Zdravím, možná už se to tu řešilo. Chtěl bych se pochlubit porteppe z 1. republiky. Jde mi o to, zda je to pro letce, kde se prý používaly šavle do roku 1930, než se začínaly používat kordíky nebo pro námořníky. To jsem nevěděl, ale někde tady jsem se to dočetl. Myslel jsem si, že se šavle u letectva nikdy nepoužívaly... Je to nějak doložené s tím rokem 30? Na kordících leteckých byla jiná porteppe než na leteckých šavlích do roku 1930? Pokud tedy šavle u letectva někdy byly. Jde mi o to, že podle prodejce, s kterým jsem komunikoval, by toto porteppe mělo být pro námořnické důstojníky. Prý bylo ve dvacátých letech vysláno na námořní vojenskou akademii do Jugoslávie 85 vojáků, kteří chodili do důstojnického kurzu. Porteppe prý bylo určeno pro československé námořní důstojníky na důstojnickou šavli vz. 24. Tak nevím, zda jde o porteppe pro námořní nebo letecké důstojníky. Mám v tom zmatek. Sorry za tak moc otázek. PS: těchto porteppe prý bylo vyrobeno pouhých 85 kusů.