Jump to content

RomanP

Member_50
 • Posts

  2,016
 • Joined

 • Last visited

3 Followers

Profile Information

 • Pohlaví
  Muž
 • Bydlí
  Praha Západ

Recent Profile Visitors

11,396 profile views

RomanP's Achievements

Megazávislák

Megazávislák (7/8)

 1. Tak se s odstupem času hlásím. Od pondělka mám PC i5 13600K + Z790, 32GB RAM DDR5 5200CL36, SSD M.2 PCIe 4.0 no a musím říct, že převod z CR3 do 16bit tiff je pod 10s. Předpřipravil jsem si tady i RAW podporu pro Win, ale ve Win 11 už tyhle CR3 jdou otvírat nativně stejně jako jpegy.
 2. Chlapi, všem děkuji za pokus! Hlavně R6 RAW vs. 1Ds Mark III RAW (vím, že 5D je nižší model, ale parametry rawů jsou stovnatelné) a dokonce na podobně starém železe. To mi sice neobjasnilo v čem se RAW .CR2 a .CR3 tak drasticky liší, ale je jasné, že jde o generační skok který můj iMac late 2009 i5 2,66 RAM 12MB ATi Radeon prostě nedává. Z důvodů hardwarových, ale i SW. Jinak, já nejsem zarputilým příznivcem ani jedné z platforem. Po dvou prvních jablkofonech jedu vlajkovky Androidů, pracovně WIN a12 let iMac a díky stb VU+ Ultimo 4K jsem byl nucen se trocho otrkat i s Linuxem. Takže to ještě zvážím. Každopádně mi teď po těch letech s iMacem přijde fajn taková ta modulárnost PC a že je to víc bez šikany. Já totiž prožil s RAW peklo i po přechodu z 5D mk2 na mk3 kdy jsem prostě nemohl stáhnout raw kodek stejně jako na Win, ale byl jsem ve slepých uličkách kdy jsem měl na výběr jestli koupit (tehdy ještě placený) nový systém nebo nějaké další výpalné za nový foťák. Tehdy to ale bylo jen o SW. Abychom se tady nepoprali takhle v pátek, tak vůbec nebudu zahajovat téma - "pokud PC tak Intel nebo AMD?" a jejich optimalizase pro Adobe a občasný střih videa a jestli by mi pomohl větší výkon GPU, než nechat veškerou práci na CPU. No nic, pozdě večer zase kouknu na nějaké youtube recenze
 3. Ten problém není vyloženě při importu do iMaca. Tam je problém v tom, že on mi importuje jen JPEG a RAW si nevšímá. To pak musím ručně zkopírovat z karty. To bych přežil. Problém je, že nemůžu nainstalovat novější RAW kodek kvůli té Sieře a té rychlosti. Tím myslím rychlost při vyvolávání upravených rawů. Můžu zkusit někoho přimět nainstalovat DPP na rychlejší jablko a zkusit vyvolat upravený RAW do TIFF, ale já bych pro změnu asi zkusil provozovat PC a Win.
 4. Upřesním... Po převodu z RAW do TIFF už pak nedělám zádné velké destrukce. Asi jsem to špatně napsal. Max lokální doostření, někdy ořez a určitě rezize. Jedná se o Canon RAW s přípponou .CR3 z bezzrcadlovky R6. Oproti předchozímu .CR2 produkovanému 5DmkIII se systému v tomto ohledu dost přitížilo a i přes to, že rozlišení je prakticky stejné. Přibyla možnost aplikovat rovnou v menu foťáku nějaké ty korekce objektivů jako je Digital Light Optimiser, upravující dráhu světla objektivem a nějaké další věci, co jsem dříve mohl dělat až ve firemním Digital Photo Professional (DPP) software pro převod RAWů a atd. Trvá to cca stejně i když mám všechny korekce ve foťáku vypnuté. Přechod na .CR3 mi přináší i další nepříjemnost, kdy nyní nemohu (a není k tomu moc důvodů) obějít převod RAW-TIFF dodávaným DPP, ale udělat ho pomocí RAW codec pluginu rovnou v Photoshopu CS6. Photoshop RAW nepoznává, nový kodek již nenainstaluji kvůli stáří systému. To by mi nevadilo, horší je, že tím pádem pro chybějící update kodeku nevidím nejaké defaultní interpretace RAWů na úrovni systému a tím je nemohu efektivně vytřídit, jakou fotkou se vůbec dál zabývat. Mohu fotit tak, že jednám cvakem udělám RAW i JPEG a to, jaký RAW upravím a nebo smažu se můžu rozhodnout tak, že si prohlédnu jejich JPEGy, ale slyšíte, jak na h*vn* to zní? Nyní mám iMac 27" 2,66 12MB RAM s vlastní pamětí grafické ATI karty, late 2009 a poslední systém je Sierra. Paradoxně, dosud jsem na něm těch fotek vlastně ani zase tolik neupravoval, ale teď bych chtěl.
 5. Dík. Kouknu ještě na nějaký konfigurátory a pak zase s něčím přijdu
 6. Nevím, ptám se... Já si běžně stavěl PC před více než 15ti lety a to nebyla WIFI a vytáčenej internet měli jen IT pošuci, tak opatrně našlapuju. Myslel jsi overkill ten zdroj, nebo celou sestavu? Jestli celou sestavu, tak teď zrovna převádím 30 RAWů a protože každý trvá minutu a půl, budu u toho čumět třičtvrtě hodiny. Až se dočkám, tak mi to vyplodí TIFF soubory o velikosti 130MB každý a když je všechny otevřu, tak čekám znovu (to už jen chvíli) Jestli zdroj, tak je pravda, že ten se nemění ani v případě, že bych tam nakonfiguroval Dual RTX3060TI, takže na tuhle kartu, nebo dokonce kartu rovnou v procesoru by tenhle zdroj být možná nemusel.
 7. To co jsem napsal je taková základní sestava nabízená na CZC, doplněná o volitelné věci, co jsem tam nacvakal. Ten zdroj tam byl default. eskimak: ten Seagare HDD je datový na fotky, systémový je ten Crucial MX500, 2,5" - 500GB. I tak je to brzda?
 8. Chtěl bych postavit (nechat si postavit) domácí PC předurčené hlavně k úpravě fotek. Jde tedy o převody fotek z RAW do TIF formátu, následné úpravě fotek v editoru a chtěl bych, aby to netrvalo věčnost. Výstup by měl být nějaký slušný monitor 27" 2560 x 1140, ten je ale až ta následující kapitola. Chtěl bych znát váš názor na sestavu hlavně s ohledem na grafickou kartu. Přijde mi, že jsou buď několika slotové cihly s ray tracingem a nebo chuděrky s pasivním chladičem o které těžači kryptoměn nestojí. Nechci na tom hrát hry, jde mi o plynulou práci s fotkama. Pokud bych strihal video, tak si klidně počkám, protože to dělám tak 3x za rok a jde to i na současné ATI Radeon HD 4850 512 MB. Ošidím se o něco když pro mé účely bude výkon GPU slabší, viz třeba karta v seznamu dole? Rozpočet na PC nástřel 20k, když bude důvod, přidám. Vyčnívá zde něco do plusu nebo spíš vyloženě nevázne? Deska: Asus PRIME H610M-A(DDR4) Procesor: Intel Core i5 12400F(2.5/4.4GHz 6jader/12vláken 18MB) Paměť: Kingston Fury Beast Black 16GB DDR4 3200 CL16 SSD: Crucial MX500, 2,5" - 500GB HDD: Seagate BarraCuda, 3,5" - 3TB Grafika: ASUS GeForce GT1030-2G-BRK, 2GB GDDR5 Skříň SilentiumPC Signum SG1, 600W zdroj Be quiet! System Power 9 s účinností 80Plus Bronze
 9. Zbroják nemám, ale asi rok chodím jednou týdně na dvouhodinovku řekněme taktické střelby. Vím, že počet výstřelů není podstatný parametr a že to bude svádět k myšlemce, že to tam jen bezhlavě sypeme, ale tak to není. Zrovna při té poslední jsem si říkal, že je zvlíštní, že při té kvantitě se mi nestala snad vyjma jedné zádržky jiná zvada a šup, zbraň nevystřelila. Úplně jsem se zaradoval jak si vyřeším selhač v praxi, ale pak jsem zjistil, že jsem po dopáskování nedal do pistole zásobník. Tak snad příště, abych si to taky zkusil.
 10. Taky je už hodně dlouho kupuju. Nevím teď aktuálně, ale prakticky nonstop je měli v akci v Albertu
 11. No skoro všechno hraje pro C1 dokud člověk nekoukne na ty přechody v tónování barev.
 12. Hlídat příjem/výdej je na té hobby úrovni snadnějsí, než se může zdát. Každý má dneska v kapse mobil, který to zvládá a často i chytré hodinky na ruce. Už jsem to jednou kdysi zapisoval a nyní to dělám denně asi dva roky. Databáze kalorických tabulek už je neskutečná a jsou tam i potraviny koupené v zahraničí. Když pominu hotová jídla, které se váhově člověk naučí odhadovat běhěm krátké doby, vše ostatní tam člověk napípá pomocí čárkových kódů rychleji něž pokladní v obchodě. Doma je to pomocí váhy taky snadné. Nejdřív to člověku přijde jako opruz, ale vlastně jde jen o to, nandat si jídlo na talíř na váze postupně. No a tak člověk ví, kolil kcal snědl a kolik gramů bílkovin, sacharidů, tuků, vlákniny... Pak chybí už jen odečíst spálené kcal, ale to umí automaticky udělat do kalorických tabulek připojená garminí aplikace. Ta odečte co člověk spálil sportem, denními kroky i bazálním metabolismem. Myslím, že to umí i jiné výrobce. Nebude to asi laboratorně přesné, do jisté míry v mezích kvality měření hodinek a přesnosti zadáváte jídla, ale může to pomoci si uvědomit ty relace ve kterých se člověk pohybuje a nějak na nich zapracovat. Já už jsem schopen si tam ty jídla naklikat klidně až večer, protože vím co jsem jedl a kolik toho bylo.
 13. Já vlastně taky. Kdysi jsem do PC nahnal nový win tak za 20 minut. Pak jsem měl dlouhou éru cca 10ti let doma Mac a mám stále. Win jako pracovní notebook od kterého jsem mimo kancl věci nic nechtěl a teď jsem na tomto domácím dělal reinstalaci z druhé partitiony. Začal v 7 a bylo hotovo v jednu v noci. To je pokrok. Spousta věcí je tím, že jsem se v tom dlouho nevrtal jak jsem psal, ale se vším problém. Tisíc dlaždic od programů co nechci, ale Tento počítač nikde. Možná specifická věc, ale abys Windows přemlouval že se nechceš nijak přihlašovat, když to slouží jako music player s jedním čudlíkem. No a koho trápila položka Po spuštění do které chci dát foobar2000 abych tím jedním čudlíkem zařízení zapnul a rovnou naběhlo ready na přehrávání, to taky nechápu. Oni to jde, ale už je na to potřeba dva návody.
 14. Zkusil, ale nenašlo to odpověď od pluginu. Pak jsem se hrabal v nastavení a teď je mi úplně blbý napsat, že už to jede, ale já nevím čím to bylo. Něco jsem změnil ohledně sdílení, taky realtime ochrany čehosi a pak po restartu to hodně dlouho win načítalo a funguje. Teď to zase zkusím postupně nějak lehce zabezpečit aby to nebyla vyloženě díra. Ale dneska už ne, teď něco poslechnu bez vstávání z gauče Díky!
 15. Síť jsem dal domácí a i když mám jednu WiFi pro hosty, ze které se nedá šmejdit po síti, tak tyhle dvě zařízení jsou na té "normální".
×
×
 • Create New...