Přejít na obsah

První Instalatérské


Thomas

Doporučené příspěvky

Nevím, jestli to tu bylo ale:

první náramkové hodinky Officine Panerai byly Rolexky bez továrního kalibru. 1936 vytvořili Florenťani, kteří jakožto obchodníci meli i koncesi na Rolexky, na základě poptávky italských úřadů, první prototyp.Před tím řada výrobců potápěčských hodinek neuspěla. Buď ciferník málo svítil nebo pouzdro nevydrželo tlak.Ale 47 mm pouzdro od Panerai, v podstatě zvětšené pouzdro Rolex Oyster s tzv. California ciferníkem, který používal i Rolex, splnilo náročné požadavky.Protože Rolex neměl tak velký kalibr došlo na Cortebert Kalibr 620. Po prvních zkouškách přišla objednávka na prvních deset kusů od tajného nkomanda Italského námořnictva. Od r 1938 se osvědčily i na rukách bojových potápěčů skupiny Gamma.

Radiomir je složení slov Radio - Radium a mira - hledí.

 

Kdyby někdo měl zájem, mám ještě historii 24 modelů Panerai. Můžu publikovat na pokračování :smile_anim:

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Myslím, že není zbytečná. Zaprvé, je sympatické, že chceš nasbírat příspěvky smysluplně a zadruhé, i když nejde o nové informace, ne všichni členové umí anglicky, takže si to podle mě rádi přečtou v češtině.

...a navíc už jseš k té 50 fakt blízko :D

Upraveno uživatelem Chorche
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak teda jo!

Dalším přelom v historii Officine Panerai nastal počátkem roku 1940, kdy dosloužilo Oyster pouzdro s naletovanými nožkami.Při etrémním namáhání nožky nevydrželi a při výměně řemínku se musel vždy znovu zašívat.Takže pro Italské námořnictvo vzniklo nové 47 mm ocelové pouzdro s integrovanými nožkami. S podobnou verzí přišel v té době na trh i Rolex, takže zůstala šroubovací korunka a šroubovací dýnko. Kvůli dobré čitelnoti na ciferníku vynikaly čtyři arabské cifry a čárkové indexy. Jako i v původních Panerai byl použit kalibr s ručním nátahem Cortebert 620 se 17 ti kameny a frekvencí nepokoje 2,5 Hertzů.

 

Další zajímavý kousek byl Mare Nostrum (Naše moře) z roku 1943. U Officine Panerai vznikly pouze tři exempláře tohoto 53mm chronografu. Byl osazen kalibrem 215 od firmy Angelus v Le Locle.U těchto hodinek se jedná o tzv palubní hodinky, které důstojníci používali na volném moři k určení zeměpisné délky souběžně s chronometry umístěnými na palubě lodi.Vodotěsnost u těchto hodinek proto nebyla nijak důležitá. Do seriové výroby se nikdy nedostaly.

Název Mare Nostrum ale už tato firma použila v roce 1927 pro časovače torpéd.

 

Děkuji za pozornost :)

Pokračování příště

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokračování:

v pozdních čtyřicátých letech až do ranních padesátých let se vyráběly hodinky Marina Militare s legendární ochranou korunky, pouzdro 47 mm s korunkou vlevo. Přes korunku namontovaný "můstek" s pohyblivou páčkou tlačil na korunku včetně tesnění.Vojáci tyto hodinky nosili na pravé ruce. Na levé nosili kompas a hloubkoměr.Na zrdcadlově obrácené hodinky nebylo potřeba vyrábět nový ciferník. Osazeny byly jako v modelech před tím, strojkem Cortebert-Rolex na ruční nátah s 15 ti kameny.

Už zakladatel Rolexu Hans Wilsdorf při uvedení Oyster pouzdra zjistil, že denní ruční nátah nedělá hodinkám dobře .Často se stávalo, že po natažení hodinek se zapomnělo korunku zatlačit zpět a vodotěsnost byla porušena.Výsledkem byl Oyster Perpetual-automatický nátah. Rolex kalibr NA 620 (malá vteřinovka) a kalibr 630 (centrální vteřinovka)nebyl pro Officine Panerai k dispozici a velikostí 26,4 mm i moc malý. Je i otázka, jestli by Rolex tyto patentované strojky Panerai vůbec k dispozici dal. V padesátých letech byl u Panerai vyrobem prototyp ještě se šroubovací korunkou, ale jako alternativu k automatickému nátahu použili kalibr Angus 240 s rezervou chodu 8 dnů. Luminor je název nové, na základě tritia osazené substance na ciferníku a ručičkách.

 

Problémy se šroubovací korunkou vedly u Panerai ve čtyřicátých letech k vývoji již zmíněného systému zajištění korunky "můstkem".Po úspěšných zkouškách Italského námořnicva byl tento systém v roce 1956 patentován, což označuje rytina na můstku a dále se používal kalibr s osmidenní rezervou chodu.

 

Příšte budu pokračovat s Panerai Radiomir 60 mm s lunetou. :)

 

Děkuji za pozornost

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokračujeme s dalším kouskem z produkce Panerai.

60 mm pouzdro s můstkem na korunce bylo osazeno otočnou lunetou s jedním osvětleným bodem. Po pěti minutách se nacházely další vystouplé neosvětlené body. Každou čtvrthodinu byl bod zvetšený pro snadné odečítání zbývajícího času ponoru. Panereai tyto hodinky vyrobil v roce 1956 na základě zakázky Egyptského námořnictva.Osazeny byly opět osmidenním strojkem Angelus.Na ciferníku u pozice 3 byl vyveden kruhový nápis "8 Giorni Brevettato" (8 dní, patentováno) Těchto hodinek, označované i jako Egiziano - Egypťan, bylo vyrobeno 100 kusů.Buď jako Radiomir s luminiscencí z radia nebo Luminor s tritiem.

 

V 80 tých letech se Panerai nevedlo dobře.Šéfové firmy , bojující o přežití firmy,hledali možnosti jak zvýšit atraktivnost hodinek.Přitom si vzpomněli na , před 200 lety objevěný, titan.Je stejně pevný jako ocel, váží polovinu a je odolný vůči všem možným chemikáliím. Radost udělá i alergickým jedincům, prahnoucím po hodinkách. Byl vyroben prototyp s novým pouzdrem , 5mm safírovým sklíčkem,lunetou s jedním tritiovým bodem, ochranou korunky a vodotěsností 1000 m.Uvnitř se nacházela od Dubois Depraz modifikovaná ETA

 

Dnešní večerníček je u konce. V dalším díle se můžete těšit na první PVD Panerai a jak se Sylvester Stallone stal fanouškem Panerai. :smile_anim:

 

Děkuji za pozornost

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...