Přejít na obsah

Danton

Členové_50
  • Příspěvky

    123
  • Registrace

  • Přítomen

1 sledující

Profile Information

  • Bydlí
    Praha
  • Fanoušek značky
    Zenith

Návštěvy profilu

5 731 zobrazení profilu

Danton's Achievements

Učedník

Učedník (4/8)

  1. Hodinky jsou z třicátých let, ve velmi pěkném stavu, krásné stojky v chodu. Průměr cca 48 mm, materiál mincovní slitina bílého niklu, měď-nikl (cupronikl). - řezaná čísla, modřené ručky - 2.500 Kč + porto. - zlacené ručky- rovněž 2.500 Kč + porto. V případě zájmu k vidění či odběru na Praze 1.
  2. Dnes je to právě 85 let, co byla podepsána hanebná Mnichovská dohoda. Málo kdy odhaluji totožnost majitelů hodinek ve své sbírce, nicméně tentokrát udělám výjimku a přiložím i část dokumentů, které připomínají zrůdnosti okupace, ke kterým byl dne 29.09.1938, v Mnichově položen základ. Uvedené hodinky jsou z pozůstalosti po odbojáři JUDr. Karlu Bondym, nar. 22.12.1906, který byl Němci popraven dne 21.01.1945, ve věznici Brandenburg (Havel) – Görden. Jedná se o velice zachovalé hodinky Omega Scarab cal. 26.5 SOB T2, ocel, Art deco, Sector Two-Tone Dial, cca z roku 1938, a dále pak kapesní stříbrné IWC, Schaffhausen, cal. 3-457, které však, oproti povinnosti dané nařízením říšského protektora v Čechách a na Moravě ze dne 21.06.1939, o židovském majetku, jejich majitel nepřihlásil. Sice jsem váhal, ale z rozsáhlé korespondence a souboru dalších historických archiválií, připojuji alespoň kopii přihlášky Národní bance pro Čechy a Moravu a dále i posledního dopisu JUDr. Bondyho před popravou. Neměly bychom zapomínat na hrdiny, kteří neváhali s nasazením vlastního života bojovat s Německou hrůzovládou. Čest jejich památce. Jak uvádím ve svém příspěvku z roku 2008, k dalším Scarabům holešovického tramvajáka, stály tyto hodinky ve své době 75 CHF, což odhaduji na asi na 600 Kč.
  3. Pro zajímavost doplňuji svůj příspěvek z června 2006. Tento typ je často inzerován jako letecké hodinky, někde jsem i četl, že měly být užívány i předválečnou Luftwaffe. Nicméně jak dále uvedeno, prodávaly se ve třicátých letech i v hodinářství v Praze. „Tyto hodinky vlastnil můj tchán. Někdy kolem roku 1935 je dostal za vysvědčení od svého tatínka. Původně si údajně vybral Movado, když je ale šli společně kupovat, uviděl Rellum a byl okouzlen. Na chlapecké ruce se vyjímaly impozantně. Tato volba vedla k oboustranné spokojenosti, neb tchán získal "letecké hodinky" a jeho tatínek ušetřil polovinu připravené částky na Movado. Hodinky dlouho nenosil, proto jsou dodnes v perfektním stavu a jdou velmi přesné“. Jak mi později tchán řekl, hodinky mu tatínek kupoval někde na Staroměstském náměstí. V čase se mi potom podařilo dohledat hodinářství firmy A. Novotný, Staroměstském náměstí 30, které v předválečné době inzerovalo jak prodej hodinek Movado, tak i předmětného typu hodinek Rellum. Hodinky jsou v originálním stavu, pouze opatřeny novým řemínkem o šíři 24 mm.
  4. Přikládám pouze pro informaci k předválečnému trhu. Eterna „Tartarugone“, cal. 852, 38 mm bez korunky. Tento exemplář byl někdy kolem roku 1938 darován mému příbuznému od jeho "Kriegskameraden", se kterými sloužil již v první světové válce a následně i v Čs. armádě. Svou profesní karieru zakončil v hodnosti kapitána ve funkci zásobovacího důstojníka. Hodinky, jak patrno z dýnka, byly určeny pro civilní trh a nemají tak zjevně žádnou souvislost s armádními dodávkami. Možná pouze chtěli kolegové udělat svému penzionovanému kamarádovi radost a zakoupili mu v nějakém pražském hodinářství tento typ, který byl patrně v této době v armádě přidělován. Kdysi, při revizi strojku provedl hodinář i nevyžádanou pigmentaci ruček a instaloval novou korunku, která se k hodinkám vůbec nehodí. Pokud by někdo měl zbytečnou korunku odpovídající originálu, rád ji zakoupím. A ten pásek mi odpusťte, je osazen pouze dočasně. A pokud to zde někdo eviduje, vlastním poválečné Lemanie MVS 5049, Zenith Special MVS 72 a ještě Pobedy, MVS 12119, to je ale jiný příběh.
  5. Omega chronograph cal. 33.3, T5 PC, 38 mm bez korunky. Předmětného kalibru, vyrobila společnost Omega údajně pouze kolem 14.000 kusů. Pouzdro ve velmi dobrém stavu, stojek jde velmi přesně, funkce stopek je precizní. Číselník má velmi pěknou decentní patinu. Bohužel ručky a korunka jsou neoriginální, provedená „luminace“ číselníku zřejmě taktéž. Hodinky mají zmapovanou historii, kdy jejich původním majitelem byl sekční šéf Ministerstva školství a byl to dar jeho manželky pocházející ze známé vinohradské židovské rodiny. Rodina se po válce šťastně shledala, i když jejich syn, další z majitelů hodinek, byl jako židovský míšenec internován v táboře Klein Stein a Osterode. Tam se sešel i s hercem Janem Skopečkem a spisovatelem Ondřejem Sekorou.
  6. Omega officer, chronograph, cal. 33.3, 38mm bez korunky, označení CK2048, (jedno i dvoutlačítkový model), rok výroby 1939. Hodinky jdou velmi přesně, funkce stopek precizní. Jedná se o velmi vyhledávaný a poměrně vzácný kousek hodinářské historie společnosti Omega, který byl předlohou pro edici Omega Museum No 3, vydanou v roce 2003, pouze v počtu 1945 kusů. Získané hodinky mají zajímavou zmapovanou historii, kterou si vzhledem k osobě původního majitele ponechám pro sebe. Pouze pro orientaci - majitel byl zařazen v roce 1905 jako velitel pěší roty, v roce 1938 byl velitelem divize. Po válce mu byla odňata hodnost za činnost ve Vládním vojsku. Hodinky se chystám odeslat prostřednictvím hodinářství Dušák na servis do Švýcarska. Cenu servisu dle hodinářství nelze předem stanovit, nicméně mám počítat se startem na 50.000 Kč. No budu muset začít šetřit. Vzhledem k výjimečnosti těchto hodinek se vyšší investici do servisu nebudu bránit.
  7. Doporučuji http://www.as-glashuette.de/ Já jsem renovoval, je to ale drahé. Prodejce je ochotný, a pokud umíš německy, lze domluvit i cenu. Hodně štěstí, výsledek za to stojí.
  8. Chronograph GUB cal. 64, výr. číslo 19480. Tedy 9480 z cca 12 500 kusů, vyrobených v letech 1955 -1961. Rezerva chodu tohoto exempláře je 38 hod. přesnost +- 5 sec. denně. Stopy opotřebení pouzdra takřka žádné, a dle stavu strojku lze usuzovat, že hodinky nebyly prakticky používány. Obal - originální červená etue GUB. Jen ten účet a záručák chybí. Účet by mě velmi zajímal, kolik v tom roce 1958 asi u nás stály ? Kdo máte, tento jistě pěkný a zajímavý kus německé hodinářské historie, podělte se o své zkušenosti.
  9. Získal jsem chronograph GUB cal.64. Co jsem mohl, to jsem si našel na netu. Překvapil mě však jeden příspěvek z archivu Chronomagu, kde uvádí člen Karel pořizovací cenu z počátku šedesátých let, a to neuvěřitelných 3000 Kčs. Zajímalo by mě, kolik členů má tento nepochybně zajímavý chronograph, zkušenosti z chodem a pod. Zejména bych uvítal nějakou informaci z historie prodeje na tuzemském trhu. Děkuji všem za případné informace.
  10. Danton

    Omega

    Ač nejsem velkým fandou hodinek Omega, mám ve své sbírce několik hezkých kousků, které postupně představím. Jedny z nejstarších v mé stáji, jsou tyto pánské Art deco, někdy zvané též Scarab. Nerezové pouzdro, kalibr 25.6 SOB vyrobeny kolem roku 1937. V této době se prodávaly za 75 CHF. Tyto předmětné hodinky byly ve vlastnictví jednoho pražského tramvajáka z Holešovic, který je dostal před válkou k narozeninám od svého tatínka. Projezdil s nimi celý protektorát a po válce je už nosil jen příležitostně. Jsou s ohledem na své stáří v celkově dobré kondici.
  11. Hodinky mají celkem tři velké ručky. Na fotu jsou na dvanátce ručky dvě nad sebou. Při zapnutí stopek jedna odečítá sekundy a druhá minuty. Ve vteřinovém subciferníku se ještě otáčí celé pole, které označuje čas do 12.00 a do 24.00 hod. Spodní subciferník sčítá hodiny.
  12. Dlouho jsem váhal, když jsem si ale ten ohromný kus železa dal na ruku, nebylo už cesty zpět. Nový přírůstek je Omega Seamaster automatic, zvaný též někdy Jedi. Kalibr 1040 (Lemania 1340) 22 kamenů, rozměry 42x49x16 mm. Vyrobeny byly kolem roku 1972, jdou naprosto přesně a jsou pozoruhodně zachovalé.
  13. Hodinky Sturmanskie se počaly vyrábět od roku 1949 a to pouze pro potřeby armády. Byly mimo jiné předávány i absolventům Orenburského vojenského leteckého institutu. Strojky vyráběné v 1 MČZ od roku 1946, měly nejprve 15 kamenů a strojek s centrální vteřinovkou se počal vyrábět v roce 1950. Až od roku 1953 byl počet kamenů zvýšen na 17, strojek byl chráněn Incablocem a zasazen do nových pouzder se šroubovacím dýnkem. Typ Sportovnyje, se vyráběl v letech 1955 až 1962 s totožným pouzdrem a strojkem pro potřeby civilního trhu. Můj kousek, o kterém kolega Časomíra tvrdí, že není autentický a jedná se o předělané Pobedy s přemalovaným číselníkem, byl vyroben v dubnu 1952, výrobní číslo 24030 a je osazen 15 kameny. Urážlivé srovnávání s prodejcem Aukro FilipSevcik si vyprošuji. Pokud je kolega Časomíra z Prahy a měl by zájem, mohu mu hodinky poskytnout k prostudování. Informace čerpány z : http://www.poljot.ch/html/body_history.htm http://www.netgrafik.ch/russian_space_watches.htm
  14. Vážení přátelé, nemám ani nejmenší důvod si něco vymýšlet, přehánět či někoho ohromovat. Nic neprodávám a ani nenabízím. Hodinky které jsem na naumělých fotografiích představil, nejsou žádnými unikáty, těžko se však shánějí a proto jsem se chtěl rozdělit o svou radost a připojil i krátký komentář o jejich původu - Zenith. Nejsem sice odborníkem, domnívám se však, že poznám pokud jsou hodinky předělané, nebo je překreslen číselník - Sturmanskie. ( vyrobeny 4.1952) Co se týká hodinek které jsem získal od vdovy po s. generálovi, slíbil jsem, že tyto časem představím v sekci Ruské hodinky. Na toto forum chodím proto, abych se poučil a pokochal krásou hodinek, ne abych se hádal. Přeji všem hezký večer a radost z krásy hodinek. Ještě jednou omluva za kvalitu foto, koupím nový přístroj.
  15. Náramkové Zenith special, majetek vojenské správy č.72, které údajně používali radisté . Palubní Zenith special, které byly za protektorátu vyjmuty z opravovaného letadla, a to jedním z příslušníků pozemního personálu letiště Praha Kbely.
×
×
  • Vytvořit...