Přejít na obsah

Pragotron (Chronotechna)


yaro

Doporučené příspěvky

  • Odpovědi 72
  • Vytvořeno
  • Poslední odpověď

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Děkuji oběma , jdu se v tom zorientovat a shánět lístkové pragotrony.

 

M.

Tak to přeju hodně úspechů :cool02: , koupit se dají, ale ceny nebývají zrovna nejnižší, ještě tak někde "zachránit" ze zdi nebo sehnat od kamarádů...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • Po roku...

Ahoj, jsem tady nový. 

Oslovily mne tyto třístovky na 12V, zkoušel jsem je napojit na trafo které je na obr.

No a nějak se nechtějí natáhnout. Tady jste všichni znalí, prosím o radu. Mám slabé trafo, nebo je to jiný problém? Děkuji za odpověď. 

Luděk

post-40823-0-44729200-1446498793_thumb.jpg

post-40823-0-46277100-1446498805_thumb.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po měsících...

Ahoj všem obdivovatelům Pragotronu,

jsem rád, že se najde několik lidí s podobnou zálibou. Já jsem koupil spíše z recese do dílny mateční hodiny EH - 1, a mám k nim připojené tyto podružné hodiny: IPJ 061(listové), a 2x C30. Hlavní hodiny napájím zdrojem 230/24V  60VA, a mým jediným problémem je, že se hlavní hodiny(tudíž i podružné) během 24 hodi spozdí o cca 4 minuty. Zkoušel jsem i přidat nepatrně napětí na 26,2V a výsledek nulový.

Přivítám jakýkoliv nápad, radu, nebo pomoc který povede ke správnému chodu hodin.

Předem díky za nápady  Honza

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

ty hodiny jsou elektronické, krystalem řízené, mám dojem že základ je stejný jako u řady ESH. Změna napětí nepomůže, asi je vadný krystal nebo ujetá nějaká součástka oscilátoru. Možná zkusit doladit, třeba si s tím někdo hrál a rozladil to. Nevím jak to je u tohohle typu, u řady ESH je oscilátor v pravém dolním rohu desky. Je tam ladící kapacitní trimr, takoví skleněná trubičkovitá věc ze které na jednom konci kouká šroubek. Nemám s tím moc zkušeností, nevím v jakém rozsahu se to dá ladit a kterým směrem s tím hýbat, holt musíš zkoušet.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ahoj, jsem tady nový. 

Oslovily mne tyto třístovky na 12V, zkoušel jsem je napojit na trafo které je na obr.

No a nějak se nechtějí natáhnout. Tady jste všichni znalí, prosím o radu. Mám slabé trafo, nebo je to jiný problém? Děkuji za odpověď. 

Luděk

trafem to určitě není, ono to má celkem malý odběr. Starší typ jsem viděl provizorně napájený z plochých baterií a běželo to snad i několik měsíců. Ten systém je jednoduchý, na předchozí stránce je od uživatele yaro fotka. Na tom velkém kole, setrvačníku, je kontaktní kolík, jak stroj jde, kolo se otáčí, závaží klesá. Kolík se dotkne kontaktu, elektromagnety nahoře přitáhnou a postrčí to kolo, to se setrvačností pootočí a natáhne závaží. Když sundáš stroj, je jen nacvaknutý na sloupkách, tak jak je to na obrázku, bude se to pořád natahovat a vypouštět, otáčet sem tam. Pokud se to nenatahuje, může být vadný některý kontakt, nebo nějaký spoj, nejhorší by bylo vadné vinutí elektromagnetu.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Hh

 

Odesláno z mého Z10 pomocí Tapatalk

Omlouvám se, psal jsem za chůze a ještě z toho pitomého BB...

 

Chtěl jsem vložit foto hodin, které jsme v létě sundávali z haly. Zřejmě největší model:

 

post-30404-1453745660,7.jpg

 

 

Odesláno z mého Z10 pomocí Tapatalk

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • Po letech...
  • po měsících...
  • po měsících...

Popravdě uplně netuším, dostal jsem dvoje a oboje mají třížilový přívod, tedy jsem ještě ani nekoukal jak je to zapojené, ale koukám na obrázek od tebe a ty máš dva prameny, tedy předpokládám že to bude mít minutové impulsy jinak by to nebylo snad ani možné. to vyzkoušej a uvidíš.

Upraveno uživatelem ferrycz
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

http://www.muzeumhodin.info/decin_regulaceIBM.htm

Tak jsem pogooglil a našel toto.. Verdikt: IBM lze provozovat na dvoulince, jako Pragotron, musí se jen preklamovat svorka A a B, nebo kabel napojit na střední svorku, jak to mám já. Buzení strojku je pomocí minutových NEPOLARIZOVANÝCH pulzů, ale polarizované tomu nevadí. O víkendu je zkusmo zapojím, tak uvidíme, jestli poběží :)

Upraveno uživatelem jawarmaniak
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se

×
×
  • Vytvořit...