Přejít na obsah

Vojáci s hodinkami - fotky


Klotzman

Doporučené příspěvky

Návštěvník pitrs182

ty dve fotky pred Ladinem, to snad nejsou vojaci v cinne sluzbe? nejaka domobrana nebo tak, ne? ze by byli v akci tri tydny v kuse, na to zrovna nevypadaji... a jinak se musi holit a strihat.

 

Běžná vizáž spec.jednotek v kraji muslimů, řekl bych.
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Běžná vizáž spec.jednotek v kraji muslimů, řekl bych.

 

to se jako neholi, aby nikdo nepoznal, ze nejsou zdejsi? :D nejak se mi to nezda. ja se zitra zeptam. doted jsm zil v presvedceni, ze neholit se neprichazi v uvahu. kamaradi co znam se neholi JEN kdyz maji volno. treba tyden maji dovolenou, strasne se raduji z toho, ze se nemusi holit, ale jak jdou zpatky do prace, tak stetka, pena, britva a bez kecu!
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Návštěvník pitrs182

to se jako neholi, aby nikdo nepoznal, ze nejsou zdejsi? :D nejak se mi to nezda. ja se zitra zeptam. doted jsm zil v presvedceni, ze neholit se neprichazi v uvahu. kamaradi co znam se neholi JEN kdyz maji volno. treba tyden maji dovolenou, strasne se raduji z toho, ze se nemusi holit, ale jak jdou zpatky do prace, tak stetka, pena, britva a bez kecu!

 

Je to o tom jak berou místní muže s vousy a bez.
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

to se jako neholi, aby nikdo nepoznal, ze nejsou zdejsi? :D nejak se mi to nezda. ja se zitra zeptam. doted jsm zil v presvedceni, ze neholit se neprichazi v uvahu. kamaradi co znam se neholi JEN kdyz maji volno. treba tyden maji dovolenou, strasne se raduji z toho, ze se nemusi holit, ale jak jdou zpatky do prace, tak stetka, pena, britva a bez kecu!

 

Máš i nemáš pravdu. Zjednodušeně se dá říci, že čím pravidelnější a větší jednotka, tím bude oholenější. V UK asi ani jiného vojáka v unifromě nepotkáš. V Afghánistánu na bojišti to nebude tak přísné, ale co jsme viděl, tak plus mínus to samé. Jakmile se pravidelné jednotky vrátí z předních liníí na zabezpečou základnu, tak se oholí. Je to o drillu a kázni a to má často přednost před lokálními tradicemi. Nota bene, když regulérní jednotky v řadových uniformách si s místňáky opravdu nikdo nesplete.;)

 

Hodně specifické jsou opravdu malé speciální jednotky. Podle typu mise musí buď splynout co nejvíce s místní kulturou nebo být naopak k nerozeznání od řadového vojáka. Zkus se někoho zeptat na britské SAS v Afghánstnu a zjistíš asi toto:

 

Posted Image

 

:D

 

a nebo moderní trend ve vizáži vojáka:

 

Posted Image

 

:D

 

Ale teď vážněji, fousáči mezi aliančními vojáky existují a nemusí to být zrovna speciální jednotky. Stačí se podívat například na ty naše:

 

Posted Image

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

no, ja jsem nemyslel zrovna vojaky v UK. dlouhodobe je z mistnich zakladen pryc kolem 30% stavu, takze celkem dost znamych a kamaradu rotuje nekde po svete... ti stastnejsi treba Kreta nebo Kuvajt, ti mene stastni Afganistan a predevsim Irak, aspon v poslednich dvou letech. kdyz jim ale reknu, ze jsou "armada", tak mne vzdycky opravi. oni prece nejsou od armady, ale od letectva. dost to rozlisuji (Navy, Army, Air Force). tim chci rict, ze mozna (ale moc sanci tomu nedavam) jsou i predpisy ci vyklad predpisu ruzne.

 

co se tyka "nasich" fousacu, tak je to spis dusledek ceskeho pristupu k predpisum a standardum obecne. co neni zakazano, je povoleno. to uz je muj - zcela soukromy a nepodlozeny - nazor, ale myslim si, ze pokud chce armada u nas ziskat aspon nejakou elementarni uctu, meli by se zacit chovat jinak. ale to je na jinou tematu, tyhle uvahy nad profesionalitou armady CR ;)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

no, ja jsem nemyslel zrovna vojaky v UK. dlouhodobe je z mistnich zakladen pryc kolem 30% stavu, takze celkem dost znamych a kamaradu rotuje nekde po svete... ti stastnejsi treba Kreta nebo Kuvajt, ti mene stastni Afganistan a predevsim Irak, aspon v poslednich dvou letech. kdyz jim ale reknu, ze jsou "armada", tak mne vzdycky opravi. oni prece nejsou od armady, ale od letectva. dost to rozlisuji (Navy, Army, Air Force). tim chci rict, ze mozna (ale moc sanci tomu nedavam) jsou i predpisy ci vyklad predpisu ruzne.

 

co se tyka "nasich" fousacu, tak je to spis dusledek ceskeho pristupu k predpisum a standardum obecne. co neni zakazano, je povoleno. to uz je muj - zcela soukromy a nepodlozeny - nazor, ale myslim si, ze pokud chce armada u nas ziskat aspon nejakou elementarni uctu, meli by se zacit chovat jinak. ale to je na jinou tematu, tyhle uvahy nad profesionalitou armady CR ;)

 

:offtopic:

Kdepak, tak jednoduché to s těmi fousáči není!

 

Každá armáda (nebo správněji ozbrojené síly) mají něco jako základní předpisy, které definují upravený vzhled vojáka/letce/námořníka. A ten musí být upravený vždy a všude. Je to včetně definice toho, co může být na tváři. Od dob plynových nebo kyslíkových masek je to ale poměrně jednoznačné. A kupodivu je to pořád v principou stejné bez ohledu na to, jestli je armáda profesionální nebo branecká. A české základní vojenské předpisy mají své kořeny, přes všechny politické a dějiné změny, stále v první republice a tehdy je chlapci dost opsali od toho, co znali nejlépe, tedy od císařské rakousko-uherské armády.

Ale každý řád dovolí velitelelům jendnotky dělat výjimky (třeba ze zdravotních důvodů). Tak jako tak, jak vypadají vojáci je záležitostí jejich velitele. :smile_anim:

 

Instant jsem dával fotky hodinek Normana Schwarzkopfa. Ten jako mladý absolovent West Pointu se přihlásil na turnus do Vietnamu a první co udělal po příchodu k jednotce na frontě bylo, že zcupoval všechny "zhulené máničky" a dal si je do ústrojní kázně. Takže je to záležitostí velitelů na bojišti a já bych to opravdu nechal na nich, jak vyhodnotí místní podmínky.

 

Jen ze zvědavosti, zkus se na to u RAFa USAFE zeptat, jak to mají nastavené.

 

----------------------------------------------------------------

 

Jinak s tím čekým slovem armáda je ve světě opravdu potíž. My jako tradiční suchozemská země, jejiž samostatnost (i terminologická) v moderní éřa začala před necelými sto lety nemáme moc dobrý cit na staleté řevnivosti pozemních sil a námořnictev (a později se přidali i letectva).

 

U nás je tradičně všechno armáda , což je pak v angličtině tvrdý náraz. Musí se správně používat mezinárodní anglické termíny (Armáda ČR = armed forces , pozemní síly = ground forces nebo army , letectvo/vzdušné síly = air force) jinak nám ve světě opravdu špatně rozumí.

 

Zajímavé je, že historicky k nám slovo "armáda" přešlo ze španělštinu ze slova "Armada" (základ je z latinského slova "armare" = ozbrojit ). Paradoxní je, že Španělé ho použili pro označení námořnictva!

 

Asi poprvé to použili koncem 16. století, když jako první v moderní historii Evropy vybudovali obrovskou invazní flotu, která zahrnovala jak námořní lodě tak i pozemní invazní síly. Jejich cílem bylo porazit a dobýt Anglii za vlády Alžběty I. (jo, tu Anglii tam dostanu taky :whistle: ). Nakoncec z toho byla španělská katastrofa a anglický zázrak, který Anglii nastartoval k vládě nad oceány a ovládnutí světa. Nicméně od té doby se ve španělštině řekne vojenské námořnictvo "Armada" (pozemní síly ve španělšitně jsou "Ejército de Tierra").

 

A prase aby se v tom teď pak vyznalo.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Podle informací, od našich vojáků sloužících v AVG, jsou vousy součástí místních tradici a pokud se jednotka, voják dostane do kontaktu s místními při vyjednávání, dívají se na ně jako na dospělé válečniky. Oholení mají smolíka. Co vím, tak většina našich vousy nosit nechce a ti, kteří nejsou "v komunikačním kontaktu" se holí. Nicméně před odjezdem do AVG je jim doporučeno vousy mít....

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

add vousy - je to přesně tak, jak tu bylo napsáno. Na oholené beránky se tu kouká skrz prsty, každej tam má kníra, nebo plnovous. Chlap bez vousů není chlap....proto se tam na tom nebazíruje. SF jsou kapitolou sami o sobě, ale neholej se tam i běžní blátošlapi.

Ptal jsem se na to, pro jistotu (aby byly aktuální informace) ještě bráchy, a je to tak (pohybuje se i mezi amíkama - rád bych napsal víc, protože "jede", ale nemůžu - víc info dám až se vrátí-teda, jestli mi to dovolí - zatím ale nepsal nic o topsecret, jen ať to teď nepouštím ven ). Jo, kdyby bylo víc takovejch vojáků (a to nepíšu proto, že je to můj bratr, naopak ho víc kritizuju :) ).

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Návštěvník pitrs182

add vousy - je to přesně tak, jak tu bylo napsáno. Na oholené beránky se tu kouká skrz prsty, každej tam má kníra, nebo plnovous. Chlap bez vousů není chlap....proto se tam na tom nebazíruje. SF jsou kapitolou sami o sobě, ale neholej se tam i běžní blátošlapi.

Ptal jsem se na to, pro jistotu (aby byly aktuální informace) ještě bráchy, a je to tak (pohybuje se i mezi amíkama - rád bych napsal víc, protože "jede", ale nemůžu - víc info dám až se vrátí-teda, jestli mi to dovolí - zatím ale nepsal nic o topsecret, jen ať to teď nepouštím ven ). Jo, kdyby bylo víc takovejch vojáků (a to nepíšu proto, že je to můj bratr, naopak ho víc kritizuju :) ).

 

Já to říkal :smile_anim:
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Podařilo se mi najít afgánské fotografie bratrské dvojice sloužící v britských ozbrojených silách, včetně identifikace jejich hodinek

 

1) Poručík (Lieutenant) britské armády Henry Windsor má na fotografiích standardní britské vojenské erární hodinky Pulsar G10:

 

Posted Image

Posted Image

 

A stejný britský voják je jinak vzorem britského patriotismu a hladce oholené tváře :D :

 

Posted Image

 

 

2) Jeho bratr ? poručík královského letectva (Flight Lieutenant) William Windsor má na zápěstí Omegy Seamaster Professional :

 

Posted Image

Pro ty, co je ještě nepoznali ;) :

 

Flt Lt. William Windsor = Jeho Královská Výsost Princ William, vévoda z Cambridge = Princ William, druhý následník britského trůnu

 

Lt. Henry Windsor = Jeho Královská Výsost Princ Henry z Walesu = Princ Herry, třetí následník britského trůnu

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Petr_P. Gilius a dalsi: malem jsem zapomnel tady dat vysledek meho pomerne zevrubneho rozhovoru s kamaradem na tema vousy. kamarad je podplukovnik letectva Spojenych Statu (US AirForce, Lieutenant Colonel). pred par mesici se vratil z Bagdadu, takze predpokladam, ze nejake povedomi o tom, jak to chodi, ma. cili v podstate je to tak, jak tady zaznelo. oficialne pro ne dal plati bezne vojenske predpisy o uprave zevnejsku (vlasy po limec a nad usi, tvar do hladka). a ted praxe: pri pohybu v mezinarodni zone (International Zone, Green Zone a dalsi "zabezpecene" oblasti) se striktne trva na zminenych predpisech. pri praci ci nasazeni "za draty" (tak tomu rikaji) je to vicemene na veliteli daneho utvaru. ptal jsem se primo na to, jestli se doporucuje mit vousy pri urcitych typech ukolu. nez se rec stocila na praci vojenske rozvedky, tak mi akorat rekl, ze v nekterych lokalitach se takova doporuceni davaji, ale to je individualni dle mistnich zvyklosti, tradic a kultury.

 

to jen pro uplnost, abych to nezapomnel dodat k diskuzi na tema vousy. samozrejme to je urcite uzky vysek zkusenosti, z pohledu jedne slozky jedne nejmenovane mocnosti ;)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Mam jednu perličku z historie - jediný voják z českého kontingentu v RAF za 2. sv. války, který měl povolené vousy byl František Fajtl Posted Image To povolení muselo být údajně z nejvyšších kruhů, jak vysokých nevím.

Upraveno uživatelem Frantik
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jen mám dojem,že v knížkách které jsem od něho četl,i při několika příležitostech kdy jsem měl možnost s ním mluvit,se zmiňoval v souvislosti s povolením nosit vousy o nutnosti žádosti přímo u krále,jediní kteří měli možnost nošení vousů prý byli jen Indové.V odkazu na čs-letci je sice zmiňovaná královna,ale co si vzpomínám František Fajtl DFC vždy mluvil o králi a za druhé světové války v Anglii přece skutečně vládl král.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...