-
Příspěvky
3 081 -
Registrace
-
Přítomen
Vše od uživatele Patrik
-
Firma Dateio provozuje slevový systém pro Air Bank, Česká spořitelna, MONETA Bank a Unicredit. Vedle českých obchodů už tam má i nějaké zahraničí, teď v jednom diskusním fóru upozornili na chorvatské obchody Studenac (vratka až 10 %) a Mlinar (vratka až 8 %). Některé banky umožňují ještě zapnout vratku za platbu v zahraničí (1 nebo 2 %), takže i když jejich kurzy nejsou nic moc, tak celkově to už může vycházet zajímavě. Zajímavostí tohoto systému je, že ač je provozován jednou firmou, může se výše vratek mezi bankami lišit a může se lišit i výše vratky mezi různými klienty stejné banky. Výše vratky se aktualizuje někdy čtvrtletně, někdy měsíčně, takže je dobré občas do aplikace juknout. Mohou (a často jsou) být aplikovány různé podmínky, jako třeba minimální výše nákupu, jiná výše vratky při prvním a dalších nákupech, maximální výše vratky za období (obvykle 1000 Kč), atd.
-
Firma Dateio provozuje slevový systém pro Air Bank, Česká spořitelna, MONETA Bank a Unicredit. Vedle českých obchodů už tam má i nějaké zahraničí, teď v jednom diskusním fóru upozornili na chorvatské obchody Studenac (vratka až 10 %) a Mlinar (vratka až 8 %). Některé banky umožňují ještě zapnout vratku za platbu v zahraničí (1 nebo 2 %), takže i když jejich kurzy nejsou nic moc, tak celkově to už může vycházet zajímavě. Zajímavostí tohoto systému je, že ač je provozován jednou firmou, může se výše vratek mezi bankami lišit a může se lišit i výše vratky mezi různými klienty stejné banky. Výše vratky se aktualizuje někdy čtvrtletně, někdy měsíčně, takže je dobré občas do aplikace juknout. Mohou (a často jsou) být aplikovány různé podmínky, jako třeba minimální výše nákupu, jiná výše vratky při prvním a dalších nákupech, maximální výše vratky za období (obvykle 1000 Kč), atd.
-
....no a pak byly ještě odměny za "odhalené pojistné podvody", kam se ale počítaly i uplatněné díly, které (dle názoru likvidátora) nebyly při nehodě poškozené, což by zrovna v tomto případě šlo aplikovat, kdy byl některý materiál označen jako "nesouvisející". A za "podvody" jsme měli odměny i my na zahraničním oddělení. Proti tomu úspory se počítali v případě "předražení" (materiálu nebo práce), tedy nebylo rozporováno, že daný díl byl poškozen, ale byla rozporována cena opravy (cena dílu, množství práce, cena práce)
-
Když jsem před nějakými 4 roky ještě pracoval jako likvidátor, tak bonusy za tzv. úspory byly. Pravda ne na mém oddělení zahraničních pojistných událostí, ale "čeští" kolegové je dostávali. Nebylo to moc, bylo to, jak když ti feťák rozbije okénko u auta, aby za ukradené autorádio získal v bazaru dvě stovky, ale pořád to byly ty dvě stovky. Nevím, jestli něco odepíší, ale do dvou dnů od odeslání dopisu byly obě události doplaceny, což mi stačí
-
Takhle laškuji s pojišťovnami :). Ony nakonec stejně vždycky (no skoro) zaplatí, ale občas to zkusí. Prostě když mě dostane na starosti nějaký nový likvidátor, co si myslí, že vydělá na tzv. úsporách. Ve spoustě firem to neřeší, prostě si člověk, co to má na starosti řekne, že se nebude hádat, "nejsou to jeho peníze". Já ne, mně to baví
-
…prsteny z volného prodeje, tedy bez slevového kódu banky jsou rovněž neblokované
-
Pouze karty MasterCard. Prsteny od mBank jsou neblokované a jde do nich nahrát karta libovolné banky, jen to musí být MC. Prsteny od ČSOB jsou blokované jen na karty CSOB. U starých dodávek na blokaci zapomněli, ale už to opravili, tj. I tam, kde to dříve fungovalo, to fungovat přestalo. Omezeni na MC lze obejít přes Curve kartu, která funguje jako “proxy” a je na ní pak možné přepínat různé karty.
-
Pokud půjde o krátkodobou pracovní neschopnost, tak hledem "pojištění denní dávky při pracovní neschopnosti z titulu nemoci či úrazu". Ovšem počítej s tím, že to je drahé. Hodně drahé. Pokud to má být za zaplatitelnou cenu, tak s plněním tak od 3. - 4. týdne a v ročním pojistném zaplatíš 2-4 týdny nemocenské. Takže se to vyplatí jen v případě, že počítáš být ročně tak v kuse 2 měsíce pracovně neschopným. Ovšem, pokud to hodláš opakovat moc často, pojištovna ti smlouvu vypoví. A v případě nemoci bude zkoumat tvůj předchozí zravotní stav, zda zde nebyly nějaké predispozice, typicky - budeš na nemocenské s bolestí zad, pojišťovna bude zkoumat, zda jsi se s tím už dříve neléčil. A další, pokud to má být s výplatou nějaké nadprůměrné částky, tak bude pojištovna zkoumat tvůj příjem těsně před nemocí/úrazem. Pokud máš výkyvy v příjmech, může to zrovna vyjít dost blbě.
-
Když neuvedeš co přesně ti na GČP vadí, těžko můžu poradit. Pokud je to osobní (GČP nechci, protože proto), tak zkus Kooperativu a ČPP. Je to to samé v zeleném, resp. červeno-modrém. Obě mají ujdoucí internetové rozhraní pro hlášení škod a pojistné podmínky a ceny také budou podobné. Ale třeba úrazovou pojistku vůbec nepotřebuješ, nebo ne ten typ, co se běžně nabízí. Jo, někteří lidé prostě chtějí pojistku kvůli samotnému (často mylnému) pocitu bezpečí, než že by nějak studovali jeho rozsah.
-
Pojistka se nemůže "plánovaně vyplatit", už proto, že pro pojišťovnu musí být zisková. Pokud bych se já rozhodl, že si něco pojistím, tak to, co mě může finančně zlikvidovat, určitě bych neřešil plnění v řádech stovek tisíc (což bude tak maximální hranice toho denního odškodného za rok). Pojišťovny vesměs používají obdobné kalkulace, mají obdobné oceňovací tabulky, takže pokud se někde výrazně liší cena, tak ta levnější pojistka nejspíš nebude něco obsahovat. Někdy to nemusí vadit, často značnou část ceny zabírají právě plnění za drobná rizika, kde jde o nízké částky, ale je vyšší pravděpodobnost, že k nim dojde. Pořád jsem se ale nedozvěděl, co je jádrem sporu s GČP. Cena? Přístup pracovníka? Nízké plněné? Zamítnutí plnění? Zamítli co a proč? Protože v té nové smlouvě to může být úplně stejné.
-
Na to lze nahlížet ze dvou stran: 1) ze strany těch následků, tj. mám nějaký úraz, dostanu za něj nějaké peníze. Nijak nekoresponduje s tím, zda omezí moji pracovní schopnost, ani s tím, kolik vydělávám. To jsem zmiňoval výše - pojišťovny používají v zásadě obdobné oceňovací tabulky a tomu budou odpovídat i výše plnění, jde jen o to, na jak vysokou částku se pojistíš, protože příslušný úraz bude brán jako určité procento z pojistné částky, to procento bude napříč pojišťovnami obdobné. Zásadní slabinu vidím v tom, že nějak "rozumně" jsou oceňovány "totální" následky, tj. amputace, ochrnutí, ÚPLNÉ oslepnutí, ohluchnutí. Jenže tady už umí uspokojivě fungovat stát. Naprosto zcela nedostatečně (jak ze strany státu, tak ze strany pojištění) jsou oceňovány různá částečná poškození (částečná ztráta hybnosti, částečná ztráta zraku, sluchu, nějaké chronické bolesti). Vše to mohou být poškození, která tě vyřadí z pracovního procesu, ale protože jsi schopen se najíst, umýt, obléct a nakoupit si, tak jsi vlastně zdravý člověk. 2) ze strany pracovní neschopnosti existují pojištění denní dávky pracovní neschopnosti z titulu nemoci či úrazu. Jejich slabiny jsou: - často jsou na omezenou dobu, obvykle jeden rok, pak už nejde o dočasnou neschopnost, ale invaliditu (i třeba dočasnou), jenže to už pojistka nekryje a také po tak dlouhé neschopnosti ji pojišťovna nejspíše vypoví - opakované problémy, pokud půjde o nemoc, pojišťovna bude pátrat v tvojí zdravotní dokumentaci, zda tam nenajde něco souvisejícího -po dobu čerpání dávky nemůžeš pracovat, tj. si ani najít nějakou jinou, byť méně placenou práci, protože po celou dobu čerpání dávky musíš být ve stavu pracovní neschopnosti -kromě nějakých nízkých dávek ve výši stokorun denně, bude vše záviset na výši příjmu těsně před nehodou. A jak se říká "průser je srab a tak nechodí nikdy sám", jako na potvoru můžeš těsně před úrazem mít snížené příjmy, ať už z důvodu snížení úvazku, výpovědi,... Ve všech případech navíc jsou zde různá omezení či výluky, např. alkohol (i když nebyl bezprostřední příčinou nehody), některé sporty (pokud nejsou v pojistce zavedeny), souvislost s předchozími úrazy či nemocemi, atd. Ano, řešením by byla nějaká individuální smlouva, ale nevím o pojišťovně u nás, která by to uměla. Jo, v reklamách často vidíš jak si fotbalista pojistil nohy na milion euro,.. ale to vše je obvykle reklama a reálně si takovou pojistku běžný člověk z ulice uzavřít nemůže. Pořád jsi ale neuvedl povahu konfliktu s GČP, abychom mohli zhodnotit, jestli ti to samé nehrozí i jinde. Ještě na jednu věc jsem si vzpomněl - teď na mne na Facebooku vyskakují reklamy právě na pojištění denních dávek při pracovní neschopnosti, ale působí na mne dost podezřele. Nedá se zjistit, která pojišťovna za tím stojí, jaké jsou pojistné podmínky a celkově "to vypadá moc dobře na to, aby to byla pravda"
-
První by bylo dobré, kdybys uvedl, v čem máš problém s GČP. Protože se dost dobře může stát, že se ukáže, že obdobný postup budou volit i ostatní pojištovny neboť budou mít i podobná omezení a vlastnosti produktů. Když uvedu příklad - jednoduchá zlomenina ruky bez trvalých následků. Takže za trvalé následky nic, za dobu nezbytného léčení mi uznají tak měsíc a půl, to je nějakých 12 % z ročního limitu DNL, který bývá obvykle ve vyšších desítkách tisíc, ale řekněme, že budeš mít nějakou dražší pojistku s limitem 200 000 Kč, tj. dostaneš 24 000 Kč. Je to částka, která něco řeší? U mne nikoliv. Pokud bych nemohl chodit do práce, prodělám násobek této částky, často mám zaplacenou dovolenou (hodně často i několik dovolených dopředu), potápím se (i to potápění mám někdy zaplacené dopředu), takže u mne to, když se to blbě sejde, může znamenat škodu, řekněme 300 000 Kč. Ale na takovou částku mě na obyčejnou zlomeninu ruku žádná pojišťovna nepojistí, protože to by si tam ty lidi lámali ruce o 106 :D. Jak jsem psal dříve, mně vlastnosti úrazových podjistek nevyhovují, protože neodškodňují to, co by se mě dotklo (tj. ztrátu pracovní schopnosti, různé vedlejší škody) a naopak bych si zbytečně platit v pojistném odškodnění za věci, které by pro mne nebyly finančně ohrožující. Já můžu pomoci s nějaký obecným náhledem, jak které pojišťovny komunikují, jak aktivně uplatňují různé snahy o krácení a vyhnutí se plnění, jaké obecné výluky lze v pojistných podmínkách čekat, atd. Ceníky v hlavě nenosím. Ale předpokládám, že asi neřešíš primárně cenu pojištění.
-
Tak ono to dává smysl, trvalé následky reálně nula a asi to nijak negativně neovlivnilo tvůj život. Možná jsi mohl něco dostat za "dobu nezbytného léčení" (pokud byla sjednána), ovšem i tady je "háček". Doba nezbytného léčení se počítá, jak dlouho obvykle takové zranění trvá vyléčit a pokud to u někoho trvá déle (třeba proto, že je diabetik, nebo proto, že se mu tam dostala infekce), nehraje to roli. A ty malé částky v součtu udělají hodně, což pak pojistku dost prodraží a učiní neprodejnou. I proto bývá vyplácení odškodnění za DNL třeba až od 4 nebo 6 týdnů (čímž se vyloučí všechny takovéto drobnosti). Kvůli ceně pojistek se dost operuje s tou progresí, kdy máš levnou pojistku na vysokou částku (dobře to vypadá v prodejních materiálech), ale zároveň většina škod ti spadne pod limit progrese. To, že to prodejci často chybně vysvětlují, je věc druhá. V zásadě je pořád nejlepší pojistkou stát, zejména pro ty méně příjmové. Na jedné straně ti vyplácí invalidní důchod (a tím, že jsi daného systému povinně účasten od narození, neuplatňuje výluku předcházejících onemocnění), na straně druhé v případě snížených příjmů můžeš mít nárok na různé dávky. A bez ohledu na majetek nárok na různé slevy či služby zdarma pro invalidy napříč ekonomikou. A když uzavřeš manželství, tak hned k tomu máš automaticky další pojistku zdarma - vdovský důchod. Moji bývalou spolužačku to po sebevraždě manžela (který se dostal do dluhů, takže zrušil i všechny pojistky a stejně by nejspíše pojišťovna neplnila, i když některé pojistky akceptují i sebevražku, pokud nastane více než dva roky od sjednání) zachránilo od exekuce. Vdovský a dva sirotčí důchody jí, spolu s jejími příjmy, umožnily se z manželových dluhů vyhrabat.
-
Úrazy jsem řešil jen z odpovědnostních pojistek těch, kteří ten úraz zavinili, zejména z povinného ručení. Obecně k úrazovým pojistkám - částky jsou bídné, pro mne nic neřešící (nějaké statisíce fakt nemají vliv). V případě úrazu se totiž vyplácí příslušné procento z pojistné částky a pokud to opravdu není "totální" poškození, tak to procento je nízké, jednotky, nebo desítky procent. Takže agent ti prodá pojistku na 4 miliony, jenže ta je třeba s 8 násobnou progresí. Základní částka je tak 500 000 Kč. Třeba ztráta 1 oka je bráno jako 25 % poškození. To je často rozhraní, kdy začíná progrese. Dobře, pro jistotu vezmeme "částečné" omezení, kdy je skoro faktická slepota, ale procento se bere 23 %, to bude pod progresi. Tj. dostaneš 23 % z 500 000 Kč, tedy 115000 Kč za praktickou slepotu jednoho oka (ze "4 milionové pojistky"). Je to částka, která něco řeší? O něco lepší jsou plnění v případě dosažení invalidity, ale první stupeň se prakticky nepojišťuje a třetí stupeň stát téměř nedává. Mně chybí na trhu něco, co bych nazval "ztrátou pracovní schopnosti". Příklad - jsem "kancelářská krysa". Potřebuji mít jemnou motoriku v prstech, abych byl schopen psát na počítači, vidět dost dobře na to, abych přečetl text a slyšet tak, abych mohl telefonovat. Oproti tomu mohu svoji práci dělat i na vozíku. Takže úraz, který zapříčiní ochrnutí dolní poloviny těla bude pro mne sice osobní tragédie, ale moji pracovní schopnost neovlivní. Protože na to určitě dostanu minimálně II. stupeň invalidity a tedy nějaký důchod, různé dávky a příspěvky (třeba na auto), může to moji finanční situaci zlepšit tak, že bude lepší, než před úrazem. Osobní život na pikaču, finanční a pracovní neovlivněn. Jiný příklad - v důsledku úrazu budu mít poškození páteře, které mi neumožní dlouhodobě 8 a více hodin sedět na židli, ale jinak mi nic moc nebude. Obleču se, umeju se, nakoupím si, takže z hlediska státu budu vlastně zdravý člověk a kdo ví, jestli dostanu alespoň I. stupeň. Takže osobní život ovlivněn minimálně, pracovní život v kelu. Podobně třeba při částečné ztrátě zraku, sluchu, hybnosti ruky. Nebudu moc 8 hodin vejrat do počítače, telefonovat, efektivně psát na klávesnici. Stejný příklad, osobní život ovlivněný málo, pracovní příjem v háji. A stát mi nic nedá, protože mě pošle dělat nočního hlídače. Jak pojistky, tak státní hodnocení invalidity stojí a padá s "úplností". Úplná ztráta zraku, sluchu, hybnosti končetin,... - plníme (pojišťovna i stát), částečná (no, nic moc, spíš nic, než moc). A to se stále bavíme o úrazu (jo, další čertovo kopýtko, dáte si skleničku, spadnete ze schodů a rázem krácení plnění nejméně o 50 %, už jsem ale viděl cestovní pojištění, které povoluje cca 0,8 promile - za příplatek), stejně tak pokus o sebevraždu (byť způsobený psychickou poruchou), ale co třeba nemoce. Invalidita způsobená onemocněním je mnohem pravděpodobnější, než ta způsobená úrazem. Jenže tady bude pojišťovna namítat předchozí stav. Byl jsi někdy u doktora se zády? No tak onemocnění páteře existovalo už před vzetím pojištění, sbohem a šáteček....
-
Tak Flexi je rezervotvorné životní pojištění, to obecně nepovažuji za výhodný produkt (vysoké provize, tj. vysoká nákladovost). Ano, pojišťovna České spořitelny mě nenapadla, ani nevím, jestli jsem s nimi měl někdy co do činění. Já celý život se pohybuji spíše v oblasti majetkového a odpovědnostního pojištění, ani nevím, jestli ho dělají. Ale asi jo. Jo, k těm drobným pojišťovnám jsem ještě zapomněl na Hasičskou. To samé, co ostatní malé. V zásadě platí, hlášení a správa je opruz.
-
Možná si projeď vlákno - Já jsem pracoval jako pojistný likvidátor, moji "pojišťováckou praxi" jsem začínal právě v České pojišťovně jako operátor infolinky, abych pak odešel z oboru k hodinkám a po nějaké době zase do oboru ke škodnímu zástupci zahraničních pojišťoven jako likvidátor, pak přes Direct pojišťovnu a nyní dělám správce pojistných událostí v autobusové společnosti. Moje zkušenost je, že (aktuálně) Generali Česká pojišťovna patří k těm férovějším a "lepší" budeš hledat jen obtížně. Uplatňuji škody z "blbostek" řidičů a GČP je taková nejvstřícnější jak co se týče plnění, tak třeba způsobu nahlašování a vůbec správy celé pojistné události. Z velkých pojišťoven bych jí na roveň (nebo o půl stupně níže) dal Kooperativu a ČPP (ono je to vlastně jedna pojišťovna, i systém hlášení pojistných událostí mají shodný, jen v jiných barvách) a o stupínek níže ČSOB. Co je fakt tragédie a která se opravdu velmi aktivně snaží vyhnout plnění nebo ho alespoň snížit je Uniqa. Došlo k velkému zhoršení u Allianz, kde (vím, díky interním informacím) došlo několikrát k různým "skokům", kdy se měnila likvidační praxe a kdy původně benevolentní výklad pojistných podmínek byl opakovaně zpřísňován. Celkem dobrou zkušenost mám s Direct pojišťovnou, ale tam mám jen minimum událostí. Pak jsou tu drobné pojišťovny jako PVZP, Halali, Slavia, SV Pojišťovna, kde mám málo zkušeností, snad s PVZP trochu víc. Tragické rozhranní pro hlášení škod, ale v zásadě plní. Pak je tu ještě Pillow, ale o té jen vím, že existuje, nikdy jsem s ní nic neřešil. Co jsem začal dělat likvidátora, tak jsem všechny pojistky zrušil, protože jsem usoudil, že jsou vlastně na houby. Ono největším benefitem pojistky je nakonec jen ten pocit, kdy si za trochu peněz kupujeme pocit (my si myslíme, že jistotu), že "kdyby se něco stalo, jsme chráněni". Akorát, že (skoro) vůbec :(. Takže mám jen pojistky, co jsou zdarma k platebním kartám (cestovní, odpovědnostní, asistence na silnici), jinak nemám žádnou. Kdybych opravdu musel nějakou pojistku uzavřít, tak GČP by byla první volba. Ale, samozřejmě, bych si přečetl pořádně pojistné podmínky a smlouvu (i blbá "blbostka" řidiče má 13 stran a k tomu 20 stran pojistných podmínek) a srovnal s ostatními. A vybral bych si pojistku pro konkrétní účel dle konkrétních podmínek, ne dle loga pojišťovny. Pro specifické účely se vyplatí si uzavřít smlouvu v zahraničí. Třeba s kamarády máme v Británii uzavřenou pojistku "půjčení auta", kdy nám hradí škody způsobené v autopůjčovně. Při půjčení auta si tak vždy vezmeme tu nejlevnější (nejhorší) pojistku a případnou spoluúčast (nebo celou škodu, když pojistka od autopůjčovny nekryje nějakou událost, jako naposledy "single vehicle accident") dostaneme z naší soukromé pojistky. . Příklad škody, kterou pojistka uzavřená v autopůjčovně nekryla s odkazem na výluku "single vehicle accident". Škoda 700 EUR, uhradila nám právě naše individuální pojistka. Nebo kamarád IT odborník má pojistku odpovědnosti také v zahraničí, protože žádná tuzemská pojišťovna nebyla schopna nabídnout ani pojistnou částku, ani rozsah krytí.
-
Neříkám, že vůbec ne, jen, že ne každá směnárna a kurz nebude "skoro střed", jako u EUR a USD. Jen jsem mrknul na Internet a třeba tady je mají v kurzovním lístku. Krakovská 1339/18, Praha 1, Směnárna Grossmann. Jo, Asie je v tomhle peklo. Ty jejich AliPay a WeChat,... třeba v takovém HongKongu je platební karta dobrá tak akorát na výběr z bankomatu, běžně v obchodech s ní nezaplatíte a leckde nezaplatíte ani tou hotovostí (třeba levné restaurace). Buď si udělat účet na těchto aplikacích (netuším, jak se dobíjejí) nebo si pořídit lítačku na metro a tu dobít hotovostí. Je dobré si předem zjistit místní situaci.
-
určitě pak dej vědět, co jsi zjistil.
-
Tohle bude problém, jestli je vůbec nějaká směnárna vezme, tyhle měny se u nás běžně nemění. To spíš zkus nějaká cestovatelská fóra. Můžeš si projít Opletalovu, Politických vězňů a Jindřišskou, je to taková koncentrace směnáren s dobrým kurzem, možná ještě Příkopy. Ale nezaručím, že nějaká tyhle měny bude brát a už vůbec ne solidním kurzem.
-
Co mě napadlo je, že o to, co případně vyplatili, mohli snížit pojistnou částku na další rizika. Vyplatili něco? Máš nějaké konkrétní částky o kolik snižují tu pojistnou čásktu?
-
tak to bych určitě chtěl odkaz na ty podmínky, tedy konkrétní část, podle které rozhodli. A určitě bych to řešil, zcela jistě tam bude nějaká lhůta, do kdy budeš moct takové rozhodnutí napadnout.
-
U životních pojistek je speciální právní úprava a naopak ty nesmí pojišťovny tak svévolně měnit a ani vypovídat, jako majetkové a odpovědnostní. Ale záleží na tom, co je v těch pojistných podmínkách. Odkazují tam na nějaký konkrétní odstavec? Tím bych začal. Klidně to sem anonymizovaně hoď.
-
Neznám, ale četl jsem článek o jednom sběrateli, který prostě obepisoval svoje "oběti" a byl velmi úspěšný. Ono třeba vlastní rukou napsaný dopis (někdy) umí zázraky.
-
tak si pořiď tu Partners a normálně s ní plať i vybírej z bankomatu. Pravda, je čím dál tím více bankomatů (i po Evropě), které chtějí vlastní poplatek za výběr. Takže hlavně se vyhýbat Euronetu, ale zkouší to i jiné.
-
ještě jeden příklad z praxe, z doby, kdy jsem byl na druhé straně barikády a dělal likvidátora. U povinného ručení je speciální právní úprava, tzv. přímý nárok. Tj. že poškozený může (nikoliv musí!) uplatnit svůj nárok přímo proti pojišťovně viníka a případně se i soudit s pojišťovnou viníka. Dává to smysl, když vyhraje soud s pojišťovnou, nejspíše se k penězům dostane snáze, bude "kde brát". Pokud ale vyhraje soud s viníkem, bude ho ještě čekat martýrium s exekucí a může se stát, že nebude kde brát. Přesto jsou případy, kdy je výhodnější a praktičtější chtít peníze přímo po viníkovi. Za škodu totiž odpovídá jak řidič, tak majitel vozidla. A poškozený si může vybrat, po kom bude peníze chtít. Stěžejní je řidič. Velké škody, zejména se zraněním, často končí u soudu. A připojit se k trestnímu řízení je zadarmo. Takže poškozený vyčíslí (často dost "optimisticky") své nároky a připojí se k trestnímu řízení. Řidič, aby nešel sedět, si nasype popel na hlavu a vše uzná (protože si myslí, že to stejně zaplatí pojišťovna) a soud mu určí výši náhrady škody. Řidič se pak obrátí na pojišťovnu, kde byl automobil pojištěn, ať škodu dle rozsudku zaplatí, ale tady uslyší ono "nasrat". Rozsudkem totiž není vázána pojišťovna, ale řidič, vůči kterému může být prováděna i exekuce. A řidič, přestože v pojistných podmínkách má tuto informaci uvednu, o tom, že je proti němu vedeno trestní řízení, pojišťovnu neinformuje a ta tak nemůže vznesené nároky poškozeného rozporovat. Když pojišťovna takový rozsudek obdrží, provede vlastní výpočet škody, posoudí, jestli uplatněný rozsah škody odpovídá nehodovému ději (často lidi uplatní i zadní světla při čelním nárzau), jestli cena opravy nebo vypočtená výše totální škody odpovídá reálným cenám na trhu a obdobně posoudí i další vznesené nároky (např. u náhradních vozidel se dost čaruje jak s délkou tak výší denního půjčovného). A dle svého výpočtu zaplatí. A když něco chybí, zaplatí to řidič, resp. na tom se bude hojit exekutor.