Přejít na obsah

Doporučené příspěvky

  • po měsíci...
  • Odpovědi 436
  • Vytvořeno
  • Poslední odpověď

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Zapoměl jsem doplnit: 1955-56 probíhala v tzv. poloprovozní výroba a hodinky nepřišly do běžného prodeje, ale byly předány do dlouhodobých praktických zkoušek odborníkům i laikům. Prověřovala se kvalita za provozu a na základě zjištěných závad se pak operativně prováděla nápravná opatření přímo ve výrobě. Tyto hodinky si potom mohli ti co je měli na zkoušku odkoupit. Tyto hodinky neměly na dýnku číslo!!! Pouzdro bylo chromované, ciferník černý se zlatými tištěnými indexy a ručky byly hůlkové.

 

Tedy celkový počet vyrobených hodinek nesoucí název SPARTAK je větší než jsem psal ve svém prvním příspěvku, ale vyrobených a očíslovaných pro oficiální prodej bylo 5967 ks.

 

Procházel jsem svůj archiv a našel jsem tiskovinu ČAS, která byla vydána u příležitosti 10. výročí hodinářského závodu v Novém Městě nad Metují. Zde jsou mimo jiné uvedena následující čísla :

"V roce 1957 bylo dodáno na trh 3179 náramkových hodinek, v roce 1958 15061, v roce 1959 65500 ks." Bohužel jsem nikde nenašel zmínku o tom, kolik z toho bylo s logem SPARTAK a kolik s logem PRIM, ale u článku je fotografie hodinek z té doby a kromě čtyřech kusů hodinek PRIM je tam i jeden kus SPARTAKŮ. Takže to vypadá, že i v roce 1959 se mohli doprodávat hodinky s logem SPARTAK.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Opět malý rozpor, škoda. vypadá to, že se přesnějších čísel nedobereme. Navíc ani Elton to neví, když uvádí ve svých materiálek k 20. výročí jiné počty a informace. Doprodávat se jistě mohly, ale vyrábět?

 

Neuděláme exkurzi do archívu Eltonu?

post-967-1201784154.jpg

post-967-1201784170.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Opět malý rozpor, škoda. vypadá to, že se přesnějších čísel nedobereme. Navíc ani Elton to neví, když uvádí ve svých materiálek k 20. výročí jiné počty a informace. Doprodávat se jistě mohly, ale vyrábět?

 

Neuděláme exkurzi do archívu Eltonu?

 

 

Jak se zdá, tak je skutečně velmi obtížné dát dohromady přesné počty vyrobených hodinek z konce 50-tých let. Rozdíly mezi námi nejsou až tak propastné, ale čísla prostě nesedí.

Škoda.

Snaha jak na tvé, tak na mé straně byla, ale štěstí nám nepřálo.

Návštěvu archivu neplánuji. Už jsem tomu věnoval dost času a nemíním se tím dále zabývat.

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

No, každopádně já mám z důvěryhodného zdroje spartaky stejný, jak má mischa s číslem přes 13000, takže z roku 1958, a pro zajímavost priimky s věnování z roku 1960 s číslem přes 180000. Takže to pánové potvrzuje vaše čísla i to, že se s velkou pravděpodobností nějakou dobu minimálně v roce 1958 vyráběly spartaky a primky současně onou později tolik osvědčenou metodou co dům právě dá. Svědčí o tom i pomíchaná dýnka, pouzdra, ručky, ciferníky ..... :) Hlad dělnické třídy ožebračené měnovou reformou a po hodinkách musel být veliký, kdo by babral s evidencí. Miluju sbírání primek - to je investigativní dobrodružství - půvab a sláva NmnM!

Upraveno uživatelem cigi
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Já bych se do archívu rád podíval, protože tohle nevyjasnění mi právě na sbírání Primek vadí. Pokud nemáme jistotu, jak to bylo, nemá naše sbírka žádnou hodnotu. Není to myšleno jen finančně. Tu dobu jsem naštěstí nazažil, ale nechce se mi věřit, že by při výrobě mohl být takový slušně řečeno zmatek.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Procházel jsem svůj archiv a našel jsem tiskovinu ČAS, která byla vydána u příležitosti 10. výročí hodinářského závodu v Novém Městě nad Metují. Zde jsou mimo jiné uvedena následující čísla :

"V roce 1957 bylo dodáno na trh 3179 náramkových hodinek, v roce 1958 15061, v roce 1959 65500 ks." Bohužel jsem nikde nenašel zmínku o tom, kolik z toho bylo s logem SPARTAK a kolik s logem PRIM, ale u článku je fotografie hodinek z té doby a kromě čtyřech kusů hodinek PRIM je tam i jeden kus SPARTAKŮ. Takže to vypadá, že i v roce 1959 se mohli doprodávat hodinky s logem SPARTAK.

 

Cislo 4372, cal. K25

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Děkuji, jsou už mé druhé Spartaky, ale tyhle jsou v lepším stavu s původními ručkami, číselníkem, dýnkem a doufejme i pouzdrem.

 

Dobrá koupě, vypadají perfektně. To se ti podařilo.

 

Jsi po té včerejší prezentaci Perrelet nemohl usnout a cítil jsi potřebu utratit peníze?

Koukám, že jsi je koupil hned po návratu :)

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Přiznám se, že bych hrozně rád přispěl nějak věcně do diskuze, ale tím, že jsem většinu času mimo firmu, tak ani nevím, kde hledat data pro potvrzení. V každém případě už jsem se několikrát snažil přesné informace zjistit a není to nic jednoduchého. Už proto, že všechny hodinky byly číslovány v jedné řadě, bez rozdílu, zda šlo o Spartaky nebo Primky. Přesnou dělící čáru tedy bude těžké zjistit. Krom toho je velice pravděpodobné (hraničící s jistotou), že se nějaký čas vyráběly oba brandy zároveň.

 

Aby to nebylo tak jednoduché, existoval ještě model, který měl logo Spartak v podobě psané "psacím" písmem. Předpokládáme, že to byly ty modely z nečíslované zaváděcí série. Kdo má tyto hodinky, může tuto doměnku potvrdit či vyvrátit.

 

V otázce historických informací je nejefektivnější oslovovat přímo Ing. Jiřího Helikara, neboť on je v přímém kontaktu s pamětníky, a také má detailnější informace o tom, kde všude jsou ve firmě archivní materiály.:)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

PRIMe, umíte alespoň říct zda se mohly při montáži hodinek míchat ciferníky, ručky a pouzdra tak jak přišly pod ruku? nebo se opravdu hodinky sastavovaly podle předepsaných typů a to konkrétní ciferník mohl mít jen takové pouzdro a takové ručky.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

:D Vítej v České republice, Luku !

Já mám třeba primky kal. 50 s listovejma ručkama, jako mají ty yedovi, vypouklým dýnkem a číslem přes 26 000. Nebo kalibr 52 s plochým dýnkem a číslem přes 13000 - jen asi 200 hodinek od mých spartaků! Je vůbec možný, aby se kalibr 52 vyráběl v roce 1958 ? Samosebou mohl ten bordel vzniknout kdykoli v průběhu posledních 50ti let.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Cigi píšu jen svůj názor. Zatím si troufnu tvrdit, že ani ty a ani Yed69 nemáte originální Spartaky. Co jsem zatím zjistil z literatury a od bývalého pracovníka tehdejšího Eltonu tak černé Spartaky jsou ze zaváděcí série cca 100ks a tyto měly výhradně obdélníkové ručky, a čisté vypouklé dýnko( tedy bez čísla), pouzdro chrom. Před nimi byly vyrobeny prototypy ve zlatém pouzdře 5ks. Pak přišla první prodejní série v počtu cca 6000 ks a ty měly bílý ciferník, listové ručky a na dýnku čtyřmístné číslo, nápis tiskací nebo psací, později následoval bílý ciferník, listové ručky ale logo bochánek PRIM.

Zatím mě nikdo nepřesvědčil o tom, že by byla výroba chaotická a skládaly se hodinky z dílů které přišly hodináři pod ruku. Zvlášť na začátku výroby, kdy se hlídala každá koruna a byl v podstatě jen jeden model. Toto mi také zprostředkovaně potvrdil bývalý zaměstnanec, který se podílel na výrobě Spartaků a jejich testování.

Určitě budu psát panu Helikarovi a zjišťovat dál co se dá, protože i pro mne je zde mnoho otazníků.

post-967-1202329215.jpg

post-967-1202329228.jpg

post-967-1202329244.jpg

post-967-1202329259.jpg

Upraveno uživatelem Luk
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Je to dost pravděpodobné, že nemáme původní kombinaci číselníku a ruček. Nevíme to jistě. Proto prosím - hledejte dál. Jen bych se pokusil Vás nasměrovat k číslům kalibrů. Kalibr se totiž, na rozdíl od ruček a číselníků, zpravidla opravuje a nevyměňuje. Pokud se Vám podaří vyhrabat dokumentaci vztahující se k číselným řadám použitých strojků, bude pak jednodušší k nim přiřadit odpovídající číselník a ručky podle modelu. Po padesáti letech ale nebude jednoduché najít dokumentaci. Navíc ti, co o výrobě rozhodovali, už zpravidla nežijí.

Upraveno uživatelem yed69
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se

×
×
  • Vytvořit...