Přejít na obsah

Vintage divers ...


M@chino

Doporučené příspěvky

před 21 hodinami, Piplík napsal:

@VintageLover Karle, ty jsi to tady napálil všechno najednou.

"Hujeři" dorazili i do vintage divers vlákna (-:

Doufám, že nevadí, že jsem použil tvé "metody" jak nalákat lidi a začal jsem tady dávat pravidelné galerie "potápěček"? Inspiroval jsi mě (-: Díky

Jó a ty Enicar jsou boží (-:

Úplně v pohodě, potápky miluji. :) Škoda, aby to tady zelo prázdnotou.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 1 hodinou, VintageLover napsal:

Úplně v pohodě, potápky miluji. :) Škoda, aby to tady zelo prázdnotou.

Karle, moc pěkná sestava. Poznávám (nyní moje) londžíny :)

Heuery jako vždy parádní, to je u Tebe samozřejmost. Kolik z toho ještě máš?

Hlavně ty orange boye jsou suprový. Takový se už moc nevidí. 

Enicary jsou z aukra?

 

Ať nejsem mimo - moje Super compressor trojice.

SC_diver.thumb.JPG.e74d71f8cb57bf7c5dc46714bc0c7944.JPG

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Přesně tak. Skočil jsem po nich, protože se to u nás moc nevidí. Resp. na světě je takových jen 5, a teď pátráme s jedním Enicar vintage nadšencem, který je autorem stránky Enicar101.com (Jim Jupiter), jestli je to skládačka ze starých dílů nebo se to tak dělalo. :) Napoví stroj, zatím jsem je neotvíral.

A Longiny jsou Tvoje, škoda, že už je nemám. Musí mi stačít Noniusy. :) Z Heuerek z fotek už žádné. :( Jak se ale říká, nebyly by jiný, a tak to holt beru. :) 

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Nebudu pokračovat podle abecedy, ale přeskočím pár písmen a představím zde značku a hodinky na písmeno “H” - HAMILTON - firmu, která taky pár potápěčských modelů dělala (-:

Americká hodinářská firma byla založena v roce 1893 v Lancasteru v Pensylvánii a od začátku byla spjatá s americkou železnicí. V roce 1912 Hamilton poprvé představil Railroad kapesní hodinky. Pak expandovala do americké armády, když se v roce 1914 stala dvorním dodavatelem hodinek americké armády. Když se pak po návratu z Francie vraceli američtí vojáci s náramkovými hodinkami, přišel Hamilton s novým modelem 981. V roce 1918 pak Hamilton vybavil všechny piloty letecké pošty, kteří lítali mezi Washingtonem a New Yorkem.

Od roku 1942 se pak začala psát historie civilních hodinek Hamilton. Hodinkám této značky pak udělali reklamu celebrity i filmy a značka byla úzce spjata s Holywoodem. Hamiltony se objevili na ruce Marlene Dietrich ve filmu “Shanghai Express” už v roce 1932. V roce 1953  si zahrály ve filmu The Frogmen”. O pár let později je Elvis Presley nosil ve filmu Blue Hawaii z roku 1961. Byly to na tu dobu excentrické elektrické hodinky Hamilton Ventura s asymetrickým pouzdrem. Futuristické Hamiltony si zahrály taky ve filmu Stanleyho Kubricka, 2001: Vesmírná Odysea.

V roce 1961 pak Hamilton koupil švýcarskou firmu Buren Watch Company a s ní i vyhlášený automatický kalibr 11 s mikrorotorem. Tento stroj se postupně začal objevovat v modelech Chrono-matic. No a tady se pomalu dostáváme k “trochu potápěčským” hodinkám.

Hamilton totiž v sedmdesátých letech představil modelovou řadu PAN EUROP a s ní její vlajkovou loď Hamilton PAN EUROP 703 Chrono-Matic a GMT bratříčka PAN EUROP 707. Do této modelové řady ještě patřily jednoduché divery PAN EUROP 702 ve dvou verzích cifru a s kalibry cal.62 postavenými na základě ETA2452-2482. Existovala i dámská verze PAN EUROP 704.

Ryzí potápěčské divery od Hamiltonu, na které nemůžu zapomenout jsou tzn. “Šestistovky” vyráběné od roku 1967. V nerezovém EPSA kulatém pouzdře typu compressor byl umístěn Hamilton automatický kalibr 64A (ETA 2452) s rezervou chodu 42 hodin. Hodinky měly  WR 600ft/200m  vnitřní otočnou lunetu a dvě korunky jako každé kompresorové pouzdro.

Protože potápěčských modelů nebylo moc, nejsou ani moc k vidění a některé modely jsou i proto sběratelsky zajímavé. Přesto i tady na fóru pár Hamiltonů bude (-:

7CDE21C2-8C0E-4DB3-8ABB-F00C7C9A462B.png

2161A8F2-3E1D-4749-A32A-B7B2037A89B2.jpeg

B44A4029-C287-4EF5-A4E8-A3FB0CD75F73.jpeg

22E7CDE6-42D8-478F-A058-31765227559A.jpeg

89EE0A84-FCF3-498C-92C2-730B5FFC2AF8.jpeg

85DA8826-48E5-4C3C-B852-DFB4DEF257C8.jpeg

E92FE484-CFC7-4BB2-8D14-83D1C10BDCC2.jpeg

C3FF5ED7-4F2E-4221-8769-825911FD010E.jpeg

75744644-C76B-4FCB-BDBE-4D14EB213D4F.jpeg

77EE5463-9BD9-4BA0-B4E3-48FDEF68D100.jpeg

6549E85C-096F-4449-918F-3079AE7D206D.jpeg

37608281-70EF-4BFE-AC79-47F0672FDDC8.jpeg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak abych tady jen neplevelil stáhnutými fotkami a zase tématicky představil něco z mé krabice, pak u mě značku Hamilton zastoupí model PAN EUROP 702, Ref.64065-3. Tyto krásné divery zaujmou perfektním pouzdrem, zvláštním skládaným cifrem, ručkami i strojkem.

Nerezové masivní pouzdro o rozměru 42x45 mm s lugem 20mm a  se šroubovací korunkou na pozici “3”, paprskovým brusem hodně připomínají “autávkové” pouzdra. Vodotěsnost 200m/600ft. Pouzdro je směrem k nožkám konkávně prolnuté dýnko v pouzdru je “utopené”a stěžejky jsou umístěné hodně nízko, což svádí k nasazení a nošení na NATO řemenu. Boční stěny pouzdra jsou leštěné, horní plochy broušené do jemného paprskového brusu.

Ciferník je zajímavý tím jak se skládá z tištěné plochy a plastické stříbrné lunety doplněné tritiovými indexy. Jedná se o vzácnou variantu ciferníku tzv. “Decompression dial” . Tuto dekompresní tabulku také ve svých potápěcských hodinkách používali i další renomované značky na modelech Vulcain Cricket Nautical, Fortis Marinemaster, ale taky MIDO Ocean Star.  Později se tyto dekompresní tabulky přesunuly na vnější lunety hodinek jak tomu bylo u DOXA SUB nebo u nové patentované lunety značky JENNY Caribbean.

Datumovka na “702” je umístěna na pozici “3”.

Masivní plexi sklíčko vystupuje nad vysokou lunetu, otočnou jednosměrně s 60 kliky. Luneta má dvojí stupnici - velká stupnice 1-60 pro minutové přičítaní jako na klasických potápkách a na hraně lunety pak malá GMT stupnice 1-12. 

Ručky v tomto modelu jsou z 1.série “702” tzn. tlusté hranaté nerezové ručky, u minutové s vnitřním zašpičatělým vybráním pro tritium. Sekundová lollipop ručka je na konci bílá s tritiem.

Nerezové leštěné dýnko obsahuje jen WR 200m/600ft, číslo reference 64065-3 a uprostřed “utopené” logo okřídleného koně jejž se stal symbolem řady PAN EUROP.  Logo je kolem vyplněné gravírovanými pruhy. Zbytek dýnka je leštěný do vysokého lesku.

Nakonec strojek. Jedná se o Hamilton automatický kalibr 63A postavený na ETA 2452, rezerva chodu 42 hodin. Chodí na frekvenci 18.000 A/h.

Pan Europe 702 jsou v zachovalém originálním stavu, bez velkých vrypů a ťukanců, jemný paprskový brus stále pěkný, luneta je taky jako nová. Ciferník a především tisk zachovalý, i když už nějaké tritium chybí. Za mě krásné hodinky, ale do vody si je nevezmu (-:

P1011537.JPG

P1011553.JPG

P1011536.JPG

P1011542.JPG

P1011540.JPG

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Krásný mořský vlk 😎, máš hlavně nepoškozenou lunetu což u mě část chybí ;-/ 

Tah je signovaný Zodiac? Až se přelízne sklo tak budou parádní!

Ad Hamiltony 702, mají super tvarované pouzdro no a pak ta chronomatic verze nemá chybu, ty se mi snad líbí víc než autavie 😉

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

@madmaxx Chronomatic pan europ 703 s cal.11 jsou pro mě TOP a už dlouho je mám na wish listu a asi před týdnem jsem jedny na aukci projel )-: 

Ten tah na wolfech je origo NSA, ale ne signovaný Hamilton. Myslím, že originální tah by měl být stejně JB Champion. Za 500$ když máš štěstí, tak se dá sehnat (-:

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Využil bych s dovolením vlákno, abych Vám představil svůj příběh se Seiko 6105. Doufám, že se na mě M@chino nebude zlobit, ale nechtěl jsem zakládat zvláštní vlákno a myslím, že sem se to hodí:

Seiko 6105, které prošly soukromým peklem

Tyhle hodinky jsem samozřejmě zaregistroval tady na fóru někdy v době když si Sibiř nechával poslat Olongapo tah a hodně se mi líbily, ikdyž jsem ještě nevěděl, že hrály v Apocalypse. Film jsem znal, ale nějak extra jsem ho nevnímal, jen jsem si pamatoval na odpálení vrtulníku při vzletu.

No, ale podle fotek na fóru mě tyhle „želvy“ fakt braly, hlavně kvůli jiným indexům a ručkám než u želv. O tvaru a rozdílech v pouzdře jsem nevěděl nic. Tak jsem pomalu zjišťoval, co by to jako stálo a už tenkrát to byly rakety. Tehdy se ještě daly 6309 sehnat kolem 3-4 tisíc, tak jsem nejdřív uvažoval o změně cifru a ruček. Ale věděl jsem, že mě to nadlouho neuspokojí a stejně časem budu chtít originál.

Tak jsem začátkem roku 2014 během nemoci vydražil svůj „originál“. Na e-bay od Loyswatch, který hodinky vždy zrenovuje a dostanou od něj tedy AM cifr a ručky. Ale to jsem schopný překousnout. Po nějaké době doletěly ze Singapuru a výčitky z nákupu vystřídala radost.

A od té doby taky nastala strastiplná a zničující cesta k duševní vyrovnanosti a splynutí asi napořád 😄

První zásek přišel asi po měsící, kdy jsem si je na zahradě schoval do náprsní kapsy montérek, aby neutrpěly otřes při nějaké ráně kladivem. Takže vypadly hranou na šutr a získaly zásek na boku pouzdra u osmičky. Málem mě klepla pepka, ale lehkým přebroušením se mi podařilo dosáhnout uspokojivého výsledku.

1.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...