Přejít na obsah

Damasko DC86


Návštěvník Alda

Doporučené příspěvky

Zaujímalo by ma, či je možné voľne používať koncovku chrono ručičky v tvare charakteristickej šípky/lietadielka...nemala to Lemania (resp. ETA-Porsche v začiatkoch tohto kalibru) nejako ošetrené (napr. priemyselný vzor), lebo to vídím, že ak ide o tento chrono systém, tá šípka tam je.

 

Ne, podle mého skromného laického názoru taková věc nejde nijak ošetřit. Ostatně na tom, že nelze pomocí chráněného průmyslového vzoru/patentu blokovat vizuální vzhled nějakého předmětu, jsou založeny prakticky všechny hodinky. Kdyby ne, tak by asi nemohlo existovat tak 90+% všech hodinek.

 

Vizuálně/textově lze chránit obchodní jméno, logo. Patentově lze chránit funkční princip designu (a to ještě na nějakou časově omezenou dobu, to se bude lišit podle patentového práva jednotlivých zemí). A tvar zakončení minutové ručičky asi do žádné z výše uvedených kategorií nepatří.

 

Porsche Design začal ETA-Valjoux 7750 - ručky byly normální, protože nepotřebovali řešit překrývající ručky chronografu. Ten tvar letadýlka zavedla asi první Omega v kombinaci Lemanií 5100. Ale Omega se držela designu Speedmasteru, a tak všechno bylo v bílé barvě. Barevné lakování letadýlka se objevilo až později u jiných výrobců. A asi nikdo nevymyslel žádný lepší tvar, a tak se to používá stále, včetně DC86.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ne, podle mého skromného laického názoru taková věc nejde nijak ošetřit. Ostatně na tom, že nelze pomocí chráněného průmyslového vzoru/patentu blokovat vizuální vzhled nějakého předmětu...

 

No znie to pre mňa trochu divne, ale chápem, zaregistrovať si v základe okrúhle puzdro, alebo hodinovú a minútovú ručičku... :D ale aj tak. Napríklad berme Rothov elipsocurved puzdro ako charakteristický znak? Jednoducho nik iný by tento tvar nemohol použiť, ak áno, šlo by to cez nejakú licenciu - vravím to laicky.

 

Čiže ak by na začiatku rozhodli, že lietadileko - koncovka bude pre ich chrono charakteristická, šup do priemyselného vzoru...to by nefungovalo?

 

(viď poslednou dobou spor v minimal obuvi FiveFingers vs Fila)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

No znie to pre mňa trochu divne, ale chápem, zaregistrovať si v základe okrúhle puzdro, alebo hodinovú a minútovú ručičku... :D ale aj tak. Napríklad berme Rothov elipsocurved puzdro ako charakteristický znak? Jednoducho nik iný by tento tvar nemohol použiť, ak áno, šlo by to cez nejakú licenciu - vravím to laicky.

Čiže ak by na začiatku rozhodli, že lietadileko - koncovka bude pre ich chrono charakteristická, šup do priemyselného vzoru...to by nefungovalo?

(viď poslednou dobou spor v minimal obuvi FiveFingers vs Fila)

 

Opět podle mého laického názoru ne. Každý si může podat tolik žádostí na průmyslový vzor kolik chce, ale nejdříve ho musí někdo schválit. A to že je něco kulaté, něco hranaté a něco má tvar letadýlka (a nemá to náhodu tvar letadýlka, které už létá a které vyrobila jiná firma) není zorvna to, čím se budou na patentovém úřadu rádi zabývat. A s tímto si musí případný "umanutý zájemce" oběhat příslušný počet úřadu ve všech zemích, kde chce být chráněn.

 

P.S. : Jinak u těch bot není formálním jádrem sporu přímo vzhled Vibram FiveFingers vs Fila Skele-Toes, ale vlastní "funkční princip" = každý prstík má svoji botičku. Ono se to ale v tomto případě sice hodně stírá. Je to ale krásně vidět na hlavním argumentu Fily. Ta se brání tím, že jejich boty nejsou určeny pro běhání jako Vibram , ale pro vodní aktivity, takže ty boty nemají stejnou funkci a ani konstrukci.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ale vieš, tá koncovka ručičky predsa len spĺňa nielen vizuálnu stránku, ale aj fuknčnú ( tvarom zachováva čitateľnosť + vizuálne odlíšenie od ostatných ručičiek vzhľadom k funkcii).

 

No, už to zrejme preháňam na detailoch, takže by už som sa v tom ďalej nešprtal..stačí mi to vysvetlenie. Dík. Damasko predsa ponúka množstvo podnetnejších detailov :)

 

(off topic: a v podstate o detailoch je aj daný spor...inak v Číne v predajniach je už v ponuke toho dosť alá FiveFingers a o plasťákoch sandáloch Crocksoch ani nehovorím, takže je to "zábavné" ako sa dvaja bijú a tretí už to sáčkuje, ale ešte počkajú, je to predsa len fresh novinka, časom to budú mať všetci)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po měsíci...

Petr_P: Já osobně si nemyslím, že kombinace DD-2892 je to nejlepší řešení. Myslím, že 775x je robustnější spolehlivější řešení chronografu.

K té Tutimě. Jsou pěkné, mají krásný tvar pouzdra, mají Lemanii, ale to je tak vše. Sinn a Damasko jsou technicky hodně vepředu a peníze , které stojí Tutima...

Hodně se debatovalo o ceně na sinn fóru a cena za DC86 bude zřejmě hodně vysoká. Mluví se o částce, která se blíží 4000 euro. Ale to je jedna paní povídala.

A jak moc chrono nemusím, tahle DC86 a Sinn EZM10 mi vrtají hlavou pořádně. DC86 mají být údajně jak v oceli, tak tvrdém titanu.

Safra a co teď ? Pokud nepřijde Damasko ještě s nějakým jiným překvapením (potápky)na MunichTime, nejspíš se budu rozhodovat mezi DC86 nebo EZM10. Ale které ? :suicide_anim:

 

Když jsem psal svůj dlouhý příspěvěk o DC86, tak jsem ještě netušil, že Sinn připravil své nové EZM 10.

 

To už podle mě není náhoda, že dva němečtí výrobci současně vyrukují s chronografy, které mají centrální minutový ukazatel stopek jako už nevyráběná Lemania 5100. A že oba výrobci náhodou zvolí jako barevnou kombinaci pro spodní subciferník a konec ručičky s letadýlkem stejnou nebo podobnou oranžovou barvu, je podle mě statisticky nemožné. Jak to že Sinn neváhá opustit svůj kalibr Dubois-Dépraz 2070 (ETA 2892-A2 s dodatečně přilepeným chronograf modulem Dubois-Dépraz) v hodinkách Sinn 142 St II a stejně jako Damasko DC86 vyrukují s předělávkou ETA-Valjoux 775x. Jak to, že Damasko, které slávu založilo na svých ocelových materiálech, nyní koketuje s titanem?

 

Nevím, co se na západ od nás děje, ale buď Sinn a Damasko v zákulusí dost spolupracují (z jakého důvodu, když si mohou částečně konkurovat?) a nebo mají oba na stole něco jako specifikaci Bundesluftwaffe na budoucí pilotní chronografy.

 

Obzvláště mě na EZM 10 zaujalo zakrytí tlačítek chronografu podobně jako na Tutima Military NATO Chronograph. Tutima se s Military NATO Chronograph dostává do pěkných kleští a její zásoby strojků Lemania 5100 také nebudou věčné.

 

Co se týče výběru hodinek, já bych opravdu ještě chvíli počkal, kam vítr vane. Oba němečtí výrobci něco pečou (a ten třetí se třeba přidá taky) a asi rozhodne cena.

 

Co se týče Tutimy a jejich Military NATO Chronograph. Oni jsou to skutečně letité hodinky - design je inspirován počátkem 70. let, vlastní konstrukce je pak z počátku 80. let, v tom tiká strojek navržený počátkem 70. let, který se přestal vyrábět před cca 8 lety! Tutima sice od zahájení výroby přišla s inovací v podobě použití titanu, ale celkově jsou ty hodinky pěkně fousaté.

 

Damasko ai Sinn v posledních letech/desetiletích nelenili a technologicky se docela odvázali, takže mohou působit mnohem moderněji. I když v případě Sinnu je to lehce jinak, protože se svými hodinkami drží vzhledové linie kdysi nastavené licenční výrobou hodinek Heuer 1550, což je design cca z roku 1968! Takže zatímco dnešní TAG-Heuer dělá všelijaké moderní a "retro" civilní designy, tak Sinn se drží (plus-mínus) u drtivé většiny své produkce konceptu vzhledu vojenských chronografů z konce 60. let. A mě osobně se tento styl hodně líbí i 40 let poté.:smile_anim:

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • Po letech...
  • po 2 týdnech...
  • Po letech...

Taky už delší dobu pokukuju po DC80 a DC86, ale zatím mi přijde ta cena pořád vysoká. Člověk má pořád Damaska zařazený v cenové kategorie 20 až 40k. Kolem 90k se mi zatím dát za Damaska nechce. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...