Jump to content

Ivan Lelák

Member_50
 • Content Count

  2,803
 • Joined

 • Last visited

3 Followers

About Ivan Lelák

 • Rank
  Megazávislák

Profile Information

 • Fanoušek značky
  Fortis, Steinhart, Tag Heuer, Aviator, Sturmanskie, Traser, Prim, Breitling, Panerai...

Recent Profile Visitors

9,717 profile views
 1. Taky by mne zajímalo jak to bylo s tím, že Steve měl hodinky od někoho a pak se nepohodl kvůli ceně s Heuerem. V několika článcích jsem se dočetl verzi, že TH dal v r.1969 na trh 3 nové automaty, Carrera, Autavia a Monaco, které chtěl nabídnout fanouškům motorsportu. Pro tuhle oblast byl jejich ambasadorem Jo Siffert, švýcarský závodník a současně poradce a jeden z jezdců ve filmu Le Mans. Siffert si pro sebe zvolil Autavie a Stevovi se prý líbily. Proto od Heuerů přivezli novinky do Le Mans a Steve McQueen si vybral hranatá Monaca. Dostal (pochybuji že jako už tehdejší filmová hvězda je platil, ale kdo ví) prý dvoje, s jedněmi ve filmu hrál a jezdil a druhé sloužily spíš pro prezentace a fotografování. Ty se tím pádem dožily dneška ve vynikajícím stavu a před nějakou dobou byly vydraženy za 800 tisíc dolarů. Pokud se nepletu, Tag Heuer byl v té době dokonce dodavatelem časomíry pro závod Le Mans, aspoň myslím, že hodiny TH jsou ve filmu vidět mj. při odpočítávání před startem. Jestli je to pravda nemohu s určitostí potvrdit, ale o sporu Steva a Tag Heueru jsem se zatím nikde nedočetl. Co jsem ale dnes v čekárně u doktora četl, že snad měl původně nabídku od Omegy nosit ve filmu jejich hodinky, ale ty odmítl, z prvních kousků si nevybral a než dovezli další, už to měl domluvené s Heuerem. Ale jak říkám, je to bez záruky a rád bych se někde dozvěděl pravdu. Mimochodem, tohle je snad dobový dokument o novinkách a na druhé fotce je Jo Siffert, Steve McQueen a ostatní. Nemá náhodou Jo Siffert na ruce zmíněné Autavie?
 2. Musíš to narvat o kus dál, asi jako to mám na fotkách. Sundat samotné víčko, postavit na stůl, navléknout klip a tlačit na něj shora. Musí se to silou, ale jde to a kupodivu to jde později zase sundat.
 3. Exiztence - děkuji. Nakonec jsem i ty CAW2113 kdesi našel, ale na stránkách TH nejsou. O těch bych ale ani neuvažoval. Posílám odkaz na stránky výrobce a když tak mne oprav, pokud to shrnu špatně: - buď bych mohl chtít modrá Monaca s korunkou vpravo a radiálními indexy a v tom případě si je mohu vybrat s tím inhouse kalibrem (v odkazu za 6150 dolarů) s rezervou 80 hodin, velikost 39 mm, CBL2111, nebo zvenku skoro stejné (jen je na ciferníku napsáno Calibre 12 a možná se liší i zezadu), s kalibrem 12, rezervou 40 hodin, velikost také 39 mm (cena v odkazu 5400, jsou tam dvoje, ale laicky, podle mne, se liší jen řemínkem), CAW2111. Všechny mají safír, průhled na strojek a jsou do 100 m. - nebo bych zatoužil po designu bližším těm co měl Steve McQueen, s korunkou vlevo, vodorovnými indexy, velikost 39 mm, kalibr 11, rezerva 40 hodin, safír, průhled, 100 m, v odkazu jsou za 6150 dolarů, CAW211P. Je to tak? A ještě dotaz - v čem není eta s DD nástavbou tak úplně spolehlivý stroj? Díky.
 4. Film Le Mans jsem viděl poprvé v 70. letech, když se dostal poprvé k nám do kin a vzpomínám, že už tehdy mne jako teenagera napadlo, že bych chtěl ty hranaté hodinky Steve McQueena. Ale pak mne hodinky obecně dlouho nezajímaly, i když jsem je nosil (v té době mobily nebyly a tak se nosily hodinky) a zájem se oživil až asi před 12 lety. Nicméně láska k motorismu a zvlášť k závodu Le Mans mi zůstala a film jsem viděl asi 100x. Hodinek mám hodně, baví mne, ale Monaca stále nemám a upřímně, spíš to zatím považuju za platonickou lásku. Ale chci se zeptat - znáte někdo historii hodinek Steve McQueena ve filmu Le Mans? Jak se k nim dostal, proč měl ve filmu zrovna Monaca? Prý jich měl několik, které ve filmu nosil, je to pravda? Všechny byly s kalibrem 11, horizontálními indexy a korunkou vlevo? Protože třeba na téhle fotce jsou podle mne novodobá Monaca a je to výsledek Photoshopu, ty snad Steve McQueen na ruce mít nemohl. Kdyby jste si jako fandové Le Mans a Steve McQueena měli vybrat, které by jste si koupili? Za mne modré (Gulfy také nejsou k zahození, ale..), asi na modrém krokodýlovi (nebo černém děrovaném sportu?) , ale jaké? Trochu se ztrácím v kalibrech a rezervách nátahu - kalibr 11, s rezervou kolem 40 hodin je asi původní, ale pak jsem našel kalibr 12 (rezerva 80?), kalibr TAGHeuer 02 (rezerva 80 h.) a taky nějaký Tag Heuer Dubois-Dépraz 2002 cal.12 (rezerva cca 40 h.). Jaký je mezi nimi rozdíl? Dá se říci, že je některý lepší, kvalitnější, méně problematický? Někde jsem snad zahlédl modrá Monaca i s COSC certifikátem, ale nemohu je najít a nevím jestli jsem si to nespletl s jinými... Moc děkuji.
 5. wizard-ov - přijde mi že máš sponu navléklou dost na konci, bacha aby časem nesklouzla, už se mi to stalo. Hasňa - Raw mám. Dlouho jsem mu odolával, mám rád věci bez škrábanců, fleků, jako nové a tohle je o pravém opaku. Ale cíleném opaku a stejně jako mám koženou aktovku z broušené kůže, která se mnou bude "stárnout", nakonec jsem podlehl i kouzlu mosazného Fisheru. Mám ho pár let, žije si vlastním životem, patina se objevila brzo, ale paradoxně, čím častěji ho mám v ruce, tím je lesklejší- Jeden čas jsem ho skoro nepoužíval a už byl dost matný a tmavý, teď ho v práci používám hodně, beru ho i na obchodní jednání (a paradoxně už několikrát vzbudil pozornost) a jak si s ním tak hraju a převaluju jeho hebkost a mejdlíčkovou zaoblenost v ruce, raw je krásně lesklý. Je znát, kde ho dotykem ruky "leštím", třeba špička, které se skoro nedotýkám, je pololesklá, s odstínem trochu do měděna a také kolem spony je odstín jiný. Rozhodně nevidím nikde náznaky zelenání. Musím říci, že raw je teď jedním z mých nejoblíbenějších Bulletů, používám pravidelně všechny, ale Rawasi nejvíc. Na jedné fotce, schovaný zčásti za červeným, je téměř nový, ostatní jsou z dneška. Jak se tady tak o tom píše, uvědomuju si, že budu pomalu pokračovat v kompletaci bulletí kolekce - asi to bude nejdřív duhový Rainbow a měděný Copper Zirkonium Nitride, ty u nás mají další členové rodiny, barvy jsou až skoro magické (podobný pocit mám i ze zeleného a modrého), pak nějakou tu limitku a i když se mi extra nelíbí, tak z ryze praktických důvodů koupím i jeden se stylusem, ten mi občas vyhovuje při psaní na telefonu.
 6. vraby - upřímně, už si nevzpomenu na všechny, ale IWC a oboje Panerai mám z Faceru. Najdeš je tam pomocí lupy, podle názvu, třeba "Marbisho", což je napsané na jedné fotce, ciferníků se ukáže víc a jeden z nich bude tenhle. Ty druhý PAM658 podle názvu teď najít nemůžu, zkus hledat, já jako fanda letectví obvykle hledám podle klíčových slov, třeba "pilot", "flieger", "flieger chronograph", prohledávám až najdu. IWC na Faceru najdeš podle názvu "Classic Chronograph". Facer je třeba nainstalovat, dělal jsem to z mobilu a pak se to nějak samo propojilo s hodinkami, už opravdu nevím, občas se potýkám s problémy, ale nakonec to vždycky klapne ani nevím jak. Spoustu dalších ciferníků mám z Galaxy Store, tam je odkaz přímo z mobilní aplikace Wereable. To je třeba příklad posledních tří a ten třetí tam zase, pomocí lupy, najdeš asi pod názvem "Agnes Gold Moon". I tam hledám podle klíčových slov, je to taková objevná hra, zadám třeba "classic analog" nebo "analog vintage", "tactical chronograph" nebo ty co jsem psal výš nebo i jiné, brouzdám nabídkou až najdu. Třeba některé elegantní se jmenují Messa, asi podle autora, jsou z Galaxy Store a když zadáš "Messa", vyskáče jich spousta.
 7. Tak tohle bude na dlouho. Za dobu co hodinky mám, jsem vystřídal asi 30 ciferníků a zhruba 20 jich mám uložených a podle nálady a příležitosti je střídám. K tomu měním i řemínky, takže se mění celé image hodinek, od "oblekovek" po sportovní. Mám rád analogové, 3D, které i na menší vzdálenost laik nerozezná od klasických mechanických. Takže pro začátek třeba tyto:
 8. No jo, Fisher a zvlášť Bullety mám rád...
 9. villain83 - zvenku vypadá jako Bullet, ale na té otevřené fotce vypadá hrot jinak. Tak nevím, možná bych tu fotku pro jistotu poslal mailem dovozci s dotazem. Když jsem s ním před delší dobou komunikoval, byli hodně ochotní. Na jednu stranu je divné že nepíše, výrobce zmiňuje, že náplně by díky konstrukci neměly vysychat a použitelnost prý by mohla být AŽ 100 let. Což samozřejmě v praxi ještě nebylo možno vyzkoušet. No, zkusil bych ho pro srandu rozepsat... Taky je otázkou, jestli je to originální náplň. wizard-ov - no vidíš, o dusíku víš, tak neříkej že jsem nakažlivý. Samotného Tě to zajímá...:-)!! Ale neber mne vážně, já tu firmu mám díky kosmické souvislosti rád, tak nejsem objektivní. Jiné propisky píšou třeba líp, dnes jsem dal novou náplň do Parkera a je to krása. Ale stará náplň toho teda moc nevydržela, hrot byl obroušený, až už to v podstatě psát skoro přestalo, jen v jediné poloze, hrozně to už zadrhávalo, opruz. Ale jinak bezva a jsou určitě i jiné značky. Fisher píše slušně, hladce, nevysychá, píše ve všech polohách, k přečtení to je i když to napíšu na mastný nebo mokrý papír a na takový voděodolný papír, co mám v jednom notesu, to píše v pohodě i na dně umyvadla. A to je pro mne důležité - napíšu s tím cokoliv, kdekoliv, nikdy mi nezaschnul, nikdy jsem ho nemusel rozepisovat, vždycky se to dalo přečíst i když jsem to napsal na papír co mi spadnul do louže oleje nebo v dešti.
 10. km.kmk - takže to máš sedlo od TT s jiným potahem? Máš pravdu, kdysi, když jsem měl 1100GS, tak TT jednodílné sedlo nabízel. Mně to nepřišlo moc praktické, origo sedlo mi přišlo výborné, pohodlné a když jsem jezdíval do Rumunska sám, zadní sedlo jsem nechával doma přivázal na tu plotnu mrtvou tetu (=lodní vak). Ale mám pocit, že to sedlo od TT bylo vyšší a lepší pro dlouhány. Já už léta jezdím na 1150 GS Adventure a upřímně, to jednodílné sedlo, co připomíná sedla ostrých terénních motocyklů, dlouhá rovná lavice, je asi praktické v terénu při ostré jízdě, ale na turistickou jízdu zbytečné. Pro jezdce je sice pohodlné, ale ne víc než jiná a pro spolujezdce je nepohodlné. Já mám originál snížené, ale kdyby tam bylo klasické dvoudílné jako bylo na standardních 1100/1150 GS, vůbec by mi to nevadilo.
 11. wizard-ov - Bullet je legenda, dostal několik cen za design, je v Muzeu moderního umění, tuším v NY, používají ho celebrity, novináři, reportéři... A kromě toho, s klipem je praktický a s krytem nasazeným zezadu se mi velmi dobře drží, mnohem lépe než AG7. Barev je tolik, že si vybere každý a pro mne je to trochu droga - zatím mám Bulletů 8...:-)
 12. Koupil sis AG7, což je v podstatě kopie propisky, která už v 60. letech létala do kosmu. Mám ji také, spíš z nostalgie, píšu s ní v letadle ale máš pravdu, je tenká a stisknout omylem ten čudlík a zasunout si tuhu není problém. Ale je to holt prastará konstrukce a tehdy vyhovovala, dokonce pomohla odstartovat prvnímu kosmickému modulu z povrchu měsíce. Mnohem lépe se drží třeba Bullet.
 13. Pěkný děda, jen přemýšlím jak máš udělané to sedlo? 1100GS mělo dvoudílné. To máš předělané nebo je to jen "prostěradlo" přes obě sedla?
 14. Před pár lety jsem na doporučení a za pomoci místního člena koupil tuhle tureckou Deryu SPX-101. Není to sice prémiová značka, ale nic moc dražšího jsem nechtěl, na moje občasné prásknutí na střelnici stačí a doufám, že v domácích podmínkách nebude potřeba. Materiály neumím posoudit, ale zpracování mne mile překvapilo. Uvažoval jsem o laseru, ale pak jsem ji vybavil svítilnou Fenix (1000 lm) s dálkovým ovladačem. Svítilna má dost úzký vnitřní oslnivý kužel světla a jak jsme vyzkoušeli, na menší vzdálenost umí osobu, která dostane světlem do očí, dezorientovat, dotyčný blbě určuje zdroj světla a ještě chvilku po zhasnutí nevidí nic. Navíc jsem v podzemní střelnici zjistil, že kam namířím světlo, letí i broky (zkoušeno asi na 15 metrů). Jen jsem se ještě nedokopal k uchycení spouště ovladače na správné místo, třeba na suchý zip.
 15. vraby - zkusil bych si dát hodinky na druhou ruku, pokud tam tetování nemáš, popř. ověřit tep i jinými hodinkami nebo jiným zařízením. Já třeba když testoval jak přesně tep ukazují, dal jsem si na jednu ruku Samsungy a na druhou Garminy a sledoval to "online". Nejsem lékař, ale myslel jsem, že tep přes 200 už je skoro nemožný, i mých 170 při koloběžce mnozí považují za extrém, ale mám nadváhu, nejsem sportovec a když se utrhnu ze řetězu, při námaze mi tep vyskočí. Ale i kdyby ty hodinky ukazovaly blbě a bylo to o něco méně, nějaký problém asi máš, když píšeš, že to trochu cítíš na komoře. V tom případě bych doporučil návštěvu lékaře, kamarád po mnoha vyšetřeních dostal měřák co měl pár dnů stále na sobě a ten teprve zjistil občasné arytmie atd., právě i v klidu doma večer. Navíc teď už bere prášky na tlak, takže není radno si s tím zahrávat..
×
×
 • Create New...