Jump to content

Mipa

Member_50
 • Posts

  636
 • Joined

 • Last visited

Profile Information

 • Pohlaví
  Muž
 • Bydlí
  Praha
 • Fanoušek značky
  Příroda, historie, hodinky a hodiny od slunečních po orloje.

Recent Profile Visitors

2,741 profile views

Mipa's Achievements

Závislák

Závislák (6/8)

 1. Prach - velký nepřítel budíků. Tak jsem jednomu malému, jdoucímu, dvoukamenovému budíčku Prim na "předváděcí poličce" udělal protiprachový "zvon" z odpadového materiálu.
 2. Jen pro technické chronomagory. Nové Spartaky - ze předu na ciferníku mimostředná vteřinovka, ale vzadu za proskleným dýnkem typický vzhled strojku s centrální vteřinovkou. Tedy nejspíš krokové kolo s dvěma pastorky a druhým vteřinovým kolem v nepřímém náhonu - tedy asi nečistý technický bastl. Pokud je to jinak, prosím o jiný technický popis - zajímají mne technické podrobnosti. P.S. Již jsem kdysi tady o tom psal, ale od té doby jsem nic jiného (než výše) nezjistil a nečetl.
 3. Tady na obrázku z knížky "Primky" (ktrý mne zaujal) je seřizování kroku hodinek na velkém speciálním profilprojektoru a zajímalo by mne co to tam ta pracovnice v hodinkách "šťourá". Mám za to, že tady seřizuje "celou hloubku kroku", tedy "úhel záchytu" a přihýbá ty dorazové kolíčky kotvy (mimo kalibr 80 který je nemá). Posouvá tady i rubínové palety kotvy? Já bych řekl že ne - to se asi provádí předem jinde - ale nejsem hodinář, jen "chrononadšenec".
 4. Prim "servisní číselník" oficiálně v knize Primky - 2. vydání str. 366.
 5. Pro zajímavost jsem nyní z dlouhé chvíle vyleštil z Blešáku kdysi koupené asi reklamní novější "kapsáče" (s centrální vteřinovkou) nejspíš k nějakému nedávnému výročí (2009 ?) Blériotova letu z roku 1909. Strojek nic moc - 11 rubínů, neznačený, ale jdou poměrně dobře stabilně okolo +1 minuta denně. Pokud by někdo v letectví znalejší věděl k těmto hodinkám víc, bylo by to pro mne zajímavější.
 6. Pro zajímavost současná reklama u silnice v Praze: P.S. Nejsem propagátor ani cílová skupina těchto hodinek.
 7. O "úrovni" MPM "quality" svědčí třebas i 4 měsíce prošlé "osvědčení" které vystavují ve velkém pražském obchodním domě Kotva. Dvakrát jsem je na to upozorňoval, ale prý jim to tam dělá "parádu".
 8. Knížka pana Vajsara je rozmnožený rukopis, tak bych tipoval (já ji mám z NTM, tak jsem nikde jinde nehledal - je to značná specialita) jinou možnost sehnání snad jen u rodiny autora. U NTM bych neviděl problém tam telefonicky zavolat a dohodnout se - je to velká organizace.
 9. Ještě doplněk - knížka, rukopis pana Vajsara má 318 stran.
 10. O výrobě a tedy hodně i o kvalitě hodinek Prim (odtud nutno vyjít při srovnávání s jinými hodinkami v Evropě) se dočteš hodně v knížce pana Vajsara (ilustrační obrázky přikládám - knížku na papíře černobílou i na CD barevnou jsem koupil v NTM - Národní technické muzeum - v Praze na Letné), je to rozmnožený rukopis.
 11. No takhle komplexní dotaz na Primky jsem tady ještě neslyšel. Nechtěl by někdo znalý o tom napsat knížku? Já to teda nebudu. Ale takovou knížku bych si taky rád přečetl.
 12. Jo, jo tohle bude asi citlivý problém, protože tohle viklání vteřinovky u těhle hodinek mám i po servisu hodinek u pražského "hodináře"! Již k němu nechodím. Ten drátek má lehce brzdit vteřinovou osičku na které je kolečko s málo zuby a tady i běžná nebržděná zubová vůle způsobuje to značné viklání. Zatím jsem se neodvážil do toho sám šťourat, když to ani "prýhodinář" neodstranil. Edit - překlep.
 13. No byl by dobrý odkaz, kde se to probíralo, aby to každý zájemce nemusel vyhledávat zvlášť. Já si na toto nepamatuji - jako na plno jiných věcí, a tak vítám kompletnější informace (sám se o totéž snažím s popisem nebo s obrázky).
 14. No vono taky "Rozdíl poznáš taky podle fontu číslic na datovém věnci." bez ilustračních obrázků nebo bližšího popisu, je taky pěkná "knížecí rada". Já jsem alespoň jasně popisně odpověděl na dotaz: "V čem je rozdíl krom data výroby ?"
 15. Rozlišení se tady již kdysi řešilo. Zvenčí bez otevření hodinek si je poslechnu - kalibr 64 tiká rychleji - frekvence setrvačky 21 600 kyvů/hod. - než kalibr 68 - frekvence jen 18 000 kyvů/hod - pokud je možnost to porovnat, tak to slyším. Tím také vteřinová ručička se cuká za vteřinu u kalibru 64 víckrát - myslím šestkrát - kdežto u kalibru 68 jen myslím pětkrát - to se myslím taky dá rozeznat.
×
×
 • Create New...