Přejít na obsah

Renovace/oprava/čištění nejen ciferníků


JZED

Doporučené příspěvky

Dobrý den, do tohoto vlákna jsem přišel na poradu.

Když jsem tyhle Rakety vloni poprvé dostal do ruky a po (bez několika měsíců) čtyřiceti letech od dědovy smrti je natáhl, rozešly se. To na mě, bezpečně už zapadlého do baterkově-vyhazovací doby, udělalo dojem a rozhodl jsem se je k občasnému nošení adoptovat.

Udělal jsem první krok, nechal je vyčistit, vyměnit rozpadlý vikslajvantový řemínek a dobité sklíčko a ouha- teprve tím se vyjevilo, co všechno už má za sebou ciferník. Výsledek dnešního detailního focení mi na optimismu nepřidal a teď nějak nevím.

Mám určité zkušenosti z čistění stříbrných a měděných mincí a vím, že se to může povést, ale člověk má vždy jen jeden pokus. Přečetl jsem tohle vlákno a pochopil, že tady nejvíc záleží na podkladu. Některé ciferníky šetrné mokré čistění vydrží, jiné ne. Vidím tam i nějakou zaschlou plísničku, na tu by nejspíš zabral slabě kyselý roztok.

Jaký je Váš názor? Ví někdo, zda a s čím se dá jít na tyhle Rakety? Nebo to raději samostatně ani nezkoušet, jako se tady píše o Primkách?

Díky za každý názor, Tomáš aka elsky

1_IMG_1460.jpg

2_IMG_1474.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • Odpovědi 51
  • Vytvořeno
  • Poslední odpověď

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Ještě upřesním, nejde o nějaké uvedení do stavu "jako nové", zpočátku by mi šlo jen o to hrábnout řekněme smotkem vatičky, namočené do destilky, do nejvíce znečistěných ploch bez potisku. Přežije to původní barva? Z čeho ten ciferník vlastně je?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pri trose stesti dostanes dolu castecne ten nitrocelulozovy kryci transpatentni lak, vypraskane puchyrky z oxidace zrejme hlinikoveho cifru vsak jdou skrz barvu... mozna je i stribrenej, z fotek nepoznam.
Muzes to zkusit lehkym citronovym vodnim roztokem, ale je porad dost velka sance, ze to sundas i s potiskem, takze za me, pokud nejses pripravenej na to, ze to zmastis a pujdes do reprintu stejne nakonec, tak se na to vy...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Řekl jsem si- když už ti někdo na takhle ošemetné téma odpověděl, zkusíš lepší fotku. Je to moje maximum, ale je z ní snad trochu vidět, že původní povrch je hrubý, jakoby zrnitý, což asi není pro případné pokusy moc dobře. Ale je takový po celé ploše.

Rozhodující nejspíš je, jestli to nepěkné hnědé ztmavnutí je prooxidování zevnitř od kovového podkladu skrz béžový lak ciferníku- to pak nemám šanci a můžu to jen zmastit, jaks správně napsal a jak to znám z čistění mincí,

nebo nějaký povlak, špína nahoře na laku, která by šla šetrným omytím sundat.

Jestli správně rozumím Tvému příspěvku, myslíš, že je to zevnitř? 

1IMG_3933.jpg

Upraveno uživatelem elsky
typo
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak a je po diskuzi. Hodinář, padesátník, který v minulých týdnech dával hodinky do kupy (měnil tam taky nějaké osičky), prohlásil, že mě ten ciferník zničit nenechá, že to nesnese ani omytí vodou a že mi ho radši zkusí z jakýchsi zdrojů sehnat jako náhradní díl. 🙂

Tak jste asi měli pravdu, díky moc za názory!

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Před hodinou, elsky napsal:

Tak a je po diskuzi. Hodinář, padesátník, který v minulých týdnech dával hodinky do kupy (měnil tam taky nějaké osičky), prohlásil, že mě ten ciferník zničit nenechá, že to nesnese ani omytí vodou a že mi ho radši zkusí z jakýchsi zdrojů sehnat jako náhradní díl. 🙂

Tak jste asi měli pravdu, díky moc za názory!

Asi😀

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Kdo ví, říkal, že ten typ hodinek zná a mluvil o jakémsi pražském zdroji náhradních dílů..  Jinak kupodivu sovjetskije časy chválil, že jsou z kvalitních materiálů a dalších čtyřicet let půjdou. Tak když se to s tím ciferníkem povede, budu je příležitostně nosit do práce.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • Po roku...

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se

×
×
  • Vytvořit...