Přejít na obsah

40. výročí kalibru El Primero


KFL

Doporučené příspěvky

Jak jsem avízoval v chlubícím vlákně, koupil jsem si na letišti magazín WatchTime. V něm byl dlouhý článek o výročí strojku El Primero a zároveň představení nových "retro" modelů. Protože mi článek o strojku přišel zajímavý, tak jsem se pokusil o neumělý překlad. Protože neznám hodinářskou terminologii, tak prosím omluvte možné nedostatky a klidně mě opravte. U výrazů, které jsem prostě nerozluštil, jsou otazníky a uveden originál ;). Tak do toho ...

 

---

Nové modely Zenithu na Baselworld 2009 nás vrací do 10. ledna 1969, kdy společnost jen o vlásek zvítězila v dramatickém závodu proti konsorciu Hamilton-Büren, Breitling, Dubois Dépraz a Heuer o to, kdo první vyrobí samonatahovací chronograf. Kalibr s přiléhavým názvem "El Primero" (španělsky "první") předvedl několik dalších novinek - okamžité změny data, suché mazání na bázi sulfidu molybdenu a především pak rychlost strojku 36000 vph (vph = vibrace za hodinu), která mu umožnila měřit čas v rozmezí 1/10 vteřiny.

 

El Primero platil v dobách svého vzniku za nejtenčí strojek. Celková výška činila pouhých 6,5 mm, což byl rekord, který vydržel až do roku 1988, kdy Frédéric Piguet představil Caliber 1185 s tloušťkou 5,5 mm.

 

V sedmdesátých letech čelil Zenith, stejně jako všichni ostatní výrobci, náporu a přívalu quartzové techniky. Zdálo se, že quartzové hodinky jsou schopny naprosto všeho, navíc s menšími náklady. Prodeje mechanických strojků vytrvale klesaly až do chvíle, kdy firma v roce 1975 ukončila výrobu kalibru El Primero. To nejhorší ale teprve mělo přijít: tehdejší vlastník Zenithu, americké konsorcium několika společností, nařídil zničit všechno, co se týkalo výroby mechanických hodinek, a to včetně všech strojků, nástrojů a dokumentace.

 

Několik zapálených hodinářů ovšem zachránilo základy kalibrů a nástroje. Značka se o tři roky později vrátila pod křídla švýcarské rodiny a v roce 1981 začaly od Ebelu proudit objednávky na El Primero. V roce 1986 obnovil Zenith plnou produkci kalibru El Primero. Ta ostatně pokračuje dodnes.

 

Ve stejném roce proběhly úpravy na strojku - krokového ústrojí a mazání. Originální protiotřesový Incabloc byl nahrazen systémem Kif-Flector. Zároveň byl standardní model kalibru č. 400 doplněn o verze s plným kalendářem a měsíční fází (č. 410) a modelem s ručním nátahem (č. 420).

 

El Primero - snadno rozpoznatelný díky pozici datumovky mezi čísly 4 a 5 - se honosí záviděníhodnou reputací mezi výrobci hodinek; mnozí z nich strojek využili ve vlastní produkci. Dokonce i Rolex se v roce 1987 rozhodl El Primero použít v modelu Cosmograph Daytona; ačkoli firma vyměnila téměř půlku komponent, snížila frekvenci na 28800 vph a přidala ??? (freely oscilating balance) s regulačními šroubky.

 

Zenith v roce 1994 představil nový, ultra tenký, in-house kalibr Elite. Ačkoli jeho výška (3,28 mm) a průměr (26,2 mm) zůstaly nezměněny, prošla mechanika, stejně jako u předchůdce, během let několika úpravami. Zenith provedl na kalibru El Primero několik změn, které měly za cíl vylepšit výkon a snížit opotřebení určitých součástí. Pro příklad můžeme uvést úpravu natahovacího mechanismu instalací wolframo-uhlíkového rotoru, který reaguje na sebemenší pohyb zápěstí. Zároveň se zjednodušila obsluha stopek, především pak nulování. Byla představena nová verze kalibru s ukazatelem rezervy chodu, funkcí flyback či big date.

 

Dnes portfolio El Primero obsahuje skeletonovou otevřenou verzi, nekonečný kalendář a tourbillon. Před půl stoletím jen málo lidí věřilo tomu, že podobné komplikace budou součástí strojku s vysokou frekvencí. Výroba každého strojku vyžaduje mezi 5 až 50 úkony, přičemž ??? (plate), můstky a ??? (cocks) vyžadují stejný počet leštících procesů. Dvacet specialistů pracuje na každém strojku, na jehož výrobu potřebují 18 různých kovů.

 

El Primero je v součastnosti dostupný ve 23 různých verzích. Ty pak tikají v klasických kolekcích Zenithu - Academy, Chronomaster a Class, a samozřejmě také v moderních řadách - Defy a Port Royal; nechybí ani dámské kolekce Star a Starisime.

 

Manufaktura Zenith sídlí v Le Locle, ve švýcarské oblasti Jura. Zaměstnává na 250 lidí, z čehož je 110 hodinářů. Budova Zenithu pochází z 19. století a nabízí zhruba 20000 metrů čtverečních plochy. Historické stroje jsou stále v provozu pro určité části kalibrů, které se vyrábí tradičními metodami. V provozu najdeme samozřejmě i počítače, jemné CNC stroje, měřící a regulační techniku.

 

Zenith vyrábí 250-700 komponent pro každý strojek. Ty jsou montovány buďto na moderních "linkách", anebo v ateliérech za pomoci tradičních metod, kde mistr hodinář ručně sestavuje nejnáročnější varianty po dobu 2 měsíců z více než 800 různých komponent.

---

 

Tož tak :).

 

edit: překlep

Upraveno uživatelem KFL
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...