Přejít na obsah

orol

Členové_50
  • Příspěvky

    1 875
  • Registrace

  • Vítězné dny

    1

orol naposledy vyhrál 18. října 2017

orol má nejvíce líbivý obsah

Profile Information

  • Pohlaví
    Muž
  • Bydlí
    Tatry

Návštěvy profilu

6 457 zobrazení profilu

orol's Achievements

Megazávislák

Megazávislák (7/8)

96

Popularita

  1. Jsem našel:
  2. To jsme ovšem v rovině: "Nevíte kolik je hodin?" "Vím!"
  3. Jsem bez fantazie, tudíž mi ten deštník chybí ... ale nevzdávam to Edit: Rozhodl jsem se, že mám i ten deštník.
  4. Opravdu pěknej Spoiler - vtip vyzní pouze v psané podobě ...
  5. To je ta pravá matematika
  6. Taková kratochvíle - jaký čas ukazují hodiny/hodinky na obrázku?
  7. orol

    Steinhart novinky...

    Steinhart Pilot Majetek?
  8. První závit na krčku je trochu jetý, začal bych tou korunkou. Jak se dá nainstalovat korunka se závitem vidno ZDE
  9. Na fotce je přetržený šroub. Jako měřítko slouží můj nemenší šroubovák 0.6 mm. Šroub je ze šroubové setrvačky, kam byl narván a natržen, takže hlavička upadla, jen co jsem o ní lehce zavadil. Dolování zbytku šroubku ze závitu byl adrenalin, ale závit ve věnci setrvačky přežil. Jiná kapitola je pořízení náhrady.
  10. Ocel ani náhodou.
  11. Tak jdem na to: Nerovnováha impulsu: Švýcarský krok dává setrvačce impuls dvakrát za cyklus – jednou při kývu na jednu stranu, podruhé na druhou. Tyto impulsy by měly být energeticky vyvážené, jinak dochází k problémům. Jak impuls funguje? Když se setrvačka blíží k neutrální poloze, vyvede kotvu z rovnováhy. Paletka (rubín) se uvolní ze zubu krokového kola. Zub „srazí“ druhou paletku → impuls → pohyb kotvy → setrvačka dostane kopanec do kývu. To se střídá vlevo-vpravo. Co se stane, když impulsy nejsou stejné? Asymetrický chod: Na jednu stranu se setrvačka kývá víc než na druhou → vzniká nepravidelný beat. Na timegrapheru to poznáš jako „beat error“ (nerovnost mezi dobou obou půlkmitů). V ideálním případě by měl být beat error blízko 0.0 ms. Rozdílné zatížení vlásku: Nerovnoměrné zatížení vede k tomu, že vlásková pružina pracuje v různých částech spirály → ovlivňuje izochronismus. Hodinky běží jinak při plném nátahu než při nízkém (typicky zpomalují). Ztráty energie a kolísání amplitudy: Silnější impuls může způsobit překmit, slabší pak nestačí rozkmitat setrvačku → vzniká výrazná změna amplitudy mezi cykly. To má dopad na přesnost v jednotlivých polohách. Příčiny nerovnováhy impulzu: Příčina Popis Špatná geometrie kotvy Nepravidelné paletky, rozdílný úhel záběru, nebo nesouměrné nastavení Nepřesně nastavený střed setrvačky (beat error) Setrvačka není ve správném „klidovém bodě“ vůči kotvě Opotřebení krokového kola Ojeté zuby mohou poskytovat různé impulsy Nekvalitní mazání Nesouměrné tření mezi paletkami a krokovým kolem Výroba/oprava mimo toleranci U některých levnějších nebo neodborně servisovaných strojků Diagnostika a oprava: Timegrapher – sleduj hodnotu beat error. Pokud je > 0.5 ms, něco je špatně. Seřízení: Ukládání setrvačky (otáčením vlásku vůči osičce) se může upravit tak, aby byl impuls vyrovnaný. Případně se musí přesně doladit poloha kotvy nebo tvar paletek (což je už mistrovská práce). Pokud někdy budeš mít chuť na hlubší ponoření do hodinářských témat (nebo třeba povídání o něčem úplně jiném), víš, kde mě najdeš!
  12. a co budeš dělat s tím kulháním?
  13. Jasné, že Okéán Ťah má vychytanú sponu s mikroreguláciou bez použitia náradia. a ten antireflex je úžasný ...
  14. Co na mne vykouklo: Pravda, podobá se to válcovému vlásku, ale má být plochý. Což se celkem podařilo: K dokonalosti tomu ještě trochu chybí, ale hraje to
  15. Hnací pružina do 66/68 : 1.4 x 0.1 x 320(?) x 10
×
×
  • Vytvořit...