Přejít na obsah

Kurz pro amatérské hodináře


Doporučené příspěvky

Máme v plánu otevřít v květnu nebo v červnu intenzivní rychlokurz - seminář pro amatérské hodináře, který povede náš mistr hodinář pan Jaroslav Tázlar.

 

Myšlenka týdenního kurzu je postavena nejen na výkladu teorie, ale i na praktické práci pod odborným dohledem.

 

Kurz nabídne:

- možnost v předstihu si přes nás objednat hodinářské nářadí (v objemu dle dohody od nejnutnějších nástrojů, až po rozsáhlejší sady).

- minimálně 7 (možná 10) dní trvající seminář

- praktickou zkoušku tisku číselníku

- závěrečnou zkoušku z montáže hodinkového strojku a kompletace celých hodinek. V ceně semináře bude i potřebný materiál (volbou patřičného kalibru, který bude určen k demontáži a následné opětovné montáži si zvolíte stupeň obtížnosti, volbou pouzdra a jeho materiálu pak ovlivníte cenu semináře), takže výsledek vaší práce si budete moci odvést domů jako unikát z nejvzácnějších. Tím nejsložitějším kalibrem může být i kalibr 77 z modelu Tycho Brahe.

- detailní prohlídku výroby pouzder a dalších komponentů.

- ubytování v některém z hotelů

- prohlídku firemního muzea a dobových materiálů (fotky, prospekty, katalogové listy, plakáty atd.)

- doprovodný program (vytvoří se dle zájmu účastníků)

 

Cena se bude odvíjet od ceny materiálu, který si zájemce zvolí (pokud si přiveze vlastní kalibr, může pracovat s ním a tuto část ceny ušetřit, otázka je potom, aby pro daný kalibr existovalo v naší nabídce adekvátní pouzdro) a od ceny zvoleného ubytování a stravování. Předpokládám, že by se dohodlo společné ubytování, aby i případný večerní program měl spád.

 

Celý projekt má několik věcí, které je třeba prodiskutovat:

 

1) Předně se Vás ptám, kdo by měl o takovýto seminář zájem?

2) Jaký termín považujete za nejvhodnější (myšleno, který den by měl seminář začínat a který končit - myslím, že optimální je pátek-pátek nebo dokonce pátek-pondělí)

 

Předpokládám, že diskuze k tomuto tématu přinese ještě další otázky, takže je to živý projekt, který se maximálně přizpůsobí vašim představám a přáním.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • Odpovědi 255
  • Vytvořeno
  • Poslední odpověď

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Zdravím, jak už jsem psal, nějaký takový kurz jsem sháněl a už jsem si ho málem objednal ve švýcarsku. Takže se hlásím mezi zájemce, to rozhodopádně. A hned přináším zkušenosti z toho, jak takové kurzy nabízejí v cizině:

 

1) většinou se jedná o večerní kurzy, protože je to zaměřené na lidi, kteří pracují a nemohou si vzít týden volna, ale ve švýcarsku dělají i ty cca týdenní pobyty (co jsem pozoroval, dost propojené s návštěvou francouzských vinic :)

2) ty večerní kurzy jsou zaměřené dost prakticky, tedy na to, jak rozebrat a případně i složit hodinky. Většinou je součástí kurzu pytlík, ve kterém je hodinový strojek (mechanika), pouzdro, sklíčko a takové ty věci k tomu - a po skončení kurzu má člověk vlastnoručně složené hodinky. Pokud dával pozor, tak i jdoucí :)

3) pak je to zaměřené na takové ty běžné opravy vintage hodinek, tedy jak správně vycidit ciferník, jak rozleštit škrábance, případně i jak ho znovu popatlat barvou či kovem, aby starší hodinky vypadaly jak nové - takový řekněme základní kurz restaurace hodinek.

4) výroba pouzder je zajímavá, ale na to už většina lidí nebude mít nástroje, takže to většinou bývá spojené jen s návštěvou fabriky a koukání, jak to dělá mistr, než že by člověk sám si nechal uříznout pazouru NCN :)

5) totéž sklíčka - většinou se jen podívat, jak to dělají mistři skláři při broušení a dozvědět se něco o nich, sám ho člověk asi nebude mít na čem vybrousit.

6) někdy býval i základni kurz rytectví. ukázalo se, že strojky na rytí už se dají sehnat docela levné, takže si člověk mohl hodinky sám porýpat po libosti.

7) vždy k tomu byla moderní literatura, což v češtině bude problém. Většina materiálů je v češtině vydaná do roku 1970 a už bude dost zastaralá, navíc co jsem koukal, byla dost poplatná tehdejšímu způsobu výuky, které nevím, jak kdo skousne.

 

Takže bych zapřemýšlel o tom, zda kurz dělat v kuse (dost limitující pro řadu fandů) - a zda ho tedy neudělat například v Praze po večerech jako dvě hodinky týdně či tak něco.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ja jsem jednoznacne pro a hned se i zavazne hlasim! ;) V te dobe uz doufam budu mit nejake znalosti a nazkousene dovednosti, takze bych pak volil i odbornejsi pristup. Asi by zacatkem kurzu bylo dobre zjistit kdo ma jake znalosti a dovednosti. Aby se lidi co uz maji zkusenosti s otevrenim hodinek a treba sborkou-rozborkou strojku nenudili pri uceni se otvirani pouzdra nebo vymene reminku ;)

 

Jinak mam poznamku k delce trvani kurzu.. Predpokladam, ze vetsina lidi bude mimo prazskych a mimo NMnM a tudiz bude treba domyslet ten intenzivni kurz s hotelem. Obavam se ale, ze na vic nez tyden premluvite malokoho. Nevim proc, ale lidi maji vetsinou problem s takovyma titernostma vecma jako rodina, prace a atd..zkratka "nepodstatnyma drobostma" :D Takze si rikam, jestli by treba nebylo dobre udelat dva oddelene tydenni kurzy?

 

Chronomagem navrzene vecerni kurzy jsou pro mne, jako mimoprazaka bohuzel bez sance. Radeji budu volit tydenni nebo dvou tydenni intenzivni kurz.

 

Co se tyka naplne kurzu, mne by napriklad zajimal hlavne servis a restaurace starsich hodinek/ciferniku, ale napriklad i zminena vyroba vlastnich ciferniku! Vyroba pouzder asi ani ne, protoze tady vidim pramalou sanci na realizaci. To nechame odbornikum ;)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Já, ač z Prahy jsem pro týdení kurz jako odklízeč. Proč? Protože pokud si na to nevezmu dovolenou, nebudu mít klid a na některé večerní lekce seani nedostanu protože mně zavolají z práce. Pokud to bude týden někde mimo, tak vypnu telefon a všem nahlásím, jsem mimo, 200 - 300 km od prahy .. musíte se obejít beze mne :-)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ja bych udělal napřed jeden pro uplné blbce jako sem ja, no a potom jeden společnej at tam nezdržujem ty odborniky uplnejma blbostma. Teda možná sem jedinej a klidně budu chodit na soukromé doučování k někomu domu :-) Třeba k nějaké pěkné mladé slečně

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Nejlepsi by asi byly nejake materialy z hodinarskeho uciliste. Kdysi jsem je kontaktoval a nemaji nic co by mohli poskytnout, Sami maji nedostatek ucebnic a materialu. Mozna by nebylo od veci poridit si knihu "Amateur Watchmaking"? Podle mne velmi slusna vec psana amaterem (ovsem znacne pokrocilym) pro amatery ;) Mozna by autor souhlasil s prekladem a vydanim ceske verze?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zkusil bych se podivat po antikvariatech, abych nebyl za uplneho trotla :-)

Momentálně to vzdej, vykoupil jsem, co bylo a moc toho nebylo :) Takže mám objednané čtyři knihy, co v češtině vyšly, ale asi spíš kvůli terminologii, nejmladší je z roku 1970 ...

 

Jinak seznam české literatury je zde:

 

http://www.sous.ji.cz/hodvice/verze/literatura.htm

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

instruktorky od Omegy bych si take nechal libit. Mam jedny Seamastery tak si rad necham vysvetlit celu rozborku / zborku. S ucenim ani nebudu spechat :-)

 

to Chronomag: zajmavy odkaz. Ani jsem nevedel, ze jeste neco podobneho existuje. Mel jsem za to ze to uciliste nekdy v 90. letech zavreli pro celkovy nezajem o hodinarske remeslo.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Možná by taky bylo dobre udělat seznam a zjistit kdo odkud vlastně je a třeba se to nakonec nemusi konat v Praze ale třeba někde na moravě pro větší počet zájemcu třeba z širokého okoli Brna :-) ale raději se přikláním k Praze...

 

Jinak ty knížky co používaj na učilišti musej jít nějak sehnat nebo aspon okopirovat sakra. Asi počkám před školou a určitě se někdo najde kdo to ochotně prodá :-)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ja bych byl proto, aby pokud to bude tydenni kurz, se to konalo v NMnM? Hotel tam nejaky bude, urcite tam bude vetsi klid nez v Praze, i priroda okolo nejaka je a nebude to tam samy cizinec ;) A aspon nikdo nebude nahanet domaci k pracovnim, rodinnym a jinym povinnostem ;) Pochybuju, ze je tady nekdo primo z NMnM?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se

×
×
  • Vytvořit...