Přejít na obsah

FOTO_STAN


Doporučené příspěvky

Pred casem jsme poradali improvizovany minikurs prace v atelieru. Nasledovat mely zaklady post processingu, ale na to uz nedoslo. Ja jsem sice taky vecny zacatecnik a amater, ale s trochou drzosti bych par zkusenosti dal predat mohl :). Kdyby byl zajem, muzeme neco vymyslet.

To bych byl moc rád!

Hlásím se a děkuju za nabídku!

Máš zájem to zkusit ve velkým, nebo Duo Abend? :-)

Určitě by se našli i další zájemci.

Díky!

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • Odpovědi 109
  • Vytvořeno
  • Poslední odpověď

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Super! Nechci mluvit za Tebe. Jsi zkušenější člen, čili potenciální "nábor" nechám na Tobě. Sami můžu založit nové téma, nebo Aktualitu. Přimlouvám se k menšímu počtu lidí.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Obecne spis plati, SW filtry nepouzivat. Vetsinou nadelaji vic skody nez uzitku. Ta fotka je porad hodne tmava, podexponovana. A proc tam mas ty cerny pruhy nad a pod? To je zamer? Schvalne mi posli original fotky, ukazu ti co jsem mel na mysli. Klidne tu diskuzi muzeme presunout do SZ, at to tu neplevelime :)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zde přepis SZ: :-) Ahoj, posílám origo fotky. Bohužel je to kvalitativně ořezaný. Origo má kolem 5MB.

Ten pruh dole je stín a nechci ho tam, samozřejmě :-)

Zkoušel jsem dávat další světlo nad box a z boku, ale bylo to v podstatě ještě horší. Bílý papír jsem používal na zakrytí led světýlek, aby se neodrážela na pouzdře.

post-66824-0-44893700-1580507864_thumb.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Dobrá tak pokud ti nevadí probírat to veřejně, tak to můžeme zkusit. Na úvod řeknu, že fotografie je tvůrčí záležitost a budu prezentovat svoje názory na ní, tedy to co mě se líbí a nelíbí a jaké postupy používám. Ve výsledku se můžeme hodně rozcházet. Důležité je to, abys měl v hlavě, jak chceš aby fotografie vypadala a výsledek tomu odpovídal. Tedy věděl si jak toho dosáhnout. To jestli se fotku líbí někomu jinému, nebo jakou cestou k tomu dojdeš je podružné. Děláme to pro radost. Začnu spíš ze široka, pokud něco z toho co sem budu psát znáš, tak dej vědět, ať nevypisuji banality. Zároveň uvítám i názor kohokoliv dalšího, jsou tu mnohem lepší a zkušenější než jsem já. Já si jen myslím popošel po té cestičce o pár kroků dál, než úplný amatér.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jaký foťák používáš? Od toho se trošku odrazíme v tom, jaké postupy použít. Co se dá udělat už při focení a co až po něm. Z dalšího vybavení jsem pochopil, že máš jednoduchý stan, ještě něco dalšího? Co se týče postprocesu, tak já bych to viděl třeba takto. Samozřejmě s fotkou v kvalitě, kterou si poslal se toho už moc dělat nedá. Základ je fotit do raw formátu a pracovat s ním. Pokud to tedy foťák umožňuje, ale to by měl.

 

post-18334-0-69086700-1580509079_thumb.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Je to rozdíl!

Foťákem zklamu. Po přečtení x fór a rad i odsud jsem dospěl k názoru, že zkusím vytřískat maximum z telefonu. Mam stažený google foťák. Telefon je Pocophone f1. Má smysl pokračovat? :-)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Do focení jsem dělal trochu před lety a už sem z toho dost vypadl, ale dnes i leckterý automat umí fůru nastavení včetně focení v RAW. Samozřejmě zrcadlovka je jinde, ale pro hobby focení by mohl stačit i nějaký "obycejnejsi" foťák. S čím ale souhlasím určitě je minimálně dálková spoušť. S tím si člověk ušetří jak nervy, tak kolikrát počet fotek :)

 

Odesláno z mého LYA-L29 pomocí Tapatalk

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Samozřejmě, že má smysl pokračovat. Kamarád vždycky říkaval, že kdo to vidí, udělá skvělou fotku i Smenou :). Jen tomu budeme muset přizpůsobit tvorbu, protože jsi limitovaný možnostmi přístroje. Bohužel ti naporadím vhodnou fotografickou aplikaci, protože používám iPhone a prostředí androidu neznám. Pro kreativní proces budeš potřebovat aplikaci, které ti umožní nastavit clonu a čas, podle tvých požadavků a ideálně ti poskytne zdrojový raw. Takové určitě jsou. Dál je potřeba si uvědomit jaké jsou hlavní slabiny mobilního foťáku, díky malé čočce a malému snímači jsou velmi citlivé na nedostatek světla. To je vidět i na tvých fotkách. SW telefonu se toto snaží kompenzovat a výsledkem je ztráta kresby. Nejlepší způsob, jak se tomu vyhnout, je mít k dispozici dostatek světla. Dobré výsledky se dají udělat za zataženého dne venku (pozor na sluníčko, tvrdé přímé světlo fotkám hodinek spíše škodí) a nebo prostě pořídít více světel. V ateliéru se světla řeší pomocí zábleskových jednotek, ale to asi nebude cesta pro tebe. Kromě toho, že se jedná značný náklad, k jejich odpálení foťák nepoužiješ. Ale pomoc se dá třeba i silnou baterkou namířenou proti bílé ploše, která působí jako odrazná deska.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Dobré je do fotky dostat maximum světla, bez toho, abych ztratil kresbu. Zatímco ztmavení fotografie většinou není problém, zesvětlení je téměř vždy destruktivní. Dálkovou spoušť u telefonu nevyužiješ, ale místo ní se dá s úspěchem použít autospoušť. Ta ti uvolní ruce pro přidržování světel :). Další problém je, že mobilní foťáky mají velmi omezené možnosti nastavení času/clony/citlivosti. Vzhledem k tomu, že tato !svatá trojice" je základem kreativního procesu, budeš se muset smířit s tím, že některé tvůrčí postupy ti zůstanou uzavřené. Například práce s hloubkou ostrosti je na telefonu v podstatě nemožná. Naopak výhodou telefonu je, že ho má člověk pořád u sebe a může využít vhodných světelných podmínek venku, pokud má chvíli času.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Samozřejmě, pokud se rozhodneš fotografii více věnovat, asi tě pořízení plnohodnotného přístroje nemine. Není nutné hned utrácet velké peníze, docela rozumně se na naučení kreativního procesu dá použít i přístroj z druhé ruky. Já osobně preferuji zrcadlo, zejména kvůli ergonomii a taky proto, že jsem na to za ty roky zvyklý. Ale dobrou službu ti udělá i vyšší třída kompaktů, nebo bezzrcadlovky. Vždy je to pouze otázka rozpočtu a taky chuti tahat foťák sebou. V ateliéru je to paráda, ale když sebou tahám po horách kilo a půl fotovýbavy, tak si občas pěkně nadávám :).

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se

×
×
  • Vytvořit...