísné standardy Grand Seiko není možná bez lidské práce mistrů hodinářů, jejichž ruce překonávají vyspělou techniku.Výroba součástek, montáž, seřízení i balení mechanických hodinek Grand Seiko probíhají všechny na jediném místě - v hodinářském studiu Shizuku-ishi, které je součástí Morioka Seiko Instruments v prefektuře Iwate. Jedná se o skutečné hodinářské studio pokrývající celý proces vzniku hodinek a zasluhující označení "manufacture d'horlogerie" v jeho pravém smyslu. Výhodou je bezprostřední komunikace hodinářů s výrobními útvary a z toho plynoucí rychlé řešení případných problémů.Vlastní montáž a seřizování strojků probíhá ve zvláštní místnosti studia. Každý hodinář zde má svůj pracovní stůl, nastavitelné křeslo značky Aeron a své vlastní pracovní nástroje rozmístěné tak, jak mu to individuálně vyhovuje.Výrobní tolerance součástek je 0.001 mm. Přesto se občas může stát, že strojek nesplňuje standardy přesnosti, i když jednotlivé součástky vyhovují předepsaným kritériím. Nepatrné výrobní odchylky dvou součástek, které jsou samy o sobě v požadované toleranci, totiž někdy mohou ve vzájemné kombinaci způsobit například rychlejší chod strojku. V takovém případě jsou součástky ručně dolaďovány, aby se dosáhlo předepsaného standardu chování strojku. Tato činnost je částí práce mistra Ito.Při seřizování strojku se věnuje největší pozornost setrvačce, kotvě a krokovému kolu včetně jejich vibrační stability. Schopnost provádět ladění vlásku setrvačky má v celém Grand Seiko jen pár lidí, jedním z nich je mistr Ito. Po montáži se strojek pozoruje pod mikroskopem, aby se odhalila mimostřednost vlásku a mohlo se provést jeho vyladění. Viz také můj příspěvek z 5.6.2013.Za klíčové schopnosti pro práci s přesnými GS strojky pan Ito považuje zručnost, dobrý zrak, kinetickou představivost nutnou pro rychlou a účinnou identifikaci potřebného zásahu pro vyladění přesnosti, kreativitu a touhu produkovat nejvyšší kvalitu. Všechny obrázky jsou převzaté z citovaného článku, pokud není uvedeno jinak. Obr. 1 - 2. Mistr hodinář Tsutomu Ito Obr. 3 - 5. Hodinářské studio Shizuku-ishi (celkový pohled na místnost hodinářů převzat ze stránek Morioka Seiko Instruments Inc.) Obr. 6. Montáž kalibru 9S85
  22. Tak tím je to vysvětleno. Ten odkaz také doporučuji, krásné počtení. A pro dlouhé večery přidám ještě jeden výživný odkaz: link
  23. Pošli prosím odkaz na informaci o vylepšeních kalibru 9S86, to mne zajímá.
  24. Teď jsem si prošel toto vlákno a z nových modelů řady Cellini jsem nadšený, všechny tři se neuvěřitelně povedly. Nejvíc se mi zamlouvá ten nejjednodušší z nich, Cellini Time.
  25. Novým hi-beat GMT kalibrem 9S86 jsou osazené také limitované modely SBGJ007, SBGJ008 a SBGJ010 z bílého, žlutého a růžového zlata (link). Nošení těchto hodinek bych se nebránil :-)
×
×
  • Vytvořit...