Jump to content

Hodinky vojenských pilotů

Recommended Posts

• 2 years later...
  • Replies 267
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Vážení dovolím si sem vložit několik fotek pozorovatelských hodinek v nálezovém stavu. Pro úplnost dodávám, že hodinky byly od konce války v zemi a byly spolu s jinými věcmi nalezeny letos na podzim p

tady je to vlákno http://forum.chronomag.cz/index.php?/topic/28896-co-ze-to-vlastne-mam/page__hl__a.lange

28. února 1908 se v Podivíně narodil český generál letectva František Weber. Po absolvování Vojenské akademie v Hranicích na Moravě byl odvelen k pěšímu pluku v Nitře, poté k leteckému pluku v Hradci Králové. Služba u letectva ho dovedla až k úspěšnému studiu pilotního výcviku v Prostějově. Po rozpuštění armády v roce 1939 odešel do exilu, nejprve do Bejrútu a poté přes severní Afriku do Francie. Již v červenci 1940 však odplouvá do Anglie, kde byl zařazen k slavné 310. československé stíhací peruti. Zde se vypracoval na velitele B letky a později byl jmenován velitelem celé perutě. Při vážné havárii utrpěl taková zranění, která mu již nedovolovala aktivní bojovou činnost ve stíhacím letadle, a tak po propuštění z nemocnice nastoupil na Inspektorát československého letectva, působil zároveň v kanceláři prezidenta Beneše. Po vzniku 134. československého stíhacího křídla byl povýšen na Wing Commandera a velel pozemní části křídla. V roce 1944 onemocněl vážným zánětem pohrudnice a do osvobozené vlasti se vrátil až v roce 1946. Do roku 1949 vystřídal několik významných vojenských funkcí, ale vzhledem k tomu, že bojoval za svou vlast na západní frontě, byl z armády vyhozen a rok bez soudu vězněn ve věznici Mírov společně se svými spolubojovníky z Anglie. Po propuštění byl degradován a mohl vykonávat pouze pomocné práce. K jeho částečné rehabilitaci došlo v roce 1965, po listopadu 1989 byl povýšen do hodnosti generálmajora. František Weber, nositel mnoha vysokých vojenských vyznamenání zemřel v září 1991.

...Prevzaté z FB, dúfam, že som tým neporušil dáke práva..

post-18856-0-84743700-1551612459_thumb.jpg

• 3 weeks later...

Vývoj letecké techniky i hodinek  jde kupředu. V r.2013 sem někdo dával info, že piloti amerických výzvědných letounů U2 používají hodinky Bremont U-2. No a vloni vyšla informace, podle které dodá společnost Garmin pilotům U-2 leteckou mutaci chytrých hodinek Garmin Fenix 5X, která se jmenuje pěkně letecky D2 Charlie (před nimi byly D2 Bravo a dnes už jsou D2 Delta).

PS: Mimochodem, aniž bych se chtěl srovnávat s piloty U2, D2 Charlie mám a jsou skvělé.

post-3283-0-42814300-1553177200_thumb.jpg

post-3283-0-57082500-1553177209_thumb.jpg

post-3283-0-94209200-1553177240_thumb.jpg

post-3283-0-35541300-1553177424_thumb.jpg

post-3283-0-08671400-1553177446_thumb.jpg

Edited by Ivan Lelák
  • 1 year later...
V 13. 5. 2008 v 10:39, Ivan Lelák napsal:

Martinbor: Na VHÚ jsem napsal, tak uvidíme...

Ahoj, prosím tě, jak jsi dopadl s tvým dotazem na VHÚ? Zkoušel jsem také od nich něco zjistit, ale moc sdílní nebyli...😏

před 3 hodinami, martinw napsal:

Ahoj, prosím tě, jak jsi dopadl s tvým dotazem na VHÚ? Zkoušel jsem také od nich něco zjistit, ale moc sdílní nebyli...😏

Hele, už nevím, bylo to v roce 2008, ale pokud jsem sem pak nedal nějaké jejich vyjádření, asi se na mne vykašlali.

Před hodinou, Ivan Lelák napsal:

Hele, už nevím, bylo to v roce 2008, ale pokud jsem sem pak nedal nějaké jejich vyjádření, asi se na mne vykašlali.

Díky, tak je to stejné...

• 1 month later...

Kluci ja nevim... zkousel jsem litat podle “pilotnich” Garminu jednoho myho zaka a ne, ze by to neslo. Ale bud maji zrak jak ostrizi, ja delam neco blbe, nebo oboji. Je to hrozne titerny. Za ty penize se da poridit pouzitelna Garmin Aera.
Ale fun factor to ma, o tom zadna ;)

Sent from my iPad using Tapatalk

před 6 hodinami, paro napsal:

Kluci ja nevim... zkousel jsem litat podle “pilotnich” Garminu jednoho myho zaka a ne, ze by to neslo. Ale bud maji zrak jak ostrizi, ja delam neco blbe, nebo oboji. Je to hrozne titerny. Za ty penize se da poridit pouzitelna Garmin Aera.
Ale fun factor to ma, o tom zadna ;)

Sent from my iPad using Tapatalk

Já mám Garmin D2 Charlie čistě jako záložní "přístroj". Standardně s nimi létám v režimu záznamu aktivity, který si pak archivuji a čerpám z něj údaje pro zápis to deníku pilota. Asi 2x jsem zkusil Metar, tedy meteomapu kvůli aktuálnímu počasí, ale i to lze zjistit jinak, třeba radiokomunikací. No a kdyby náhodou vypadla GPS v letadle, hodinky mi snadno najdou nejbližší, popř. domovské letiště. Jinak s hodinkami v éru nemám větší ambice, vždy sebou vozím i databázi letišť, kterou mám i v elektronické podobě v aplikaci Fly is Fun, takže že by vypadla palubní navigace a současně i doplňková v tabletu je nepravděpodobné. Ale je příjemné mít takovou zálohu na ruce a jak jsem psal, při záznamu letu se nemusím o nic starat, hodinky samy rozpoznají že letadlo letí i když přistane a podle toho zapnou a ukončí záznam a výsledky odešlou do mobilu.