Jump to content

Jiří9

Member_50
 • Content Count

  824
 • Joined

 • Last visited

About Jiří9

 • Rank
  Závislák
 • Birthday June 1

Contact Methods

 • Website URL
  http://www.opravyhodin.nolimit.cz
 • ICQ
  0
 • Yahoo
  https://www.facebook.com/jiri.spilka99

Profile Information

 • Pohlaví
  Muž
 • Fanoušek značky
  Mechanika,elektrika,elektronika,modelářství a astronomie.


  http://astrofotky.cz/~Jirka


  https://www.facebook.com/jiri.spilka99

Recent Profile Visitors

7,359 profile views
 1. Tohle je stříbrné a vnitřní víčko je nejspíš mosazné. Opravuji je, ale dnes už jenom pro kamrády, i z chronomagu .
 2. Opráším toto téma. Nakonec mi to nedalo a jednu špindlovou hřídel, s věncem a vláskem jsem vyrobil také. A stroj opravdu zase snad bude tikat. Délka je 20 mm .
 3. Cívka je problém. Taky by mne zajímalo, jestli by jí někdo dokázal znovu navinout a případně na kolik by to vyšlo.
 4. Prodám několik hodinových a čtvrťových plastových pák. Jsou to repliky, které jsem kreslil podle originálů. Kdyby měl někdo zájem. Cena za kus 25,- plus případná pošta .
 5. Já pera u budíků, skládám odjakživa tedy od školy včetně koleček a nemám s tím problém. Snad u budíku B-60 a těch malých kienzle, to je opravdu zabíračka. Ostatní jako B 71, 70, 90, velké B Junghans , velké Kienzle, bez problému . U těch prvorepublikových a leteckých, řeším spíš tu radiaci . Když jsou natřeny radioaktivní svítící barvou, která dnes ani nemusí svítit, ale září v beta někdy víc než je zdrávo.. Také jsem jich opravil za ty roky praxe, (30 let +) určitě víc než 5 tisíc. I když v poslední době, jsem se stal už jenom pedagogem volného času a hodinařinu mám jenom jako koníčka Zdravím Rudu do Jihlavy .
 6. Ale ano navíječka per, na hodiny, s uzavřeným jakým koliv perovníkem, s zuby i bez, je dobrá věc. A ano, ruce bez ní ,opravdu při navíjení bolí . A když se to smekne, bez hadru nepřeji to nikomu. Ale díky kamarádovi, už ten problém naštěstí nemám . Budíky jsou v pohodě. Horší jsou jednodenní prvorepublikové a vlastně i čínské 30 denní hodiny . Ty jsou při skládání fakt utrpení . Vlastě se to u těchto hodin při výrobě dělalo tak, že pera byla vždy nová a navíjely se jako nová až do složeného stroje.
 7. Ahoj Hodináři, pero předem nenamotávají, ale dávají se tam co nejméně napnuté. Budík se složí i s nenataženými pery a teprve pak se natahuje. Samozřejmě se kontrolují a stahují vychozená ložiska a leští drsné čepy, leští se i čepy tedy hroty setrvační hřídele. Výšková vůle kol. A maže se jenom v určitých mazacích bodech . O jaký stroj konkrétně jde? B- 71 ? B- 90 . B- 70? B- 60 nebyl konstrukčně dobrý stroj. Když tak pošli foto. J.
 8. A co foto stroje? Podle mne je to čína, Ale nechám se rád překvpit fotkou stroje
 9. Oprava AhOj Je to Prim 68 135 3 rok vzniku 1967
 10. Taky jsem si z blbosti na můj hotový prototyp Č.1 budíku B - Hes s tourbillonem vyrazil jméno a město a neměl jsem to dělat. Celá setrvačka se mi kůli tomu hla a musel jsem to pracně předělávat, aby to sedělo v ose a chodilo to. Takže už nikdy více nějaké raznice. J.
 11. Stroj je typu Dynotron EH 10 a píše se o něm v knize od strany 611. kolem roku 1990 až 2000 se jich opravovalo mnoho. Dnes jsou vidět opravdu výjmečně . Odcházelo plastové řadící kolo a pak kondenzátory a cívky. Vzhledem k váze setrvačky, i její dolní čep .J.
 12. To jsou hodinky Rozkopf.
 13. Ahoj tady si můžeš stáhnout literaturu, tedy hodinové stroje I https://forum.chronomag.cz/forum/38-soubory-ke-stažení/ případně mi pak když nebudeš něčemu rozumět, napiš mi sz nebo email .
 14. Ahoj Chlapi. Nemůžu si pomoct a musím opravu kotvy, do budíka B-90 nebo (EX) uvést na pravou míru. Takže jehla ani špendlík, se nepoužívá a je to prasečina. Má to tyto důvody. Jehla na šití je tvrdá a nemá dobrý povrch . ( A letování je taky prasečina, snad jenom v nouzi. ale je to prasečina ) Jehla se používá na výměnu cévek pastorků, do švarcvaldek a škotských hodin, kde má své opodstatnění . Špendlíky jsou zase moc měkké. Používá se ocelová struna, lze jí sehnat na internetu, nebo strunu na kytaru a tak. Je tvrdostí něco mezi jehlou a špendlíkem. Dá se i trochu ohnout. A dá se i v mezích zbrousit brouskem na daný těsný průměr a to platí i o jehle. Na průměru struny záleží. Když použiješ tlustou 0,45 a víc když máš 0,4 mm nebude Ti procházet dobře kotva, vůči krokovému kolu . Najdi si na internetu kolíčkový krok a jeho seřízení. Nebo Ti to nakreslím . Jinak zuby krokového kola se nebrousí . jediná vyjímka snad existuje, když jsou viditelně sjeté zuby na špičkách a nemáš kolo náhradní. A krok u tohoto budíka, se neseřizuje ohýbáním kolíků kotvy, ale mústkem kotvy, který je na to přizpůsoben. Samozřejmě s tím nemůžeš hýbat pořád sem a tam. Pak by Ti mohl taky upadnout. Tak ať se Ti zadaří J.
×
×
 • Create New...