Přejít na obsah

Švýcarské hodinky v československé armádě


odjinud

Doporučené příspěvky

Bomba! Gratulace, konečně ( nepletu-li se ) oficiálně přiznaný kousek, který látal nad Anglií! Tichá závist, rád bych se dozvěděl historii těch svých.

 

Pokud Ti jde o tohle, mám tu pár hezkých fotek F/Lt Tomáše Krumla z jara 1943, kdy v Hornchurchi velel letce A 122. perutě "City of Bombay". Nejspíš půjde o MVS, i když se stoprocentní jistotou to říct nelze. Mohlo by být možné, i když málo pravděpodobné, že si koupil nové Longinesy soukromě v Anglii, ale v takovém případě dost pochybuji o tom, že by si k nim pořídil rozměrově neodpovídající řemínek. Každopádně jakmile potkám jeho syna, zkusím se jej zeptat, zda o nich něco neví nebo jestli je dokonce nemá. Pak by se teprve vidělo, jestli jsou vzadu značené nebo ne.

 

P.S.: Děkuji Tomovi za zapůjčení fotek a omlouvám se za vodotisk, ale mám špatné zkušenosti se zneužitím sbírkových snímků. Vzhledem k zaměření tohoto fóra jsem se snažil, aby vodotisk nezasahoval do hodinek, a to je tu hlavní ;-)

P.P.S.: Datací první fotky (v křesle) si nejsem jistý, tři se Spitem jsou jasné.

post-39877-0-54664500-1446284306_thumb.jpg

post-39877-0-92098400-1446284366_thumb.jpg

post-39877-0-89907600-1446284408_thumb.jpg

post-39877-0-85595300-1446284449_thumb.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • Odpovědi 422
  • Vytvořeno
  • Poslední odpověď

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Pokud Ti jde o tohle, mám tu pár hezkých fotek F/Lt Tomáše Krumla z jara 1943, kdy v Hornchurchi velel letce A 122. perutě "City of Bombay". Nejspíš půjde o MVS, i když se stoprocentní jistotou to říct nelze. Mohlo by být možné, i když málo pravděpodobné, že si koupil nové Longinesy soukromě v Anglii, ale v takovém případě dost pochybuji o tom, že by si k nim pořídil rozměrově neodpovídající řemínek. Každopádně jakmile potkám jeho syna, zkusím se jej zeptat, zda o nich něco neví nebo jestli je dokonce nemá. Pak by se teprve vidělo, jestli jsou vzadu značené nebo ne.

 

P.S.: Děkuji Tomovi za zapůjčení fotek a omlouvám se za vodotisk, ale mám špatné zkušenosti se zneužitím sbírkových snímků. Vzhledem k zaměření tohoto fóra jsem se snažil, aby vodotisk nezasahoval do hodinek, a to je tu hlavní ;-)

P.P.S.: Datací první fotky (v křesle) si nejsem jistý, tři se Spitem jsou jasné.

 

Paráda!!! :) díky za zatím asi nej. fotky Longinů na ruce našich letců a pochybuji, že se najdou ještě lepší. Jsem zvědavý, co zjistíš od jeho syna. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Na aukru jsou hodinky Longines MVS č. 2446, přičemž jedny s tím samým číslem v databázi už jsou. Má je člen M-72, právě se pochlubil ve vintážní sekci s renovací.

 

Tyto "nové" mají mj. jiný strojek. Že by se jednalo o padělek ? Ve šlendrián vojska moc nevěřím. A moc se mi nelíbí způsob rytí.

 

http://aukro.cz/letecke-hodinky-longines-cs-armada-i5780896224.html

 

post-27970-0-49968000-1446986660_thumb.jpg

post-27970-0-16016900-1446986660_thumb.jpg

post-27970-0-82692800-1446986659_thumb.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Mně tyhle dva nápisy přijdou jako zcela stejné...

 

Masivní "M";

useklé "T" na levé horní straně;

menší "V";

masivní "O";

interpunkce nad "E" a "A" zasahuje do písmen;

font čísel také bez odlišností

 

jediný rozdíl je v hloubce gravírování, která je u 2446 o trochu hlubší.

Nemám u sebe databázi fotografií, tak nemůžu udělat srovnání všech nápisů MVS, které mám. Ale odhaduji, že podobně vygravírovaných nápisů MVS najdu víc.

 

 

Neodvažuji se říct, zda je to falz, nebo ne. Může to být klidně chyba číslování, stejně jako falzifikace.

 

Každopádně pokud bychom přijali teorii o falzu, zřejmě všechny hodinky se stejným provedením nápisu MVS budou falz???????

post-4758-0-27014000-1447057182_thumb.jpg

post-4758-0-18094200-1447057219_thumb.png

Upraveno uživatelem JPS
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Předpokládám, že gravírování probíhalo podobně, jako broušení duplikátů klíčů.

 

Tedy, že vodící jehla spřažená s gravírovacím hrotem probíhala v předloze nápisu (jakémsi kopytu) a tím určovala i pohyb gravírovacího hrotu, který tak vyryl nápis.

To znamená, že všechny nápisy vygravírované podle dané předlohy, byly víceméně stejné.

 

Proto můžeme vypozorovat podobnost v nápisech u hodinek s podobným rokem výroby.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Už nemají, měl jsem je delší dobu v hledáčku a jen čekal až se domluvím na ceně, nakonec to klaplo, tak jsem je v pátek vyzvedl.

 

A v sobotu zpátky na nebi

 

attachicon.gif20151003_110429.jpg

 

Včera jsem jim dopřál malou očistnou koupel v ultrazvuku, kde odpadly zbytky barvy z víčka. Lehce jsem obnovil hrany na pouzdru, vyleštil sklíčko a lehoučce počistil ciferník, na kterém je patrná oxidace, ale na svůj věk OK.

Zevní čištění strojku a začal jsem  opravovat povrch ručiček, odstranil jsem tragický nános barvy a přestříkal jsem vteřinovku bílou barvou. Lumi na doplnění ruček musím objednat, strojek šlape překvapivě přesně.

 

attachicon.gif20151006_105138.jpg

attachicon.gif20151006_105108.jpg

attachicon.gif20151006_105020.jpg

 

Mám z nich radost, ještě nahradím provizorní řemen finální verzí s podložkou, ale o to se postará Zrnič.

 

Koukal jsem po nich také delší dobu, ale neměl jsem cestu do Humpolce a nechtělo se mi nic řešit mailama..

 

Každopádně gratuluju, dals je krásně do pucu! A kdyby tě něldy omrzely (ne, že bych to předpokládal) tak dej vědět :)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak jsem prohlédl všechny fotky Longinek s nápisem MVS, které mám v databázi.

 

Ty z nich, které mají text vygravírovaný stejným fontem jako ty s MVS 2446 z aukra, jsem dal dohromady na přiložené fotce.

Lze vypozorovat u některých trochu jiný způsob rytí, všimněte si zejména hloubky a tím pádem i šířky gravírovaných písmen.

 

Pokud se přikloníme k tomu, že 2446 je falz, lze jako falz označit i 2337, 2389, 2406, 2509, 2563 a možná i další...

 

Opravdu je armáda tak neomylná, že nemohlo dojít k označení stejným ev. číslem? 

post-4758-0-09147000-1447143136_thumb.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Kdysi jsem zaznamenal hovor dvou starých hodinkářských šíbrů na Kolbence a ti se bavili o tom, že nějaký jejich společný známý udělá z těch Lonžinů vojenské za pár minut , aby se  to pak lépe prodalo.

Ruku do ohně bych za to nedal, ale rozhodně bych to nepodceňoval, ti pánové dost věděli a uměli, ale už tam tak rok-dva nechodí....

 

A bordel v armádě? Určitě byl, ale zrovna tohle bylo vždy drahé devizové zboží, tak bych dost pochyboval, že by v tom měli soudruzi takový bordel, ale opět to nelze vyloučit ......

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Je to hodně podezřelé. Dost pochybuji, že by v tom měli vojáci takový binec, že by dvoje Longiny měly stejné MVS číslo. Nicméně značení vypadá opravdu OK a význačné body gravírování těch z Aukra, jak vypsal JPS: 

  • Masivní "M";
  • useklé "T" na levé horní straně;
  • menší "V";
  • masivní "O";
  • interpunkce nad "E" a "A" zasahuje do písmen;
  • font čísel také bez odlišností

odpovídají i dalším fotografiím v databázi. Není to tedy samodomo dodělávka, ale vzniklo jich na stejné mašině větší množství s různými čísly. Napadla mě jedna možnost. Co když své vojenské nějaký pilot ztratil a když je měl vracet koupil civilní neznačené a nechal je u vojáků označit a takto vrátil? Asi to není moc pravděpodobné, ale možnost to je. Rozhodně zajímavé a odkrýt pravdu bude docela problém. Uvidíme, jestli se časem objeví další dvojička, nebo je toto výjimka. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Spadl mi do filtru na ebay i tento kapesní chronograph, takový myslím na fóru nikdo nemá? 

(doufám, že to není nic proti ničemu, dávat sem odkaz z aukce, ale je to kup teď, tak snad se nikdo nepohorší)

 

http://www.ebay.com/itm/LEMANIA-MILITAR-UHR-CHRONOGRAPH-DER-TSCHECHOSLOWAKISCHEN-ARMEE-VINTAGE-/151849866795?hash=item235af5162b:g:gJYAAOSwGvhT8krV

 

post-33466-0-86904000-1447164404_thumb.jpg

 

post-33466-0-73325800-1447164400_thumb.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se

×
×
  • Vytvořit...