Přejít na obsah

Využití mobilního telefonu - funkce, aplikace, digitalizace


Doporučené příspěvky

Včera jsme měli s jedním dodavatelem zajímavou debatu na téma, o kterém v poslední době přemýšlím i já - kam až mohou dospět možnosti mobilních telefonů jako osobních počítačů, zejména z hlediska postupně se rozšiřující digitalizace. Jsou země, kde se mobil, případně související zařízení (hodinky, chytrý prsten) stává dominantním zařízením téměř k čemukoliv -placení, komunikace s úřady, vyřizování žádostí, daní atd. Lidé nenosí žádné doklady ani peníze, vše zvládne mobil. Pomiňme argument co bude, když nám někdo mobil ukradne, vybije se nebo upadne a poškodí se. S mobilem platíme, ovládáme bankovní účty, nakupujeme, fotíme, komunikujeme přes mnoho platforem, pracujeme s texty, tabulkami, navigujeme, hrajeme si, získáváme informace téměř o čemkoliv. Čím dál víc nám do toho vstupuje AI. Aplikace jako Zásilkovna, Booking.com, kempovací a turistické aplikace atd. mi dost usnadňují život. Dozvím se, kde je bezpečno a kde ne. Je to někdy až strašidelné ale zároveň myslím, že jsme teprve na začátku. Jak vidíte mobilní budoucnost vy?

Já si před rokem řekl, že zeštíhlím množství aplikací. V něčem se to podařilo, ale v něčem právě naopak a mobil je mým čím dál větším pomocníkem i tam, kde mne to dříve nenapadlo - mohu doma zapnout topení, spustit filtraci bazénu, rozsvítit si, sledovat, kde je moje auto (pro případ, že by ho někdo ukradl), ráno vlezu na váhu a automaticky se vytváří související statistiky, včetně zdravotních. Přes chytré hodinky se v telefonu dozvím, jak spím, jak jsem unavený, ve stresu, množství zdravotních funkcí se rozšiřuje. To samé sport a další aktivity. V mobilu je peněženka, eDoklady, stáhnul jsem aplikaci Portál občana, kde jsem sice zatím nic nezařídil, ale heuréka - dozvěděl jsem se tam o všech svých dopravních prostředcích od prvního pincka, kterého jsem dostal v roce 1975 až dodnes. Aplikace eTechničák mi řekne veškeré podrobnosti o vozidlech, včetně informací, které bývaly v dnes již zrušených velkých TP. Asi bychom tomu neměli tak podléhat, ale na jednu stranu mne tyhle možnosti fascinují (zažil jsem dobu, kde byť mít obyčejný telefon v kapse, byla sci-fi a najednou jsem toho součástí), na druhou stranu si říkám, že ať se nám to líbí nebo ne, tyhle věci nás postupně doženou. Každá taková věc může být dobrý sluha, ale zlý pán, dá se zneužít, je zranitelná, Velký bratr o nás bude vědět úplně všechno. Ale taky nám to hodně usnadní život, žádné běhání po obchodech, úřadech, žádné tahání dokladů ani peněz.

Popravdě, sám netuším, jestli se se na to mám víc těšit nebo se toho bát - jak to máte vy?  

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Mobil je jenom prostředek, jak se dostat k naší virtuální identitě, ten se může časem změnit v něco pohodlnějšího, praktičtějšího. To o čem mluvíš, je ale ona "virtuální identita", kterou si z části každý nastavujeme sám, z části jsme "nuceni" společností a zčásti jsem postupně nuceni i úřady. Kam nás to zavede, to nikdo doopravdy netuší... CML? 😄 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 13 hodinami, Conrad napsal:

Zdevastovat tuhle společnost je strašně jednoduché, stačí dostatečně dlouhý black out.

Při black outu je fuk, jestli se bavíme o mobilu v ruce, počítači doma v obýváku nebo počítači, do kterého klepe úřednice, zatímco my jsme za přepážkou. I teď se nám telefony vybíjí nebo jsme v místě bez dostupnosti dat. Nicméně ano, už třeba teď by byl problém při placení a dalších činnostech - ale koneckonců, pokud bude v ten moment mobil zapnutý (byť bez internetu), lze si s jiným zařízením, které bude taky na baterky a v ten moment taky nebude mít internet, příslušné informace bezdrátově vyměnit a dokončení operace po síti může proběhnout automaticky po síti. Koneckonců, v obchodu dám mobil ke čtečce, ale vlastní bankovní operace také proběhne později.

před 12 hodinami, Roland Sands napsal:

Kouknu na to později, díky. To je samozřejmě velké nebezpečí a otázka pojistek v systému. Vzpomínám si na seriál "Jistě pane ministře", kde chtěl stát ukládat informace o občanech do počítačů a později je využívat k různým účelům. To bylo někdy v 80. letech minulého století - novináři z toho dělali obrovský průser, řešili se pojistky.. Dnes jsme mnohem dál, než co si tehdy uměli představit a za dalších 40 let budeme zase mnohem dál. Jak se dá zneužití ošetřit, těžko říci, zločinci jsou vždy o krok vpředu. Třeba něco vymyslíme, jsem optimista. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Nic neni zadarmo. Chces pohodlí - systém si bere soukromí. To si musi nastavit kazdy podle sebe, co preferuje. Oboje nelze. Bohuzel si system bude brat vic a vic a samozřejmě jsou tam rizika, kdo to kdy hackne; no bohužel i stat si bere a bude vic a vic brat soukromí. Samozřejmě vi, ze je to negativne vnimane, takze o tom mlci, ale proste dojezd policejní hlidky k "nepriteli statu" bude rychlejsi a rychlejsi...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...