Jump to content

šíma

Member_50
 • Posts

  1,367
 • Joined

 • Last visited

6 Followers

Profile Information

 • Pohlaví
  Muž
 • Bydlí
  Praha
 • Fanoušek značky
  Do 24.11.2006 jsem v tom měl jasno...

Recent Profile Visitors

13,429 profile views

šíma's Achievements

Megazávislák

Megazávislák (7/8)

 1. Nabízím na výměnu tyto Orisky, celým názvem Oris Artelier Small Secind Pointer Day. Uvedený typ patří do modelové řady Culture, která obsahuje převážně společenské modely, které ovšem bez výjimky poslouží na běžné nošení, do kanceláře i na s ohledem na hodinky rozumně trávený volný čas. Hodinky jsou to velké, ale díky zaoblenému tvaru pouzdra, krátkým, zahnutým nožkám a rozumné výšce 11,5 mm se i s průměrem poctivých 45 mm vejdou prakticky do každého rukávu a když vykouknou ven, to je teprve krása! Tváří každých hodinek je ale samozřejmě ciferník a tady je opravdu co popisovat, ale především chválit. Přestože se nejedná o chronograf a průměr ciferníku je přes 37 mm, ciferník nepůsobí rozhodně prázdně, spíš naopak. Díky komplikaci Pointer Day, která je jednou z tradičních vychytávek značky Oris, jsou na obvodu ciferníku umístěny anglické názvy dnů v týdnu a centrální ukazovátko tvaru T s červenou ploškou na konci ukazuje vždy na příslušný den. Tato informace spolu s datem, které je umístěno v hezky orámovaném zaobleném okénku standardně na třetí hodině, se mění skokově přesně o půlnoci. Gilošovaný ciferník má stříbřitou barvu a uvnitř je umístěno ozdobné mezikruží šedé barvy a s odlišnou strukturou giloše. Malá sekundovka je umístěna na deváté hodině a má svůj vlastní zapuštěný gilošovaný ciferníček. Ciferník nemá čísla, místo nich jsou na příslušných místech umístěné leštěné plastické indexy, které při určitých úhlech pohledu z hodinek doslova září. Nad každým indexem je na ciferníku ještě malá luminiscenční tečka, která spolu s luminiscenční vrstvou ve vnitřní části leštěných šípovitých ruček umožňuje nouzově odečítat čas i ve tmě. Ručky jsou poměrně subtilní, takže se občas mezi ostatními lesklými prvky na pozadí světlého ciferníku trochu ztrácí, ale to je opravdu odpustitelný detail. Sklíčko je safírové, mírně vypouklé s průměrem 38 mm. Představu o tom, za co bych je vyměnil, mám poměrně mlhavou, určitě něco menšího, max. 42 mm, ale klidně i 38 mm, strojek libovolný, líbily mi se mi např. Constellation Quartz, ale fakt nevím...
 2. Ukulele je nástroj s velkou tradicí a vysokou mírou oblíbenosti napříč celým světem. Jeho domovem jsou Havajské ostrovy, kde vzniklo jako uživatelská úprava kytary, kterou na ostrovy v devatenáctém století přivezli Portugalci. Ukulele má tři základní druhy, které se liší hlavně velikostí a laděním a to sopránové, koncertní a tenorové, ostatní druhy, jako miniaturní sopraninové, či velké barytonové a ještě větší basové, se vyskytují v nabídce méně často. Existují i různé odvozeniny, jako třeba šestistrunné kytarové ukulele (guitarlele), banjolele, apod. Z Havaje se ukulele postupně rozšířilo do Spojených států a posléze i do celého světa, kde si udržuje velkou popularitu v průběhu mnoha desetiletí až dodnes. I v našich zemích se tento nástroj těšil velké popularitě cca od první republiky až zhruba do šedesátých let minulého století, kdy ho příliv rockové a country hudby a s tím spojený příklon ke kytaře do značné míry umlčel. To ovšem v posledních několika letech už neplatí a ukulele u nás zažívá svou renezanci. Nabídka je opravdu velká. - Proti kytaře má určité výhody: - Každý uživatel si vybere v nabídce vhodných velikostí - Je lehké a skladné, lze je vzít kdykoli kamkoli s sebou - Je relativně levné, již za 2 000 – 3 000 Kč se dá koupit slušný nástroj - Má jen čtyři nylonové struny, snadněji se ladí a měkce se na ně hraje - Z nižšího počtu strun plynou i jednodušší akordy Při (asi nejběžnějším) ladění ukulele AECG (týká se především sopránového a koncertního ukulele) se mohou používat běžné (pro 4 struny zjednodušené) kytarové akordy. To je veliká výhoda, kterou si spousta hráčů váhající před koupí tohoto nástroje neuvědomuje. Jen je třeba myslet na to, že prstoklad, který by např. na kytaře hrál akord G dur zní na ukulele jako C dur apod. a že čtvrtá struna G zní o oktávu výše. Tenorové (a větší) ukulele se dá též úspěšně ladit jako kytara, tedy EHGD. Takto si s kytarou zahrajeme bez nutné transpozice akordů ovšem za cenu méně pronikavého zvuku typického právě pro ukulele. Pokud se odhodláme k výměně strun, lze z tenorového ukulele snadno udělat malou cestovní čtyřstrunnou kytaru, když původní struny nahradíme strunami HGDA ze sady nylonových strun pro klasickou kytaru. Ladí se EHGD. Ukulele je tak velmi vhodné nejen jako příprava před kytarou, pro začátečníky a občasné hráče, ale i jako plnohodnotný nástroj, který se díky svým vyšším tónům bez problémů prosadí i v hlučnějším prostředí a dá se na něj jednoduše zahrát prakticky cokoli a kdekoli.
 3. Ok, asi bude opravdu stačit to jedno původní vlákno....
 4. Pro mě je to rozdíl asi jako mezi jízdním kolem a motorkou, ale to nechci nikomu vnucovat...
 5. To samozřejmě vím, ale tam chodí hlavně ti, co fandí elektrickým kytarám, což je jistě pro většinu spoluobčanů detail, ale ve skutečnosti to je trochu jiný sport. Šlo mi o to, jestli by byl zájem o čistě akustické vlákno, pokud ne, necháme věci jak jsou.
 6. Ahoj, jsem zaléčený (záměně nepíšu vyléčený) chronomagor, který svoji pozornost překlopil do oboru akustických hudebních nástrojů, především kytar a ukulele. Pokud by byl v řadách vážených členů fóra zájem, můžeme si v tomto vlákně povídat o kytarách, o jejich nákupu, dovozu ze zahraničí, vadách, opravách, strunách, konstrukci nástrojů, ladění, seřizování, zkrátka o všem, co koho zajímá. Jsem taky velký fanda značky C.F.Martin. Takže asi tak, uvidíme, jestli se nám to rozjede... Zdraví Šíma (ten, co nedělá řemínky)
 7. Já věděl, že to půjde...
 8. Tak já sem už prakticky nepatřím, s kupováním hodinek jsem skončil, ale přiznám se, že mi humorné vlákno chybí. Nešlo by s tím něco udělat..?
 9. Asi nejlepší překlad jsem viděl u rolleru nebo jak se to jmenovalo, taký to byl bazmek s ložisky, původně antistresová pomůcka, ale děti po tom nějakou dobu šílely a pak to utichlo, vyhodilo se to a děti se vrátily zase zpátky k mobilům. Byl to myslím Dx.com a popis toho spinneru, který byl původně čínský, byl přeložený rovnou do češtiny a zněl : Slitina prstů z prstů na prsty ze slitiny.
 10. Rožni je imperativ od rožnit, nic jiného to neznamená. Překladač jen odvedl svoji práci...
 11. No já nevím, školy nemám, ale Wikipedie píše, že oxid uhličitý podporuje bujení pozemské vegetace, takže bych si tipnul. že kde je víc vegetace je i silnější fotosyntéza a víc kyslíku....
×
×
 • Create New...