Přimlouval bych se také o originální podobu 861 bez průhledu a s plastovou páčkou brzdy.
Využil bych ale živé vlákno a podělil se o zkušenosti:
speedmastera (861) jsem měl nedávno (leden - březen) na vyčištění u Dušáků po cca 11 letech od koupě nových. Ačkoliv byly jen minimálně nošené, vyměnili kompletní sestavu korunky včetně vodítka, obě tlačítka a také mezikolo chronografu. Prý se to tak dělá pokaždé, oprava trvala 3 měsíce a stála 7 100,- Kč. Před opravou měl (patrně) vlivem zatuhlého maziva malou amplitudu kyvu ("líný" pohyb vteřinovky bez zřetelných poskočení, roztažené odezvy kroku) a pravidelně se předcházel s vypnutým chronografem o cca 18s za den (téměř nezávisle na úrovni natažení). Rezervu chodu měl cca 53 hodin.
Po opravě se za prvních 24 hodin zpozdí o cca 10s, za dalších 24 hodin to trochu dožene, takže celkově za 48 hodin se zpozdí o cca 2 až 5s. Rezerva chodu se ale zhoršila na cca 50 hodin (opět vše s vypnutým chronografem).
Korunka se pohybuje podstatně více ztuha (zřejmě nový O kroužek) a při natahování se sama nevrátí o segment západky, jak to bylo dříve. Při spuštění stopek (někdy, zřejmě podle momentální pozice kol) vteřinovka chronografu poskočí o 1s dopředu, zastaví se a teprve potom se začne pohybovat rovnoměrně. Během 1 otáčky (minuta) ale obvykle jednou až dvakrát opět poskočí o cca 0,5 až 1s a následuje úměrná pauza. Přičítám to zvětšeným vůlím v soukolí chronografu, samotný krok hodinek se zdá být pravidelný (podle malé vteřinovky). Dost mě to zklamalo, jiné mechanické chronografy (i podstatně lacinější - Seiko) to nedělají. 861 má údajně seřizovatelný záběr mezikola a při pečlivém seřízení by se nic takového nemělo vyskytovat.
K hodinkám předali potvrzení o opravě se záruční dobou 2 roky a také záznam ze zkoušky těsnosti.
Prosím poraďte: reklamovali byste tuto opravu, nebo se případně obrátili jinam? Nepřeji si žádné konfliktní situace, veškerá jednání byla pokaždé korektní . . . .
Díky, hrdlicka