Přejít na obsah

Tritium


baratona

Doporučené příspěvky

Ahoj, chcel by som si kúpiť hodiny s tritiovým osvitom (zatial mám vybraté Trasery). O tritiu mám len okrajové znalosti a preto by som sa chcel poprosiť o nejaké info:

- tritium sa "nabíja" svetelným osvitom?

- kolko hodín to vydrží svietiť aby bol čas čitatelný?

- je pravda, že účinnosť tritiového osvetlenia sa rokmi znižuje? Teda, kolko rokov vydrží?

Ďakujem

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • Odpovědi 67
  • Vytvořeno
  • Poslední odpověď

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Ahoj, chcel by som si kúpiť hodiny s tritiovým osvitom (zatial mám vybraté Trasery). O tritiu mám len okrajové znalosti a preto by som sa chcel poprosiť o nejaké info:

.....

Nějaké info by tu bylo. :smile_anim: Stačí se podívat do tohoto vlákna. ;) Zde bych si jen dovolil aktualizovat odkaz v prvním příspěvku. ...Tak klikněte sem. :happybday:

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Různí výrobci používajíasi lehce odlišnou radiační látku a uvádějí malinko odlišný poločas rozpadu. Ale všeobecně se udává poločas rozpadu 11 - 12 let. Indexy by měly být dostatečně čitelné i během druhého cyklu. Ale vstupuje do toho ještě jeden faktor - životnost luminiscenčního startéru svítivosti. Takže se přikláním k Sectovi - životnost svícení okolo dvaceti let.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Různí výrobci používajíasi lehce odlišnou radiační látku a uvádějí malinko odlišný poločas rozpadu. Ale všeobecně se udává poločas rozpadu 11 - 12 let. Indexy by měly být dostatečně čitelné i během druhého cyklu. Ale vstupuje do toho ještě jeden faktor - životnost luminiscenčního startéru svítivosti. Takže se přikláním k Sectovi - životnost svícení okolo dvaceti let.

Honzo, jací jsou ještě jiná výrobci tritiových GTLS kapslí pro hodinářské aplikace?

 

Já znám pouze švýcarskou firmu mb-microtec (shodou okolností vlastník hodinářské značky Traser). A to používá stále stejnou radiační látku - tritium v plynné formě, jehož složení (respektive čistota) a hodnota radioaktivity je přísně hlídána.

 

A také správně udává efektivní ?životnost? GTLS kapslí pomocí jejich viditelnosti (jasu) světla GTLS v noci na vzdálenost 1 metru po dobu minimálně 10 let. Tou dobou už je jas světla GTLS kapsle někde mezi 25-40% původní hodnoty. Všechny ostatní údaje ?prodejců" hodinek s GTLS jsou jen PR proklamace, které se pak bohužel šíří dále internetem.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Honzo, jací jsou ještě jiná výrobci tritiových GTLS kapslí pro hodinářské aplikace?

 

Já znám pouze švýcarskou firmu mb-microtec (shodou okolností vlastník hodinářské značky Traser). A to používá stále stejnou radiační látku - tritium v plynné formě, jehož složení (respektive čistota) a hodnota radioaktivity je přísně hlídána.

 

A také správně udává efektivní ?životnost? GTLS kapslí pomocí jejich viditelnosti (jasu) světla GTLS v noci na vzdálenost 1 metru po dobu minimálně 10 let. Tou dobou už je jas světla GTLS kapsle někde mezi 25-40% původní hodnoty. Všechny ostatní údaje ?prodejců" hodinek s GTLS jsou jen PR proklamace, které se pak bohužel šíří dále internetem.

Jestli se nemýlím, tak třeba "Vostok Europe" tvrdí, že používá radiační trubičky vlastní a taky udává svoje parametry a tvrdí, že je bezpečnější. Může to být marketingový tah, ale píšou to na oficiálních stránkách.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jestli se nemýlím, tak třeba "Vostok Europe" tvrdí, že používá radiační trubičky vlastní a taky udává svoje parametry a tvrdí, že je bezpečnější. Může to být marketingový tah, ale píšou to na oficiálních stránkách.

Čtu jejich stránky, čtu jejich návody :smile_anim: - a všude je jednoznačně napsáno - GTLS jsou od švýcarské mb-microtec a navíc korektně uvádějí, že jejich životnost je minimálně 10 let. :clap:

To by mě opravdu zajímalo, kde jsi to četl.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak jsem asi za blba. Ale já je měl - Vostok Ekranoplan - a v tom případě to muselo být v přibaleném návodu, ale výslovně tam psali, že oproti jiným značkám mají kratší dobu svítivosti/poločasu rozpadu(právě těch deset let) a tím pádem se víc starají o bezpečí svých zákazníků. Pokusím se ještě kontaktovat dnešního majitele, jestli by mi papíry nepůjčil, abych si to zkontroloval, ale z vlastní hlavy to nemám. A pamatuji si, že výslovně tvrdili, že jsou odlišní a spojuji si to s Vostokem. Tím pádem jen šikovný marketingový tah. :suicide_anim:

Upraveno uživatelem Honza.manta
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

No každopádně jsem vyšťoural tohle:

 

Švýcarská společnost mb-microtec vyrábí samosvítící zdroj světla, který je 100krát jasnější, než jakákoli porovnatelná technologie. Světlo je vyzařováno zařízením GTLS (Gaseous Tritium Light Source). Osvětlení nepotřebuje baterii ani jakýkoli jiný zdroj světla. Nevyžaduje žádnou údržbu ani speciální zacházení, a jeho životnost přesahuje 20 let. Tato technologie je využívána především k zajištění jak bezpečnosti (nouzové východy), ochrany v průmyslu, tak i pro použití u vojenských jednotek, které ji využívají od roku 1991.

 

V náramkových hodinkách je tritiový plyn hermeticky utěsněn v malých skleněných trubičkách pokrytých fluorescenčním nátěrem. Nátěr a plyn spolu vytvářejí chemickou reakci vyvolávající trvale barevně svítící světlo. Tritium používané v hodinkách má poloviční životnost (T25) +/- 12,5 roku. Proto má intenzita svícení často záruku 10 let, i když osvětlení může zůstat až 25 let.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

No každopádně jsem vyšťoural tohle:

...

Je to tak, tyto hesla jsou k nalezení třeba tady na stránkách e-shopu.

 

První odstavec pak zřejmě pochází z českých webových stránek Traser.cz patřící české společnosti VIVANTIS a.s.

 

Ovšem originál je jen jeden - a to na stránkách traserH3watches.com:

 

...Traser? H3 is the company-owned watch brand of mb-microtec ag. Thanks to its research, the Swiss company mb-microtec ag has succeeded in manufacturing a self-activated light source (GTLS = gaseous tritium light sources) that is 100 times brighter than any previously available.

 

These light sources, marketed as ?trigalight?? are independent of a battery or any other source of outside energy, never need recharging or servicing and do not require the push of a button. They glow permanently and a 100 times brighter than anything comparable and have a guaranteed lifespan of at least 10 years.

 

V podání Vivantis.cz pak poslední odstavec po překladu do češtiny vypadá takto:

 

...Mb-microtec nazvala zdroje světla trigalight? GTLS (gaseous tritium light sources). Tyto zdroje nejsou závislé na baterii nebo na jakémkoli dalším zdroji, nepotřebují nabíječku ani údržbu, nevyžadují spuštění pomocí tlačítka. Jsou 100 krát jasnější než cokoli srovnatelného a mají životnost více než 20 let.

 

 

Já myslím, že už tvůrčí PR práce VIVANTIS a.s. nepotřebuje více komentářů. :banned:

 

 

Upraveno uživatelem Petr_P
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po 2 týdnech...

Ošidit se dá pochopitelně všechno. Ale!

 

1) Dosud jsem neviděl hodinky, kde by tritiové kapsle GTLS byly od někoho jiného než od švýcarské mb-microtech AG. A Švýcarsko si svoje rodinné stříbro (myšleno hodinářský průmysl) dobře hlídá. Takže nepředpokládám, že by jim tato konkrétní technologie nějak unikla.

 

2) Je to radioaktivní materiál, který podléhá národním i mezinárodním (UN) kontrolám a evidenci. To že to Švýcaři umí vyrobit je jen část jejich know-how. Druhou neméně důležitou částí je, že hodnoty radiace GTLS mají certifikovány mezinárodně uznanými laboratořemi. A na základě těchto měření každého typu GTLS, mají pak udělenu dovozní licenci na klíčové trhy - tedy hlavně USA.

 

3) Tritium je strategický materiál. Je to nesmírně důležitý prvek pro funkci termonukleární (vodíkové) bomby. Asi nebude náhodu, že jak SSSR (později Rusko) tak i Čína, tedy oba státy, které bez pochyby výrobu tritia zvládly už před mnoha desetiletími, z podstaty fungování jejich společností, nikdy tento vládními laboratořemi vyráběný radioaktivní materiál neuvolnily pro ?ostatní použití? na civilním trhu. Proto si myslím, že se ještě hodně dlouho nemusíme obávat čínských GTLS trubiček.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po 2 týdnech...

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se

×
×
  • Vytvořit...