Jump to content
Sign in to follow this  
amatér

Budíky B71

Recommended Posts

Měl bych dotaz k různým verzím strojku B71 - mám tu jeden větší budík kde je strojek zapouzdřený uvnitř těla budíku ještě ve vnitřním relativně masivním pouzdře, a další menší budík co to pouzdro nemá. Řídilo se to velikostí nebo modelem budíku, nebo to jsou různé vývojové stupně?

 

A další dotaz, jeden kousek nemá vlásek uchycený kolíčkem, místo toho je to sprostě zalepený, snad zakáplý lakem nebo kýho čerta. To je originál z továrny, nebo nějaká bastloprava?

 

Ten kolíček se mi tam mimochodem pěkně blbě dává, často se mi při zatlačení posune vlásek a celá spirála je nakřivo...takže znova a znova, dokud to není skoro přibližně v rovině - je na to nějaký trik? Dovedu si představit, že srovnat to do perfektní roviny a zakápnout barvou je snazší, ale při mé metodě kdy všechno rozebírám a skládám tisíckrát než je všechno správně bych z toho zešílel...

Share this post


Link to post
Share on other sites

to lepení vlásku je originál, z fabriky, jestli se nemýlím, byl to normálně stejný lak s fosforem co se používal na svícení ruček. Při opravách se tam dával kolíček. Hranatý kolíček, ne kulatý jako u starších typů. A ten vlásek je obvykle po zakolíkování potřeba trošku dotvarovat, normálně pinzetou přiohnout. On se většinou netrefí ani do roviny ani do tvaru. Musí se doladit aby takzvaně "hrál", aby za chodu jak se rozvíjí a smršťuje, tam co prochází regulační ručkou, chodil v té mezeře hezky rovnoměrně na obě strany.

 

To zapouzdření se myslím lišilo podle velikosti, slouží to jako zábrana nadměrnému rozvinutí pera u velkých pouzder a u některých typů myslím že i jako zvonek. Moc jistý už si nejsem, těch pouzder bylo hodně a momentálně nemám žádnou B71 po ruce.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jsou to různé typy pouzder a to vnitřní víko,  bylo jako zvonek jak píše Pepa SFI. většinou nebylo ani pochromované. Ale u menších typů, se používalo jako vnější.

Má to lepší zvuk. Typů pouzder bylo opravdu mnoho

a vývojově se  B-71 postupně také  lišily .  Liší se vodítka setrvačky,  dva druhy kotvy,     západky perovníků ,   kroková kola  jak jicí, zpočátku měly jiný tvar zubů,  tak budící kroková kola, byla  mosazná, plastová ,repetit, 

Třecí spojky minutových kol,   ložiskové šrouby se v malém měřítku dělaly i s kameny,

Budící kotvy se dělaly i s dvoumi průměry čepů, byly i plastové .

Některé změny, byly pozitivní a některé, negativní. Spíš pro hodináře, aby měly co dělat :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dá se "budící" pero z B71 použít do B60? Případně jde do B60 pero z jiného modelu?

Edited by amatér

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...