Přejít na obsah

Citizen Promaster Tough Super Titanium BN0118


Kobliha

Doporučené příspěvky

Citizen Promaster Tough Super Titanium BN0118

Velmi se mi líbí jednoduchý design hodinek, vycházející především ze školy Bauhausu. Jsou to například hodinky Junghans Max Bill, mnoho modelů od Nomos nebo původní Movado Museum

Ale tady je všechno jinak.

Když se podíváte na tyto Citizeny, spatříte jednoduchost dovedenou do opačného extrému. Je to až dráždivě přímočará funkčnost. Všechno, co bývá na hodinkách kritizováno, se tady objevuje snad jako připomenutí, k čemu mají hodinky sloužit. Naprosto žádné kudrlinky. Absolutně plochý, hluboce zabořený ciferník, který si nehraje s odlesky, žádné aplikované indexy, ale jen disproporčně obrovské číslice, tak obrovské, že na pozicích 3, 6 a 9 musí být nahrazeny obdélníky a pro orientaci skvělým trojúhelníkem na 12 hodině.

BN0118-Cifernik.jpg.2ed22fbef941f1dadfe219b400144556.jpg

A to všechno vyplněno luminiscencí, takže ciferník v noci modře svítí jako reklamní billboard. Celé je to obaleno blokem titanu a tlustým safírem.

BN0118-Dynko.jpg.fabebe751ed7a0f3a49c99a801dd4997.jpg

Leštěný je jen pruh pouzdra nad absolutně plochým dýnkem, tenký proužek na lunetě a prostor mezi nožičkami

BN0118-Lesteni.jpg.0018c26fca111baf5fe07a6a0fcb94e3.jpg 

Jako by vás ty hodinky měly přežít. Korunka, která by se jako jediná dala považovat za ozdobu hodinek je také podřízena funkci a umožňuje pohodlnou manipulaci v rukavicích. Ta bude ale potřeba jen zřídka, protože světlem napájený quartzový strojek vyžaduje jen jednou za dva měsíce upravit datum a občas vystavit sluníčku nebo v nejhorším případě alespoň žárovce na nočním stolku.

BN0118-Korunka.jpg.d9d1135fa1eb0571f145cf44686d2f23.jpg

Hodinky provokující jednoduchostí, proporcemi a materiály slibující funkčnost za všech podmínek. Pak si můžete začít hrát s řemeny. Ne že byste z nich dokázali udělat oblekovky, ale jako volnočasové, pracovní nebo do velkoměstské džungle je vzít docela určitě můžete.

Chcete mít military styl? Nasaďte kožený NATO řemen.

BN0118-Kuze.jpg.bb09cda10d9d8166dd4fcecbf7a434f5.jpg

Poněkud fádní, ale odpovídající požadovanému stylu.

BN0118-Kuze-Zapesti.jpg.6b8dfb423fdbd76d1bb550cc8f2e9258.jpg

Tak tam dáme něco divokého.

BN0118-Oranz.jpg.fa84082e40c949bcf656165bff64b122.jpg

Protože ciferník pracuje jen se základními barvami, snese řemen jakékoli barvy.

BN0118-Oran-Zapesti.jpg.ccd90d8ae194228026a6e5af437a405d.jpg

Na řadu přichází něco serióznějšího. Do obleku to asi není, ale k riflím - proč ne?

BN0118-Hadr-Zapesti.jpg.090b6f0e3d5aa72c181cf685916ce458.jpg

Modrá je dobrá.

BN0118-Hadr.jpg.d45f45d0d0675e24cd84289a0973327d.jpg

Textil je na kůži a klidně i s originální sponou.

BN0118-Hadr-Spona.jpg.f05497ebf6543174047ff43e0b2b5178.jpg

Ale tyto hodinky si zaslouží větší odvaz.

BN0118-CerOr.jpg.12daf51650580e9c931332d9ce6ac20d.jpg

To je přeci hodně koukatelné, co myslíte?

BN0118-CerOr-Zapesti.jpg.f80c59c3dfbb138a463a14ebd6c5dae1.jpg

A ještě jedna drobnost. Model má za sebou dlouhou historii (začínající rokem 1989) postupných reinkarnací a kvůli své spojitosti s Ray Mearsem, populárním propagátorem bushcraftu, byly určeny pro anglický trh. Tedy jakési JDM naruby, ale překvapivě je lze koupit i u nás. A nedávno se k už existující černé a modré variantě ciferníku přidala i zelená barva (ref. BN0116).

Technické detaily
Průměr pouzdra: 40mm
Tloušťka pouzdra: 11mm
Rozteč nožiček: 20mm
Celková délka: 46,5mm

Pohon: Citizen Eco-Drive E168 (solární)
Materiál pouzdra: Super Titanium
Materiál sklíčka: Safírové - antireflexní
Vodotěsnost: 300 m

Poznámky
Pokud se chcete o historii modelu dozvědět více, podívejte se na https://thespringbar.com/blogs/guides/ray-mears-promaster-tough/#:~:text=Citizen introduced the Ray Mears,for professionals and serious enthusiasts

Jako JDM model existuje obdoba s odlišným ciferníkem, která je spoluprací Citizen s módní značkou Mont-Bell (ref. BN0121)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po měsíci...

Kobliho, dík za recenzi a za fotky s různými řemeny. Popravdě, často se vracím k myšlence tyhle hodinky pořídit, parametry super, design osobitý, ale vlastně fajn.. nejvíc mi vadí, stejně jako na mých BN150 a u jiných solar citizenů, ta utopená mrňavá datumovka. Tak ještě uvidím, jestli se k nim časem dokopu.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

V 6. 1. 2023 v 9:56, lub napsal:

Kobliho, dík za recenzi a za fotky s různými řemeny. Popravdě, často se vracím k myšlence tyhle hodinky pořídit, parametry super, design osobitý, ale vlastně fajn.. nejvíc mi vadí, stejně jako na mých BN150 a u jiných solar citizenů, ta utopená mrňavá datumovka. Tak ještě uvidím, jestli se k nim časem dokopu.

Děkuji za reakci na recenzi. Já mám s datumovkou obecně problém. Ve svém hodinkovém životě střídám mnoho různých modelů, které se všechny do vrtiče nevejdou a moc mě nebaví plánovat dopředu, které si vezmu. Takže ideální řešení jsou mechanické/automatické hodinky bez datumovky nebo quartzky s perpetual kalendářem a nejlépe solárem. Navíc je pramálo modelů s datumovkou dobře zakomponovanou do ciferníku (alespoň podle mého mínění). Takže mi mnohdy nezbývá než přistoupit na kompromisy, kde právě datumovka je většinou tím kompromisem největším.

Když to tedy shrnu, právě tyto Citizeny mě svou až podivností nějakou dobu fascinovaly. Titanové tělo, velikánské číslice, hrozně hluboký číselník ještě zvýrazněný minutovou stupnicí a právě malinkatá datumovka v podstatě zrcadlová k indexu na deváté hodině, to všechno je tak divné, až je to krásné.

Každopádně přeji šťastnou ruku při výběru hodinek a radost z nich, ať už jsou to jakékoli. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po měsících...
  • po měsících...
  • po 2 týdnech...

Ano, tohle se mi líbí, jestli někdy titanový Eco drive, tak tyhle jsou jasná volba. Myslím, že by se ke mě i hodily. Věčně v montérkách, kraťasech tričku, sem tam džíny. Věčně ruce v něčem špinavým. Bodů vypadat dobře i lehce otlučené. A minimum možnosti, kde se můžou zachytit sračky a s 300m vodotěsnosti není problém osprchovat je tlakem vody. Vše podřízeno funkčnosti a odolnosti přesně jak to mám rád.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...