Nejsem úplně vyznavač nafouknutých bublin a krátkodobých trendů. Ale Studio Underd0g mi v hlavě leželo přes rok a bylo zajímavý sledovat, jak obrovský hype se Richardovi povedlo získat od poměrně skromného začátku na kickstarteru aby se pak jeho hodinky objevily snad úplně ve všech hodinářských médiích a kanálech se samými superlativy.
Nakonec mi to nedalo a Bicompax ST-1901 jsem obejdnal. Všude vyzdvihovaný Watermel0n mi úplně neseděl poměrně agresivní barevnou kombinací, která pro mě zabraňuje i většímu střídaní řemínků. Go0fy Panda mi naopak přišla moc konzervativní, i když mě baví ty „bambusový“ konce ručiček chronografu. Rozhodování mezi Desert Sky a Mint Ch0c Chip pak rozseklo zkrátka to, že modrých hodinek už je všude hodně a hodně se mi i líbí detail kousků čokolády místo hodinových značek (Desert Sky má klasické tečky).
Jak to u podobných microbrandů bývá, nákupní proces je trochu krkolomný. Uložit datum v kalendáři, nastavit budík a doufat, že budete jedním z prvních, co to tak udělali. Šanci máte dvakrát do roka. Měl jsem kliku a minulý duben jsem klikal tak rychle, že mi hodinky byly doručeny v první várce už na začátku září. Protože jsou hodinky zasílány z Anglie, je k ceně potřeba přičíst klasicky daně, zprocesování a další věci. K ceně cca 15 000 Kč je tak potřeba přičíst cca dalších 3 500Kč.
Balíček, který pak dostanete je velmi účelný a obsahuje vše potřebné a nic navíc. Matně černá kartonová krabička s vyraženým logem Studia Underd0g obsahuje kromě hodinek s řemínkem, který si vyberete během nákupu, také koženou kapsičku a průvodní brožurku. U té je patrné, že je celá značka zmařená především na design se silným základem v grafickém designu. Krásné minimalisticky provedená brožurka obsahuje poděkování, informace o výrobci a dodavatelích, základní instrukce, záruku (zajišťuje Horologium, které pro Studio Underd0g hodinky skládá) a také záznam z kontroly kvality podepsaný hodinářem, který ji prováděl. Měření je ve třech polohách, ciferníkem nahoru (+15), korunkou dolů (+6) a ciferníkem nahoru se zapnutým chronografem (+8).
Kvůli přesnosti si ale tyto hodinky nikdo nekupuje, vždyť i továrnou udávaná povolená odchylka strojku Seagull ST-1901 je -10/+30 s/den. I když v tomto případě je strojek opatřený regulací pomocí „labutího krku“. Primárním důvodem koupě je podle mě jednoznačně design, který je za mě naprosto skvělý a promyšlený do nejmenšího detailu. Rozměry pouzdra (klasická 316L) 38x44x13,6 dodávají hodinkám krásný retro nádech (jsou téměř totožné Breitling Premier ref. 777 a dalším klasickým chronografům) spolu s menší korunkou a hranatými tlačítky. Povrch pouzdra je ale ryze současný. Tělo je podélně broušené, jen pokosené hrany nožiček jsou leštěné. Luneta, které je z vrchu téměř neviditelná a navozuje pocit „glass boxu“, je také leštěná a přináší hodinkám hezký kontrast. Malým, ale pro mě hezkým detailem je průhledné dýnko, jehož okraj je práškovaný, díky tomu je neuvěřitelně příjemné na zápěstí a hodinky díky tomu i méně cestují. Manuální strojek Seagull ST-1901 je adekvátně strojově dekorovaný s modřenými šroubky. Díky tomu, že vychází z architektury klasické Venus 175, je na něj opravdu hezký pohled a skvěle zapadá do retro nádechu hodinek.
Ciferník je pak lehkým kontrapunktem ke zmiňovanému retro nádechu a jeho zpracování je ryze současné, moderní a překvapivě plastické. Z fotek nevynikne, jak je světle béžová škála chronografu a minutový registr posazený níže, než středová část s poměrně výraznou texturou. Malý registr vteřinovky má jemné dostředné vroubkování. Středová zelená část má metalickou úpravu, takže se odstín zelené nepřetržitě mění podle úhlu a světla. Typografie ciferníku je úhledná a opět rozvíjí hru informované inspirace minulostí a současného přístupu. Vše je krásně čitelné, čisté a symetrické díky originálnímu umístění loga a označení modelu. Až si jeden téměř nevšimne chybějících indexů pro minuty na středové části. Nebo luminiscence na ručičkách nanesené v tak titěrných plochách, že nemá praktické využití. Tyto hodinky zkrátka nejsou přesným nástrojem, ale krásným a neotřelým designovým kouskem.
Hodinky zpravidla nosím na kožených řemíncích, dodávaný řemínek od The Strap Taylor je OK a z 20 mm se zužuje k 18 mm. Použitá svrchní kůže má hezkou texturu, ale je kryta poměrně silnou ochrannou vrstvou, která sice určitě prodlouží životnost řemínku, ale dává mu poměrně plastový pocit na dotek. Vnitřní strana je krásně jemná a poddajná. Trnová přezka s vyraženým logem je nejlevněji působící součást hodinek, ale odpovídá jejich cenně.
K hodinkám jsem rovnou pořídil i řemínek z ananasových listů The Amagoh Vegan Pineapple Leather, který mi v barvě Mesa Verde přišel jako vhodná barevná kombinace přinášející odstíny červené a více života. Navíc chuť ananasu mi přijde jako vhodná kombinace s k mátově čokoládové.
Nejsem úplně vyznavač nafouknutých bublin a krátkodobých trendů. Ale myslím, že Richard se se Studio Underd0g trefil velmi přesně do mezery na trhu v době, kdy vzniká velké množství věrných kopií nebo napodobenin historických retro hodinek bez větší invence. Místo otrockého nebo plagiátorského přístupu se ale vydal jinou cestou, kdy se z historie poučil, načerpal z ní to dobré, co pak vhodně doplnil současnými technologiemi zpracování a designovými přístupy. Bicompax ST-1901 by klidně mohly vzniknout v paralelních čtyřicátých letech, které by se místo války utápěly v barvách a staly by se dobovou ikonou. K té mají ostatně našlápnuto i nyní, jak dokazují samé pochvalné reakce a cenová dostupnost.
Je zajímavě, že podobným směrem šel ostatně i Breitling pod vedením Sylvaina Bernerona s pistáciovými Premier B09 Chronograph 40, byť samozřejmě v jiné cenové a kvalitativní kategorii.