Přejít na obsah

Patrik

Členové_50
  • Příspěvky

    3 025
  • Registrace

  • Přítomen

Příspěvky od uživatele Patrik

  1. já jsem eurový účet zakládat nezkoušel, informace mám jen z diskusního fóra, ale prý bylo tazatelům řečeno, že to jde (při osobní návštěvě). Pro mne nemá význam, SEPA platby ze zákona u českých bank musí být za stejných podmínek jako platby korunové (trochu na to některé banky vymyslely obezličku, že korunové platby sice mají nějakou cenu, ale v balíčku účtu je zahrnut určitý počet (i neomezený) zdarma, kdežto eurové platby v balíčku zahrnuty nejsou, i tak jsou to maximálně jednotky korun za jednu platbu), takže mám eurové účty u českých bank.

    Ještě doplním, že cca před měsícem nastala ve VÚB chyba, kdy poslílali korunové platby na české účty jako zahraniční, ale trvala jen několik dní a po reklamaci propláceli vzniklou škodu.

    • Dát hlas 1
  2. psal jsem narychlo v autobuse, tak rozšířím:

    na svůj slovenský IBAN můžeš poslat platby, jako na jakýkoliv jiný účet, ale nedává to smysl.
    Platby v korunách budou z hlediska tvé banky jak odchozí zahraniční platba, tedy s poplatkem, jak je to s poplatkem za příchozí platbu si nejsem jist. Platba v korunách dojde následující pracovní den, někdy výjimečně i ten samý pracovní den.

    Můžeš poslat platbu v EUR, ta bude bez poplatku na obou stranách, ale zase ti ji VÚB konvertuje svým "švindlkurzem".

    Při zadání odchozí platby se zadává číslo cílového účtu ve formátu IBAN, ale přijde jako tuzemská platba z účtu 8504-1096000105/6700 a jako majitel se ukáže VŠEOBECNÁ ÚVEROVÁ BA. Pouze ze zprávy pro příjemce (SKČÍSLOTVÉHOÚČTU JMENO PRIJMENI VYBER Z CZK TD SKČÍSLOTVÉHOÚČTU) lze zjistit jméno majitele a číslo účtu. Nicméně u bank to stačí pro splnění podmínky "příchozí platba z cizího účtu", protože majitelem účtu je právě VÚB :) . 

    Je možné mít u VÚB i eurový účet, ale musí se založit osobně na Slovensku.

  3. před 8 hodinami, neuromancer napsal:

    Auta si půjčuji na různé karty v CZK od roku 1995 a nikdy mně nevyúčtovali blokaci, která by byla přes konec účetního období. Problém může nastat, až když je platba skutečně vyúčtovaná, což není případ blokace v půjčovně. Třeba minulý měsíc mně hotel v Dallasu omylem zaúčtoval předplacenou snídani za 80 USD, když jsem si všiml a zavolal, tak vrátil, kurzový rozdíl činil 100 Kč v můj neprospěch, ale co už, neměl jsem jim dávat kreditku v CZK, ale USD debetku.

    Není žalobce, není soudce. Je to chyba obchodníka, tedy můžeš požadovat refundaci vzniklé škody přes chargeback.

    Já takto získal náhradu za dcc, které za mne obchodník odsouhlasil, samozřejmě banka “nevydala” dobrovolně a musel jsem zapojit finančního arbitra. Kamarád získal právě ztrátu na kurzu při chybné blokaci v autopůjčovně. Ale jak banky, tak obchodník spoléhá na to, že se zákazník neozve.

  4. před 11 hodinami, Maro napsal:

    Je to nějaký bonus za založení účtu u  partners? Veřejné věci jsem samozřejmě hledal, ale kromě rohlíku a služeb, které nevyuziju jsem nic nenašel. Nemají nějakou odměnu třeba za doporučení dalšího klienta?

    Aktuálně nikoliv, ale prý něco připravují 

  5. Lepší kurzy než u banky dá jakákoliv devizovka :). Třeba Easychange má stabilně 8 haléřů od středu bez ohledu na částku.

     

    Pak jsou všelijaké obezličky, třeba Partners má na své kartě kurz střed. Takže stačí zajet za hranice a vybrat z bankomatu :D. Nebo dobít Revolut rovnou eury (pozor u této kulišárny je limit 100 000 Kč za měsíc - někteří lidi to přeháněli, tak Partners zavedla omezení (nad 100 tisíc za měsíc účtuje přirážku 2,5 %), ale týká se jen toho dobíjení Revolutu)

     

    Vše záleží na částce, pravidelnosti, jestli to chce hotově nebo bezhotovostně, atd.

    • Dát hlas 1
  6. Jakou částku, hotově (v jakém městě, v Praze doporučím třeba www.alfaprague.cz) nebo bezhotovostně, jako podnikatel nebo jako soukromá osoba, je předpoklad nějaké pravidelnosti nebo jde o jednorázovku,... Třeba pro malé částky a bez nutnosti uzavírat smlouvu třeba www.europlatba.cz.

    Je spoustu různých variant, u větších částek se dá domluvit i u vlastní banky s dealingovým oddělením, je tu možnost uzavřít smlouvu s devizovkami (sám mám s Akcentou, Easychange a Fortissimem, dobré reference mám na SAB, Citfin, Roklen, Divíška), atd.

    • Like 1
    • Dát hlas 2
  7. Raifka snižuje úrok na stavebku z 2 % p.a. na 1,5 % p.a., pravděpodobně od zítřka. Jako není to žádná láce, ale když se zkombinuje bonus 7 000 Kč za první vklad alespoň 15 000 Kč, úrok a státní podpora, je to lepší než drátem do oka. Takže když už uzavřít, tak raději nyní.

    Při založení stavebka se mě rovnou zeptali jestli nechci i účet u Raifky. No, mám už dva Exkluzivní, ale další salonky se hodí a tak jsem řekl, že ano. Na místě lze založit sice jen Chytrý nebo Aktivní, ale hned druhý den jsem si ho přehodil na Exkluzivní. Takže k 4 + 4 + 4 +4 salonkům přibudou ještě 4 + 4 :D. Si budu muset vést tabulku v Excelu :D. A ke každému účtu spořák s 4 % p.a. do 500 000 Kč. Ke stavebku lze sjednat ještě "Felixovo spoření", což je vlastně "taky spořák" jen u stavební spořitelny. Jeho nevýhoda je, že vkládat lze postupně, ale vybírat jen zrušením celého produktu. Úrok je aktuálně také 4 % p.a.

    • Dát hlas 1
  8. No vidíš a já se snažil přemluvit moji bankéřku, aby mě převedla a prý musím čekat  :(. Zásadní výhoda je lepší cestovní pojištění s limitem 100 milionů (místo současných deseti), na podzim budu potřebovat (podmínka lodní společnosti mít pojištění na 2 miliony liber).

     

    I zde stačí obrat na účtu, takže mi je jedno, kolik je "normální" cena.

  9. Bohužel jsme se dostali do fáze, kdy většina lidí chce privatizovat své výnosy, ale socializovat své ztráty. Tj. se klade maximální akcentace na svobodu rozhodnutí, ale pokud toto rozhodnutí má negativní výsledek, už natahují ruku, aby jim byly ztráty kompenzovány. 

    Zejména u krátkodobých půjček drobných částek mi nepřijde sazba v tisících RPSN problém. Prostě teď hned potřebuju tisícovku, po výplatě vrátím dvě. Někomu to může poměrně dost pomoci a zabránit od výrazně větší ztráty.  Na druhou stranu lidi nečtou, co podepisují.

    Já bych jako win-win řešení viděl, že úroky nad (třeba dvojnásobek diskontní sazby ČNB) budou nevymahatelné. Ovšem v úvěrových registrech zůstane záznam o nesplaceném úvěru. Výsledkem je, že takového člověka to nezničí, zároveď mu už ale nikdo (rozumný) nepůjčí. 

    • Like 1
  10. na Finexpertu se mluví o této částce. Pozor, jde o "ostatní příjmy" , pokud už někdo jiné příjmy má, které daní, ale nepodává daňové přiznání - to je případ běžného zaměstnance. 

    Něco jiného je situace, kdy člověk nemá žádné jiné příjmy, například je v důchodu, tam je to, tuším, 50 tisíc, ale nejsem si jist.

  11. Kamarád dlouhodobě udržuje takovou databázi

    https://forum.finexpert.e15.cz/viewtopic.php?f=316&t=302027&start=8685

     

    Já mám jako hlavní VÚB  https://www.vub.cz/, od 19.3. má sazbu 3,70 % (já mám z nějaké akce při založení ještě bonus 0,15 % p.a.). Ovšem úroky připisuje denně a pokud máš jiný, než slovenský daňový domicil (třeba český), nestrhává srážkovou daň, úroky daníš až v daňovém přiznání následující rok. Tím vychází efektivní úroková sazba o něco víc. Bonus pro ty, jejichž roční úroky nedosáhnou částky 20 000 Kč. Poukud nepodáváte daňové přiznání kvůli něčemu jinému (třeba jste zaměstnaní a nemáte žádné odečitatelné položky než na poplatníka), nemusíte ho kvůli těm dvaceti tisícům podávat a tím pádem máte úroky úplně bez daně.

    Pak je tu Raifka se svým pásmovým úročením, kdy první pásmo, do 1 milionu, je úročeno 4 % p.a. (podmínka 3 platby kartou k běžnému účtu). Trik: mám dva běžné účty (ke každému 2 karty a na každé 4 vstupy do letištních salonků, takže celkem 16 vstupů do salonků) a ke každému mám jeden spořák. Tedy 4 % p.a. úročím celkem 1 milion.

    Pak je tu celá řada bank s 3,5 % p.a.

     

  12. já mám od mBank platební prsten a platební náramek (obojí jsem vyhrál), ten prsten jsem používal v Londýně na metro i když byl kurz o fous dražší než Partners, protože jsem věděl, že ho budu mít vždy s sebou (kvůli denním a týdenním limitům se vyplatí platit stále stejnou kartou)

     

  13. Já mám v práci možnost nákupu EUR "pod střed" (od kolegů, kteří berou diety, i když, teď, jak euro kleslo, tak nějak "vyschl zdroj", asi čekají, že zase stoupne), takže jsem je měl na eurovém účtu u Creditas, ke kterému je platební karta. Při platbě v jiné měně, než EUR a CZK dojde ke konverzi kurzem karetní společnosti, což je velmi blízko středu (ale cca o 0,1-0,4 % hůře než u Revolutu, i když ty jejich kurzy jsou dost "zakleté", pořád s tím nějak šíbují, člověk nikdy pořádně neví, na čem je, liší se kurzy při automatické směně od těch při manuální, zavádějí víkendové poplatky u bezplatného tarifu,..).

    Účet u Creditas je ale neúročený, takže jsem založil ještě spořák u Monety, tam mi aplikace nyní ukazuje 2 % p.a.

    Jinak nejlepší kurzy aktuálně má Partners - dle kurzovního lístku ECB bez příplatku. Někteří lidé (já ne, fakt, ale znám je :D ) jí už stihli párkrát podojit při mezidenním poklesu koruny, kdy ještě za starý kurz nakoupili eura právě dobitím Revolutu, proto v Partners trochu opravili podmínky a tahle kulišárna (dobití účtu u fintechů) je omezena na částku 100 000 Kč měsíčně, pak je už poplatek. Pro běžné platby ale žádné omezení není.

    Aktuálně tedy v cizích měnách platím výhradně Partners kartou a vše mám v českých korunách, zejména ve VÚB (aktuální sazba 3,80 %, od 19. 3. klesá na 3,70 %, já mám 0,15 % bonus k těmto sazbám), Raifce (4 % p.a. do 500 000 Kč, mám dva takové účty), ČSOB (aktuální sazba 3,50, limit je dle typu účtu, mám do milionu) a Partners (aktuální sazba 3,53 % p.a.).
     

  14. Tak reklamovat se dá cokoliv. Ale většinou to posíláme nepojištěné, tj. v úvahu přichází maximálně pojistka co je automaticky u doporučeného dopisu, což bývá někde kolem tisícovky? Nevím, jestli to "lidé z mého kmene" zkoušeli. Ona pošta chce dokládat hodnotu toho, co tam bylo.

  15. před 2 hodinami, petr_cha napsal:

    Chtel bych videt postovniho lupice, co si vybere, ze ukradne ten drahej balik za 450 kCZK a doma pri rozbaleni z nej vynda ty prazdne kartony.. :-))

    mně se nestalo, ale "v mé sociální bublině" se pár zásilek ztratilo, nebo bylo "vykradeno" :D.

  16. před 2 hodinami, safi napsal:

    @Patrik: nechceš dělat finančního poradce? Praktické know-how by ti většina z nich záviděla...

    Lidi nechtějí platit za rady. A prodávat nic nechci. Zůstanu u koníčku, který mi občas i něco přinese, ale nejsem závislý na tom, že něco prodám. Já bych nedokázal někomu prodat produkt, o kterém nejsem přesvědčen, že to je to nejlepší na trhu a pro toho člověka je vhodný a výhodný. 

     

    Nicméně částečně mě obor financí živí. Dříve jsem dělal pojistného likvidátora (zlý pán, který vám vysvětlí, že vaše pojistka kryje vše, kromě toho, co se vám zrovna stalo), teď dělám správce pojistných událostí v dopravní společnosti  a přesvědčuji pojišťovny, aby zaplatily to, co zamítly nebo krátily :). To je práce, co mě opravdu baví. No a občas získám nějakou výhodu díky těm mým kulišárnám :)

    • Like 2
×
×
  • Vytvořit...