Přejít na obsah

Motorová pila


Doporučené příspěvky

Ahoj všichni,

 

jelikož trávím poměrně hodně času na chalupě, kde se topí v kachlových kamnech, napadla mě myšlenka pořízení vlastní motorové pily. Jistě, dřevo se dá pohodlně získat na objednávku, ale já bych si tu doposud pouhou spotřebu rád zpestřil vlastním získáváním otopu z okolních hlubokých hvozdů, kde se nachází velké množství spadených stromů. Vznáším tedy několik dotazů týkajících se této problematiky a ještě podotýkám, že jsem motorovou pilou nikdy neřezal. Domnívám se, že s manuální zručností jsem někde na středu - všechny úpravy doma zajistím sám, ale sebekriticky přiznávám, že by to v detailech mohlo vypadat jako konečný výsledek lépe. Čili... Je nutné / vhodné / dobré projít nějakým počátečním zaškolovacím kurzem? Kde? Na co je dobré si při výběru / používání motorové pily dát pozor. Kde všude se mohu pořezat? Hlava? Nohy? Ruce? Jaké ochranné pomůcky? Jak se o takovou pilu pečuje? Je to složité? Mám na to rovnou hodit :shit: ? ZDE jsou zajímavé nabídky. Jaká je to firma? Je to čína nebo to vydrží? Jak dostat dřevo z lesa do chalupy? Vlečkou za autem? Díky!!! :D

 

Váš,

 

PhoeniX

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

mountfieldu se vyhni...

 

co chceš řezat? kolik? prměr? tvrdé? měkké?

 

na jaře jsem koupil Husqvarnu 445, první farmářka, na úpravu palivové dříví bezproblémů, napínač řetězu šrobkem, manuální dekompres... E řada má automatický a lehčí startování, dle slov prodavače je tam ale naprosto jiná konstrukce, vyjmenoval mi asi 3 díly co by se mohly kousnout, on sám říkal že je lepší se tomu vyhnout, rozdíl poznají např. důchodci u klasiky dokud prý nepřetrhnu šnůru startuji....

 

za mě Husqvarnu nebo Stihl... výkon dle použití, ale na domácí žvýkání stačí něco z farmářek :)

 

počkej do podzimu, mají být akce... nebo mám zkušenost s Husqvarnou Zubří p. Šupler.... pilu uvede do provozu, naplní kapalinami, na dvoře ukáže start, základní ovládání, připrav se že ti napakuje olej, kanďák, řetěz, brousky a cenu ti udělá...a dývko se základama údržby, používání má taky... kurz je asi lepší, ale když používáš hlavu tak to dáš

Upraveno uživatelem Lion
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

vybírej pilu určo s výkonem od 2kW a více od nějaké značky která má slušnej servis,co nejblíže místa kde bydlíš,to je pro začátek myslím rozumná rada :smile_anim:

 

kde je servis ukáží předvedou,zaškolí,vybaví vším co je potřeba...mluvím z vlastní zkušenosti :D

 

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Nazdar, pokud jde o pilu, roky rokoucí mám nějakou Husqvarnu, profi malý model ani nevím číslo, tak proto se ještě drží. Její údržba spočívá v nabroušení řetězu(často i 2x denně, pokud děláš celý den, jinak po řezání v lese,protože semtam štrejchneš o zem při dořezávání nebo i tvrdé dřevo tupí řetěz), napnutí řetězu, dyžtak vyfoukat piliny. Sem tam je potřeba pročistit vzduch. filtr popřípadně rozdělat a pročistit kompet karburátor, ladím to podle ucha a jak to řeže.

Do lesa je dobré mít pily 2, když ti ji kousne strom nebo alespoň klín a sekeru. Sekery používám Fiskarsky, nově teďka X27,ale hodí se i menší, tu velkou používám na půlení metrového dřeva. Na autě mám ještě naviják, takže si vytáhneš strom třeba z potoka atd. Odvoz přívěsný vozík(zvýšený)+Suzuki Samurai. Pak doma cirkulárka na řezání na velikost do krbu/kamen. Potom následuje štípání na rotační štípačce, naděláš se míň než to sekat, ale s Fiskarskama je radost dělat na 2. stranu.

Taky je dobré nejezdit do lesa sám. Pokud nejsi vyloženě blb a máš pud sebezáchovy, tak se nepořežeš a žádné školení nepotřebuješ. Kdysi jsem na uložto našel výborné videa z nějaké lesnické školy, jak kácet různé druhy stromů atd. , jenže už to nemám :(

No a do lesa v dlouhých kalhotech, pevné vysoké kožené boty, rukavice, sluchátka, štít přes obličej. Nechat si dovést dřevo hotové možná vypadá na 1. pohled draze, ale když si spočítáš, kolik času strávíš se dřevem, co všecko k tomu potřebuješ + jisté nebezpečí, tak už to zase vypadá jinak.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

spineshank: Nj, dyť říkám, je lepší, ne nutnost.

Ještě mě napadá, nepočítej, že budeš hned topit dřevem z lesa, co si dovezeš, teda pokud to není nějaká sušina. Dřevo potřebuje vyschnout nějaký rok jinak se moc neohřeješ.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Takže jsem pochopil, že volejovej-mak rozhodně ne. Jinak jsem z Brna, chalupa v Jeseníkách. Teď jsem si uvědomil, že v jedné z usedlostí má někdo ofiko prodejnu a servis s Husqvarnou. Na první pohled to působí komicky, ale vzhledem k lokalitě je to vlastně rozumný tah.

 

Kmeny dole mohou mít max. 50 až 60 CM. Samozřejmě, najdou se i větší, ale do těch bych se už nepouštěl. Jinak se jedná převážně o smrk, vlastně je tam spíš jenom smrk. Chtěl bych to na opracování kmenu v lese a potom samozřejmě rozřezání. Jak ten opracovaný / rozřezaný kmen stáhnout ke komunikaci? Koně? :D

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

měl jsem to loni přesně stejné. nikdy jsem pilou neřezal, ale chtěl jsem si dřevo připravovat sám (ona je to i docela zábava - alespoň pro mě :) )

koupil jsem STIHL 231. zatím jsem nařezal tak odhadem do 20  kubíků a absolutně bez problému. pilka má minimální vibrace a jede jak "pila" :)

.. minulej tejden jsem ji zazimoval, tj. perfektně vyčistil, umyl, naolejoval řetěz... je jak nová....  

.. jo a protáh jsem ji na mototovej olej. rostlinnej se hodí tak do lesa, tam je to myslím povinný, ale pilu dost zalepí... 

.. sekeru mám FISKARS x17. jedním slovem bomba.., :)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

PhoeniX : Znám to sám, jak už jsi v lese a něco tam vidíš, tak většinou to tam přece nenecháš :D Na pilu můžeš dát i delší lištu, ale pak chybí holt koně a nemůžeš spěchat, ale taky to upižláš. Jak dostat dřevo kam potřebuješ už jsem psal, ale Samíkem dojedu v 80% případů až ke stromu, narozdíl od jiných aut s tímto prokličkuješ lesem mezi stromama. Ono totiž pokud nemáš takové auto, tak moc možností už nezbývá.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ze seker mám Fiskars X15 a X5, přičemž X5 nepoužívám takřka vůbec. X27 chci taky dokoupit nebo alespoň X25. O schnutí dřeva nějaké povědomí mám, ale nedokážu si představit, kolik času by mi trvalo dostat dřevo k chalupě. Největší problém spatřuji v absenci navijáku. Protože, kde jsou spadené stromy, jsou jenom staré neprůjezdné cesty, naposledy používané snad za I. republiky. Tak teď uvažuji, jestli to má vůbec smysl.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Takže jsem pochopil, že volejovej-mak rozhodně ne. Jinak jsem z Brna, chalupa v Jeseníkách. Teď jsem si uvědomil, že v jedné z usedlostí má někdo ofiko prodejnu a servis s Husqvarnou. Na první pohled to působí komicky, ale vzhledem k lokalitě je to vlastně rozumný tah.

 

Kmeny dole mohou mít max. 50 až 60 CM. Samozřejmě, najdou se i větší, ale do těch bych se už nepouštěl. Jinak se jedná převážně o smrk, vlastně je tam spíš jenom smrk. Chtěl bych to na opracování kmenu v lese a potom samozřejmě rozřezání. Jak ten opracovaný / rozřezaný kmen stáhnout ke komunikaci? Koně? :D

 

kdybys chtěl popovídat a podívat se,písni SZ klíďo

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak teď uvažuji, jestli to má vůbec smysl.

To je přesně to, co jsem měl namysli v 1. postu. Pokud pro tebe není taková práce se dřevem nebo terénní auta zábava, tak bych se do toho nepouštěl. Je mi jasné, že díky investicím do auta obsahuje náš dřevník nejdrahší dřevo širokodaleko.

 

No ale pozor, ty nesmíš přiject si do lesa a začat tam krájem dřevo spadlé na zem. Na všechno jsou ceníky a velmi jsem se divil, když jsem do něj nakoukl.

Upraveno uživatelem ggrand
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Hlavne nechod do lesa sam. Deda je drevorubec na Sumave asi 40 let, presto ma skoro kazdej rok uraz. Je fakt, ze dela vejseky tam kde jini odmitaji, brutalni tereny. I profikovi se nekdy strom povesi na jinej, nebo ho slehne vetev, nebo ti pri praci spadne na palici spicka.... O urazech samotnou pilou netreba psat, ty spesl obleky jsou v lete strasne tezky, je v tom vedro, des. Letos mu uklouzla na svahu noha a jenom si pilou strabnul gate. Na stehne mu to vyrvalo kousek masa. Ja mam z motorovky nejvetsi respekt ze vseho naradi. A sam bych do lesa rezat nesel, fakt mam respekt. Vypada to jednoduse ale je to veda.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

To je přesně to, co jsem měl namysli v 1. postu. Pokud pro tebe není taková práce se dřevem nebo terénní auta zábava, tak bych se do toho nepouštěl. Je mi jasné, že díky investicím do auta obsahuje náš dřevník nejdrahší dřevo širokodaleko.

Prozatímní práce se dřevem pro mě zábava určitě je, ale průšvih je s dalším autem. Na místě jej není kde garážovat. Navíc v rodině jsou už auta dvě. A za další, místa jsou většinou opravdu nedostupná, tam nevjede nic - což jak si teď uvědomuji, je průšvih. Místo jsou bývalé Sudety, cesty jsou různě v kopcích, ve svazích a ne po vrstevnici, kus cesty třeba odplavil potok / potůček, který tam před třiceti lety nebyl.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

ja to robim tak ze si dam doviest metrovicu a doma na dvore sa s tym potom uz pohram :) motorovu pilu si vyberaj aj podla telesnej konstrukcie a podla terenu kde s nou budes pracovat. napriklad ja mam husquarnu ktora je pomerne dost tazka a v terene by sa mi s nou manipulovalo velmi tazko. ale doma som si skonstruoval kozlik na pilenie dreva. ulozim do neho zo 10 metrovych brvien a dam ich troma rezmi. velmi komfortny sposob prace a vyssia vaha pily je tu prave vyhodou :)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

To chces opravdu topit smrkem?ne ze by to neslo,ale jednak protopis asi 10x vic dreva jak treba buku,dubu,nebo jineho tvrdeho dreva,a taky nebudes delat nic jineho,nez jen prikladat,protoze smrk je jak papir,strasne rychle shori a co ti vystaci jedno polinko buku,tak smrku das mnohem vic,takze topit smrkem,nebo jinym mekkym drevem se nesmysl.mekke drevo mas jen na podpal,protoze ryhle chytne a hned hori,ale nedrzi si teplotu jak treba drevo tvrde.pokud nemas pristup k tvrdemu drevu,tak to rovnou zabal,na topeni jen tvrde drevo.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...