Přejít na obsah

UMĚNÍ


PhoeniX

Doporučené příspěvky

Tento obrázek může na první pohled působit vulgárně, infantilně nebo dokonce pitomě. Nedejte se však mýlit. Ani Van Gogh, Picasso nebo Dalí nebyli pochopeni ihned a ani jejich tvorba se ze začátku nesetkávala s kladnou odezvou a pozitivním ohlasem. A proto je tady odborný rozbor obrazu, aby se oddělilo zrno od plev. Snad mohu s předstihem prohlásit, že u Zvířátek obdivujících píču o plevy rozhodně nejde.

 

Nejprve zaměřme pozornost na celek, na kompozici.

 

Na obraze je jasně vidět horizontální rozdělení do dvou samostatných celků, které se navzájem vyvažují a doplňují, nebál bych se termínu harmonizují. Jedná se o zdroj světla, kopce a stavby v pozadí, a hlavní těžiště obrazu obklopené zvířátky v popředí. Obě části kompozice jsou citlivě odděleny řadou stromů a keřů.

 

I. Vrchní část obrazu

Na první pohled nás upoutá měsíc, který však může být i sluncem. Navíc je ohraničen konturou. Tato nejednoznačnost a spoutanost jasně sděluje, že o zdroj světla tu nepůjde.

 

Obě zříceniny, napravo i nalevo, jsou téměř totožné. Liší se jen barvou. Tím umělec naznačuje, že stavby, které stvořil ve své pýše člověk stejně jednou zchátrají a jejich význam upadne, na rozdíl od hlavního objektu na obraze.

 

Kostelík na kopci uprostřed symbolizuje důležitost duchovních hodnot, v protikladu s ubohými ruinami po jeho bocích. Co je dílem ducha přetrvává, co je dílem rukou chátrá.

 

Velmi důležití jsou i ptáci, které můžeme rozeznat na obloze. Vidíme letce bílé a černé. Bílí jsou ti, kteří již celý výjev viděli a letí zvěstovat zprávu o onom úkazu, černí jsou ti, kteří teprve přilétají onen div spatřit, ti teprve čekají na osvícení.

 

II. Spodní část obrazu

Hlavní objekt díla je mistrně umístěn v těžišti, v takzvaném zlatém řezu celého obrazu.

 

Nás ale zajímají zvířátka. Nejsou totiž vybrána náhodně. Probereme je odshora ve směru hodinových ručiček. Ale ne všechna, jen ta podstatná.

 

Začněme se zajíčkem nahoře, nad hlavním objektem. Zajíček se raduje. Má proč. Zaječí život je neradostný, věčné obavy a strach z ulovení. Jenže teď vidí zjevení, proti kterému jsou všechny strasti světa malicherné.

Bílá kočka vedle zajíčka působí vyrovnaně a klidně. Ví své.

Kuřátko je zmatené, neví co si o výjevu má myslet. Ale i ono tuší, že jde o něco mimořádně důležitého.

A tak můžeme pokračovat. Podivný srneček s jedním parůžkem, bachyňka, beránkoprase, černý kocourek, kozička, dva zajíčci, kobra, liška s uloveným mláďátkem, holub, bílý jelen, kňour s kly prorůstajícími tváře, šakaloliška, čáp a královna slepička (na hlavě nemá hřebínek, ale korunku).

Kolem těžiště obrazu pospolu sedí lovci i lovení, samičky i samečci, normální zvířátka i kreatury.

Důležité je také rozmístění. Podobná zvířátka jsou ve vzájemné opozici. Bachyňka naproti kňourovi, bílá kočka proti černému kocourkovi, kuřátko proti holoubkovi a tak dále. Toto nikoliv náhodné rozmístění má symbolizovat přírodní harmonii. Každý má své místo, ať už žere nebo je požírán, ať je chytrý nebo hloupý, ať je normální nebo bizarní.

 

III. Celková kompozice

Vrchní část obrazu je v protikladu se spodní částí. Ale protiklad není agresivní, naopak. Obě části se doplňují.

 

Zvířátka obdivují objekt, který je všechny přivedl na louku osvícenou sluníčkoměsíčkem.

 

Vládne porozumění a harmonie. A to jen díky hlavnímu objektu celého obrazu. A tak to podle autora má být.

*********************************

 

edit: z white dog .cz

 

Kristepane tohle už nikdy nepij. btw Kdo si tipne?

post-227-1229981897.jpg

Upraveno uživatelem Conrad
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • Odpovědi 122
  • Vytvořeno
  • Poslední odpověď

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

já jsem sice polohluchej, ale krom U2, Pink Floyd, Kabátů.....

když si pustím Novosvětskou, Čtvero ročních dob, Pavarottiho,, Mozarta...

Nepopsatelný pocit v letním podvečeru na terase se sklenkou whisky....

Když k tomu ještě přidám Depeche mode a Metallica,tak naprostý souhlas!!!!

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

No a kdyby jste si chtěl někdo udělat o svátcích výlet do Českého Krumlova, tak je v Egon Schiele art centru moc pěkná výstava "Hermann Stenner, Jindřich Prucha a Zdeněk Rykr". Jsou to všechno Schieleho současníci, s podobnými osudy (zemřeli mladí) a Rykr je mimochodem autorem legendárního obalu na tyčinku kofila. Tak Vás zvu Atim.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Schikaneder. Ale musel jsem se ujistit, původně jsem si to spletl s Maroldem.

 

Bingo,mám vyhlídnutý jeden z výstavy,ale bohužel pod ním byla cedulka majetek Kanceláře presidenta republiky a silně pochybuji,že by ho Klaus střelil.Škoda je nádherný

Upraveno uživatelem Baker
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

miluju fantasy obrazy.....hlavně od Roya -

 

post-1110-1230036778.jpg

Tohle jsem nikdy nepochopil. Proč frčí spoře oděné bojovnice s perfektní postavou modelky. Ten meč musí být těžký jako prase a ať se dívám jak se dívám, žádné bicáky nebo tricáky nevidím. Natož jizvy. Ale myslím to vážně, je to trend současnosti, vyvíjí se fantasy nějakým směrem?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tohle jsem nikdy nepochopil. Proč frčí spoře oděné bojovnice s perfektní postavou modelky. Ten meč musí být těžký jako prase a ať se dívám jak se dívám, žádné bicáky nebo tricáky nevidím. Natož jizvy. Ale myslím to vážně, je to trend současnosti, vyvíjí se fantasy nějakým směrem?

 

Nejen spoře oblečené krásky.....Royo kreslí i pořádně okované....prostě všechno(válečníky atd).....hezky se na to kouká....:)

 

ještě hodně mohu Franka Frazettu-

 

http://www.frazettaartgallery.com/ff/index.html

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

JO,jo... Schikaneder, když otevřeli expozici NG v Jiřském klášteře, chodili jsme se na jeho obrazy dívat každý měsíc. Úžasná atmosféra Prahy. Letos v červnu jsem si udělal procházku ranní Prahou (Staré Město, Malá strana, Kampa) a v půl páté ráno to mělo podobnou atmosféru.

Jinak největší zážitek byly pro mě dva obrazy v Londýně v National Gallery a to byla Půlnoční hlídka ( tam jsem i uronil slzu) a pak jeden malý "portrét chlapce" od Murilla :eek:

post-2585-1230038122.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Bingo,mám vyhlídnutý jeden z výstavy,ale bohužel pod ním byla cedulka majetek Kanceláře presidenta republiky a silně pochybuji,že by ho Klaus střelil.Škoda je nádherný

 

Ale jednoho tohohle doma nad psacím stolem mám tipnete si ? Nápověda -vědět by to mohli členové z jednoho lázeňského města

post-227-1230038226.jpg

post-227-1230038239.jpg

Upraveno uživatelem Conrad
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ale jednoho tohohle doma nad psacím stolem mám tipnete si ? Nápověda -vědět by to mohli členové z jednoho lázeňského města

To vpravo by možná mohl být J. Šíma. Možná. Tenhle konkrétní obraz jsem nikdy neviděl. Nebo že by Toyen...?

Upraveno uživatelem Z.
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se

×
×
  • Vytvořit...