Přejít na obsah

Hodinky horolezců, horalů, cestovatelů


Otto

Doporučené příspěvky

Už je tomu nejaký rok, čo sa snažím dopísať akési stručné dejiny využitia hodiniek v horolezectve, lebo je mi to blízke - hodinky aj lezenie. Takže toto vlákno prišlo aj vhod, aby som tu dal aspoň niečo z toho. 

 

George Mallory a Borgel (1924). 

 

 

Kto je Mallory?

 

Malloryho netreba predstavovať. Známy britský lezec z pionierskeho obdobia seriózneho lezenia a objavovania Himaláji. Jeho vášeň pre Everest bola veľmi silná a zároveň osudná. Kto, čo i len trochu šprtol do histórie lezenia, na to meno musel naraziť.

post-6829-0-16213200-1449277576.jpgpost-6829-0-91426000-1449277591_thumb.jpgpost-6829-0-56352000-1449277604_thumb.jpg

 

Kto je Borgel?

 

V roku 1880 si mladý François Borgel založil v Ženeve malú dielničku na uloženie strojčekov do puzdra a aj samotnú výrobu puzdier. Vynechám tu cestu k samotnej značke Borgel, lebo oveľa zaujímavejším sú jeho patenty. 

 

Najznámejším bol ten z r. 1891, ktorým ponúkal návrh Borgelovho puzdra na zvýšenie ochrany strojčeka pred prachom a vlhkosťou a tiež manipuláciu uloženia. Borgel to urobil tak, že puzdro tvorilo "vaničku" so samostaným vnútorným prstencom, na ktorý upevnil mechanizmus hodiniek. Potom uložil sklíčko a zafixoval ho vrchnou vrúbkovanou lunetou. Až tento celok sa našruboval do "vaničky". Okrem iného sa často právet toto považovalo za prvý echt vodotesný uzatvárací systém, až potom Rolex Oyster s Hermetic systémom. Prebehli aj pokusy, že Borgelovo puzdro niečo v tej vodotesnosti predsa len vydrží, ale Hermetic je iný systém, kde sa prakticky celé hodinky uložia do ochranného puzdra a našrubovaním lunety uzatvoria. V tomto smere rozhodne lepšie riešené (dodám, že s tým problémom, že častým šrubovaním sa to vychodí a vodotesnosť zníži). Ale to už so odbočil. V Borgelových hodinkách tikali strojčeky od Longines a IWC.

post-6829-0-55898200-1449278053.jpgpost-6829-0-32103400-1449278071_thumb.jpgpost-6829-0-96534700-1449278080_thumb.jpg

 

 

 

Ako sa dostali hodinky na Malloryho ruku?

 

Ešte som sa nedopátral ako to bolo presne v tých časoch s podporou himalájskych akcií, či sa aj hodinky nafasovali, alebo si každý bral svoje. V tých časoch sa na tieto dobrodružné cesty používali hodinky z 1. svetovej vojny, prerábky vreckových na náramkové. Objavuje sa tu značka Ingersoll, ktorá dodávala svoje military hodinky expedíciám pred rokom 1924. Pôvodne sa mali upínať v oblasti ramenného popruhu kyslíkového prístroja, aby si horolezec mohol hneď kontrolovať rýchlosť postupu. Mallory však používal svoje dlhoročné, o čom svedčila aj "ožužlaná" korunka. Pete Paston, ktorý pred troma rokmi zverejnil rozbor Malloryho hodiniek sa rovnako prikláňa k názoru, že budú používané ešte počas vojny, lebo aj Borgel hodinky boli britskej armáde dodávané + používal ich na všetkých predošlých expedíciách, nebol dôvod meniť ich. Napríklad odev, stany a spacáky si určite dávali šiť. Za zmienku stoja experimenty s oblečením Georga Fincha, alebo požiadavka samotného Malloryho po expedícii z roku 1921, aby útočný stan bol ľahší. Pôvodný mal cez 15kg!!! Novým modelom to stiahli na 8.9kg.

 

 

Čo sa stalo s hodinkami?

 

Boli stále s ním aj po tragickej smrti. Malloryho telo našli až po 75 rokoch, v r.1999, vo výške 8 157m. Hodinky dodatočne, mal ich vo vrecku, nie na ruke. Chýbalo im sklíčko a minútová ručička. Hodinová ukazovala medzi prvou a druhou hodinou, ale odpadla pri prenášaní niekde dole v základnom tábore. Tu na fotke ju ešte vidieť.

post-6829-0-81725600-1449278155.jpgpost-6829-0-01089000-1449278181_thumb.jpg

 

 

Potom nasleduje rad dohád, v akej pozícii sa asi skutočne zastavili na základe nastavenia čapov/hriadelok (?) ručičiek, či škvŕn od hrdze. Ono by to aj pomohlo presnejšie určiť časový harmonogram a zosúladiť ho s s poznámky Odella, ktorý ich ďalekohľadom pozoroval zo základného tábora.

 

Ostatné časti hodiniek - puzdro, luneta, email ciferníka, neniesli žiadne výrazné znaky poškodenia nárazom, čo prakticky vylučuje nefunkčnosť spôsobená pádom. Čo sa s nimi teda stalo, ostáva takisto v dohadách. Objavujú sa dve alternatívy:

 

1) Prudkou zmenou teploty sklíčko jednoducho odpadlo, keď si toho všimol, strčil ich do vrecka, kde sa mu zachytili ručičky a hodinky zastali. Neviem teda, aké trenie musí nastať, aby sa celý strojček zastavil, alebo aby došlo k deformácii, či ulomeniu hriadelok.

 

2) Mallory nosil často hodinky pretočené na spodku zápästia (vidieť to i hore na fotke), takže nimi niekde drbol, sklíčko prasklo a uletelo. Na boku vrchnej lunety sa našli ostré výrazné škrabance.post-6829-0-03186000-1449279536_thumb.jpg

 

 

Strojček však aj po tých rokoch ostal funkčný, spomína sa, že po odstránení poškodenej hriadelky ručičiek sa dokonca rozbehli, pretože pero nebolo vytočené. Luminiscenciu poskytoval rádiový náter hodinových čísel a ručičiek, zachoval sa len na pár miestach.

 

 

Otvorený záver. ale už bez hodiniek.

 

O 8 rokov po objavení Malloryho tela sa pokúsil jeho nálezca Conrad Anker s Loem Houldingom v dobovom výstroji zopakovať a dokončiť ich vystúp na Everest a dokázať, že to možné bolo. Prvý pokus sice nebol až tak úspečšný, ale ten druhý bol lepší a kritické miesto vyšli.

post-6829-0-26815900-1449278224_thumb.jpgpost-6829-0-76063400-1449278232_thumb.jpg

 

 

zdroj: David Boettcher a jeho vintagewatchstraps, Pete Poston - The Mystery of Mallory and Irvine's Fate, utahoutside.com, fotky od Ricka Reaniera a Jochen Hemmleba, G.Hindley - Na hraniciach Zeme, M.Herzog - Velké Himalájske dobrodružství, R. McQuet - Mallory and Irvine Oxygene aparatus.

 

Upraveno uživatelem StanoBare
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

A tak predsa sa našli výrazné škrabance - viď dodatočne priložený obrázok lunety. Mne to sice v texte nezobrazuje, tak vám snáď áno

 

Pardon, už sa to nedá opraviť, ale model Rolex Oyster bol až po Rolex Hermetic, ja som ich nechtiac spojil dokopy. Doplním, že dezinformácie v spájaní Borgelovho a Rolexáckeho systému, patenty Jean Fingera, či iných, podrobnejšie objasňuje David Boettcher na svojej stránke o vývoji vodotesných hodiniek - http://www.vintagewatchstraps.com/waterproof.php#Hermetic. 

Upraveno uživatelem StanoBare
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Hezky článek, děkuji za rozšíření obzorů  :notworthy:

Jinak českoslovenští horolezci nosili Prim IGENY.

Nemužu teď najít fotky, ale mám pocit, že je dostávali i na testy. To samé raftaři(Matyldáři) !

Jinak z moji osobní zkušenosti, lezci po skalách nenosej nic.

V horách, když jsem začínal tak Avocety a Casio, poté nástup Sunta !

Rolády jsem nikdy na nikom nezažil ! Snad jen Tisoty!

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Díky za pěknej článek. Ač horám nikterak nehovím, rád sem si rozšířil obzory!

 

Ono hodinky dobrodruhů horalů a cestovatelů nebo třeba vojáků jsou bohužel zajímavé už jen co se týče minulosti... Od tý doby co Casio přišlo G-shockem nic lepšího pro všechny tyhle účely není...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

No bohužel musím konstatovat, že Casio mě zklamalo :(

Výškoměr je přímo katastrofalní a taky zamrzaj !! Nemůžeš je dát na popruh batohu, musej zůstat v teple na ruce a když chceš vědět kolik je, musíš sundat rukavice - shrnout péřovku - flísku.....no prostě vopruz.

Suunto - vejškoměr taky nic moc,ale nikdy nezamrznou !! 

No a teď mám něco noname od Decathlonu a zatím nejlepší :)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ďakujem vám. Ten článok aj, ach, s pravopisnými chybami je len výcuc z obsiahlejšieho článku. V niektorých prípadoch sa dá info dohľadať ľahšie, inokedy je to pátračka napríklad ako s hodinkami Hermana Buhla, ďalšej veľkej veličiny histórie horolezectva. Vo svojej knihe ich takisto spomína, ako pri strastiplnom nočnom bivaku z Nanga Parbat ostal s nimi sám na skalnej rýmse a len ich luminiscencia a žiarivosť hviezd mu robilo v tom mraze spoločnosť.

 

Československé aj poľské horolezectvo je takisto veľmi zaujímavé, ale nie každý živý účastník expedícií na mail zareaguje, alebo ak áno, tak hodinky vtedy neboli nejakým artiklom, aby o ňom aj po čase podali podrobnejšie informácie. O stane, spacáku, či lane povedia viac, ale to je pochopiteľné. Primky určite nosil napríklad Vlado Launer (Everest 1884, tábor nad 8000m - už som tu dával). Znalejší by mohli identifikovať, či Prim má aj jeden z lekárov Milan Šimunič. 

post-6829-0-50999500-1449574612_thumb.jpg

post-6829-0-45348000-1449574737_thumb.jpg

 

 

Zoltán Demján by mal mať hodinky s budíkom, lebo som sa dočítal, že sa nimi vo výškových táboroch budili, resp. si nastavili signál, že by mali vyraziť (spomína sa to pri finálnom pokuse na vrchol). Treba ešte potvrdiť. Mišo Orolin podľa mňa Primky nemal, ale nenašiel som v knihách lepšie fotky. Tu na fotke ho znášajú do základného tábore pre krvnú zrazeninu, nesmel sa hýbať.

post-6829-0-92150000-1449574792_thumb.jpg

 

 

Postupne ako sa mení charakter expedícií a sponzorstvo mení sa aj propagácia, takže napríklad známy taliansky horolezec Simone Moro o Garmin Fenix aj pekne pokecá :).

https://youtu.be/6xsgE2zFpBc?t=6s...tak zase nejde vložiť odkaz....video

 

fotky z knihy: Everest ´84, František Kele, Šport Bratislava a Olympia Praha, 1986

Upraveno uživatelem StanoBare
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...