Jump to content
Sign in to follow this  
Tomas8

Prim Sport I & II - datum

Recommended Posts

Ahoj PRIMkaři,

nevíte náhodou někdo, jaký je rozdíl mezi datumovým systémem u PS1 a PS2?

Respektive proč se na některých primkách dá datum "rychlopřetáčet" tím, že po cvaknutí data se vrátím ručkami o cca 30 minut zpět, maltézský kříž vezme za palec a datum přehodí znovu a takto to lze opakovat. Na některých primkách mi přehození datumu trvá dvakrát cvaknutí palce (dva zuby na maltézském kříži) a při návratu o 30 min to prostě jen projede a nezabere a musím otočit celých 24 hodin. Přitom tahle přední (podciferníková) část hodinek vypadá všude stejně, ne? 

Jeden hodinář mi říkal, že to může být i tím, že palec, který posouvá datum za léta vyhlodal do datového věnce hlubší zářezy, než byly původní rovné zuby. Proto palec prý trošku zakulacuje, aby neměl otřepy. 

Co se má správně mazat v této části hodinek? Počítám, že ploška pod páčkou aretující polohu datového věnce, možná trochu pod maltézským křížem, ale jinak snad nic... nebo?

Datum jsem u primek nakonec vždycky nějak rozchodil, ale někdy funguje lépe, někdy hůř...

Měl jsem tento dotaz i v Primkovém vlákně, ale asi to patří spíš sem.

Díky za rady.