Přejít na obsah

Nože


Doporučené příspěvky

Damascénská, damasková, či damašková ocel:

 

Ocel má při vysokých teplotách schopnost spojovat se pod tlakem v jeden kus. Za normálních okolností tomu brání vrstva okují (oxidů železa), která se při ohřívání vytváří na povrchu. Při kovářském svařování se materiál nahřeje na teplotu, kdy už se začíná natavovat. Pozná se to podle toho, že ony okuje se roztečou a vytvoří na povrchu souvislou tekutou vrstvu, železo bíle září a srší z něj drobné jiskřičky. Rozpuštění okují napomáhají tavidla, jako je přetavený borax nebo křemičitý písek se sodou. Důležité je, aby materiál byl nahřátý dostatečně, a to rovnoměrně v celém průřezu, ale aby zase nebyl přehřátý, protože tím se úplně znehodnotí. Ocel by praskala a rozpadala se pod údery a už by se nedala žádným způsobem napravit. Pak se kusy skovou k sobě - je potřeba postupovat razantně, rychle a rovnoměrně, jinak ve spoji zůstanou kazy. U větších kousků je zpravidla nutné, aby kovali alespoň dva kováři, z nich jeden s obouručním kladivem, anebo použít buchar. Při svařování odstřikují do okolí roztavené okuje. Materiál, který byl nahřát na svařovací teplotu (cca 1300°C) musí být bezpodmínečně ihned prokován, jinak dojde ke zhrubnutí zrna. Důležité je uvědomit si, že ne každý materiál je kovářsky svařitelný. Dobře se dají svařovat uhlíkové oceli, s rostoucím obsahem většiny legujících prvků pak kovářská svařitelnost prudce klesá. To je také důvod, proč prakticky není možné vyrobit klasickou metodou nerezový damašek. |

Tohle zní jako z encyklopedie Letem světem  pro děcka a o klasické metodě nikdo nemluvil

Damasteel - je nerezový damašek vyráběný stejnojmennou švédskou firmou metodou práškové metalurgie. Při ní je tekutý kov rozprášen tryskou a ochlazen do pevného stavu. Vzniklý prášek se pak lisuje za vysoké teploty do homogenního bloku. Získaný materiál má některé lepší vlastnosti než materiál o stejném složení získaný konvenční metodou, navíc je takto možno dosáhnout i složení klasickým způsobem nedosažitelného. Ocel Damasteel se vyrábí tak, že při násypu prášku před lisováním se střídavě vrství prášky ze dvou nerezových ocelí - RWL-34 (odpovídá složením nožířské oceli ATS-34 s přídavkem 0,2% vanadu) a PMC-27 (odpovídá nožířské oceli 12-C-27). Blok získaný slisováním se pak zpracovává do různých vzorů, jak bylo uvedeno výše. Damasteel je materiál s vzhledem shodným s jednoduššími pravými damašky, velmi dobrými mechanickými vlastnostmi a výhodou korozivzdornosti.

BTW aby se odstranila pravidelnost damasteelu dokáží kováři tento damašek překovat / přežvejkat/ a a vznikne nepravidelný zajímavý damaškový vzor z nerezavějící oceli

 

Jako přiklad Snowflake- nožíř Milan Pokorný - bohužel mi neříká pane jen jsem si foto od Milana vypůjčil

                

post-227-1192219687.jpg

Upraveno uživatelem Conrad
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Conrad: thx za info, aspoň jsem o něco moudřejší.

Nejhorší na tom je, že jsem o tom nedávno něco četl, ale již nezapamatoval :worried_anim:

Srry, moje chyba.

 

Ty jsi si z Pikova článku bohužel vybral tu pro úsporu prostoru nejvíce zestručňující a tím také nejslabší část. Snad by z tohoto článku ostatní zajímala i tahle jeho dobrá definice a rozdělení.

 

Damašek, jinak též damask, damašková, damasková či damascenská ocel je materiál, který má nehomogenní, ale více či méně pravidelnou vnitřní strukturu, sestávající ze střídajících se vrstev nejméně dvou různých druhů oceli, popřípadě oceli a jiného kovu. Jedná se ovšem o materiál kompaktní, vrstvy jsou navzájem pevně spojeny, nejčastěji metodou tzv. kovářského svařování. Není to tedy jakýsi "laminát".

 

Sendvičová ocel - je vlastně "damašek" o malém (zpravidla méně než 10) počtu vrstev. Nejjednodušší a nejčastější je třívrstvý, kdy je plátek z tvrdé oceli tvořící ostří zavzat mezi dva plátky oceli houževnaté, zajišťující odolnost čepele proti přelomení.

 

Litý damašek - zvaný též krystalizační, Wootz, Fulat, Bulat, pravý damašek a mnoha dalšími termíny. Jedná se o damaškovou ocel vyrobenou nikoliv svařováním, ale krystalizací ze směsi měkkého železa, okují, grafitu a dalších přísad, žhavených dlouhodobě v hermeticky uzavřeném tyglíku při teplotách cca 1200°C. Jeho původ a historie jsou poněkud nejasné, vyráběl se v Indii a na Blízkém Východě. Snad je totožný s původním, pravým indickým damaškem, ale přesně to nevíme. Od 19. století dodnes se s jeho výrobou experimentuje i v západních zemích. Má značný (cca 1,5%) obsah uhlíku, vysokou tvrdost a současně vynikající pružnost.

 

Damasteel - definice viz výše

 

Niklový damašek - vyrábí se stejně jako damašek klasický, ale do paketu je místo měkké oceli vložen nikl. Ten odolává leptání i korozi, takto vzniklý damašek je tedy za běžných okolností nerezový (v agresivním prostředí ovšem může dojít k dílčí korozi ocelových vrstev). Nevýhodou je nižší mechanická odolnost, neboť nikl je měkký a nekalitelný.

 

Mokumé - je obdoba damašku z barevných kovů, typicky mědi a mosazi. Používá se občas na kování luxusních nožů.

 

Timascus - je nový materiál podobný damašku, složený ze dvou různých titanových slitin.

 

Autor: Marek Horák - Pike

Upraveno uživatelem Conrad
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Vůbec bych se nabál podívat se na mikov.. http://www.mikov.cz/index/index_cs.html

Speciálně u vyhazovacích nožů jsou pěkné kousky - jak krasavice z damasteelu, tak i bobíci s několika málo survival funkcemi - otvírák na víno, pivo a plechovky :-)

 

Ja mam Mikov 100-NN-6A (MOC 347,-) Samozrejme asi 20 let stary, ale temer totozny. Vyhovuje mi jak funkcne tak velikosti. Ale ostri uz neni co byvalo a u male noze je uz spicka znacne plocha. Vyuzil jsem u nej nekolikrat vsechny funkce. Nejvice mi samozrejme osvedcil kalsicky nuz (docel byjste se divili, co vsechno uz krajel), jeho tenke ostri po nabrouseni jede jak po masle.

 

V praci pak pouzivam Victorinox Recruit (MOC 359,-). Rezu s nim prakticky jen krabice, ale zda si mi mene kvalitni nez MIKOV. Ale je to mozna jen dojem.

post-520-1192447298.jpg

post-520-1192447586.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Mozne reseni by byl Wenger NewRanger 55 (cena asi 720,- CZK), ale u toho se bojim po ruznych reakcich kvality.

 

Nebo Victorinox Nomad (cena asi 689,- CZK).

 

Podle mě nejlepší volba, nic lepšího se v poměru cena výkon nedá pořídit. Wenger versus Victorinox je kvalita srovnatelná.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Survival nůž?

V džungli civilizace mě věrně slouží Vinox Nomád. Má tak akorát velikost, sestavu želízek přesně podle potřeby.

Pro radost mám ještě Smith Wesson aj., ten švýcarák je ale pro mé potřeby opravdu nejlepší.

 

suhlasím , do prírody s nomadom .Na opasku mám ale na dennú potrebu menšieho Wengera.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Já jsem na eBay koupil repliku Jungle Kinga 1 a pak si koupil i originál. Rozdíl je stejný jako mezi Breitlingy za litr a těmi pravými.

Tj. nejlíp je to vidět vedle sebe.

Nicméně, když jsem je o nechal jebnout ostřím - tak na číně je díra a na španělovi ani ťuk.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...