Jump to content

x591

Member_50
 • Posts

  172
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by x591

 1. Mám zájemce, takže teď to čeká na předání. Zamknu jakmile dokončíme transakci. Díky za prostor.
 2. Up a skočíme na 6 000 Kč. Tj. pod cenou jednoho nového za stereo pár.
 3. Prodám pár černých Sonos One reproduktorů. Kupované kupované 23.11.2018 a 30.11.2018 na Alza.cz. V perfektním stavu, minimálně používané. Cena 7 000 Kč. Preferuji osobní předání (Já Praha-Východ, ale je možné se domluvit i jinde - Brno, Liberec, atp.)
 4. Pár praktických poznatků. S Leonem jsem se jel do Vídně přes Znojmo, a PHEV je jako doma na normálních státních silnicích. Spotřeba Praha - Vídeň s plnou baterkou na začátku 3.7 l/100km na 273 km, a je docela radost s tím předjíždět. To pružné zrychlení ze 70 na 150/160 je mnohem lepší než by člověk čekal od 200 hp a bylo vidět, že to i silnější auta nečekají. V Rakousku jsem měl šanci si půjčit nový Q4 etron (snad to je správný model) - prostě Enyaq od Audi a za mě teda dobrý. Když pominu fakt, že nemám rád SUV a považuji je za zbytečné, tak se mi líbilo jak to auto sedí a jde do zatáček. V kombinaci s EV pohodové svezení, a pokud by tomu standardně nedávali tu hnusnou masku (to už radši ten černý paket), tak krásné auto. Tyhle nové EV mě přijdou jako dobrá konkurence teď všude přítomným Teslám. Jen doufám, že se budou prodávat i menší EV. Za mě pořád pro moje cesty je maximum toho co chci velikosti ID.3. Jestli jsem si pochvaloval nabíjecí síť v Německu, tak mě naprosto překvapila Vídeň, kdy nabíječky jsou snad v každé třetí ulici. Klidně i ve staré zástavbě. Sice většinou jen 11 kWh, ale to podle mě naprosto stačí na běžné použití. Navíc cena přes Wien energy vyjde lépe než parkování přes noc v parkhousu. Jediný průser je zase "roaming", první noc jsem etron nechal přes plugsharing a nevšiml si ceny (0.161 eur za minutu), takže to bylo pěkně drahých 18 kWh co jsem odebral. Než jsem auto vracel, tak jsem si vyzkoušel platit napřímo a už to bylo ok za 3.5 EUR/hodina s maximálním limitem 20 EUR. Druhý průser je, že standardně nečtu nikdy žádné instrukce a poprvé se kabel zapojoval až po autorizaci a místo toho jsem si asi 8x po sobě zrušil nabíjení tím, že jsem ho tam strkal předtím a zablokoval jsem si tím platební kartu (opakovaná autorizace 20 EUR a zrušení), tj. byl za debila a dovedu si představit, jak by se na takové "drobnosti" dívala žena.
 5. Přesně tenhle stav jsme řešili s pračkou AEG - 3 děti jsou tři děti. Nakonec jsme měnili celý set pračka i sušička a u nás to vyhrál set Bosch Professional. Ale hlavní referencí byla rodina, co má 4 děti a jejich set slouží už 7. rokem. Zatím naprostá spokojenost. Hlavní rozdíl je, že ty Bosch věci váží 2x tolik co AEG. Teď ještě vypadá, že podobný osud stihne myčku. Ale kdo ví, řekneme si za 5 - 7 let.
 6. Nevidím, že by tady někdo prosazoval EV jako jedinou a nejlepší cestu. Sám nevěřím v to, že by nějak zásadně fungovalo vyměnit všechno za hybridy a elektro auta. A už vůbec ne motivaci formou daňových úlev a rádoby certifikací. Jak napsal David a JR - tak pro mě nejčistější je auto, který si nemusím koupit. Obecně ale nevěřím v zásadní změny (tedy pokud to nejsou extrémní šoky), ale postupnou a dlouhodobou korekci. Takže pokud je to, co se teď děje (ať už si to pojmenujeme hysterií nebo příležitostí) je cesta ovlivnit celý řetězec - bez toho jak skokově ohrozit principy, které nám to všechno umožňují. Ale je to o každém, co od toho čeká. Mě osobně sere množství sraček (omlouvám se za tohle - ale nevím jak jinak to nazvat) které se protočí ekonomikou jen proto, že máme pocit, že můžeme mít všechno. K tomu vyzkoušet EV (a proto ten hybrid) mě osobně motivovalo - možnost se výhledově dostat do situace, kdy 80% toho, co ujedu bude mnohem ekologičtější. Ať už tím, že kupuju "zelenou" elektriku - nebudu rozvíjet diskuzi jestli je to pravda, nebo ne. Nebo tím, že si do 2 - 3 let prostě pokryju tu spotřebu tím, co dokážu doma vyrobit. - u EV mě pořád přijde snazší cesta k recyklaci-znovu použití článků, než už drobné elektroniky. Navíc v blízkém okolí prakticky vidím, že se nekoná zásadní ztráta kapacity. - lokálně jsem odstranil jedno smrdící auto, a až budu chtít vyzkoušet to jiné, tak prostě hybrid půjde členu rodiny, který s ním také pokryje > 90% cest. Zachraňuji tím eko-teroristicky planetu? Ne. Ale pořád věřím, že se všemi drobnými korekcemi, které postupně dělám, tak je tam už nějaká změna, nebo alespoň tu cestu hledám.
 7. 62 km papírově a jak jsem psal město 52 - 58 km dělá bez problému, ale i na těch 62 jsem se už dostal (většinou je to právě ve městě nebo provozu, kde prostě popjíždíš v dopravě). Příklad dnes 34 km sem a tam, mezi vesnicemi, a baterka skončila na 51% (tj. čistě matematicky nad tím WLTP údajem). Nemyslím, že jezdím pomalu, ale ne nutně brzda-plyn. Z ostatních auta na Sprit Monitoru to je asi vidět Tenhle hybrid je zatím první, kde nejsem na chvostu ve spotřebě. Ale přiznávám, že v tomhle jsem ideální případ jak pro EV, tak hybrid. Většinu času pracuji z domova, průměrná vzdálenost při běžném výjezdu je někde kolem 15 - 50 km. Denní průměr někde kolem 75 km, rozložený do 1 - 2 výjezdů, časově dostatečně od sebe, tak že to auto se doma nabije. Když už jedu někam delší trasu, tak mám dost času na to cokoliv dobít a většinou tam nabíječka je (i v ČR). Sám si říkám, že i soudruzi z VW museli nějak počítát s tím startem studeného motoru, ale zatím jsem neměl šanci ověřit. Opačně - tj. přehřátí baterie jsem už zjistil, že si to připojené dokáže auto ochladit. Nebo alespoň to tak vypadalo. Jednu věc, kterou jsem ještě nenašel je najít okamžité provozní údaje (ale neprohládaval jsem všechny možnosti) - tj. třeba tu teplotu motorového oleje. Jinak hodně využívám vychlazení/a teď už i předehřátí auta na elektrice.
 8. Určitě Ti nedám nějaký vyčerpávající přehled - v zásadě se pohybuji v těch "lepších lokalitách". Ta mapa nahoře je v okolí hotelu, kde prostě v noci nebylo místo, tak jsem parkoval na ulici a při té příležitosti jsem měl několik nabíječek k výběru (vždycky v cca 5 minutové docházkové vzdálenosti). To že je to blízko Techniky v tom asi roli nehraje, protože ty oficiální nabíječky co mají nejsou v Plugsharingu. Většina nabíječek je tam samostatných na chodníku - v Berlíně jsem ještě nenašel žádnou ve sloupu VO nebo chytrou lampu jakou znám v Praze. Pro tu samou lokalitu ještě přidávám mapu z 2 jiných aplikací pro srovnání. Myslím, že to docela pěkně ukazuje, že ta dostupnost tam prostě je. V parkovacích zónách jsou ty místa pro EV vyhrazené s tím, že můžou parkovat až 4 hodiny na klasický "Parkscheibe" https://de.wikipedia.org/wiki/Parkscheibe To je třeba i stav ulice, kde mám firmu (cca 2 km dále). Podle Plugsharingu tam jsou 2 nabíječky na ulici, další 4 nabíječky jsou na peníze, ve vnitrobloku máme další dvě samostatné nabíječky na kartu dodavatele energie. Počítám, že kdybych se hodně snažil, tak najdu další v ostatních budovách (resp. jejich vnitrobloku).
 9. Hledáte za tím něco, co tam není. Je to stejné jako každé jiné auto - s nohou na plynu to prostě do toho chudáka před tebou to pošleš, ať už to je rekuperuje nebo ne.
 10. A k tomu nabíjení - zásadní rozdíl je mezi ČR a tímhle... a to jsou jen nabíječky dostupné přes plugsurfing. Ale to je kapitola sama o sobě, protože bych musel mít dalších 6 aplikací nebo 5 karet, abych využil všechny. Ten nabíječkový "roaming" se musí ještě hodně zlepšit.
 11. Pod 1,500 jsem to nedal. Ale je pravda, že ten spalovací motor moc zajetý není. Napsal bych že mi to auto nezůstane dlouho, ale to bych zase mohl dostat z jiné strany Počítám, že jakmile bude odladěný SW tak půjdu do ID.3 S tím nabíjením uvidím, jak to bude fungovat do budoucna. Doma je to sazmořejmost. Jak jsem psal dřív - když stojím někde, kde je prázdná nabíječka, tak to zapojím. Ale že bych se tím trápil, tak to rozhodně ne. navíc je to hybrid, takže žádné rychlonabíjení se nekoná. Ale když mám zaparkovat o 10 metrů dál bez nabíječky, nebo se nabíjet, tak to tam hodím.
 12. Tyhle testy jsou naprostá zoufalost. Jasně, každého zajímá jak auto dojede každý týden do Chorvatska a zpět, v autě které nezná, a jak píše Radek svojí blbost svede na rekuperaci. Mám v EV autech najeto cca 2.5 tisíce km a teď přes 2 tisíce hybrid - takže nejsem expert, ale nikdo Ti nepošle do provozu auto, které "zásadně jinak brzdí". Navíc v tomhle testu si skoro nedokážu představit jak mu stalo přes všechny asisteční systémy. U EV auta si představuji maximálně tak, že si plynem reguloval rekuperaci (tj. sám auto odbržďoval a najednou bylo pozdě).
 13. Teď na 2.5k za mě s autem spokojenost, plní, co jsem čekal - nenápadné malé auto pro nomální ježdění (nehledal jsem nic pro maximální zábavu). Jako firemní auto, kde to lidí dostanou "befelem" a stejně to nebudou nabíjet bych to asi nedoporučoval (zbytečné vyhazování peněz).
 14. Brzdy jsou úplně normální. Platí, že do nějakých 60% (můj amatérský odhad) se to snaží použít elektromotor, ale záleží na stavu baterie, rychlosti reakce, atp. Je to spíš přibržďování. Proto ted spíš mám problém, že mi normální auto samo nedobržďuje Ale pořád platí, že si to všechno můžeš vypnout. Jinak po první dlouhé jízdé mám tohle: Praha-Východ - Berlín, popojíždění po Berlíně a okolí a zpět. Cesta tam za i zpět měřená palubním počítačem za 4.9 l/100 km (ne-hybridní Leon to dal za nedávno za 6 l/100 km). Celkem 808 km, plná baterie na cestě tam, cestou jsem měl zastávku v Ústí, kde byla nabíječka, tak jsem to tam nechal asi hodinu (reálně to hodí dojezd cca 14 km), v Berlíně jsem parkoval na ulici a platil přes Plugsurfing plné dobití. Na cestě zpět jsem zastavil v MC a jelikož tam byla nabíječka tak jsem se to dobíjelo 35 minut (spíš jsem tam čekal na to než zabere kafe). Přes manažera baterky jsem si to při jízdě vytáhl až cca na 80% nabití a od hranic už to nechal ať si to samo spočítá, co chce. Do Prahy přes D8 jsem přijížděl s EV dojezdem 33 km a přes tunely to dal domů trasu cca 39 km a v pohodě to dojelo. Ke stylu jízdu - už se snažím v Německu nejezdit jako prase, takže dalniční průměr kolem 135 km/h. Na cestě zpět jsem si zkusil maximálku 234 km/h. Na cestě tam jsem jel hodinu ve velké bouřce a dnes v noci jsem se táhnul cca 50 km za nadměrným nákladem. Po téhle cestě jsem na teď na dlouhodobé spotřebě 3.0l/100 km. Teď budu pár týdnů jezdit jen kratší cesty - maximálně Brno/Liberec, takpočítám, že to půjde dolu. A auta mám na Spritmonitoru https://www.spritmonitor.de/en/detail/1270837.html
 15. 17.5 je průměr, při klidné jízdě městem se spoustou zastavení to jde klidně i kolem 15 kWh/100 km. S tím palivem souhlasím. Teď budu tankovat podruhé a to jen kvůli tomu, že mě čeká cesta do Berlína. Zároveň si tak vyzkouším jak reálně funguje regenerace na delší trase. Před měsícem jsem jel stejnou trasu se stejným nehybridním motorem, takže budu mít dobrou referenci. Ty systémy jsou dobré, ale půjčil jsem auto známému, který na to není zvyklý a byl z toho "zaražený". Já si snad jen vypnul upozornění na překročení rychlosti, protože ta hláška mi pravidelně schovávala navigaci při pár km navíc a pak jsem několikrát špatně odbočil Jinak toho, co jsem si předtím s příležitostného ježdění s EV autem nevšiml a teď oceňuji je, že to auto spoustu času běží na volnoběh a nebo se samo snaží dobít rekuperací.
 16. V čem zatím auto splnilo očekávání je to, že moje běžné jízdy pokryje v EV režimu a zbytek prostě odjedu na benzín (většinou na dálnici stejně přepnu do hybridního režimu). Příklad sobota - ráno cca 19 km v okolí, hodina doma na nabíječce doma, potom se otočit do IKEA a zpět (cca 43 km) a odpoledne 2x kratší jízda (cca 11 km) a kdybych chvíli nejel o něco rychleji než rychlostní limit, tak si to na ICE ani nešláhne. To samé včera, OC Smíchov a zpět (45 km), při schůzce v kavárně jsem to hodil na hodinu na nabíječku, potom vyzvednutí věcí v Alze a zpět. Přesně za 0 l benzínu. Co stojí zaprd - ale to je teď obecně problém koncernu je software. Počítám, že kdo není zvyklý na všemožné asistenty, toho by auto pekelně štvalo (automatické přibržďování do zatáček, před obcí, před kruhovým objezdem, atp. - ale dá se to vypnout, nebo jen "plynem" ignorovat).
 17. Jinak auto je doma pořád připojené k elektrice, a na cestě dobíjím jen když vyloženě vidím prázdnou nabíječku někde v přímém okolí. Pokud je volné třeba jedno místo, tak ho radši nechám někomu, kdo to bude potřebovat. Ale přiznám se, že kromě OC Smíchov v Praze jsem zatím moc EV aut na nabíječkách nepotkal. Elektrická spotřeba je zatím kolem 17.5 kWh/100 km - při 140 km/h to dělá kolem 25 kWh/100 km
 18. @wawrik Seat Leon eHybrid - zatím jsem to moc nesdílel, protože jsem to tady bral spíš jako nepřátelské teritorium Ale když už píšu, tak poznatky po necelých 2 000 km: - 62 km je WLTP dojezd, bez toho abych auto šetřil, tak bez problému udělám 57 km popojížděním po městě, 51 - 52 normální ježdění a cca 40 - 45 km dálniční jízdy (130 - 140 km/h). - Dlouhodobou spotřebu benzínu mám 2.0 l / 100 km, pro běžné popojíždění jsem většinou na 0. I když už 2x se mi stalo, že si auto zaplo motor na cca 5 minut. Kdybych nebyl 1x v Brně a jednou v Liberci, tak bych reálně byl někde na 0.5 - 1.1 l / 100 km - 85kW EV motor je dostačující do města, v kombinaci s ICE to dává pěknou dynamiku. 0 - 100 km to má papírově kolem 7 sekund. Kolem 0-60 je reakce jak se od elektrického motoru čekat slušná, a potom v hybrid režimu cca 120 - 180. Pocitově se to v určitých rychlost zdá být víc než auto s papírovými 204 hp. Ale pořád je tam základ slabá 110 kW jednotka.
 19. Tak třeba to tady ožije. Sám to chci řešit příští rok - fotovoltaiku s baterkou. Roční spotřeba je teď někde kolem 15-16 MWh za rok, teď jsem přidal plugin hybrid a koncem příštího roku bude buď druhý nebo EV.
 20. Shodou okolností jsem koupil úplně ten stejný a za mě dobrý. Jediné co mi trochu vadí je, že by mohl být o 1 cm kratší. S tím, že je tuhý ale souhlasím.
 21. Vím, že si "střílím do vlastních řad", ale tohle pobavilo. Návrat do budoucnosti
 22. Podle vyhledávání už to tady padlo, ale dneska jsem konečně zvládnul REMISE Classic Berlin a doporučuji. https://remise.de/berlin/short-facts/englisch Tam si musí najít něco každý. Kluci spíš ujeli na moderních super-sportech nebo luxusních sportovních autech. Vidět jak jedna z firem připravuje "custom" Lambo Huracan byla už jen perlička. Za mě to vyhrála možnost podívat se do dílen na opravy/renovace opravdových klenotů. Naprostá bomba! 2.5 hodiny auto orgií. A hodně kousků je tam na prodej Snad se mi ještě v létě podaří Düsseldorf. Vstup zdarma, otevřeno skoro pořád. Parkovat se dá na ulici bez problémů (2 EUR/hodina). Lehký úvod od někoho z YouTube
 23. Jenom si dej pozor, ať tam mají vakcínu, kterou potřebuješ. Třeba Hlavní nádraží nemá Pfizer.
 24. Já to pravě dnes slyšel v autě na ČRo a tak jsem hned jel. Nepočítal jsem, že to bude tak rychlé.
 25. Přijdeš, oni zkontrolují 21 dni a je to. Potom si jen musíš přes 1221 zrušit ten původní termín/rezervaci.
×
×
 • Create New...