Paralelním připojením kondenzátoru ke krystalu můžeš jeho oscilační frekvenci vždy jenom snížit, a nikdy ne zvýšit! Tato úprava funguje jenom když krystal kmitá na vyšší frekvenci a hodinky utíkají. Proto čím víc budeš zkracovat tyto drátky, tak tím větší zrychlení a ne zpomalení. U dražších strojků quartz byl přidáván malý otočný kondenzátor takzvaný trimr, kterým se dala frekvence doladit do plusu aj do mínusu. Jenže u těchto strojku quartz s trimrem, byl krystal vybroušen tak aby kmital na vyšší frekvenci. Přidáním trimru nastaveným zhruba na polovinu hodnoty své celkové kapacity, byl dosažen ideální kmitočet pro děličku. Proto se dal kmitočet tímto trimrem zvyšovat i snižovat. Trimrem nelze kmitočet změnit o desítky vteřin za den!
Co se týče změny teploty křemenného výbrusu krystalu a jeho vliv na přesnost hodinek, tak ten je vybroušen pro teplotu kolem 25°C. Toto znamená, že krystal a jeho kmitočet bude téměř přesný při pokojové teplotě, ale zpomalí se při každém zvýšení, nebo snížený teploty. Ještě jednou opakuji "ZPOMALÍ PŘI KAŽDÉM SNÍŽENÍ NEBO ZVÝŠENÍ TEPLOTY" !
Běžný parabolický teplotní součinitel pro krystal do hodinek 32 kHz je: -0.04 ppm/°C tudíž: f=fo[1- 0.04 ppm(T-To) na druhou]
Ve skutečnosti toto znamená, že hodiny s krystalem 32 kHz, by v pokojové teplotě (25°C) šli přesně, při změně teploty o 10°C dole nebo nahoru by ztratili 2 minuty ročně, při 20°C nad či pod pokojovou teplotou, by ztratili 8 minut ročně!
Nic ve zlém, ale co je moc to je moc. Si snad děláš srandu nebo co?