Přejít na obsah

Hodinářská škola Jihlava


Robero79

Doporučené příspěvky

Nedávno jsem měl debatu s jedním známým o mém chronomagorském pobláznění a následných studijních zážitcích... A pak ještě navíc k tomu uviděl opět po dlouhé době zmínku o torzu hodinářského učňovství v Čechách: https://www.irozhlas.cz/zivotni-styl/spolecnost/jihlava-obor-hodinar-stredni-skola-prumyslova-technicka-a-automobilni_1801250659_mos

 

Tak bych se chtěl zeptat, kolik z nás se odhodlalo to vyštudovat, resp. o tom třeba uvažují?  A ti co to absolvovali, věnujete se tomu aktivněji? Nebo jako já, jen pro vlastní radost? (odvahu někomu něco zničit nemám :-)) 

 

Zcela neskromně se přiznám, že jsem se dopracoval se samýma dvojkama nakonec až k výučáku, neživím se tím, mým oborem jsou podnikové finance. Na čekací listině jsem byl 3 roky.

 

Pro připomenutí sem dám odkaz absolventů od r.1955, které udržuje současný učitel p. Ondráček: http://hodinari.webzdarma.cz/absolventi.htm

Mimochodem tam samozřejmě člověk najde spoustu známých jmen českého hodinářství, např. Vladimír Bechyně  r.1958, Luděk Seryn společně s Martinem Brožem r. 1996 ,  David Knespl r. 2009, Vladimír Majzlík r. 1969, Marek Frýdl  r.1988, současný učitel Jaromír Ondráček r. 1978

 

Jinak v mém ročníku jsem potkal např. i vnuka prvního ředitele hodinářského učiliště v Polné, další spolužák začal vyrábět extravagantní dřevěné hodiny vlastní konstrukce... zajímavé příběhy... :-)

 

robero79 -  r. 2016, ext., ekonom

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Když jsem tu tohle vlákno objevilo, těšil jsem se na živější diskusi a zajímavé informace :( Mě neodrazuje ani tak dlouhý pořadník, jako spíš nedostatek odhodlání se na něj konečně alespoň zapsat. Důvody, proč bych chtěl kurz absolvovat jsou vlastně dři. Prvním je vyzkoušet si, jestli bych studium deset let po poslední škole ještě zvládnul (a pro dobrý pocit). Druhým je rozšířit si kvalifikaci v nějakém hmatatelném řemesle, což pro mě hodinářství nepochybně je. A konečně třetím pak dát mému dlouhodobému, trvajícímu a asi jen tan neskončivšímu hodinkovému pobláznění nějaký ten teoretický i praktický základ.

 

Otázka, zda bych s ohledem na momentální pracovní vytížení byl v době vyzvání k zápisu  schopen trávit čas studiem už je pak další věc.


Robero, a až po druhém přečtení mně vlastně docvaknul význam prostřední věty, že se sice ptáš, ale sám jseš absolventem! Tak pokud byses podrobněji rozepsal, moc rád si počtu jak to probíhalo, jaký byl  režim studila (on-site versus samostudium doma), nějaká praktická výuka, atd...? :) Když ses dopracoval až k výučnímu listu, tak jsi musel absolvovat nemalou praxi u nějakého hodináře, ne?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Můj obor je IT / podnikové finance a také uvažuji o této škole. Při zaměstnání jsem vystudoval už dvoje kombinovaná studia, tedy se toho nebojím. A popravdě, asi je to něco, co by mě bavilo i jako způsob obživy. Že by člověk jako hodinář v dnešní době nevěděl kam dříve skočit, to všichni víme :)

Upraveno uživatelem Nozzz
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po 2 týdnech...

Můj obor je IT / podnikové finance a také uvažuji o této škole. Při zaměstnání jsem vystudoval už dvoje kombinovaná studia, tedy se toho nebojím. A popravdě, asi je to něco, co by mě bavilo i jako způsob obživy. Že by člověk jako hodinář v dnešní době nevěděl kam dříve skočit, to všichni víme :)

Nevím, jestli jako způsob obživy. V dnešní době to již tak jednoduchý není... Aspoň tedy dle mého názoru. Všude v kramech kde by potencionálně uvítali hodináře, tak je to v 99% post měniče baterek-tahu,řemene, jinak to posílají jinam i v rámci pozáruční opravy. Když budem brát krámy zvučnějších jmen s certifikací ( tím pádem dostupností náhradních dílu od výrobce ), musíš mít tlačenku jelikož si to tam drží a předávají z ? kolena na koleno ? ... A abys rozjel něco svého a fušoval aspoň do vintage té musí svlíct z kůže... nakoupit jak díly, stroje, nářadí .... Tvl asi fakt ne ... super nápad studia, ale jen jako koníček...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jak pise Lobber, dnes je to o prodeji vsemoznych hodinek, dominujici qartz, eventuelne to jeste spojit se zlatnictvim. Pak menit baterky a zkracovat tahy. Ale predstava ze se clovek bude hrabat v kalibrech a delat vetsinu dne poctivou hodinarinu ja asi mylna. Jedine byt nekde zamestnan, kdw by byla sance ze tam chodi hodne hodinek. Ala predstava vlastniho dodinarstvi je jen jak pisi nahore a obvzlast dnes neco rozjizdet, kde je toho vsude kopice by bylo tezke. Predstava je jedna vec a realita uplne jina.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jak pise Lobber, dnes je to o prodeji vsemoznych hodinek, dominujici qartz, eventuelne to jeste spojit se zlatnictvim. Pak menit baterky a zkracovat tahy. Ale predstava ze se clovek bude hrabat v kalibrech a delat vetsinu dne poctivou hodinarinu ja asi mylna. Jedine byt nekde zamestnan, kdw by byla sance ze tam chodi hodne hodinek. Ala predstava vlastniho dodinarstvi je jen jak pisi nahore a obvzlast dnes neco rozjizdet, kde je toho vsude kopice by bylo tezke. Predstava je jedna vec a realita uplne jina.

Dík za potvrzení....

abych doplnil svůj příspěvek, taky sem o tom přemýšlel ( teď nevím jestli je to to samé, ale řekl bych že ano a studium na rok stojí 40k+ )

Ale již někde tady je zadost o prosbu praxe... 3000hod/rok !?!?! Tvl nereálný k prihlédnutí že Mám v okolí jen miliardu zlatnictví a 1 klasického schopného hodinare ( a stejně necertifikovazelneho - a to už v tomto oboru pracuje od dob komančů . Tak že, pokud nesežene náhradní díly na Omegy, Rolády řekneme na černo, či od známých tak ma po pr***li a děla ? jen ? Primky ....

 

Celou tuto věc zkomplikovali par let na z5 de*e*nti, kteří se hrabali v hodinkách dělali špatné jméno zvučným firmám a tak zavedli svou certifikaci. Kterou ma v ČR snad jen již výše zmíněna 1/3 lidi.

Upraveno uživatelem Lobber
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Dnes je hlavne problem s dily. Hodinar neopravi ani seika, jelikoz mu cz distributor dily neposkytne a musi se hodinky poslat do Koscomu. Takze starej hodinar obcas opravi nejaky starsi primky s dilu co si nasyslil. A hlavne se nikdo ani netroufa ani na vycisteni atp, kdyby pak neco potentil nema dil a je nahranej, tak radsi vubec neriskuje. A hlavne cena prace je draha a cena vetsiny hodinek je levnych kde se nic nevyplati delat. Proto taky to remeslo jde ke dnu, pac si tim vydelat je asi problem a spis je to pak o prodeji hodinek nez o servisu. Vetsina hidinek je qartz, kde se pak vetsinou meni celej strojek. Ale nejsem hodinar, usuzuji dle toho jaky to na me cele dela dojem. Hlavne to vzdelani je tak uzce profilovy, ze kdyz se v tom oboru clovek nechytne, tak je mu pak uplne k nicemu.

 

Spis by se mi libilo kdyby ta skola delala nejaky hodinarsky kurzy, zalozene jen na praxi a na hodiny bez tech vseobecnych predmetu kolem i treba pak ziskat nejaky certifikat atp. Treba rocni kurz jen o sobotach atp.

Upraveno uživatelem bicista
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Dnes je hlavne problem s dily. Hodinar neopravi ani seika, jelikoz mu cz distributor dily neposkytne a musi se hodinky poslat do Koscomu. Takze starej hodinar obcas opravi nejaky starsi primky s dilu co si nasyslil. A hlavne se nikdo ani netroufa ani na vycisteni atp, kdyby pak neco potentil nema dil a je nahranej, tak radsi vubec neriskuje. A hlavne cena prace je draha a cena vetsiny hodinek je levnych kde se nic nevyplati delat. Proto taky to remeslo jde ke dnu, pac si tim vydelat je asi problem a spis je to pak o prodeji hodinek nez o servisu. Vetsina hidinek je qartz, kde se pak vetsinou meni celej strojek. Ale nejsem hodinar, usuzuji dle toho jaky to na me cele dela dojem. Hlavne to vzdelani je tak uzce profilovy, ze kdyz se v tom oboru clovek nechytne, tak je mu pak uplne k nicemu.

 

Spis by se mi libilo kdyby ta skola delala nejaky hodinarsky kurzy, zalozene jen na praxi a na hodiny bez tech vseobecnych predmetu kolem i treba pak ziskat nejaky certifikat atp. Treba rocni kurz jen o sobotach atp.

kluci tu čas od času udělají kurzy ( jen projet vlákna a chytneš se  ) vlastní nářadí a Primky s sebou-  naposled bylo něco myslím minulý rok touhle dobou po víkendech s papíry 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • Po roku...

kluci tu čas od času udělají kurzy ( jen projet vlákna a chytneš se  ) vlastní nářadí a Primky s sebou-  naposled bylo něco myslím minulý rok touhle dobou po víkendech s papíry 

Zdravím. Když to tady čtu, tak se divím že tady někdo píše o uživení se prací hodinářem.Dělám hodinařinu od roku 73  a od roku 90 dělám sám na sebe a práce mám že nevím co dřív.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...