Přejít na obsah

Nejsme kvůli luxusním hodinkám zlí?


Jay Doll

Doporučené příspěvky

  • Odpovědi 157
  • Vytvořeno
  • Poslední odpověď

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

"Další věc je, že jimi testované subjekty se o ten "luxus" nijak nezasloužily.." áno, to bola jedna z dosť podstatných vecí. ale vo finále to funguje aj bez toho. proste si stačí chvíľu nedať pozor a človeku z toho môže začať zadrbávať. hovorí sa že "peniaze ho zmenili".. pritom peniaze ľudí nemenia, v podstate len odkrývajú ich "skryté" tváre.

 

súhlasím že výsledok ako taký nie je alarmujúci. Tieto štúdie sú obvykle vedeckým potvrdením niečoho všeobecne akceptovaného, ale doteraz vedecky nedokázaného /a teda vhodného na zažiadanie o grant/ :) napr. že je rozdiel medzi bohatým človekom a zbohatlíkom. O niektorých dedičoch veľkého majetku a výhercoch lotta asi aj škoda hovoriť.

Upraveno uživatelem instant
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Instant, díky moc za kvalitní abstract ke článku a zajímavé dodatky. Já bych z toho článku co jsi prezentoval vypíchnul tyto dva odstavce: "There are two sides to money. The interior side is the psychology of money and the family relationship to money. The exterior side is the tax codes, the money allocation, etc." = Peníze mají dvě stránky. Ta vnitřní je psychologie peněz a vztah rodiny k penězům. Vnější jsou pak daňové zákony a alokace peněz.

 

"The goal is to integrate the two. People who can't integrate their interior relationship with money appropriately are more likely to crash and burn," says Bradley. = Cílem je sloučit tyto dvě stránky dohromady. Lidé, kteří nedokáží vhodně integrovat své vnitřní vztahy s pěnězi jsou na nejlepší cestě zbankrotovat.

 

V podstatě se tím autor snaží naznačit, že správná cesta je, aby měl člověk peníze pod kontrolou a uměl je ovládat. Peníze nesmí ovládat jejich majitele. Já bych to zobecnil i k hlavnímu tématu tohoto vlákna, pokud člověk ovládá míru luxusu, kterou vlastní, pak je vše v pořádku. Ale pokud vezmeme příklad lidí, kteří se k luxusu dostali náhodou a skokem, pak hrozí, že luxus ovládne je a oni se stanou tzv. "špatnými lidmi" (viz. antisociální výrazy).

 

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Peníze a schopnosti se dědí. Chudáků, kteří se z nuly vyšplhali hodně vysoko, jsou opravdu bohatí, a mohou si dopřát luxus, těch je malé procento. Vidím to kolem sebe, znám myslím dost bohatých lidí. A čím víc peněz člověk má, tím větší ku.va je. Bohužel. Čest vyjímkám. Znám spoustu úplně obyčejných lidí, kteří žijí z ruky do huby, ale rozdělí se o poslední kůrku. Kašlu na studie.

 

Každý bohatý je přinejmenším podezřelý, zatímco chudí jsou vždy čestní a dobří. Ať žije marxismus, ale vždy jedině za svý !

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Instant, díky moc za kvalitní abstract ke článku a zajímavé dodatky. Já bych z toho článku co jsi prezentoval vypíchnul tyto dva odstavce: "There are two sides to money. The interior side is the psychology of money and the family relationship to money. The exterior side is the tax codes, the money allocation, etc." = Peníze mají dvě stránky. Ta vnitřní je psychologie peněz a vztah rodiny k penězům. Vnější jsou pak daňové zákony a alokace peněz.

 

"The goal is to integrate the two. People who can't integrate their interior relationship with money appropriately are more likely to crash and burn," says Bradley. = Cílem je sloučit tyto dvě stránky dohromady. Lidé, kteří nedokáží vhodně integrovat své vnitřní vztahy s pěnězi jsou na nejlepší cestě zbankrotovat.

 

V podstatě se tím autor snaží naznačit, že správná cesta je, aby měl člověk peníze pod kontrolou a uměl je ovládat. Peníze nesmí ovládat jejich majitele. Já bych to zobecnil i k hlavnímu tématu tohoto vlákna, pokud člověk ovládá míru luxusu, kterou vlastní, pak je vše v pořádku. Ale pokud vezmeme příklad lidí, kteří se k luxusu dostali náhodou a skokem, pak hrozí, že luxus ovládne je a oni se stanou tzv. "špatnými lidmi" (viz. antisociální výrazy).

 

...a týmto bolo k tejto téme povedané všetko podstatné :)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Mé osobní zkušenosti jsou naštěstí jiné, než výsledky studie a navíc jsou prožité v denodenním kontaktu s lidmi , nikoli vyzkoumané v teplíčku na harwardu. Takže je nutné modifikovat a uvést ten komunistický doktorský blábol (proč se zase líbí mengelisovi, asi??) na pravou míru.

 

A. Jedinec vystavený cizímu luxusu (tedy luxusu, který mu nepatří), je náchylnější dělat rozhodnutí ..... dál tak, jak to je

 

B. Jedinec vystavený cizímu luxusu je náchylnější k antisociálnímu chování. Ne, že by byl zlý vůči ostatním, ani mu nejsou lhostejní, ale prostě krade, neplatí dluhy, neplatí alimenty, neplatí nájem, tyje ze sociálních dávek....... parchant ! :D

 

Myslím, že tato praxí ověřené shrnutí všechny místní gentlemany zbavuje jakéhokoli podezření ze slabostí připisovaných jim onou revolucionářskou studií.

Upraveno uživatelem cigi
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Mé osobní zkušenosti jsou naštěstí jiné, než výsledky studie a navíc jsou prožité v denodenním kontaktu s lidmi , nikoli vyzkoumané v teplíčku na harwardu. Takže je nutné modifikovat a uvést ten komunistický doktorský blábol (proč se zase líbí mengelisovi, asi??) na pravou míru.

 

A. Jedinec vystavený cizímu luxusu (tedy luxusu, který mu nepatří), je náchylnější dělat rozhodnutí ..... dál tak, jak to je

 

B. Jedinec vystavený cizímu luxusu je náchylnější k antisociálnímu chování. Ne, že by byl zlý vůči ostatním, ani mu nejsou lhostejní, ale prostě krade, neplatí dluhy, neplatí alimenty, neplatí nájem, tyje ze sociálních dávek....... parchant ! :D

 

Myslím, že tato praxí ověřené shrnutí všechny místní gentlemany zbavuje jakéhokoli podezření ze slabostí připisovaných jim onou revolucionářskou studií.

 

Velmi pravdivý, avšak v nynější socializující Evropské unii již opět velice nepopulární názor.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Co je to luxus? Dokud si nevydefinujeme co je to luxus, nemůžeme se rozumně bavit... Padla tady jeho definice, nebo jsem ji přehlédl?

 

Definícia luxusu je individuálna. Napr. v ekonómii sa používa definícia, že luxus je všetko čo slúži svojmu účelu nad rámec svojej základnej funkcionality. V pokusoch použili takú definíciu luxusu, aby bola dostatočne jednoznačná pre každého - tj. značky ako Prada, Rolex apod. jednoducho luxus definovaný bez akýchkoľvek pochybností.

 

edit: upresnenie významu vety

Upraveno uživatelem instant
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Co je to luxus? Ještě doplnění pro ty, co jsou líní si to v dané studii najít:

 

"... a consistent theme is that luxury goods are related to the concept of personal desire. For example, Berry?s (1994) account in The Idea of Luxury and Twitchell?s(2003) account on American?s Love Affair with Luxury both described a link between the perpetuation of the luxury culture and individuals? desires. In an experimental setting, Kemp(1998) found that a good was regarded as more luxurious if it was the object of desire as opposed to a relief for a state of discomfort. These accounts characterized luxury goods as progressive refinements of basic human needs. People pursue luxury in part to fulfill certain personal desires. In other words, the very notion of luxury involves increasing pleasure beyond basic functionality (van der Veen, 2003; Kemp, 1998), suggesting a motivation that focuses on hedonist experiences. Likewise, marketing researchers have shown that people buy luxury goods not merely to impress social others or gain symbolic status, but also to fulfill self-directed pleasures or gratification for themselves (Tsai, 2005; Vigneron & Johnson, 1999)."

 

Což zhruba odpovídá tomu, jak to výše definoval instant.

 

Upraveno uživatelem Z.
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Co je to luxus? Dokud si nevydefinujeme co je to luxus, nemůžeme se rozumně bavit... Padla tady jeho definice, nebo jsem ji přehlédl?

já si asi žiju v luxusu, mám vlastní barák, já a moje polovička máme práci, děti mají přístup ke vzdělání, máme internet, prachy si taky šetřím, tři auta, (neptejte se na stáří :whistle: ) něco jawiček po chalupě, máme co jíst, zima nám není, když chcem, tak si někam vyjedem, i blbosti si můžem nakoupit, někde jsem četl, že takhle si žije jen asi 20% obyvatel planety. Takže se mám fajn. Tak co je luxus?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Podle názoru některých vědců můžeme z hodinek zblbnout. Narazil jsem na tento článek

http://www.novinky.cz/veda-skoly/191206-no...hostejnost.html

 

který odkazuje na tuto http://www.hbs.edu/research/pdf/10-034.pdf vědeckou studii a říkám si, jestli nám ty luxusní hodinky náhodou neškodí? Co v na to?

 

Urcite je na tom nieco.....nosime tie nase hodinky minimalne s patricnou hrdostou a nevravte ze nie.

 

Niekde som cital : Kazdy mame svoju drogu , ide len o to ci tu svoju drogu v zivote stretnes a ako velmi jej podlahnes. A je len na nas ci sa jej dokazeme zbavit natrvalo alebo nie.

 

V pripade hodiniek to je ale trosku inak...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

já si asi žiju v luxusu, mám vlastní barák, já a moje polovička máme práci, děti mají přístup ke vzdělání, máme internet, prachy si taky šetřím, tři auta, (neptejte se na stáří :whistle: ) něco jawiček po chalupě, máme co jíst, zima nám není, když chcem, tak si někam vyjedem, i blbosti si můžem nakoupit, někde jsem četl, že takhle si žije jen asi 20% obyvatel planety. Takže se mám fajn. Tak co je luxus?

To není luxus ale životní štěstí. I když vím, jak to myslíš. Pro těch ostatních 80% to asi luxus bude...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Nejsme kvůli luxusním hodinkám zlí?, Zamyšlení nad vědeckým článkem Nemusím se zamýšlet a rovnou píšu že jsme.Dnes jsem to tu poznal hned po 10 min.

hurá, nejsem zlej, nemám luxusní hodinky!!! :thumbsup_anim: Ale ta zloba, poslední dobou jak to tu sleduju, tak nevím....

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

já si asi žiju v luxusu, mám vlastní barák, já a moje polovička máme práci, děti mají přístup ke vzdělání, máme internet, prachy si taky šetřím, tři auta, (neptejte se na stáří :whistle: ) něco jawiček po chalupě, máme co jíst, zima nám není, když chcem, tak si někam vyjedem, i blbosti si můžem nakoupit, někde jsem četl, že takhle si žije jen asi 20% obyvatel planety. Takže se mám fajn. Tak co je luxus?

 

Presne to je luxus ako ho definujú ekonómovia /to zdôrazňujem - totiž individuálna definícia je úplne bez diskusie/. Bývame vo väčších domoch ako nevyhnutne potrebujeme, zjeme viac ako musíme, kupujeme si väčšie autá s vyššou spotrebou atď. Ja v podstate tiež žijem v luxuse, a to aj na miestne pomery, a celkom sa tomu teším /bohužiaľ je to na mne aj vidieť :)/. Z globálneho pohľadu si väčšina zamestnaných zdravých stredoeurópanov žije v luxuse. Podľa štúdie World Institute for Development Economics Research a United Nations University v r.2000 vlastnilo 1% dospelej populácie sveta 40% globálnych aktív /majetku/ a najbohatších 10% celosvetovej populácie až 85% aktív. Celá polovica populácie zeme v dolnej časti tabuľky vlastnila spolu 1% čistých aktív /global wealth/. Inými slovami nevlastnila nič. V takom prípade sa tešme že sme kde sme.

 

Ale ešte raz opakujem, výskum sa zaoberal luxusom vo význame západoeurópskej / americkej reality. Teda, v zmysle vyššie uvedeného, naozajstným turboluxusom :)

 

 

dávam do pozornosti tento Link - kto z vás jazdí na motorke a číta anglické stránky, možno pozná meno Mark Lawrence. Tento jeho blog je podľa mňa hodnotný pre každého "neekonóma", kto sa chce dozvedieť niečo viac o peniazoch a investovaní veľmi jasnou a zrozumiteľnou formou.

 

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

to je absolútne úplne v poriadku, ale o tom nie je táto debata. najprv si prečítaj ten článok a potom sa k nemu vyjadruj.

 

nechápem čo stále máte s tým ľavičiarstvom. ste tak trochu mimo témy. 

 

Článek jsem si pochopitelně přečetl. Díky formulacím typu "automobil, který bude více znečišťovat životní prostředí", "násilné videohry", "okázalé recepce" se nemohu ubránit dojmu, že jde o levičáckou novinkovskou (e-rudoprávní) interpretaci oné studie, která má v průměrném čtenáři Novinek vyvolat pocit, že bohatí jsou bezohlední zmetci, kteří se celý den krmí kaviárem a povalují se na plážích...

 

Btw. ta věc v PDFku vypadá spíš na zápočtovou práci a ne na "vědeckou studii"... ale tu jsem jenom projel očima...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Článek jsem si pochopitelně přečetl. Díky formulacím typu "automobil, který bude více znečišťovat životní prostředí", "násilné videohry", "okázalé recepce" se nemohu ubránit dojmu, že jde o levičáckou novinkovskou (e-rudoprávní) interpretaci oné studie, která má v průměrném čtenáři Novinek vyvolat pocit, že bohatí jsou bezohlední zmetci, kteří se celý den krmí kaviárem a povalují se na plážích...

 

Btw. ta věc v PDFku vypadá spíš na zápočtovou práci a ne na "vědeckou studii"... ale tu jsem jenom projel očima...

No to je právě ten problém. Jay Doll a pár ostatních chtělo diskutovat o té studii a nikoliv o její zjednodušené interpretaci v Novinkách. A taky to bylo asi myšleno jako podnět k úvaze o něčem, co se naší záliby více či méně dotýká. O tom, že by i naše záliba mohla mít nějaké konsekvence a člověk by si toho měl být vědom.

 

Ale je vidět, že některým lidem se při představě, že by se měli nad něčím opravdu zamyslet, otvírá kudla v kapse... B)

Upraveno uživatelem Z.
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Přesně tak Z., pochopil jsi přesně můj záměr. Děkuji.

 

Nyní bych zkusil nastolit dotaz, který tady vyvstal na přechozí stránce příspěvků, totiž definice luxusu, ale trochu jinak.

Instant to pojal ekonomicky:

...v ekonómii sa používa definícia, že luxus je všetko čo slúži svojmu účelu nad rámec svojej základnej funkcionality.

Z. to vzal přímo z článku (máš velké plus ;) )

Příspěvek 43

In other words, the very notion of luxury involves increasing pleasure beyond basic functionality (van der Veen, 2003; Kemp, 1998), suggesting a motivation that focuses on hedonist experiences.

Čili definice v článku je oproti Instantově rozšířena o definici jakéhosi potěšení nad rámec funkcionality, o motivaci užít si tu věc více, než jen omezením se na její primární účel.

Když jsem to četl, napadla mne jedna věc. Když si vezmeme příklad hodinek v oceli s věčným kalendářem (Např. IWC Da Vinci Perpetual edition Kurt Klaus), dalo by se u nich uvažovat o luxusu?

Na jednu stranu mají víc, než jen něco co ukazuje čas. V tomto ohledu mají více než je nutné pro základní funkcionalitu. Ale pokud by člověk jako jejich primární účel bral to, že ukazují věčný kalendář, je potom luxus mít hodinky s věčným kalendářem a nebo je to jen pořízení stroje s maximální funkčností? Schválně uvádím jako příklad hodinky v oceli, protože zlato by se jako nutnost obhajovalo těžce. A co víc, pokud by jeden člověk takovéto hodinky nosil kvůli nutnosti znát přesně den, měsíc, rok a měsíční fázi a druhý, například člen Chronomagu, by v tom samém konání spatřoval hlavně potěšení, zakládalo by toto potěšení samo o sobě důvod aby ty hodinky byly označené za luxusní?

Nebo opačně, a teď to přeženu, když by všichni své hodinky nosili jen z nutnosti a nespatřovali v tom potěšení, znamenalo by to, že neexistují luxusní hodinky?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se

×
×
  • Vytvořit...