Jump to content

Patrik

Member_50
 • Posts

  2,638
 • Joined

 • Last visited

About Patrik

 • Birthday 08/17/1976

Contact Methods

 • Website URL
  http://sweb.cz/patrik
 • ICQ
  275282557

Profile Information

 • Pohlaví
  Muž
 • Bydlí
  Praha
 • Fanoušek značky
  počítače, Internet

Recent Profile Visitors

12,870 profile views

Patrik's Achievements

Megazávislák

Megazávislák (7/8)

 1. Záleží na tom, jaký chceš rozsah služeb a co je pro tebe rozhodující vlastnost. Já za rozhodující vlastnost u mého hlavního účtu považuji internetové bankovnictví - a to u FIO považuji za nejlepší. Umí širokou správu profilů, např. v našem SVJ má přístup na účet předseda a místopředseda (já ) plný a k tomu naše účetní jen k nahlížení. A to je možnost správy daleko širší, je možné někomu udělit přístup k zadávání transakcí a přitom si nechat sám podepisování (tj. účetní může zadávat příkazy a majitel je jen "schválí"). Každý má tedy vlastní IB a v něm vidí všechny účty, ke kterým má oprávnění (já tedy vidím svoje soukromé i účty SVJ). Je možné nastavit na účtu různé notifikace (e-mailem zdarma, SMS za poplatek) dle různých podmínek. Na druhou stranu moc nic jiného od FIO čekat nejde, už nabídka úvěrů je bídná a jiné služby prakticky nemá. Stejně tak zákaznická podpora není nic moc. Na druhou stranu se mi líbí, že podmínky pro podnikatele jsou úplně shodné s těmi pro občany, to je u bank velmi zřídka. Pokud chceš větší rozsah služeb, můžeš se poohlédnout po velkých bankách, které jsou silnější zejména v úvěrování a díky intergraci ve finanční skupině ulehčí přístup i k dalším produktům, jako jsou leasingy a podobně.
 2. 1 % za přeshraniční platbu, pokud nejde o SEPA (a tedy v EUR) je naprosto standardní cena, podobně bys pochodil u většiny bank. Příchozí zahraniční platbu zdarma u nás mělo za celou historii pouze Zuno. Ale koukám teď do ceníku FIO a tam je to jen za stovku (což mě překvapilo, určitě to dříve bylo dražší). ČSOB si za přeshraniční platbu účtuje 1 %, min. 150 Kč, max. 1 000 Kč
 3. ještě jednu věc jsem si teď uvědomil když jsem si vzpomněl, že píšeš, že máš velké obraty hotovosti. AirBank dost bedlivě kouká na neobvyklé chování na účtu, což velké pohyby hotovosti určitě budou. A jak si jednou u někoho udělají "černý puntík" ohledně AML, tak už se toho nezbaví. Zpožďují mu platby a to i drobné. Standardně platí, že když dáš převod v rámci Air na jiný účet, je tam okamžitě, on ji tam vidí následující den s datem zaúčtování předchozí den, atd.
 4. Je to zvláštní, mne to na nutnost změny hesla upozorňuje docela dlouho dopředu (navíc to v IB jde vždy zkontrolovat) a ne vždy je povinnost heslo měnit. A skoro bych přísahal, že v poslední den to na mne vybafne něco "nepustíme vás dál, dokud si heslo nezměníte". Používám FIO od roku 2006 (tehdy byli ještě záložnou) a k "záseku" kvůli změně hesla nikdy nedošlo. dle podmínek v IB je to následovně: Změna hesla Banka nebude vyžadovat pravidelnou změnu hesla pro aplikaci v případě, že má heslo délku alespoň 12 znaků. Zvolíte-li si heslo kratší než 12 znaků, omezí banka z bezpečnostních důvodů jeho platnost na 365 dnů. Upozornění: Banka si vyhrazuje právo změnit v budoucnu požadavky na délku či jiné vlastnosti hesla, pokud to bude vyžadovat vývoj technologií, bezpečnostních standardů či právního prostředí. Air mám taky, faktem je, že IB Fio mi vyhovuje maximálně, proto ho mám jako hlavní účet. Air sice má pobočky, ale nemá pokladny. Pro vklady a výběry českých korun je možné použít jejich bankomaty, s hotovostí v EUR pracovat neumí (byť už od příchodu na český trh slibuje eurové bankomaty). Obvykle mám na kartách nastavený maximální možný limit, koukám do AIR a tam je 300 000 týdně. Určitě je i nějaký maximální limit na vklad, protože jsem jednou vkládal větší částku a vklad byl kvůli výši částky odmítnut, z toho usuzuji, že daný limit platí i pro vklady. Pokud chceš banku pro manipulaci s EURy, zkus Creditas. Vklad a výběr EUR je za 10 korun při ekvivalentu do 500 000 Kč. Ale nejsem si jist, jestli umí vydat kartu k eurovému účtu. Pak jsou tu různé kombinace, jako vkládat a vybírat přes Creditas a přeposlat si do banky, která umí vydat kartu k EUR účtu, zcela jistě to umí Unicredit (tu bych moc nedoporučil) nebo Spořka, nejspíše všechny velké banky.
 5. Asi s křížkem po funuse, ale i tak. Jasně, jsou tu různé fintechy - Wise, Revolut. Pro malé platby klidně, ale větší částky bych přes ně nepřeváděl. Hlavně je potřeba si uvědomit, že nepodléhají českému, ale britskému nebo litevskému právu a případné domáhání se nějaké náhrady škody je tak čistě teoretické. Zejména Revolut má zprasené AML a tak celkem aktivně blokuje účty, často i bez jasného důvodu a veškerá komunikace s ním je přes anglický chat. Ale zase teď dává 1000 Kč za nového zákazníka, tak čekám, že budou diskuse plné nabízečů doporučujících kódu a doporučující Revolut i na zlomenou nohu. Já používám české devizovky. Mám smlouvu s Akcentou, Fortissimem a Easychange. Pro malé platby používám Easychange. Mají i stránku pro platby bez registrace - europlatba.cz. Ale je fakt, že já jsem zvláštní případ a "magnet na průšvihy". Mám za sebou už 4 úspěšné spory s českými bankami před finančním arbitrem a právě běží pátý - Unicredit (s tou už mám druhý spor) mi nabízí přes 180 tisíc korun v rámci nabídky smíru, ale má to háček, chtějí podepsat mlčenlivost, to jsem odmítl, tak uvidíme, jak to dopadne. Každopádně vždy platí, že v rámci EHP (EU + některé další země), pokud jde, posílat platbu v EUR jako SEPA. Protože ze zákona nesmí její poslání stát víc, než tuzemská platby, stejně jako její příjem na druhé straně. Převod je tak buď zdarma nebo za několik korun. Případný rozdíl mezi bankami/devizovkami/fintechy je tak v kurzovém rozdílu. I když Revolut nyní chce poplatky i při platbě v EUR u bezplatného tarifu.
 6. Blbé je, že Equa bank nyní koupila Raifka, a jelikož ta do.... všechny banky, co pohltila, očekávám totéž u Equa. Minimálně změnu čísla účtu (resp. minimálně kódu banky, pokud nebudou duplicity). Z minulosti mě Equa trošku naštvala manipulací s kurzy měn, kdy zvyšovala spread před letními prázninami, výběr z bankomatu účtovala horším, valutovým kurzem (to člověk zjistil až na dotaz, proč nesouhlasí kurz s kurzovním lístkem), atd.
 7. Měj jsem Expobank, než mi vypověděli účet, protože asi jako jediný zákazník jsem dokázal vydolovat letenku z jejich bonusového systému. Vtipné na tom bylo, že ten systém vůbec nebyl připraven (ta část nebyla naprogramovaná) pro výběr odměn :D. Každopádně, jak uvedl kolega, nejvíc má nyní Trinity - 1,58 % bez omezení výše vkladu
 8. Jak je u ČS obvyklé, podmínky jsou napsané poněkud nejednoznačně. V jedné části se mluví o tom, že jde o průměr za poslední tři měsíce a v jiné, že se zůstatky zjišťují k poslednímu dni v měsíci. Z toho jsem vydedukoval, že půjde o klouzavý průměr zůstatků k poslednímu dni v měsíci za poslední 3 měsíce. Není to nic neobvyklého, obdobné podmínky má třeba Raiffeisen.
 9. Nejlepší časy pro refinanc už jsou pryč, když nyní ČNB zvýšila úrokové sazby, už 2 % bych považoval za úspěch. Ale jak píšou kolegové, šel bych hlavně po "čisté" hypotéce, tj. bez nutnosti dalších pojištění atd. Pokud myslíš, že můžeš mít v budoucnu neočekávané příjmy, uvažoval bych o offsetové hypotéce, nabízí Air a FIO
 10. Obecně banky moc nejsou vstřícné pro lidi, kteří nemají v dané zemi ekonomický zájem (zaměstnání, bydliště). Kdysi jsem zkoušel založit účet u DKB.DE a ING-DiBa a obojí mi zamítli. Pravda, bylo to přes Internet a bylo to spojeno s nějakou akcí pro nové klienty (jednou byl odměnou pevný disk a jednou peníze). Podobně jsem nepochodil asi před 2 lety na Slovensku u několika bank (náhodou jsem se ocitl v obchodním centru, tak jsem obešel pár bank a z těch, které byly bezplatné a účet mi nezřídila ani jediná). Toto platí zejména pro nízkonákladovky. "Placené" banky už jsou schopny vstřícnějších kroků, velmi známá na našem trhu je VR Bank Zittau https://www.vb-loebau-zittau.de/vr-bank-cz/vr-bank-cz.html která má i česky mluvící bankéře a snad i občas dojíždějí do ČR. Není vyloženě drahá, ale nedá se prohlásit za bezplatnou. Co se úrokových sazeb týče, ty vycházejí spíše z měny než země, tj. vklady a půjčky v eurech (a to i u českých bank) budou za jiných podmínek, než to samé třeba v polských zlotých, českých korunách nebo maďarských forintech. Je ale pak potřeba počítat s kurzovým rizikem. Němci mají registr zvaný SCHUFA a jak se do něj jednou dostaneš (třeba i díky kreditní kartě s malým limitem), máš mnohem snazší přístup k dalším úvěrům (a obráceně, když v SCHUFA nejsi, velmi obtížně budeš úvěr u německé banky získávat), kamarád se takhle (právě přes žitavskou banku) propracoval k slušnému úvěrovému limitu. Co se přístupu týče, zajímavou pověst má Oberbank (je i na našem trhu). Pro "lidi z ulice" má naprosto nepřijatelné podmínky, však taky "vyhrála" poslední místo v anketě "vstřícná banka" https://www.podnikatel.cz/clanky/banka-se-pokousela-vylepsit-si-hodnoceni/, až si prosadila vyřazení z této ankety. Její přístup je opravdu takový divný, pamatuji si, jak před několika lety začaly poprvé klesat úrokové sazby a oni informaci o úroku na svém spořícím účtu stáhli z www stránek a bylo ji možno zjistit pouze osobně na poboččce. V jiných diskusích se ale dočítám, že když si někoho vyberou sami (celkem aktivně oslovují potenciální zajímavé klienty), dokážou nabídnout nejlepší podmínky na trhu.
 11. Co mám Erste Premier, tak je to tak pátá nebo šestá změna. Nahoru - dolů, zpřísnění podmínek, uvolnění podmínek. A k tomu "nepsaná pravidla" při jejichž neplnění (i když ta psaná plníte) vám vypoví účet. Jak tohle chtějí nabízet jako dlouhodobý produkt? :-o. Dávám bolševikovi (teda vlastně Erste) rok, maximálně dva, pak zas bude změna. Zkusím to ještě vydržet, jsem zvědav, s čím přijdou příště. Kdyby aspoň přišli s něčím zajímavým, na Finexpertu se probíhají jejich poplatky za investice a je to masakr. I když člověk plní jen tu spodní hranici kritéria, tak si ty služby "zdarma" zaplatí několikrát. Jeden tip tam byl - nakoupit přes ČS protiinflační dluhopisy, tam by poplatky měly být nulové a přitom splníte kritérium. Uvažuji o tom.
 12. Jo, v ČR je to jedno. Pak tedy půjde o "soutěž sympatií". Já mám obě dvě (a ještě spoustu dalších), ale doporučil bych spíše FIO, hlavně kvůli jejich internetovému bankovnictví, které považuji za nejlepší (ale hodně lidí na to zase kouká jinak), je takové až archaické, ale právě ta jednoduchost mi vyhovuje. Jde nastavit různá práva pro různé osoby, e-maily (zdarma) nebo SMS (za peníze) po každém (nebo podmínkami definovaném) pohybu. 10 výběrů z jejich bankomatu a minimálně dva (dle obratu na kartě až pět) z cizího měsíčně je zdarma, stejně tak vklady a výběry (nad 1000 Kč) na přepážkách jsou zdarma. FIo umí vydat karty i pro spořící účet, i když v současné době je to vzhledem k mizivým úrokovým sazbám úplně jedno.
 13. To bude umět většina levných bank. Ty karty mají být na různé osoby, nebo dvě karty na stejnou osobu. Chceš aby byla jedna Visa a druhá MC, nebo je ti to jedno? Co výběry z bankomatu - nevadí ti fixovat se na bankomaty jedné banky, nebo chceš větší svobodu? Co zahraničí - budeš platit/vybírat a tedy i řešit kurzovou marži? Zcela určitě vyluč Equa - neumí kartu pro disponenta. Naopak určitě splní požadavky Fio a Air Bank. Fio má vždy zdarma kartu pro majitele a po jedné pro každého disponenta, Air zase dvě karty a je jedno, jestli pro jednu osobu obě, nebo po jedné pro různé osoby. Kromě toho je možné u Air mít ještě nálepky (tuším tři? Nejsem si jist). A pak je možné přidat kartu do Googlepay a platit/vybírat telefonem, to jde u všech karet. Nejsem si jist, jak je to u Creditas a Hello s více kartami, to by chtělo se zeptat.
 14. Ano, je to tak, jak píšeš. Hello má občas takové divné akce, platí jen pro oslovené. Je také pravda, že peníze se ihned úročí, ale je tu takový "hack" . Když celý účet kreditky (včetně plateb) vyrovnáš do předposledního dne v měsíci, systém nevygeneruje úrok, ani poplatek za rezervaci úvěrových zdrojů (=poplatek za vedení karty), protože bude kartu brát jako nepoužitou. Občas to využívám, že na začátku měsíce vyberu celý zůstatek karty, provádím s penězi své čachry-machry a ke konci měsíce vše vrátím.
 15. Byl jsem požádán o radu se společným účtem, říkám, si, že když už jsem se s tím psal, že by se to mohlo ještě někomu hodit: rozdíl mezi společným účtem (dva rovnocenní spolumajitelé) a účtem s disponentem. To druhé umí asi všechny banky, ale tam narážíme na to, že disponent nebude vždy to samé, co spolumajitel, nemá stejná práva, nemůže třeba účet zrušit a hrozí že po jeho smrti ho notář zablokuje. Sice to není automatické, notáři nedělají svoji práci vždy na 100 %, sám v rodině jsem měl případ, kdy, když se mu o existenci účtu neřeklo, fungoval tento ještě mnoho let, než byl z důvodu prodeje banky zrušen. Zejména v případě, že to bude účet u nějakých obskurdních bank, která běžný člověk ani nezná, je vysoká šance, že se ho dědictví vůbec nedotkne. Také je možné v bance dát instrukce, jak se má účet po smrti nadále chovat, tj. stopnout všechny platby, nebo ponechat alespoň trvalé příkazy, ale nejsem si jist, jak by fungovaly jednorázové příkazy, nebo platby kartou, výběry z bankomatu, atd do ukončení dědického řízení, myslím, že by fungovaly jen ty trvalé příkazy a možná souhlasy s inkasem. Ono šedá je teorie, ale zelený strom života a pokud by notář dal (třeba i nesprávně a proti vůli majitele) příkaz k zablokování účtu, jak by se banka zachovala. Pokud by fungovaly souhlasy s inkasem, byla by to určitá zadní vrátka jak se k zablokovanému účtu dostat, zvolit banku, která umí příkaz k inkasu (z občanských účtů vím jen o FIO) a "vysávat" z účtu peníze přes příkazy k inkasu. Pak jsou tu účty skutečně rovnocenných majitelů. Vím jen o mBank a snad Unicredit. U mBank je omezení, že tam může mít člověk jen jeden účet na jedno rodné číslo, pokud tam již někdo z budoucích spolumajitelů má svůj privátní účet, tak nemůže být zároveň spolumajitelem jiného účtu. Jinak tam zásadní omezení nevidím, každý bude mít svojí kartu a svoje internetové bankovnictví a prostředky na účtu budou společné. Není ani podmínkou, aby spoluvlastníci byli manželé. Mně sice u mBank dost nevyhovuje jejich IB, ale to je věc vkusu a vzhledem k mizerné nabídce v tomto segmentu celkem akceptovatelné mínus. O bližší podmínky u Unicredit jsem se nezajímal, to je banka, kterou bych nedoporučil ani největšímu nepříteli. Teď s nimi vedu už druhý spor před finančním arbitrem, první jsem už vyhrál (https://www.mesec.cz/clanky/banka-nechtela-pripsat-bonus-s-financnim-arbitrem-zmenila-nazor/) druhý se už táhne od listopadu minulého roku, banka už dvakrát žádala arbitra o prodloužení lhůty. Faktem je, že i druhý spor se týká bonusů - ono bez nich by ta banka vůbec nedávala smysl. Já vždy říkám, že tahle banka drží pohromadě pomocí žvýkačky, gumičky a lepicí pásky - pamatujete ještě, jak jim po aktualizaci na nové IB všechhno vypadlo na dva týdny? Prostě dva týdny nefungovalo internetové bankovnictví. To se ještě nikomu u nás nikdy nepovedlo (veškeré výpadky byly maximálně několik hodin). Tam bych si důležitý účet nikdy nezřídil. Suma sumárum, buď založit společný účet u mBank, nebo se domluvit ve vlastní bance, jak by dál postupovala v případě úmrtí majitele (úmrtí disponenta na chod účtu vliv nemá), jaké služby by mohly zůstat zachovány a zkusil se takové potvrzení z nich vylomit písemně. Polovičaté řešení je mít účet na toho, kde je vyšší pravděpodobnost, že bude žít déle a toho druhého jako spolumajitele. Třetí možností je, mít společný účet jen s minimálním zůstatkem. Na začátku měsíce tam nalít dohodnutou částku ze soukromých účtů obou manželů/partnerů a tu během měsíce vyčerpat. Případná blokace by pak neměla na chod domácnosti významný vliv. Takto to mám já s přítelkyní.
×
×
 • Create New...