-
Příspěvky
1 866 -
Registrace
-
Vítězné dny
1
Vše od uživatele orol
-
Tak jdem na to: Nerovnováha impulsu: Švýcarský krok dává setrvačce impuls dvakrát za cyklus – jednou při kývu na jednu stranu, podruhé na druhou. Tyto impulsy by měly být energeticky vyvážené, jinak dochází k problémům. Jak impuls funguje? Když se setrvačka blíží k neutrální poloze, vyvede kotvu z rovnováhy. Paletka (rubín) se uvolní ze zubu krokového kola. Zub „srazí“ druhou paletku → impuls → pohyb kotvy → setrvačka dostane kopanec do kývu. To se střídá vlevo-vpravo. Co se stane, když impulsy nejsou stejné? Asymetrický chod: Na jednu stranu se setrvačka kývá víc než na druhou → vzniká nepravidelný beat. Na timegrapheru to poznáš jako „beat error“ (nerovnost mezi dobou obou půlkmitů). V ideálním případě by měl být beat error blízko 0.0 ms. Rozdílné zatížení vlásku: Nerovnoměrné zatížení vede k tomu, že vlásková pružina pracuje v různých částech spirály → ovlivňuje izochronismus. Hodinky běží jinak při plném nátahu než při nízkém (typicky zpomalují). Ztráty energie a kolísání amplitudy: Silnější impuls může způsobit překmit, slabší pak nestačí rozkmitat setrvačku → vzniká výrazná změna amplitudy mezi cykly. To má dopad na přesnost v jednotlivých polohách. Příčiny nerovnováhy impulzu: Příčina Popis Špatná geometrie kotvy Nepravidelné paletky, rozdílný úhel záběru, nebo nesouměrné nastavení Nepřesně nastavený střed setrvačky (beat error) Setrvačka není ve správném „klidovém bodě“ vůči kotvě Opotřebení krokového kola Ojeté zuby mohou poskytovat různé impulsy Nekvalitní mazání Nesouměrné tření mezi paletkami a krokovým kolem Výroba/oprava mimo toleranci U některých levnějších nebo neodborně servisovaných strojků Diagnostika a oprava: Timegrapher – sleduj hodnotu beat error. Pokud je > 0.5 ms, něco je špatně. Seřízení: Ukládání setrvačky (otáčením vlásku vůči osičce) se může upravit tak, aby byl impuls vyrovnaný. Případně se musí přesně doladit poloha kotvy nebo tvar paletek (což je už mistrovská práce). Pokud někdy budeš mít chuť na hlubší ponoření do hodinářských témat (nebo třeba povídání o něčem úplně jiném), víš, kde mě najdeš!
-
a co budeš dělat s tím kulháním?
-
Hnací pružina do 66/68 : 1.4 x 0.1 x 320(?) x 10
-
Alpina comtesse a prasklé sklo na lunetě
orol odpověděl na téma v Opravy, servis a pomoc s hodinkami
U dvou podobných modelů (https://www.helveti.cz/alpina-comtesse-sport-quartz-al-240s3nc6b a https://www.helveti.cz/alpina-comtesse-sport-quartz-al-240ln3c6b ) je v popisu uvedeno "otočná luneta". U takto křáplých hodinek může být luneta zablokovaná a není jisté, jestli není poškozené pouzdro, kolem kterého sa ta luneta otáčí. Stoprocentní výsledek opravy se nejsnáz dosáhne výměnou lunety a pozdra. Luneta by se měla dát vyměnit i v případě, že by otočná nebyla. A určitě se dá vyměnit jenom ta skleněná vložka. Limitující je ovšem dostupnost náhradních dílů. -
Nemusíš rozebírat, stačí se důkladně podívat "do všech koutů". Určitě bych je nachal vyčistit, protože nevypadají moc dobře. Bylo by fajn, zbavit je nečistot a "agresivních" agens. A po očistné kůře moc neotvírat a nehamtat po nich
-
Moc ne. Sice je možná něco na základně pod setrvačkou ... Nápisy na dýnku moc nelžou, je to kvalitní stroj se švýcarským krokem, natahovaný korunkou Podle konstrukce bych si tipnul, že stroj je z přelomu století. Nejlepšim vodítkem je ta krabička
-
Lehce před změnou času jsem kotroloval přesnost: V hodinkách byla už skoro vybitá baterie, takže to spomalování má svůj důvod. Baterku jsem VYMĚNIL a uvidíme, jak se to projeví na rychlosti hodinek.
-
Po cca 8 letech provozu došlo na výměnu baterie v Casio DW 5600E. Pojal jsem to trochu šířeji. Hodinky jesm podrobil celkem podrobné očistě. Hodinky jsem rozebral "do posledního šroubečku" (šroubečků je tedy celkem 8. 4 drží víčko a další 4 lunetu.) Výměna baterie není žádná věda: Je potřeba vyháknout sponu, která drží baterii na mistě. Po vložení nové baterie se obvykle zblbne dispelj: Reset modulu - propojení dvou kontaktů na základně obvodu uvede hodinky do chodu. Toto je modul 1545 (na trhu od roku 1996). Na rozbraných hodinkách je vidět, přoč jsou tak odolné. Dvě upevňovací vložky - jedna gumová druhá kovová, "polštářky" zhora i zdola - to vše se stará o to, aby byl modul "jako ve vatičce". Vodotěsnost tlačítek je zabezpečena zdvojeným těsněním. Vše jsem omyl, těsnění ošetřil vazelínou. Na dýnku jsem přebrousil dosedací plochu na O-kroužek. Jediný vážný nedostatek je rozpadající se gumová ochranná obruba. (To jsou ty černé úlomky na první fotografii.) Naštěstí je možné zadovážit náhradní. Tak jsou DW 5600 po servisu opět v plné parádě.
-
- 2
-
-
Kdo maže, ten ... vyndá a kdysi se to probíralo TADY
- 343 odpovědí
-
- 1
-
-
- hodinky
- hodinářství
- (a 4 další)
-
@Kasprik má pěkný OCW - T2600 Gratuluji! Jaký mají příjem signálu?
-
Dle literatury je pero do padesátek 1.60 x 0.10 x 350 x 10.0 Do 66/68 je jiné a stále nevím s jistotou.
-
Než strojek vypadne sám, tak je potřeba demontovat natahovací hřídel (na fotce sice není, ale pro úplnost) a vyšroubovat dva šrouby, co drží stroj v pouzdru.
-
Echo maji obstojné refernece, viděl jsem je především v rukách řezbářů. Vlastní zkušenost ovšem nemám.
-
Prosím, jaké rozměry má mít pero do strojku Prim 66/68? Otevřel jsem dva perovníky, co jsem měl poruce a naměřil jsem rozdílné hodnoty, tak prosím pera-znalé odborníky o pomoc Děkuji.
-
Tak mě potěšilo, že jsem vzal Rubikovu kostku do ruky a i po těch cca 45 letech jsem ji složil
-
Jo, Discord jsem identifikoval jako použitelný ...