Jump to content

Patrik

Member_50
 • Posts

  2,779
 • Joined

 • Last visited

About Patrik

 • Birthday 08/17/1976

Contact Methods

 • Website URL
  http://sweb.cz/patrik
 • ICQ
  275282557

Profile Information

 • Pohlaví
  Muž
 • Bydlí
  Praha
 • Fanoušek značky
  počítače, Internet

Recent Profile Visitors

13,268 profile views

Patrik's Achievements

Megazávislák

Megazávislák (7/8)

 1. políčko pro referenční kód mají téměř všechny banky a to i když žádná akce neprobíhá. Buď je to na "ad hoc" akce, nebo na nějaké neveřejné (něco jako bank@work a podobně).
 2. Konečně jsem se dostal k tomu, abych EUR kartu od Creditas pořádně provětral, ze začátku jsem měl trochu problém se zprovozněním. Moje vrozené skblictví (neochota vyzkoušet kartu platbou v korunách v ČR) spolu s chybním postupem při aktivaci vedla k tomu, že jsem s ní na Orknejích nezaplatil. Vyšel až druhý pokus - během prodlouženého víkendu jsme se vydali do západní Evropy. Mám část příjmu v EUR a tahle karta má tu dobrou vlastnost, že platby ve třetích měnách (tedy cokoliv mimo CZK a EUR) nechá přepočítat karetní společnost (MasterCard) do EUR (tedy kurzem velmi blízko středu, pro kontrolu u Visa2Egypt jsem platil 25 USD, strženo 22,84 EUR) a pak 1:1 strhne s EUR účtu už bez dalších konverzí a přirážek. Eurové platby to, logicky, strhává 1:1. Účet zdarma, karta zdarma, běžné transakce (kartou i SEPA) zdarma. Vzhledem k tomu, že končí Hello Bank tak je to velmi zajímavá alternativa. Ještě by to chtělo něco podobného pro koruny, protože měnit CZK na EUR jen proto, abych pak platil např. v USD nedává moc smysl. Koukám také na zajímavou vlastnost - po zaúčtování platby to ukáže i mapku, kde platba proběhla.
 3. Dostal jsem přes SZ dotaz, tak odpověď dám i sem: standardně strhávají 20 % slovenskou daň. Ale požádal jsem český finanční úřad o "potvrzení o daňovém domicilu", stačí volnou formou, já napsal zhruba něco takového: Žádám o potvrzení o daňovém domicilu pro účely vyhnutí se dvojímu zdanění úroků na účtu Všeobecné úvěrové banky. Potvrzení prosím vydat k datu podání žádosti. S pozdravem Tvá Máňa Přiložil jsem pracovní smlouvu a ofocenou občanku a nalepil 100 Kč kolek. To jsem pak donesl na finanční úřad. Lze to řešit i datovou schránkou, ale té se zuřivě bráním.
 4. Já jsem spokojen. S "kouzelným kódem" (pošlu jako SZ, kdyžtak si to pak předejte) ještě 0,2 % navíc. Takhle je to alternativa ING konta. Jen spořák, nic jiného neumí. Také neumí okamžité platby, tj. peníze jsou na jiném účtu nejdříve následující pracovní den (když se zadá příkaz dopoledne). Pokud se požádá o potvrzení o daňovém domicilu, není úrok zdaněný, uvede se pak v daňovém přiznání (pro lidi bez zdanitelných příjmů je pak vlastně úrok do nějakých 30 000 Kč osvobozen od daně ). Což může mít zajímavý benefit - vyšší vykazovaný příjem v daňovém přiznání třeba pro účely hypotéky. Úrok připisován denně a díky nedanění se úročí i to, co by se jinak strhlo na dani (a daní se až za rok)
 5. tak EUR účet u Creditas má tu výhodu výběru EUR za 10 Kč na pobočce. Jelikož ta eura potřebuji mimo eurozónu (na potápění, např. v Egyptě), potřebuji je vybrat zde v ČR před odjezdem an dovolenou, takže výběr z bankomatu nepomůže (navíc bankomaty čím dál častěji účtují poplatek za použití zahraniční karty). EUR účet mám u Creditas, dnes jsem posílal dotaz, jak to je s platbami kartou k EUR účtu a vypadá to, že mám nového favorita: Transakce provedená v jiné měně (např. USD, GBP, EGP) je ke dni zaúčtování převedena karetní společností Mastercard jejich kurzem na zúčtovací měnu EUR, banka tedy od Mastercard získá informaci o částce v EUR a bez jakékoliv další konverze částku zaúčtuje z EUR účtu. Mám totiž část výplaty v EUR, které si nechávám posílat do Creditas, takže s ní budu (až mi skončí Hello) platit všechny cizoměnové platby
 6. O žádné akci MGM nevím. Což je mi ale vlastně docela sympatické. Naopak akce mají pro stávající klienty, např. nyní soutěž o 10 tisíc za platby kartou.
 7. Já ta eura většinou potřebuji v zemích mimo eurozónu (typicky potápění v Egyptě), tj. možný výběr v eurozóně z bankomatu mi moc nepomůže. Navíc bankomaty čím dál častěji účtují (další) poplatek za výběr zahraniční kartou, typicky kolem 6 USD. Nejdříve se tento mor rozšířil v Thajsku (zde už bankomaty, které by neúčtovaly poplatek za výběr zahraniční kartou nejsou), ale zakotvil i v Evropě (setkal jsem se s tím v Chorvatsku, Polsku, ale obecně se vyskytuje ve všech turistických oblastech a často i mimo ně). Takže i když má moje banka výběr z bankomatu v zahraničí zdarma, je čím dál těžší takový bankomat, který si poplatek neúčtuje, v zahraničí najít. K tomu "nabízejí" i DCC (dynamyc currency conversion), třeba bankomaty Euronet jsou schopny účtovat i 16,6 % z vybírané částky oproti kurzu ECB. Fio má ještě jednu zajímavou možnost, je možné vybrat eura v hotovosti na slovenských pobočkách (stejně tak si Slováci mohou vybrat eura na české pobočce). Pro můj způsob použití je tak nejužitečnější výběr na české pobočce, proto ta Creditas. Mám totiž část platu v EUR, tak si je nechávám posílat na účet u Creditas a pak je vyberu, než se jedu potápět (v Egyptě chtějí divecentra kolem 3 % poplatek při platbě kartou). Teď navíc končí Hello bank, což pro mne byla hlavní karta při platbě v zahraničí, tak hledám, čím budu platit. Napsal jsem dotaz do Creditas, jak budou účtovat platby z EUR účtu, třeba Unicredit měla (nevím, jestli ještě má) konverzi dle kurzu karetní společnosti na EUR a následně pak už bez konverze stržení z EUR účtu, kdyby to tak měla Creditas, byl by to hlavní favorit.
 8. Proto mi pro běžné použití přijde nejvhodnější Creditas. EUR i CZK účet bez poplatku a 10 Kč za výběr "normální" částky.
 9. No, to teda :(, poslední mohykán s kartami dle kurzu karetní společnosti. No, moc radost tedy nemám.
 10. V Creditas je do ekvivalentu půl milionu za 10 korun. V Raifce by 2 x za měsíc měl být zdarma, ale nevím u jakého tarifu a jestli je omezen částkou
 11. Není to spolkovou zemí, je to obchodní rozhodnutí banky. A čím turističtější místo (což Zell am See je), tím větší motivace bank turisty oholit. Eurové země jsou ještě v pohodě, prostě si vyměním eura (ta tu koupím v dobrých směnárnách jen pár haléřů od středu, navíc mám část platu v EUR, který si nechávám posílat do Creditas, kde můžu vybrat hotovost za 10 korun na přepážce), horší je to v zemích, kde se platí jinými měnami, které v ČR neseženu buď vůbec, nebo nevýhodným kurzem. Třeba alfaprague.cz má aktuálně prodej 23,88.
 12. Maro: ano, poplatky za výběr zahraniční kartou a DCC se světem šíří jako mor, v některých zemích se souhlasem s jedním nebo s druhým prostě z bankomatu člověk už nevybere (např. Thajsko), už zase se vyplatí jezdit do zahraničí s hotovostí. Malinko bych ale rakouskou Raifku ospravedlnil - na té české kartě nění "napsáno", že je k eurovému účtu, bankomat pouze pozná, že jde o českou kartu, proto nabídne koverzi do CZK. M10: samotný zisk není problém, každý dělá svoji práci za prachy. Trošku problém je, že se banky snaží svézt na té nevědomosti, tj. třeba právě na oněch kouzlech s konverzí měn a tedy různých skrytých poplatcích.
 13. ten kurz ovlivňuje více faktorů. Vedle "chamtivosti" banky je to i čas, kdy je kurzovní lístek vydán, v případě velkých pohybů vydávají banky i několik kurzovních lístků za den. Pokud tedy během dne dojde k výrazným pohybům měny, může se odchylka zvýšit, ale i snížit. Už jsem zaregistroval i případy, kdy lidé takto nakoupili "pod střed" , nebo prodali "nad střed" , protože obchod uskutečnili brzy ráno, nebo naopak pozdě večer. I dle toho článku, který srovnával kurzy karet, vychází ty více než 4 % hůře, než tam uváděná přirážka Monety. A že teď zrovna bylo takové turbulentní období jak koruny, tak dalších měn, to mají banky i tendenci zvyšovat marži, když nejsou schopny kurz dostatečně přesně predikovat.
 14. Jen pokud bude banka provádět konverzi. Pokud budeš platit kartou k PLN účtu (ani nevím, jestli u Monety lze mít PLN účet s kartou), tak nic platit nebudeš, pokud ale budeš platit kartou k účtu s jinou měnou tak ti ji na zloté nesmění za kurz ECB (ostatně ani nemůže, bance cizí měnu "za střed" taky nikdo neprodá ani ji od ní nekoupí) ale za svůj kurz deviza-prodej, který bude obsahovat ty cca 4 % (ten kurz se každý den mění a nemusí úplně přesně reflektovat kurz na trhu). Proto pro cizoměnové platby je dobré vybrat kartu s dobrými kurzy Kterou kartou v zahraničí (ne)ušetříte? Porovnali jsme kurzy platebních karet a našli 6 nejlepších - Měšec.cz (mesec.cz)
×
×
 • Create New...