Přejít na obsah

Keramické hodinky


Doporučené příspěvky

@Pán času Ve světle událostí posledních dní a měsíců, bych byl spíš nasr.... vědět, že dědovy Rolády čekají u AD a než si je vyzvednu, tak se vystřídají ještě 4 ministři zdravotnictví a min jeden ministr školství... Na mašli 😂

@Sphinxx Dokonalé makro 👍 Ty fotky jsou opravdu luxus 😯

 

Upraveno uživatelem DarylVanHorne
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • Odpovědi 102
  • Vytvořeno
  • Poslední odpověď

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

před 27 minutami, Pán času napsal:

Inšpirácia pre tých, ktorí v práci boli dlhšie a boli náležite odmenení ...

Audemars Piguet Royal Oak Perpetual Calendar White Ceramic 26579CB.OO.1225CB.01

Audemars Piguet Royal Oak Perpetual Calendar Black Ceramic - 26579CE - Review

Tak déle jsem v práci byl, ale to by neprošlo, ani kdybych na takový sen měl. Takovou ligu nenosí ani náš generální ředitel. Ty AP by mohl mít klidně desatery, ale on je mazaný a tváří se nenápadně. 😂 Takže zpět k topicu... Když dnes na poradě pouštěl děs a hrůzu, tak měl na ruce klasické decentní RADO. Jinak tam na jednání byly jedny Festiny a 4x smart aušus. 

Upraveno uživatelem DarylVanHorne
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 25 minutami, Pán času napsal:

Inšpirácia pre tých, ktorí v práci boli dlhšie a boli náležite odmenení ...

Audemars Piguet Royal Oak Perpetual Calendar White Ceramic 26579CB.OO.1225CB.01

Audemars Piguet Royal Oak Perpetual Calendar Black Ceramic - 26579CE - Review

To musí být dobře na palici to vše nastavovat, pokud takový časostroj nosíš třeba jen příležitostně a on se ti zastaví... :suicide_anim:

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 47 minutami, DarylVanHorne napsal:

Tak déle jsem v práci byl, ale to by neprošlo, ani kdybych na takový sen měl. Takovou ligu nenosí ani náš generální ředitel. Ty AP by mohl mít klidně desatery, ale on je mazaný a tváří se nenápadně. 😂 Takže zpět k topicu... Když dnes na poradě pouštěl děs a hrůzu, tak měl na ruce klasické decentní RADO. Jinak tam na jednání byly jedny Festiny a 4x smart aušus. 

Vidím, že si si z porady odniesol to najdôležitejšie ... kto mal aké hodinky 😄

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 46 minutami, Lookyn napsal:

To musí být dobře na palici to vše nastavovat, pokud takový časostroj nosíš třeba jen příležitostně a on se ti zastaví... :suicide_anim:

Nikdy som také hodinky ani nemal v ruke, tak netuším, v čom spočíva ich nastavovanie (to sú hodinky mimo môjho sveta a ani keby som predal všetky svoje orgány, tak sa k takým nedostanem), no ten ich mesiac je geniálny. Raz by som si chcel zadovážiť kúsok, čo ukazuje mesačné fázy a úplne ma irituje, keď zbadám pekné hodinky a tam mesiac ktorý má oči a úsmev. No tento je neskutočný. Keby tie hodinky mali len hodinovú, minutovú a sekundovú ručičku a dolný subcifer s mesačnými fázami, za mňa by boli dokonalé.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

S tím měsícem opatrně, některé hodinky, hlavně levnější, nemají skutečný ukazatel měsíční fáze, ale pouze zobrazení den/noc, jako náhradu 24h subciferníku.

Hezky a stručně je to popsáno třeba zde:

https://www.zilkahodinky.cz/slovnik-ukazatel-faze-mesice

Ta komplikace se mi taky velmi líbí a na černé keramice by to byla lahůdka.

Upraveno uživatelem tombas
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 42 minutami, tombas napsal:

S tím měsícem opatrně, některé hodinky, hlavně levnější, nemají skutečný ukazatel měsíční fáze, ale pouze zobrazení den/noc, jako náhradu 24h subciferníku.

Hezky a stručně je to popsáno třeba zde:

https://www.zilkahodinky.cz/slovnik-ukazatel-faze-mesice

Ta komplikace se mi taky velmi líbí a na černé keramice by to byla lahůdka.

...ale to by se snad zde zmíněných AP týkat nemělo :D Jinak je to paráda vměstnat tolik komplikací do hodinek :notworthy:

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 13 minutami, Lookyn napsal:

...ale to by se snad zde zmíněných AP týkat nemělo :D Jinak je to paráda vměstnat tolik komplikací do hodinek :notworthy:

Je to umelecké dielo, obrovský obdiv nad prácou tamojších majstrov, no že sa im tam už nezmestila sekundovka? Našiel som hodinovú a minútovú ručičku, mesačné fázy dole, v pravo dátum, vľavo dni v týždni, hore mesiace a 3-2-1-L (rezerva chodu?) a dlhá biela ručička na hlavnom ciferníku so stupnicou do 52 bude asi ukazovateľ týždňa v roku. Asi ochrana pred každodennými kontrolórmi presnosti na sekundu, aby ich každú chvíľku neprestavovali a nerozhodili celý systém 🙂

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 28 minutami, Lookyn napsal:

...ale to by se snad zde zmíněných AP týkat nemělo :D Jinak je to paráda vměstnat tolik komplikací do hodinek :notworthy:

Pokud se AP řadí mezi levné hodinky...🤔 Jasně že se to AP netýká, to dá rozum. Bohužel se ale také AP netýkají mne, i když bych byl velice velice rád, aby se alespoň krátce dotkly.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 22 minutami, tombas napsal:

Pokud se AP řadí mezi levné hodinky...🤔 Jasně že se to AP netýká, to dá rozum. Bohužel se ale také AP netýkají mne, i když bych byl velice velice rád, aby se alespoň krátce dotkly.

AP sú už hračky pre veľkých chlapcov ... snáď niekedy aj my dorastieme 🙂 Jeden ich model sa mi neskutočne páčil, pustil som sa do šetrenia a v polovici som to vzdal, nakoľko sa mi zdalo, že ceny rastú rýchlejšie, ako stíham šetriť a stále som bol rovnako vzdialený od svojho cieľa 😄

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

To Pán Času: 

Pokusil bych se odpovědět na tvé původní dotazy: 

První hodinky čistě z keramiky vyrobilo IWC, byly to DaVinci s věčným kalendářem. Pak myslím následovat model Fliegerchrono, ref. 3705, které jsou v dnešní době ceněné a těžko k sehnání. Pak přišla řada Top Gun. (předtím způsobili v IWC trochu rozruch, protože vyrobili limitku z keramiky (Fliegerchrona Rattrapante). Jenže o nějaký čas později představili TG Rattrapante, což způsobilo velkou negativní odezvu od lidí, co si koupili “limitku” na začátku. 

1) tvrdost - to je dohledatelné, ALE - přesně jak napsal DaryIvanHorne je keramiky spoustu druhů a různé značky používají různé technologie. (je asi celkem jasné, že keramika na něčem, co se přibližuje označení hodinky z velké vzdálenosti, jako je třeba něco za pár tisíc typu Emporio Armani, nebude stejná jako na IWC, Panerai, apod.) 
Zrovna tvrdost bude u hodinek z keramiky nebo jejich komponentů hodně podobná - skoro nepoškrabatelná, hypoalergenní a o odolnosti vůči korozi je celkem jasná, keramika nemůže zkorodovat. Spíše se to uvádí mezi vlastnosti kvůli tomu, aby bylo jasné, že se hodinky dají používat většinou i v prostředí, kde by to bylo i pro nerezavějící ocel časem nebezpečné. 
Keramika se opracovává nástroji s použitím diamantů, je to náročné, nákladné a většinou to pro hodinářské společnosti dělají jiné specializované společnosti. 🙂 

2) křehkost - tady to bude delší… 🙂 

- přesně, jak psal Sphinx (tímto moc děkuju za jeho uživatelské zkušenosti a skvělé fotky) - je dost možné, že spousta lidí, kteří nemají s keramikou u hodinek zkušenosti, odrazuje představa, že je to jako s talířem. Dokud jsem si to nepřečetl v tomto vlákně, tak musím přiznat, že mě něco takového vážně nenapadlo. Ale chápu, že si to někdo skutečně může myslet a zároveň se bojí dát 150 000,- + za pořádné hodinky z keramiky, kde by si vyzkoušel, jak to funguje. 

Míru křehkosti keramiky je asi těžké vyjádřit pro mě jako obyčejného uživatele, ale určitě na to bude existovat nějaký šílený vzorec, který tento parametr vypočítá. Jenže to není jednoduché to zase nějak obecně specifikovat, protože každá značka má keramiku trochu jinou a může používat trochu jiné složení/proces výroby. 
IWC keramika se v průběhu let měnila z černo-šedé na tmavší, Panerai má keramiku “sametovější” a černou, AP a Omega mi přijdou subjektivně na stejném levelu (díky opracování satin/lesk) a u Rolexu, kde se keramika používá jen na lunety - zase jiná story. 

Píšu zkušenosti k jednotlivým značkám: 
IWC - jak jsem psal nahoře - jsou to průkopníci. Něco se ale někde trochu nepovedlo a když po delši době přišli s řadou TG (Top Gun Doppelchrono a pak Top Gun Chrono), tak se stávalo, že se keramika na pouzdrech “drolila”, a to zejména na hrankách. Na odkazu od Harwey je např. tento obrázek: 
image.thumb.png.7d11e894761debb53f7108b7a6435a87.png






Jsou to hodinky z té doby, kdy byla vyrobená pouzdra náchylnější na “drolení”. Tady je vidět, že se někdo “neurvale” snažil vyměnit pásek a pravděpodobně vystěžejkovávačem způsobil poškození na pouzdru. 
Další zajímavost u IWC je, že po těchto problémech začali vyztužovat místa pro stěžejky ocelovými komponenty, stejně jako to dělá třeba Panerai, ale tam je to nutné kvůli závitu, protože na Luminoru jsou místo stěžejek šrouby. V keramice by takto jemná hrana závitu byla skoro ihned zničená. Musí se tam tedy vlepit ocelový díl se závitem. 

K ostatním obrázkům - můj subjektivní pohled je, že jich je dost málo. Vzhledem k tomu, jak dlouhou dobu se keramické hodinky vyrábějí, je těch nehod opravdu pár. Jasně, ne všichni to fotili a dávali na net, ale stejně je jich pár. 

Z mé osobní zkušenosti se mi nikdy nepovedlo keramickým hodinkám jakkoliv ublížit. A o futra dostaly ránu několikrát. Je pravda, že mi nikdy nespadly. Ale zase na druhou stranu, když mám drahé hodinky z keramiky a tuším, že jsem nemehlo, tak si je nenandavám v prostředí, kde by se mohly při pádu poškodit. 

3) údržba - téměř žádná. Může se stát, že s hodinkama někde třískneš nebo je odřeš a bude na nich vidět kovová stopa. Ale to není škrábanec, je to materiál, který na keramice ulpěl. Dá se to většinou jednoduše osetřít CapeCodem. Pouzdro bude stále jako nové i po letech každodenního nošení. Pokud neublížíš sklíčku nebo antireflexu na něm, budeš mít hodinky celou dobu jako nové. 

4) barevná stálost - stálá. Nemění se. Proto to Rolex začal používat na své lunety. Je rezistentní UV záření. 

Na závěr - není důležité, co si já subjektivně myslím, ale co asi určitě stojí za zvážení je dlouhodobé použití keramiky od několika zásadních hodinářských značek. 

IWC se po nezdarech probralo a jejich keramiky jsou zase už několik let špička. Není to tak dlouho, co představili další materiál na pouzdra, který se jmenuje Ceratanium (směs keramiky a titanu). Podle jejich vyjádření by to mělo kombinovat tvrdost keramiky a pevnost + lehkost titanu. Nemám osobní zkušenost s tímto materiálem, ale jestli jsem to dobře pochopil, tak jejich záměrem bylo, aby snížili křehkost na minimum. Ale za to prémium, co si účtují navíc, to rozhodně nestojí. 

Panerai je součástí Richemontu, takže dostala know-how od IWC. Nezávisle na tom je jejich keramika trochu jiná. Působí bytelněji a je tmavší oproti starším modelům TG od IWC. 

AP + Omega - laicky pocitově nejvyšší level zvládnutí keramiky - broušené vs. leštěné plochy, pocit obrovské pevnosti a solidnosti. Při nošení hodinek od těchto výrobců působí keramika zcela nezničitelně. 

Rolex - tam byli ty dědci vždycky trochu jiný, ale oni vědí, co dělají - dají na své bestsellery keramickou lunetu. Díky jinému druhu oceli, co Rolex používá (protože se dá lépe vyleštit), mi přijde, že je ten materiál měkkčí. U žádných jiných hodinek nepoškrábu pouzdro ze strany tak jednoduše jako u ocelových Rolexek. Chytře zakryjí keramickou lunetou v podstatě celé pouzdro a nechají sklíčko výš než je luneta. Díky tomu, že je luneta “utopená” v ocelové části a safír je výš, je luneta chráněná a zároveň velmi odolná s eliminací jejího poničení. 

Na závěr bych rád napsal, že obava z keramických hodinek je úplně zbytečná. Nejde ani tak o můj názor, ale realitu. Je evidentní, že značky jako AP, Panerai, Omega a Rolex (a R. je speciálně velmí konzervativní výrobce) pochopily výhody keramiky. My tady můžeme psát cokoliv, ale podstatné je, jak to vidí výrobci. Kdyby měl Rolex pocit, že keramika je nevhodný materiál, tak to nikdy nedává na své nejprodávanější modely. 

Neboj se keramických hodinek, kup si to, co se ti líbí. Všechny nehody, co jsou nafocené na internetu jsou nešťastné a většinou extrémní připady. Nenech se tím odradit, je to skvělý materiál a hodinky jsou po letech pořád jako nové. 

M.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se

×
×
  • Vytvořit...