Přejít na obsah

Kapesní barometr - Otto Bohne


Luk

Doporučené příspěvky

Nejsou to sice hodinky, ale měří a jsou do kapsy. Otto Bohne založil firmu v roce 1863 na výrobu meteorologických přístrojů. Jeho prvním výrobkem byl aneroidní barometr. Ten poté zdokonalil teplotní kompenzací a je považován za vynálezce aneroidního kompenzačního barometru.

 

Tento barometr je zachráněn z odpadu. Je šílené co někteří lidé vyhodí. Bohužel se uvolnil oblík a šroubek zapadl v pouzdře. Víčko nejde povolit. Vlastně ani nevím jestli je víčko na závit nebo jen naražené. Soudě podle drážek bych tipoval závit.

Moc se mi líbí zakončení ručky.

post-967-075271800 1358237886.jpg

post-967-073766500 1358237893.jpg

post-967-040586100 1358237900.jpg

post-967-048403700 1358237908.jpg

post-967-059004200 1358237917.jpg

post-967-059910600 1358237925.jpg

post-967-074739500 1358237937.jpg

post-967-030431000 1358237946.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak to je nádherný kousek a vůbec jsem netušil, že se něco takového vyrábělo. A má to i teploměr. Rtuťový? Velmi pěkné.

Já si taky myslím, že dekly budou na závit.

Teploměr je rtuťový. Rozsah -10 +60 a funguje. Hledám k tomu další informace, ale moc jich není. Taky bych rád viděl vnitřek, jenže víčko nejde rukou povolit. Asi to bude potřebovat správný nástroj.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Třeba to šroubovací není. V zadní straně je otvor, předpokládám že nějaké doladění, nebo adjustace mechanizmu/ručičky barometru. No a kdyby to bylo šroubovací, byl by docela problém trefovat se tím otvorem pokaždé do správného místa.

Ale jak zjistit jak je to doopravdy mě nenapadá. Kdyby to bylo šroubovací, asi bych zkoušel (samozřejmě s maximální opatrností) zabrat v nějakém místě víčka, pak zabrat po obvodu zase o kousek dál, pak zase o kousek dál... a takhle pokračovat tak dlouho, než by to povolilo. Při každém takovém záběru vznikne nepatrná pružná deformace pouzdra a závitu a závit se v tom místě o nějakou tisícinu posune. Může to takhle trvat hodně dlouho, ale mělo by to povolit.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

zkus si dát kolem toho gumičku. Nebude to klouzat v ruce, můžeš pak líp zabrat a přitom to nějak nestlačovat. Tahle finta se občas používá když se u foťáku na objektivu zadrhne filtr. Taky ho není za co vzít, ta obroučka je tenká a když se za to blbě vezme tak se asi nějak derformuje a o to víc se ten jemný závit zakusuje. A blahopřeju, krásnej aparátek.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

V otvoru je šroubek, ale dokud nesundám víčko tak s ním točit nebudu. Díval jsem se pod lupou a zadní víčko je určitě ze dvou dílů, takže by měl otvor zůstat vždy na stejném místě. Přes něj je navlečena ta rýhovaná příruba ( dali se to tak nazvat).

Karlosi tvůj postup zítra vyzkouším. I tu gumičku co radil Pepa, ale bude zapotřebí nějaká širší.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po 3 týdnech...
  • po měsíci...

Dnes jsem přinesl barometr od hodináře. Je vyčištěný, promazaný a funguje. Otevírá se tak, že se vypáčí přední rámeček se sklíčkem. Celý mechanizmus se pak vytahuje přední stranou. zadní víčko je opravdu ze dvou dílů, jenže jsou k sobě sletované. Takže otvor v zadu vždy přesně lícuje s regulačním šroubkem.

 

Ještě pohledat jak se s ním pracuje a bude to skvělá hračka na výlety.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

V popelnici jsem byl jednou, když mi v levé ruce zůstal pytel s odpadky a z pravé ruky do popelnice putovaly zpropadnené klíče od bytu a taška se svačinou.

Chvíli jśem hledal s tyčkou, ale  něco jako tenhle barometr tam tedy jistě nebylo.

Zato tam bylo něco ekl jiného a když se mi popáté zvedl kýbl jel jsem do Radotína  koupil novou vložku i když jse možná ani nemusel.

 

Já zase našel v šuplíku ( mém) takové hezké krokoměry s porcel.číselníky a modřenými ručkami.

post-965-0-75258000-1363258306_thumb.jpg

post-965-0-09010500-1363258320_thumb.jpg

Upraveno uživatelem long
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pak je to naprosto dokonaly stroj. Teplota + tlak + vyska = :eek: :clap: :clap: :clap:

 

Jak se to kalibrovalo? Tipnu si, kalibruje se jen vyska?

 

 

edit: Longu to mas taky bozi hracku.... zkousel jsi ho v praxi?

Upraveno uživatelem cody
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zjistit aktuální tlak vzduchu, přepočíst z barů na torry a nastavit ručičku na vnitřní stupnici, aby jej ukazovala. Pootočit venkovní stupnici tak, aby ručička ukazovala aktuální nadmořskou výšku. Ale ukazovat to bude tlak nebo výšku, ne oboje dohromady.

Stejně to teď ukazuje nesmysl, normální tlak by měl být kolem 760. Nebo je to focené na Sněžce smile.gif

A ještě je třeba zohlednit, jestli to má ukazovat skutečný tlak nebo přepočtený na hladinu moře.

Upraveno uživatelem VS
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pak je to naprosto dokonaly stroj. Teplota + tlak + vyska = :eek: :clap: :clap: :clap:

 

Jak se to kalibrovalo? Tipnu si, kalibruje se jen vyska?

 

 

edit: Longu to mas taky bozi hracku.... zkousel jsi ho v praxi?

 

No popravdě jen tak z legrace ano,jelikož chodm třikrát denně ze psem. Jen se  musí na oblík přidělat kožené poutku s cvočkem´, aby se dosáhlo toho pohybu kotvičky, která dává energii těm jednotlivým subciferníkům, které vlastně ukazují desítky, stovky i tisíce kroků

Tu fotku sem dávám jen kdyby náhodou někdo krokoměr neměl a nebo ho neměl otevřený. :-)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pak je to naprosto dokonaly stroj. Teplota + tlak + vyska = :eek: :clap: :clap: :clap:

 

Jak se to kalibrovalo? Tipnu si, kalibruje se jen vyska?

 

 

edit: Longu to mas taky bozi hracku.... zkousel jsi ho v praxi?

 

No popravdě jen tak z legrace ano,jelikož chodím třikrát denně ze psem. Jen se  musí na oblík přidělat kožené poutku s cvočkem´, aby se dosáhlo toho pohybu kotvičky, která dává energii těm jednotlivým subciferníkům, které vlastně ukazují desítky, stovky i tisíce kroků

Tu fotku sem dávám jen kdyby náhodou někdo krokoměr neměl a nebo ho neměl otevřený. :-)

post-965-0-06406700-1363261701_thumb.jpg

Upraveno uživatelem long
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Něco o tlaku je tady http://automatizace.hw.cz/elektronicke-vyskomery-mems-barometry a není to zas tak triviální. V každém případě je to závislé na výšce, počasí i teplotě.

Buď se to zkalibruje na aktuální tlak vzduchu a bude to měřit výšku.

Nebo se to zkalibruje na aktuální výšku a bude to měřit tlak vzduchu a předpovídat počasí.

Nebo se to nechá tak a majitel se bude kochat, že se tomu hýbe ručka a něco ukazuje :)

Upraveno uživatelem VS
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

No popravdě jen tak z legrace ano,jelikož chodím třikrát denně ze psem. Jen se  musí na oblík přidělat kožené poutku s cvočkem´, aby se dosáhlo toho pohybu kotvičky, která dává energii těm jednotlivým subciferníkům, které vlastně ukazují desítky, stovky i tisíce kroků

Tu fotku sem dávám jen kdyby náhodou někdo krokoměr neměl a nebo ho neměl otevřený. :-)

Tak nějak vznikly hodinky s automatickým natahováním. Někde mám sovětský krokoměr a ten je digitální. Ale mechanický. Pohon je podobný a jsou tam kolečka s čísly, jak v elektroměru.

Nechceš se jednoho zbavit?

Upraveno uživatelem VS
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...