Přejít na obsah

Hodinky PROVOKE


Doporučené příspěvky

před 2 hodinami, shewcza napsal:

Je dobře že jsi vyměnil šroubky, ty původní byly na můj vkus celkem doje*aný.

I já jsem s nima nebyl spokojený jen jsem v tom návalu práce na hodinkách neměl chuť řešit ještě šrouby. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Než budu mít načerněné všechny díly mám konečně trochu času se věnovat mému “blogu “ o výrobě vlastních hodinek. 
Dnes vás krátce vezmu do své malé dílny. Jsem vlastně garážová firma 🙂 Moje práce se vejde na zhruba dvanáct metrů čtverečních takže když to vezmu do důsledku jsem firma jen s polovinou garáže. Tenhle prostor mi stačí na všechno co dělám. V dílně je pro mě stěžejních několik věcí. Počítač , laser, 3D tiskárna abych si mohl během návrhu díl jednoduše vyrobit a vzít do ruky a stůl na montáž. V mém podnikání považuji za nejdůležitější dvě věci : nápad a pak mít někoho kdo dovede moje představy realizovat. Pokud bych si chtěl všechno od začátku vyrábět sám musel bych mít o mnoho větší dílnu a hlavně by to stalo řádově miliony za CNC frezku, CNC soustruh a další věci. Dovolím si zde přidat odkaz na moje stránky kde si můžete prohlédnou moji práci. www.extremeedc.eu Všechny věci jsou moje nápady. 
 

Tak to bylo malé nahlédnutí do mé dílny a příště se konečně dostanu ke karbonovému pouzdru které jsem vlastně už nikdy nechtěl dělat 😃
Přeji všem hodinkovým nadšencům klidný víkend. 
A také děkuji za možnost zde na fóru prezentovat svou práci. 

 

IMG_0502.jpeg

Upraveno uživatelem Czechgun
  • Like 1
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jak jsem začal dělat karbonové pouzdro o kterém jsem si řekl že už ho nikdy dělat nebudu 🙂

Když jsem před pěti lety dělal hodinky s vyhazovacím nožem přišel mi karbon jako skvělá volba. Časem se ukázalo jak naivní to byla představa. Během výroby jsem vyzkoušel karbon od několika výrobců a každý říkal to samé. Samozřejmě je to na sto procent bez bublin i když to má sílu dvanáct milimetrů, jasně že to jde v pohodě obrábět.... Bullshit, matroš samá bublina, mazal se na frézu hrůza. To byl i jeden z hlavních důvodů proč šel projekt do regálu. Dodavatel který vypadal slibně nakonec taky dodal material s bublinami. Moje rozhodnutí bylo jasné karbon už nikdy!

Jenže před rokem jsem se rozhodl upgradovat jeden z nejúspěšnějších projektů který mám v nabídce a to je prak. Předchozí model byl z duralu a jednou takhle koukám na na net a jeden chlapík z Prahy nabízí karbon. Ihned mě napadlo nový model bude z karbonu. Já debil do toho šel! Opět skoro rok problémů od bublin přes obrábění atd. Projekt ale už nešlo opustit, stál tolik peněz a času že to prostě nešlo. No a zde se dostávám pomalu k hodinkám. Oslovil jsem výrobce z Holandska který udělal cenovou nabídku která byla na prak nesmysl ale tvrdil že je nejlepší a že pošle zdarma vzorky a jaký chci rozměr. První myšlenka byla hlavně ne zas hodinky to vole! No a už jsem mu psal že to bude na hodinky 😀

Matroš přišel a byl na první pohled perfektní. A protože bylo zrovna volněji začal jsem kreslit nové hodinky. Jak jsem psal v minulosti předchozí projekt byl nekonečná serie problémů a chyb. Ale mělo to smysl. Věděl jsem co je potřeba a ve spojení se "soustružníkem"  a ze zkušenostmi z praku konečně vše dopadlo na první dobrou. Material je naprosto dokonalý a díky výrobě na pětiosé CNC frézce vypadá pouzdro skvěle protože je přesně vyrobené. Zde je odkaz na video na youtube protože to neumím vyfotit: karbonové pouzdro 

Na závěr ještě pro zajímavost přikládám fotku jak může vypadat moderní verze praku. Na tenhle projekt jsem dost hrdý. Je od začátku až do konce v mé režii. Na prak je vyrobený karbon s přesným složením jako je poměr vláken, resinu, tvrdidla a technologie výroby. 

Bez praku by nikdy nebyly karbonové hodinky o kterých jsem byl přesvědčen že už nikdy nic z karbonu... Opět se potvrdilo moje životní motto že všechny věci vždy přijdou ve správný čas. Dělat hodinky je už dlouho můj velký sen a teď už snad konečně přišel ten správný čas. 

Projekt je momentálně ve fázi kterou nesnáším. Vše je hotové a poslední díly jsou na černění. To čekání je peklo. V hlavě mi běží myšlenky co všechno se ještě může pokazit (je toho hodně), a do příštího týdne s tím nic neudělám.  Alespoň je čas na psaní na internet. Příště pár slov o tom jak vznikla značka Provoke a proč. 

_vyrp11_15IMG_6684.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ten prak vypadá skvěle, před časem jsem měl Marco Polo od Nowaka, málem si ustřelil ruku, ale možná je zase na čase to zkusit :) . Pouzdro je úplně dokonalý. Jedinej dotaz, neplánuješ časem verzi v mechanice? Přece jen mám ke quartzu trochu méně nadšený vztah :) 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 10 hodinami, prischera napsal:

Ten prak vypadá skvěle, před časem jsem měl Marco Polo od Nowaka, málem si ustřelil ruku, ale možná je zase na čase to zkusit :) . Pouzdro je úplně dokonalý. Jedinej dotaz, neplánuješ časem verzi v mechanice? Přece jen mám ke quartzu trochu méně nadšený vztah :) 

Honza dělá skvělé praky. Já od něho beru gumy. Ale zpět k hodinkám 🙂

Z pouzdra jsem fakt nadšený. Jestli bude mechanika ukáže až čas. Pro tenhle projekt jsem vybral quartz z jednoho konkrétního důvodu který bude jasný až budou hodinky komplet. Snad se to povede dnes budu volat na černění jak to vypadá. Myslím že mi to buď nevezmou nebo to půjdou rychle udělat ať už mají klid 😀

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Takhle to vlastně vypadá jednoduše. Pár kót a z mašiny padají hotové díly 😃

Dýnko je jeden z nejnáročnějších dílů z celého projektu. Při druhé operaci není téměř za co upnout a zároveň musí vypadat perfektně. 

IMG_0522.jpeg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

V 27. 2. 2024 v 12:17, Lukyn77 napsal:

...

Mimochodem, k čemu je ten středový Šroubek resp matička ?

 

V 27. 2. 2024 v 12:31, Czechgun napsal:

Ten šroubek je poměrně zásadní věc. Ale o něm prozradím víc až později 😉

... vypadá to, že to bude plavat v oleji ...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 8 hodinami, Czechgun napsal:

Honza dělá skvělé praky. Já od něho beru gumy. Ale zpět k hodinkám 🙂

Z pouzdra jsem fakt nadšený. Jestli bude mechanika ukáže až čas. Pro tenhle projekt jsem vybral quartz z jednoho konkrétního důvodu který bude jasný až budou hodinky komplet. Snad se to povede dnes budu volat na černění jak to vypadá. Myslím že mi to buď nevezmou nebo to půjdou rychle udělat ať už mají klid 😀

Díky, vypadá to moc dobře. Budu to dál bedlivě sledovat.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Přípravky, důležití pomocníci bez kterých by to nešlo. Během výroby a montáže je potřeba spousta přípravků na upínání, lisování atd.  Na výrobu montážních přípravků a na laser rád používám 3D tiskárnu. Je to rychlá a levná varianta v současné době si dílnu bez 3D tisku nedovedu představit. I teď když píšu příspěvek si tisknu další přípravek na laserování dýnka. 

IMG_0532.jpeg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 2 minutami, shewcza napsal:

Taky bedlivě sleduji. Možná je to optický klam, ale nejsou ty čísla nějaký vyosený? Zejména 20-22-23

Ahoj, je to zkreslené fotkou ale musel jsem to zkontrolovat trochu jsem se lekl 😃

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Trochu popojedem 🙂 jsem neskutečně nadšený jak vypadá cifr. Minulý pokus nedopadl na 100% a upřímně jsem se celkem bál jestli bude nova technologie fungovat. Teď už jen nepokazit lumi. Na druhé fotce je dýnko před gravirovaním a korunka. Ta  hřidelka je tam jen kvůli černění pak půjde vyměnit. 
Omlouvám se za kvalitu fotky cifru klepala se mi ruka 😃

IMG_0544.jpeg

IMG_0547.jpeg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

A je to tu. První větší problém. Hodinky chci dělat ve dvou verzích. Jednu normální a druhou s olejovou náplní. U verze bez oleje není problém ale ten olej mi dává zabrat. Vůbec nevím jak je to možné ale stále se mi tam objevuje bublina která se postupně zvětšuje. Uvnitř je prvek který by měl fungovat jako kompenzace tepelné roztažnosti oleje ale asi nefunguje tak jak by měl. Postupně teď musím zjistit v čem je problém. Teď jsou hodinky ve vakuu abych měl jistotu ze v nich nejsou mikrobubliny a pak uvidim jak dál. 

IMG_0554.jpeg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ano, mají nedokonalou lumi na cifru a zatím jsou bez oleje protože řeším problém s bublinou (asi už vím jak dál), ale je to první kus. Ty chybky mi vždy budou připomínat jak dlouhá a složitá cesta k těmhle hodinkám byla. 
Ale co je na celém konceptu nejdůležitější. Celé hodinky a jejich výroba je uzpůsobena customizaci. Podle mě neexistuje univerzální design a každému se líbí něco jiného. U hodinek půjde udělat na zakázku následující. Cifr, luneta, ručičky , korunka , barva lumi , gravirovani dýnka a s olejem nebo bez. Můj hlavní cíl je dělat hodinky na zakázku za rozumnou cenu. To je jeden z důvodů proč se jmenují Provoke. Je to trochu provokace k jiným značkám a výrobcům. Marketing je plný silných příběhů a odkazů ale většinou jen kvůli tomu aby si výrobce odůvodnil vysokou cenu. Já chci ukázat ze i když si všechno dělám sám, používám ty nejlepší materiály a nakupuji za maloobchodní ceny tak že i tak se daji vyrobit úžasné hodinky. A protože mám pod palcem výrobu všech dílů můžu nabidnout i opravdové hodinky na zakázku a ne jen gravirování dýnka nebo jiný potisk cifru. Teď se tak na čtrnáct dni odmlčím protože chci dořešit ten olej a taky si vše v klidu projít, připravit web a celkově si rozmyslet co a jak dál. Stojím před rozhodnutím co budu dělat a co upozadím. Spolu s mojí prací  se nezvládnu hodinkam věnovat tak jak bych chtěl a jak by bylo třeba. 
 

Na druhé fotce je varianta s olejem. 
 

IMG_0563.jpeg

IMG_0558.jpeg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...