Jump to content

Historie Panerai (a Rolex)


Mitak
 Share

Recommended Posts

Přeložil jsem článek, který pro svůj web Panerai World napsal Jake Ehrlich, který mi povolil umístit překlad na fórum Chronomag. Kvalita překladu není profesionální, přeložil jsem jej proto, že jsem na fóru nikde nenašel ani odkaz na tento článek a spousta lidí si radši přečte českou verzi. Pár výňatků z historie Panerai se tu na fóru dá najít, ale je fajn mít to někde pohromadě, takže pokud máte nějaké dodatky z jiných zdrojů nebo oponenturu, sem s tím. Kompletní původní verzi článku včetně funkčních odkazů najdete na následujících stránkách. Jakeovi velké díky za možnost to sem dát a upozorňuju, že tento dlouhý text je jen jednou z osmnácti (!) kapitol jeho seriálu o historii Rolex, kterou najdete v původním odkazu:

 

http://paneraiworld.blogspot.cz/2007/07/the-history-of-panerai.html

Link to comment
Share on other sites

Kompletní historie Panerai


První profesionální potápěčské hodinky na světěÚvod

Původně jsem publikoval tento příběh historie Panerai několik roků zpátky na Jake?s Rolex World a chtěl jsem jej přidat na Jake?s Panerai World, kam ideálně patří. Při psaní tohoto příběhu jsem byl úplně ohromen, když jsem se snažil složit mnoho dílků tajemné historie Panerai. Ze všech příběhů, které jsem zkoumal, a že jsem jich zkoumal hodně, je příběh Panerai zahalen tajemstvím a intriky, které, zdá se, nikdy neskončí. A jako u každého dobrého tajemství ? když jedno rozluštíte, dostanete se k jinému.

Můj příběh historie Panerai zahrnuje mnoho exkluzivních dokumentů, které byly poprvé publikovány jako součást tohoto článku a také zde najdete mnoho fotografií, dokumentů a detailů, které nenajdete nikde jinde.

Rolex vyrobil všechny hodinky Panerai mezi pozdními třicátými a padesátými roky, což vysvětluje, proč je příběh historie Panerai třetí částí osmnáctidílné série pojmenované ?Kompletní historie Rolex Submariner & Sea-Dweller: Rolex dobývá oceán?. Pokud vás zajímá historie potápěčských hodinek od Rolexu, přejděte na odkaz v úvodu, přes který se dostanete na Jake?s Rolex World.

Historie Panerai

Panerai má fascinují a barevnou historii, která je vetkána do historie Rolexu, italského královského námořnictva, německých Kampfschwimmerů i egyptské armády. Rolex a Panerai jsou mnohými považovány za vzdálené bratrance, ale jak si ukážeme, jsou mnohem víc jako bratři.

V roce 1860 otevřel Giovanni Panerai (1825-1897) v italské Florencii obchod s hodinkami, kde prodával kapesní hodinky vysoké kvality.

V roce 1864 byla založena společnost Gu.ido Panerai & Figlio (Gu.ido byl syn Giovanniho, nechápu proč, ale toto vlastní jméno je ve slovníku zakázaných slov, aby se slovo zobrazilo, musím ho psát s tečkou uprostřed), která se specializovala na mechanické inženýrství, design a výrobu přesného vybavení pro italské námořnictvo. Toto je společnost, ze které se jednoho dne stane Officine Panerai.

Na začátku 20.století byla založena společnost Orologeria Svizzera a rozrostla se ve víc než jen prodejce hodinek. Orologeria Svizzera prodávala nářadí a příslušenství pro přesné inženýrství a také provozovala opravnu hodinek a hodin, stejně tak jako první hodinářskou školu ve Florencii.
.

001.jpg

.
V roce 1915 Gu.ido Panerai vyvinul a nechal si patentovat proces výroby luminiscenčních značek pro zařízení vyráběných pro italské námořnictvo, tuto barvu pojmenoval Radiomir. Je pravděpodobné, že Gu.ido Panerai neměl tušení, že jeho Radiomir je extrémně nebezpečný a vysoce toxický, protože je založený na rádiu, což je jeden z nejvíce radioaktivních prvků, které lidstvo zná.

Protonové číslo rádia v periodické tabulce je 88 a jeho symbol je Ra. Rádium je více než milionkrát více radioaktivní než stejné množství uranu a má poločas rozpadu 1602 roků. Protože má rádium tak významnou roli v osvětlování prvních hodinek ve tmě, musíme se více zabývat jeho podstatou.

Dnešní hodinky, které svítí v tmě, používají fosforescenční proces nazvaný Luminova. Materiál absorbuje světelnou energii, uchovává ji a uvolňuje ji, dokud energie nedojde. Něco jako dobíjecí baterie nebo ještě lepší analogie jsou světélkující hvězdičky, které lepíte na strop dětských pokojů.
.

002.jpg

.
Všechny formy světla jsou ve své podstatě formy energie. Když prozkoumáte běžnou žárovku, zjistíte, že produkuje světlo na základě tvoření tepla. Stejně jako oheň nebo petrolejová lampa. Fosforescenční a fluorescenční zdroje světla jako zmíněné hvězdičky, televizory nebo malé fluorescenční žárovky vytvářejí světlo reakcí na záření radiační energie. Tyto metody se drží stejného fundamentálního principu, jako když vnější zdroj energie excituje atomy, což způsobuje vypuštění vizuálního světla známého jako fotony.

Luminiscence dřívějších hodinek byla napájena rádiem, které naopak vyzařovalo uloženou energii, která nepotřebovala vnější zdroj energie. Gu.ido Panerai použil rádium jako základ jeho Radiomiru, části pokryté touto barvu zářily do tmy. Radiomir byl původně použit na přístrojové ciferníky lodí a mířící zařízení dělostřelectva, což bylo tenkrát považována ze velkou výhodu, protože pro osvětlení nebyl potřeba zdroj elektrické energie. Pro pořádek pochopení rádia a jeho účinku na hodinkový průmysl se musíme věnovat rádiu do větších detailů.

Marie Curie ? Objev rádia

?Ničeho ve světa se není třeba bát, jen je třeba všemu porozumět. Teď je čas toho pochopit víc, abychom se mohli bát míň.? ? Marie Curie (1867-1934).

Rádium bylo objeveno slavnou držitelkou Nobelovy ceny, fyzičkou a chemičkou, Marií Curie společně s jejím manželem Peirrem Curie. Marie nejen, že objevila radioaktivitu, ale vytvořila i tento termín. Madam Curie, jak je obvykle jmenována, byla narozena v Polsku v roce 1867 a byla obdivuhodný vědec. Tak moc, že byla první vědec, který získal dvě různé Nobelovy ceny.

V roce 1891, kdy jí bylo 24 let, se Marie přestěhovala do Paříže, kde navštěvovala pařížskou Sorbonnu. Tam získala své diplomy a provedla své historii-měnící vědecké experimenty. Marie byla vdaná za Pierra Curie, který byl spoludržitelem jejich Nobelovy ceny. Jejich dcera Irene Joliot-Curie a zeť Frederic Joliot-Curie byli také držitelé Nobelových cen. Představte si konverzaci u jejich společné rodinné večeře.
.

003.jpg

.

Pierre a Marie Curie jako mladý pár v Paříži

.
Marie Curie objevila dva různé prvky periodické tabulky ? polonium a rádium. Polonium pojmenovala podle své rodné země Polska.

Marie byla vědecká průkopník a jako taková razila cestu terapii ozařováním, kdy používala radioaktivní izotopy k léčení a zabíjení buněk rakoviny. Marie a její manžel Pierre objevili rádium v roce 1898 ve smolinci, který pocházel ze severních Čech. Manželé Curieovi studovali smolinec a všimli si, že když ze smolince odstraní uran, zbylý materiál je stále vysoce radioaktivní.

Dále separovaly radioaktivní směs, které obsahovala primárně bárium, které dávalo jasně zelenou barvu, která dosud nebyla nikdy zdokumentovaná. Curieovi sdíleli svůj objev se světem poprvé na Francouzské akademii věd 26. prosince 1898.

V roce 1910 Marie Curie a Andre-Louis Debierne izolovali rádium jako čistý kov, skrze proces elektrolýzy roztoku čistého chloridu rádia, který používal rtuťové katody a destilaci ve vodíkové atmosféře. Bohužel, roky později, bylo vystavení záření rádia příčinou předčasné smrti Marie Curie.

Rádium je kov alkalických zemí a je stříbřitě bílý. Rádium bylo poprvé použito vytvoření samo-svítící barvy pro hodinky, letecká tlačítka, hodiny a přístrojové ciferníky a nebylo známo, že je vysoce radioaktivní a smrtelné.

V roce 1915, kdy Gu.ido Panerai požádal o svůj patent na Radiomir, očividně neměl tušení, jak smrtelné a toxické rádium je.

Nikdo neví, kolik přesně malířů ciferníků hodinek, kteří používali své rty pro tvarování špiček štětců z velbloudí srsti, zemřeli kvůli otrávení radiací. Minimálně jich byly stovky, ale mezinárodně spíše tisíce.

Rádium se usazuje v kostech, kde se mění ve vápník, nahrazuje kostní dřeň a zabíjí. Bylo používáno do pozdních padesátých let, kdy ho posléze nahradilo tritium. I tritium je potenciálně nebezpečné, pokud dojde k vnitřnímu použití. Rádium i tritium bylo posléze nahrazeno Luminovou, která není radioaktivní, tudíž je bezpečná.

Radium girls / Rádiové dívky

Aféra ?The Radium Girls? ? ?rádiové dívky? je slavný kousek americké historie. Rádiové dívky (zobrazeny níže) byla skupina dělnic v továrně, které byly otráveny radiačním zářením z malování ciferníků svítící barvou v Orange v New Jersey roku 1917.

Dívkám bylo řečeno, že barva je neškodná. Bohužel požily smrtelné dávky rádia, kdy olizovaly špičky štětců pro zaostření hrotu štětce při malování.

Dívky považovaly svítící barvu za zábavnou, takže si touto barvou lakovaly nehty nebo ji dokonce používaly jako make-up nebo ji nanášely na zuby. Pak začaly padat jako mouchy. Pět z rádiových dívek zažalovaly zaměstnavatele v soudním případu, který vytvořil právo dělníků, kteří dostanou nemoc z povolání, žalovat své zaměstnavatele.
.

004.jpg

.
Zaměstnankyně společnosti U.S. Radium Corporation malující hodinkové ciferníky rádiovou barvou v roce 1922

V letech 1917 až 1926 byla společnost U.S. Radium Corporation zapojena do procesu extrakce rádia z carnotitu ? uranové rudy k výrobě svítící barvy, která měla obchodní název ?Undark?.

U.S. Radium byl hlavní dodavatel radioluminiscenčních hodinek pro americkou armádu. Jejich továrna v Orange, New Jersey zaměstnávala více než sto žen na malování hodinkových ciferníků a přístrojových panelů.

Plat při malování 250 ciferníků denně vycházel na zhruba penny a půl za jeden ciferník. Vedení vědělo, že barva je velmi nebezpečná, ale neudělali nic pro ochranu svých zaměstnankyň. Po obrovských problémech se podařilo rádiovým dívkám vyhrát soudní proces, což vytvořilo precedens v americkém pracovním právu.

Musíme zmínit, že rádium bylo používáno také jako ingredience v některých potravinách pro svoji chuť a také jako konzervant. Bylo dokonce používáno jako aditivum v zubních pastách, vlasových krémech v některých potravinách jako léčebný činitel.

První hodinky Panerai vyráběné společností Rolex nesly označení Panerai Radiomir na ciferníku a tyto radioaktivní hodinky byly vyráběny až do roku 1954.

(pozn. Miták: Podobná aféra byla v padesátých letech v Uherskohradišťské firmě Mesit, která vyráběla letecké přístroje a stejně tak jako mnoho jiných firem té doby, používala pro luminiscenci radioaktivní ručně malovaný nátěr. Několik pracovnic podniku se radioaktivní látkou otrávilo a dostali rakovinu. Tehdejší režim prakticky vše ututlal a na internetu se mi nedaří najít o tomto jedinou zmínku.)

Jak rádiová barva září

Sirník zinečnatý, který je přimíchaný do barvy s rádiem, uvolňuje světlo když do nějak narážejí radioaktivní částice z rádia. Časem se sirník zinečnatý ?opotřebovává? a přestává svítit. Toto vede netušící uživatele hodinek k myšlence, že barva na hodinkách už není radioaktivní, přičemž je prakticky stejně radioaktivní jako v den, kdy byly hodinky vyrobeny!

Je stále nebezpečné nosit tyto staré hodinky Panerai, protože stále vyzařují nebezpečnou hladinu radioaktivity, jak vidíme na fotografiích níže, kde Geigerovým počítačem měříme hladinu gama záření rádia. Poločas rozpadu rádia je 1602 roků, takže bude ještě hodně dlouho trvat, než bude bezpečné tyto hodinky nosit.
.

005.jpg

.
Fakt, že hodinky jsou stále vysoce radioaktivní, nezmenšuje jejich historickou a finanční hodnotu. Právě naopak. Tyto staré hodinky mají hodnotu typicky kolem 100000 dolarů.
.

006.jpg

.
Nástroje Panerai

Před výrobou hodinek se Officine Panerai specializovali na výrobu přístrojových ovládání a nástrojů pro italské námořnictvo. Na obrázku níže vidíme Panerai kompas a hloubkoměr. Je důležité připomenout, že všechny tyto zařízení stejně jako všechny původní Panerai hodinky byly dostupné pouze pro italské námořnictvo a nebyly prodávány běžné veřejnosti.
.

007.jpg

.
Na dalším obrázku vidíme Panerai baterku a náramkový hloubkoměr s hodinkami Panerai z roku 1946. Brzy se blíže podíváme na evoluci potápěčských hodinek Panerai, které od roku 1935 vyráběl Rolex, je ale důležité upozornit, že patentovaná půlkruhová ochrana korunky na hodinkách zobrazených níže se neobjevila před rokem 1946.
.

008.jpg

.
Než se podíváme na evoluci profesionálních potápěčských hodinek od Panerai, chtěl bych vám dát vizuální rámeček velikosti a měřítka původních hodinek Panerai. Všechny Panerai vyráběné Rolexem měly 47 mm. Fotka níže ukazuje 47 mm Panerai vedle Rolex Military Submariner (reference 5517), který má 40 mm.

Ironicky, když byl v šedesátých letech Rolex ?Milsub? vyroben, byl považován za obrovské hodinky. A Panerai o dekády starší byly považovány za šíleně obrovské. Dnešní běžné Rolex Submariner začínají vypadat malé a větší Panerai se stávají standardem. Je zajímavé, že také Rolex Milsub (ref.5517) na obrázku níže nebyly dostupné pro běžnou veřejnost, ale jen pro britskou armádu.
.

009.jpg

Link to comment
Share on other sites

První profesionální potápěčské hodinky

Jak jsem zmínil v předchozí kapitole mého seriálu o Rolex, v roce 1926 Rolex vyvinul a přinesl na trh první Rolex Oyster kapesní hodinky (na obrázku níže). První Rolex Oyster nebyly vyrobeny pro plavání a určitě ne pro potápění. Byly vyvinuty, aby zabránily strojkům v nežádoucím ovlivnění oxidací, pocením a vodou.

.

010.jpg

.

Takže jak první Rolex Oyster kapesní hodinky daly vzniknout prvním profesionálním potápěčským hodinkám v historii? Nikdo neví přesně, ale ukážeme si hlavní vodítka, která rozebereme.

.

011.jpg

.

První profesionální potápěčské hodinky Rolex

Tady začíná tajemství být více nejasné. Obrázek níže je z katalogu Rolex z roku 1935. Ukazuje 47 mm Rolex (reference 2533) náramkové hodinky s připájenými nožkami, svítícími ručkami a indexy. Výzva je, že není znám jediný existující exemplář těchto hodinek na světě! To je pravděpodobně proto, že Rolex nikdy žádné neprodal, protože 47 mm náramkové hodinky by v roce 1935 vypadaly tak neobvykle velké a tudíž zvláštní.

.

012.jpg

.

Jedna věc je pro mě jako designéra a historika krystalicky jasná: V Rolexu hodili na zeď všechno, co měli a čekali, co se chytne. Některé z nejkrásnějších, nejcennějších a raritních Rolexek jsou modely, kterých se prodalo jen pár, protože v době jejich vzniku byly nepopulární.

 

Představte si, že protože Rolex 47 mm (ref. 2533) se pravděpodobně moc dobře neprodávaly, tak Rolex jen jednoduše vyměnil ciferníky a strojky a výsledek prodal bez označení na ciferníku firmě Panerai. Toto může vysvětlovat, proč nejsou žádné známé exempláře hodinek z katalogu roku 1935.

 

Tento další obrázek je také z katalogu Rolex roku 1935 a ukazuje ref. 2533 vedle běžných modelů Rolex. Toto vám dá představu, jak masivní tyto hodinky v té době byly.

.

013.jpg

.

První Panerai

 

Ženevský Rolex je známý svou extrémní důvěrností a nechutí sdílet detaily své historie. Myslím, že Rolex ve svých archívech má všechny specifické detaily, jak vznikly první hodinky Panerai, ale také se můžu plést.

 

Pro mě jako historikovi Rolex je extrémně frustrující, že Rolex nevychází vstříc a nesdílí nic ze své fascinující historie. Myslím si, že Rolex se jednoduše o svou historii nestará. Zajímají se jen prodej hodinek, ale nerozumí, jak neocenitelný je jejich historie pro jejich marketing.

 

Moje znepokojení je pro mě jako historika hlavně to, že pokud Rolex nesloží dílky své historie dostatečně brzo, bude navždy pozdě. Toto je pro mě důvod, že investuju svůj čas k psaní článků, jako je tento.

 

Můžeme vyvozovat, že Panerai přišel do Rolex kolem roku 1935 a řekli, že chtějí vyrábět profesionální hodinky pro italské námořnictvo. Předpokládám, že Rolex měl tou dobou už ref. 2533 vyvinutou, ale je to jen spekulace a mohlo to být jinak.

 

Evoluce revoluce

 

Jedinou věcí, kterou víme, je, že první profi potápěčské hodinky Panerai, vyrobené Rolexem, byly v podstat Rolex Oyster kapesní hodinky s drátěnými nožkami připájenými k pouzdru.

 

Napsal jsem super-detailní článek a recenzi na knížku Johna Goldbergera o historii Rolexu nazvanou ?100 Superlative Rolex Watches? a vytvořil jsem následující ilustraci pro tuto recenzi, která ukazuje, jak přesně se kapesní Rolex vyvíjeli v potápěčské Rolex ref. 2533 a dále v první profesionální potápěčské hodinky Panerai.

.

014.jpg

.

Jak vidíte na ilustraci výše, připisuju tento objev evolučního kroku Rolex historikovi Jamesi Dowlingovi. James byl první, kdo složil jednotlivý dílky této skládačky. Já jsem jen vytvořil ilustraci pro lepší přehlednost.

 

Rolex-Panerai hodinky

.

015.jpg

.

Rolex Oyster v nerezi (ref. 2081), cca 1928 - 1930

.

V této sekci bych vám rád ukázal hodinky z knihy Johna Goldberger zmíněné výše. Tyto hodinky jsou zajímavé, protože se zdá, že jsou to hodinky, na základě kterých Rolex posléze dělal hodinky Panerai. Hodinky výše mají menší velikost 30 mm oproti Panerai (níže) 47 mm, ale design je v tomto případě prakticky identický.

.

016.jpg

.

Radiomir Panerai (ref. 6154), cca 1954

.

Na obrázku výše jsou poslední hodinky, které pro Panerai vyrobil Rolex. Byly vyrobeny pro egyptskou armádu. Současnou hodnotu mají kolem 120000 dolarů a jsou druhé nejvzácnější sběratelské Panerai. Podle Johna Goldbergera bylo vyrobeno pouhých 30 kusů reference 6154.

 

Tyto hodinky mají mezi Paneristi ([paneristy] příznivci značky Panerai, slovo vzniklo podle fanoušků značky Ferrari ? Ferraristi) přezdívku Small Egiziano. Egiziano je italské slovo pro egypťan ? Malý Egypťan. A malý protože poté, co Rolex přestal vyrábět hodinky pro Panerai, Panerai vyrobil nové hodinky - 60 mm prototyp pro egyptskou armádu. Těmto hodinkám se říká Big Egiziano ? Velký Egypťan.

Link to comment
Share on other sites

Historie potápěčských hodinek Panerai, vyráběných Rolexem

 

První Panerai vyrobené Rolexem, obrázek níže, je ultra-vzácný prototyp, přičemž je znám jen jeden jediný exemplář na světě.

.

017.jpg

.

Radiomir Panerai (ref. 2533), cca 1936

.

Rolex vyrobil Panerai ref. 3646 (obr. níže) s neobvyklým art deco ciferníkem známým jako California dial, který má římské číslice v horní půlce a arabské ve spodní. Tento nový model byl odlišný od svého předchůdce v tom, že má korunku ve tvaru diamantu. V pátém dílu mého seriálu o hodinkách Rolex si ukážeme, jak v mnoha ohledech tento design stvořil základ designu hodinek Rolex Submariner.

.

018.jpg

.

Radiomir Panerai (ref. 3646), cca 1936-1938

.

Toto jsou první Panerai vyrobené Rolexem s Panerai Radiomir ciferníkem 3,6,9,12, chráněným ochrannou známkou. Označení Radiomir na ciferníku bylo proto, že hodinky používali rádiovou luminiscenci na ručkách. Ciferník na těchto hodinkách je prototyp z plexiskla. Radiomir luminiscence byla patentována roku 1915.

.

019.jpg

.

Radiomir Panerai (ref. 3646), cca 1938

.

Tyto další Panerai s klasickým 3,6,9,12 ciferníkem mají korunku ve tvaru diamantu.

.

020.jpg

.

Radiomir Panerai (ref. 3646) cca 1940

.

S uvedením modelu 6152/1 přidal Rolex nový mechanismus ochrany korunky, který umožnil udržet vodotěsnost v mnohem větších hloubkách než s konvenční korunkou. Protože všechny historické Panerai byly s ručním nátahem, těsnění korunky by se velmi brzo opotřebovalo, proto přišel Rolex s tímto novým designem. Tohoto modelu bylo vyrobeno 300 kusů.

.

021.jpg

.

Radiomir Panerai (ref. 6152/1) cca 1946

.

Na dalším obrázku níže jsou poslední Panerai vyrobené Rolexem v roce 1956. Byly vyrobené pro egyptskou armádu v pouhých 30 kusech. Důvod, proč je ciferník světle hnědý, je ten, radioaktivní Radiomir na ručkách a indexech zapůsobil na ciferník, který zesvětlal. Tyto hodinky jsme si ukázali už na začátku této kapitoly a podle mě jde o jedny z nejvíce nadčasových a nejkrásnějších hodinek.

.

022.jpg

.

Radiomir Panerai (ref. 6154) cca 1956

.

Další tři fotografie jsou ref. 6152. Na prvním obrázku vidíte značení Rolex na strojku i na dýnku hodinek.

.

023.jpg

.

Strojek Radiomir Panerai (ref. 6152) cca 1950

.

Další obrázek jsou stejné hodinky jako na fotce výše. Můžete vidět značení Rolex Brevet a korunku Rolex na natahovací korunce hodinek. Brevet ve francouzštině znamená patent.

.

024.jpg

.

Značení Brevet s korunkou Rolex na natahovací korunce (ref. 6152) cca 1950

.

025.jpg

.

Radiomir Panerai (ref. 6152) cca 1950

.

Hodinky se světlým ciferníkem výše jsou velké 47 mm. Jejich současná hodnoty je cca 100000 dolarů o podle Johna Goldberger bylo ref. 6152 vyrobeno 300 kusů.

 

Tyto hodinky mají také originální kožený pásek, který k nim byl dodán. Tyto řemínky, nejen že byly voděodolné, byly ale i odolné proti slané vodě. Kůže byla ošetřena speciálními oleji a pryskyřicemi.

 

Musím připustit, že než jsem četl knihu 100 Superlative Rolex Watches, věděl jsem jen velmi málo o výrobě Panerai v továrně Rolexu v letech 1936-1956. Když jsem se pokusil najít více na internetu, našel jsem protichůdné informace. Např. článek na Wikipedii uvádí, že Panerai v těchto letech vyrobil pouze 300 kusů hodinek.

 

Toto mi nedávalo smysl, takže jsem požádal Johna Goldbergera o upřesnění a on mi potvrdil, že bylo vyrobeno mnohem více kusů. Tady jsou data, která mi John poskytnul a které podle něj pocházejí z hodnověrného zdroje.:

 

1935 (ref. 2533) 1 prototyp

1938 (ref. 3646) 600 hodinek

1943 (ref. 6152) 300 hodinek

1954 (ref. 6154) 30 hodinek

 

Po roce 1956 Panerai pokračoval ve výrobě hodinek, ale už je nevyráběl Rolex. Panerai zřejmě přestal vyrábět hodinky pro italskou armádu v roce 1993, protože se to finančně nevyplácelo a Panerai se rozhodli zaměřit na výrobu pro širokou veřejnost.

 

Hodinky nebyly moc úspěšné. Vlastně bylo vyrobeno v letech 1993-1997 pouze 1828 kusů. Toto se samozřejmě velmi brzo změnilo a Panerai jsou dnes jednou z nejpopulárnějších exkluzivních značek.

Link to comment
Share on other sites

Žabí komando královského italského námořnictva

První profesionální potápěčské hodinky v akci

 

Prozkoumali jsme evoluci profesionálních potápěčských hodinek od Panerai/Rolex a teď se podíváme na příběh, který stojí za nimi. Podíváme se na první muže, kteří nosili tyto hodinky. Tento kousek historie je prostě úžasný.

 

Panerai přišli do Rolex někdy kolem roku 1935 s požadavkem hodinek pro Žabí muže (Frogmen) italského námořnictva. Měli tři požadavky na profesionální hodinky. První a hlavní byl, že hodinky musí být vodotěsné, proto vlastně začali jednat s Rolex jako s prvními.

 

Zadruhé, hodinky museli být viditelné v nejtemnějším podvodním prostředí. Žabí muži italského námořnictva bylo komando, které se typicky potápělo v noci a mohlo dosáhnout nejlepších výsledků za bezměsíčné noci. Protože Panerai používali svůj Radiomir k osvětlení ciferníku, hodinky byly velmi dobře viditelné v noci.

 

Třetí požadavek byl, že hodinky musí co největší, aby se optimalizovala viditelnost.

 

Na obrázku níže vidíme žabího muže v dýchacím obleku uprostřed a potápěče napravo, který má na ruce, dnes patentované, 47 mm Panerai.

.

026.jpg

.

Komando královského italské námořnictva na obrázku výše i níže mají na sobě gumový oblek Pirelli muti di gomma. Povšimněte si, že italský potápěčský oblek má dvě kyslíkové bomby.

.

027.jpg

.

Když jsem sháněl informace o tomto dýchacím obleku, narazil jsem na knihy od Ralpha Ehlerse a Volkera Wiegmanna. Těmito knihami jsem byl natolik ohromen, že jsem přestal psát tento článek a jen četl jejich knihy. Na obrázcích níže vidíte oba zmíněné autory a přebaly jejich knih.

.

028.jpg

.

029.jpg

.

030.jpg

.

Poprvé, kdy jsem narazil na Volkera a Ralpha, bylo, když jsem našel fotky Ralphových malých Egiziano, které jsou pravděpodobně moje nejoblíbenější vintage Panerai (obrázky níže).

.

031.jpg

.

032.jpg

.

Officine Panerai dnešních dní stále sází na dědictví historie italských žabích mužů z druhé světové války, i když se dnes jedná o švýcarskou společnost. Přidal jsem tuto ilustraci, která zobrazuje žabího muže z druhé světové války, i když tento z neznámého důvodu má na sobě potápěčský oblek, který používali potápěči britského královského námořnictva.

.

033.jpg

Link to comment
Share on other sites

Druhá světová válka a italské královské námořnictvo

 

Italské královské námořnictvo (Regia Marina Italiana) bylo založeno 17. března 1861, v den založení Italského království (Regno d?Italia) po italském sjednocení (il Risorgimento). Před založením království byla Itálie rozdělena na menší státy.

 

10. června 1940 Itálie vyhlásila válku Velké Británii a Francii. V té době bylo italské námořnictvo čtvrté největší námořnictvo na světě.

 

Fašistický italský diktátor Benito Mussolini, přezdívaný Il Duce, věřil, že pokud by Italské království kontrolovalo Středozemní moře, mohl by významně rozšířit Novou Římskou Říši do Tunisu, na Balkán, do Nice nebo na Korsiku. Benito Mussolini jednou nazval Středozemní moře jako ?Mare Nostrum?, což přeloženo znamená ?naše moře?. Ironicky Panerai později jeden svůj model pojmenoval také Mare Nostrum.

 

Vraťme se na začátek druhé světové války, než Američani stihli věci urovnat, do doby kdy Británie válčila s Itálií a Německem. Egypt byl tou dobou částí britského impéria.

 

Italské námořnictvo pod Mussoliniho vedením mělo silný a inovativní program komanda žabích mužů. Panerai si nechal u Rolexu vyrobit potápěčské hodinky ještě před vypuknutím druhé světové války.

 

V listopadu roku 1941 byla britské středomořská flotila, která sídlila v egyptské Alexandrii, ve zranitelné a slabé pozici. Britská flotila měla k dispozici pouze dvě bitevní lodě: Queen Elizabeth a Valiant. Italské námořnictvo se zoufale snažilo přijít na to, jak tyto dvě lodě potopit.

 

Převaha síly v africké válce závisela na tom, jak tyto dvě britské bitevní lodě byly schopné zastavit Italy a jejich konvoje, které dopravovaly materiál do italské kolonie v Libyi.

 

Prase

 

Italské loďstvo mělo elitní námořní skupinu sabotážníků. Italské námořnictvo vyvinulo novou tajnou zbraň, kterou bylo dvoučlenné podmořské útočné plavidlo, které bylo obvykle vypouštěno z ponorky. Mělo mnoho přezdívek jako Prase (Pig, Hog), Chariot, Lidské torpédo, Pomalé torpédo a Maiali (italské slovo pro prase). Tyto přezdívky pocházely také ze špatné manévrovatelnosti plavidla.

 

Dva muži, kteří pilotovali Maiali nosili speciálně navržený dýchací přístroj, který fungoval jako ?rebreather? ? na rozdíl od klasického potápěčského přístroje s otevřeným okruhem, kde plyn, který potápěč vydechne, uniká volně do vody, se u rebreatheru vrací plyn nebo jeho větší část zpět do přístroje. Tam jej pohlcovač zbaví oxidu uhličitého, následně je plyn obohacen o kyslík. Tato metoda byla zvolena proto, aby potápěči nebyli prozrazeni bublinami uniklými na hladinu. Tyto zařízení vyráběla firma Pirelli.

.

034.jpg

Prase bylo v podstatě pomalu se pohybují torpédo (SLC ? Siluro a lenta corsa). Bylo vybaveno zátěžovými nádržemi, řídicími plochami nebo stlačeným vzduchem pro vypouštění zátěžových nádrží. V podstatě bylo Maiale SLC dvoumístná ponorka, která se řídila jako tandemové kolo.

 

Maiale SLC byly vyráběny v loděnici Officine San Bartolomeo La Spezia od roku 1935. Měřily 6,7 metru na délku a byly půl metru široké. Maximální bezpečná hloubka ponoru byla 15 metrů, ale běžně se pohybovaly v hloubce 30 metrů. Měly dosah 75 mil při rychlostí 2,3 uzlu. Dosažitelná vzdálenost velmi podstatně klesala, pokud se plavily maximální rychlostí 4,5 uzlu.

 

Zbraňové systémy na originálním modelu Mark 1 nesly 220 kg výbušnin a Mark 2 unesl 250 kg výbušnin. Finální verze měla kapacitu 300 kg výbušnin.

.

035.jpg

.

Maiale vynalezl plukovní Teseo Tesei a první prototyp byl vyroben roku 1936. První Maiale využívaly elektrický motor s výkonem 1,6 koní ze 150 A baterií. Nálože byly skladovány v přihrádkách umístěných v přední části.

 

Jak můžete vidět na fotce níže, italská ponorka Gongar il La Spezia byla vybavena dvěma SLC komorami, ze kterých byly Maiale vypouštěny, aby dosáhly svůj konečný cíl.

.

036.jpg

.

V noci 18. prosince 1941 tři maiale torpéda vyplula z italské ponorky Scrie, která se plavila z italské La Spezia do egyptské Alexandrie. Italští žabí muži měli na zápěstí pochopitelně své Panerai potápěčské hodinky. Přístav v Alexandrii byl pod hladinou zabezpečen britským námořnictvem velkými kovovými sítěmi, které měly chránit loďstvo před útokem torpédy.

.

037.jpg

.

Italské posádky na třech torpédech se musely prostříhat skrze kovové sítě, které obsahovaly výbušniny, a dostat se kolem hlídek do alexandrijského přístavu. Pokud by se italským žabím mužům podařilo zničit dvě bitevní lodě a nejlépe i torpédoborec a tanker, bylo by to ohromné vítězství, protože by Britové nemohli dál konkurovat italské flotile.

.

038.jpg

.

Italské komando plavilo svá prasata do vysoce střežené alexandrijského přístavu a úspěšně připevnilo vzdáleně odpalované nálože na tři britské lodě: bitevní lodě Queen Elizabeth a Valiant a tanker Saratoga.

.

039.jpg

.

Výsadek byl pro žabí muže extrémně obtížný a vyčerpávající. Všechny tři týmy byly Brity zatčeny a neuvěřitelnou shodou náhod byly vyslýchány na jedné z lodí, kterou chvíli předtím podminovaly. Pár minut před plánovaným výbuchem řekl italský plukovník De La Penne britským velitelům, aby zachránili svou posádku evakuací.

.

040.jpg

.

Bitevní loď HMS Queen Elizabeth (na obrázku výše) vybuchla a v nastalém chaos se podařilo plukovníkovi De La Penne uprchnout.

.

041.jpg

.

Tanker Saratogo byl těžce poškozen a s ním byl zasažen i Jervis, který tankoval vedle něj, stejně tak jako Valiant. HMS Queen Elizabeth byla těžce zasažena a potopila se v mělkých vodách přístavu. Posléze byla vyzdvižena a opravena, ale byla odstavená z akce po dlouhých 17 měsíců. Jak vidíme z fotografické analýzy U.S. Office Of Naval Intelligence, britské bitevní lodě Queen Elizabeth a Valiant byly téměř identické.

.

042.jpg

.

Winston Churchill později okomentoval tento incident v alexandrijském přístavu takto: ?Byl to neobyčejný příklad odvahy a geniality.?

 

Churchill měl na mysli rafinovanost a utajení, které italští žabí muži dosáhli, když použil slovo odvaha. A genialita byla odkazem na to, že žádní námořníci nezahynuli, když De La Penne doporučil Britům evakuaci. Později, v roce 1945, britské středomořské vedení ocenilo plukovníka De La Penne zlatou medailí za udatnost za záchranu britských námořníků.

 

Britská flotila zajala italské lidské torpéda použita při tomto útoku v roce 1941, a protože byli ohromeni, jak účinná zbraň to může být, začali vyrábět svoje vlastní.

.

043.jpg

Link to comment
Share on other sites

Art Deco se vrací do Egypta

 

Jen noticka, jak je ironické, že polštářkové pouzdro Rolex Oyster má tvar podle uměleckého směru art deco, přičemž art deco má kořeny ve dvacátých letech, po objevení Tutanchamonovy hroby v Egyptě roku 1922.

 

Takže v roce 1941 italští žabí muži cestovali do Alexandrie s art deco Panerai hodinkami na rukou do Egypta, odkud tento design prapůvodně pochází. No a posléze poslední Panerai z dílny Rolex byly zakoupeny Egyptskou armádou. To jen ukazuje, jak moc je svět propojený.

 

Němečtí Kampfschwimmers nosí Panerai

 

Tady máme další kousek záhady. Na šesti snímcích níže vidíme německé Kampfschwimmers (bojovní plavci) nosící hodinky Panerai. Na první fotce níže jsou to dva muži na pravé straně.

.

044.jpg

.

Nikdo s jistotou neví, jak se Kampfschimmers k Panerai dostali, ale je pravděpodobné, že je nějakým způsobem dostali v roce 1944 od italského námořnictva.

.

045.jpg

.

Kampfschimmers mají potápěčské obleky, které jsou výrazně odlišné od italských obleků Pirelli. Německé obleky mají šněrování na pažích a nohách. Všimněte si, že námořník napravo má na ruce 47 mm Panerai.

.

046.jpg

.

Nevypadají chlapi na těchto snímcích jako z originální černobílých filmů o Gordonu Flashovi ? ;-) Tito chlapi vypadají tak trochu strašidelně a všichni nosí 47 mm potápěčské Panerai.

.

047.jpg

.

048.jpg

.

Další rozdíl, podle kterého poznáte německé potápěče od italských, je ten, že německý dýchací oblek měl jen jednu kyslíkovou bombu na rozdíl od italského.

.

049.jpg

.

050.jpg

Link to comment
Share on other sites

Sylvester Stallone a nová italská renesance

 

V roce 1993 byla značka Officine Panerai znovu vzkříšena. Společnost založila svoje nové modely především na svých historických modelech navržených a vyráběných společností Rolex. Prodeje nebyly moc úspěšné, dokud americký herec Sylvester Stallone nevkročil do Panerai butiku ve Florencii. Sylvester ?Sly? byl hodinkami natolik nadšený, že jich koupil několik a nosil je ve filmu, který právě natáčel ? Daylight.

 

Panerai pro něj dokonce udělali speciální limitní edici pojmenovanou Slytech. Prakticky přes noc se dostavil úspěch a od té doby se Panerai prodávají extrémně dobře.

.

051.jpg

.

Panerai Arnolda Schwarzeneggera

 

Sylvester Stallone dal jedny ze svých Panerai hodinek jednomu ze svých přátel ? herci Arnoldu Schwarzeneggerovi a Arnold nosil Panerai roky. Paradoxně Sylvester i Arnold do té doby nosili pouze Rolex.

.

052.jpg

.

Jedno tajemství vede k druhému anebo Bratříčku, kde jsi?

 

V této kapitole máme ještě jedno tajemství k rozluštění. A to jsou Rolex-Panerai hodinky, které se nedávno prodaly na aukci v aukčním domě Antiquorum za těžké peníze.

 

Nejdřív si nastiňme situaci. Dvě následující fotky jsou dvoje rozdílné hodinky vydražené v Antiquorum. Ty na prvním obrázku byly vydraženy (Lot 194) ve Švýcarsku 14. října 2007 za 221500 švýcarských franků. Ty na druhém obrázku byly vydraženy dříve v New Yorku 14. června 2006 (Lot 162) za 86400 dolarů. Cena se ztrojnásobila během 14 měsíců!

 

První zobrazené hodinky byly aukčním domem popsány takto:

?Military? Rolex ?Oyster Precision?, Ref 6154, pouzdro č. 997572, vyrobeny v roce 1954, obzvlášť vzácné, velké, s polštářkovým tvarem, voděodolné, nerezové, vojenské potápěčské hodinky s nerezovou Rolex sponou. Trojdílné pouzdro, leštěné, se šroubovacím dýnkem, rovné nožky, 8 mm Rolex šroubovací korunka, prachuodolná uzávěrka. Číselník černý s luminiscenčními kulatými a hůlkovými indexy, vnější minutové indexy. Svítící hůlkové ručičky. Strojek kalibr 618 ? 15 3?, popisky Rolex, porhodiovaný, ?fausses cotes? dekorace, 15 kamenů, přímé krokové ústrojí, monometalická setrvačka, tlumení otřesů, Breguetův vlásek, regulátor indexů, značení na ciferníku, pouzdro a strojku. Průměr 47 mm, tloušťka 14 mm.

 

Antiquorum pokračuje s popisem:

Reference 6154 má identické pouzdro a strojek s hodinkami, které Rolex poskytoval Panerai pod stejným referenčním číslem. Rozdíl mezi Panerai a těmito hodinkami je v ciferníku. Rolex ciferník je tradiční jednovrstvý ciferník s indexy pokrytými svítivou vrstvou. Zatímco Panerai ciferník je dvouvrstvý sendvičový ciferník se spodní destičkou pokrytou svítivou látkou a druhou destičkou s proraženými indexy a čísly. Rolex ref.6154 jsou zmíněny v bookletu rozesílaném Rolexem obchodníkům v padesátých letech. Pokud je nám známo, pouze šest modelů bylo vyrobeno, toto je první z nich.

.

053.jpg

.

Příběh v pozadí nebo chcete-li mýtus nebo legenda je, že když Rolex přestal vyrábět pro Panerai někdy kolem roku 1954, měli několik zbylých 47 mm pouzder na skladě a tak se rozhodli vyrobit tyto hodinky. Skutečně zajímavá věc je ta, že tyto hodinky vypadají, jako byste spojili 5513 Submariner ciferník s pouzdrem 6154 Small Egiziano. Brilantní! Jednoduše brilantní!

 

Ztracené Rolex Panerai Submariner hodinky byly nakonec nalezeny prodány v dražbě v roce 2007! Dokonce nás nechají nahlédnout do svých expertíz: ?Pokud je nám známo, pouze šest modelů bylo vyrobeno, toto je první z nich.? A teď jednoduchá matematika. Vynásobte si 200000 dolarů, za které byly tyto hodinky vydraženy šesti a dostanete 1200000 dolarů. To je hodně peněz a navíc jak krásný příběh!

 

Problém je, že autenticita těchto hodinek je velmi kontroverzní. Prvním vodítkem mi bylo, když mi jeden z nejrespektovanějších expertů na Rolex na světě poklepal na rameno řekl mi, že je velmi velká pravděpodobnost, že tyto hodinky nebyly autentické.

.

054.jpg

.

Další věcí, na kterou mě upozornil bylo, že mnohé další hodinky prodané v aukcích Antiquorum za těžkou hotovost byly značně diskutabilní.

 

Očividnou otázkou je, jak a proč se tyto hodinky dostaly poprvé do aukce v roce 2006? Pokud je mi známo, jsou do té doby nijak nezdokumentované, ale pokud by existovaly, proč by se na aukci nedostaly před deseti, dvaceti, třiceti lety? Proč se neobjevují v žádné historické knize nebo časopisu? Proč nejsou nikde žádné publikované fotky včetně katalogů Rolex? Hodinky se prostě objevily najednou odnikud?!?

 

A navíc je náhoda, že dva jediné exempláře těchto hodinek, které kdy byly prodané, se najednou objevily ve stejné aukční síni? Toto není poprvé, co jsme něco podobného viděli. Podívejte se např. na červené Ferrari Daytony Paula Newmana. Opět náhoda, že se všechny existující kusy prodávaly stejnou organizací?

 

Pevně věřím, že Antiquorum vytváří falešné mýty, aby dosáhli vyšších vydražených částek a vydělali víc peněz. Vezměte si pro příklad jednu z jejich nedávných aukcí ? Rolex Submariner Steva McQueena (ref. 5512). Je neoddiskutovatelným faktem, že Steve McQueen nosil Rolex Submariner, ale Antiquorum po mnoho let vytvářel mýtus, že Steve nosil rané Rolex Explorer II s oranžovými ručkami, které já říkám, že nikdy nenosil. A oni to vědí, nebo by minimálně měli, když jsou takoví experti, že mají informace o šesti chybějících hodinkách Rolex Panerai .

 

Dokonalou ironií je to, že ve stejném aukčním katalogu prodávali údajné Submarinery Steva McQueena i ?Steve McQueen? Rolex Explorer. Oni vědí, že Steve McQueen nikdy nenosil tyto hodinky, ale falešně je označili jeho jménem, aby dosáhli vyšší vydražené částky. Pokud někdy v budoucnu Antiquorum nebo jiná aukční síň bude označovat nějaké Rolex Explorer jako hodinky Steva McQueena, znamená to, že jsou buď lháři nebo hlupáci nebo obojí.

 

Vyzývám Antiquorum, aby doložili fotkou nebo jakýmkoliv důkazem, že Steve McQueen někdy nosil jakékoliv hodinky Rolex Explorer. Toto falešné historické přisuzování musí přestat. Toto není jen můj názor, Wall Street Journal publikoval 8. října 2007 velké odhalení nazvané ?Jak největší producenti hodinek zasahují do aukcí? a International Herald Tribune publikoval 8. dubna 2008 příběh ?Časovaná bomba tiká v Atiquorum?, který jde do mnohem větších detailů.

 

Závěr

 

Musím přiznat, že když jsem se poprvé setkal s Panerai, nenáviděl jsem je. V roce 2001 jsem byl se svým bratrem, který sloužil u U.S. Navy Seals, v New Yorku. Můj bratr nosil Panerai a já moje nerezové Rolex Daytona. Bratr se díval na moje Daytony a řekl: ?Sundej si je a ukaž mi je.?.

 

Hrdě jsem mu je podal. On zavrtěl hlavou a řekl: ?Ne, nějak mě to nebere.? Já jsem zvrtěl hlavou a řekl něco jako ?Ó, promiňte, pane nosící Big Mac na svém zápěstí nebo není to snad hokejový puk??. Myslel jsem si, že jeho Panerai byly hloupé a trapně velké ? jako by byl oběť módních značek.

 

Mýlil jsem se. Byl skutečně cool a prostě příliš přede mnou, než abych to pochopil. Jak už jsem řekl dříve, často musím něco nenávidět, abych to posléze mohl milovat. A toto byl i případ Panerai. Nyní mám Panerai rád stejně jako Rolex.

 

V některých věcech více a v některých méně. V mé designérské mysli se rodí myšlenky na kombinaci obou a vytvoření ultimativního hodinkového designu. Kdo ví? Možná někdy zkusím sám něco takové navrhnout.

Link to comment
Share on other sites

Doplnění: Zpátky na začátek

 

Jak jsem už zmínil, John Goldberger jeden z předních světových hodinkových expertů a díky němu máme všechny tyto nádherné fotky, je tu ale ještě jedna věc. A je to skutečná bomba. John mě nechal zveřejnit následující dříve nepublikované dokumenty, které navždy mění historii Rolex a Panerai. Tyto první tři historicky významné faktury Rolex pocházejí ze sbírky Francesca Ferrettiho.

 

Mnoho let se vedlo mnoho spekulací o vztahu mezi Rolex a Panerai. Dnes je těmto spekulacím konec.

 

Začneme s prvním dokumentem, kterým je zaplacené faktura Rolexu z 13. června 1936 na prodej 19 kusů hodinek Panerai ref. 2533. Všimnete si, že Panerai je omylem napsáno jako ?Paneraj?.

.

055.jpg

.

První dva obrázky na začátku rekapitulace všech hodinek níže ukazují přední a zadní stranu Panerai ref. 2533 včetně strojku Rolex uvnitř. Mnoho let se spekulovalo, jestli tyto hodinky s neobvyklým ciferníkem jsou skutečné.

 

Argumenty proti tvrdily, že skutečné nebyly, protože ciferník neměl obvyklý design s číslicemi 3,6,9,12 nebo California dial.

 

Ukázalo se, že tyto hodinky byly skutečné a faktura výše vše potvrzuje. Jsou známé pouze dva prototypy a oba jsou vlastněné Francescem Ferrettim, který je jeden ze světově nejvýznamnějších znalců Panerai. Nacházejí se v jeho muzeu v Montecatini Terme v Toskánsku.

 

Druhá faktura datová k 20. listopadu 1937 je (mimo jiné) na servis vodotěsnosti třech hodinek ref. 2533. Očividně první 2533 měly hodně zkoušek ve vodě.

.

056.jpg

.

Třetí faktura ze 7. března 1939 je na za dodávku dalších 15 hodinek ref. 2533. V překladu je na ní napsáno ?Oyster ocelové speciální pro potápěče (ciferníky poskytnuty firmou Paneraj), bez kožených pásků nebo krabiček.?. Takže Rolex dodal hodinky zkompletované s ciferníky Panerai, ale bez řemínků a krabiček. Rolex opět omylem dvakrát nazývá Panerai ?Paneraj?.

.

057.jpg

.

Další historický obrázek ukazuje kapitána italského námořnictva, Maria Giorginiho, stojícího před diktátorem Benitem Mussolinim a italským králem Vittoriem Emanuelem III. Panerai ref. 2533 položené na fotce pocházejí z rodiny kapitána Giorginiho. Všimněte si originální spony, která je stále na hodinkách, byla vyrobena z poniklované bronzi se zkosenými hranami.

.

058.jpg

Link to comment
Share on other sites

Rekapitulace všech hodinek

.

059.jpg

.

060.jpg

.

1936 Panerai ref. 2533, 47 mm, první prototyp

.

061.jpg

.

1940 Panerai ref. 3646, 47 mm, Radiomir Panerai ciferník

.

062.jpg

.

1942 Panerai ref. 3646, 47 mm, ciferník bez popisků

.

063.jpg

.

1942 Panerai ref. 3646, 47 mm, California ciferník bez popisků

.

064.jpg

.

1943 Mare Nostrum prototyp chronograf, 52 mm, Radiomir Panerai Mare Nostrum ciferník

.

065.jpg

.

1954 Panerai ref. 6154, 47 mm, Small Egiziano, Radiomir Panerai ciferník

.

066.jpg

.

1955 Panerai ref. 6152-1, 47 mm, Radiomir Panerai ciferník

Link to comment
Share on other sites

067.jpg

.

1955 Panerai ref. 6152-1, 47 mm, první Panerai s patentovanou půlkruhovou ochranou korunky, Radiomir Panerai ciferník

.

068.jpg

.

1955 Panerai ref. 6152-1, 47 mm, Marina Militare ciferník

.

069.jpg

.

1956 Panerai ref. 6152-1, 47 mm, Marina Militare Luminor Panerai ciferník, sekundová ručička

.

070.jpg

.

1956 Panerai ref. 2/56, 60 mm, Radiomir Panerai ciferník, 8 Giorni Brevettato (8 Days Patented), 50 exemplářů vyrobeno pro Egyptské námořní komando

.

071.jpg

.

1961 Panerai ref. 3646, 47 mm, Luminor Panerai ciferník, sekundová ručička

.

072.jpg

.

1993 Panerai ref. 5218-201, 44 mm, Luminor Panerai prototyp s logem OP

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

×
×
  • Create New...