Přejít na obsah

Vesmírné hodinky


Cabos

Doporučené příspěvky

Zakládám nové vlákno ohledně hodinek určených do vesmíru. Myslím, že je tady podobné ohledně opravdu pravých armádních hodinek. Tam jsem mimo jiné psal, že se to týkalo doby před el. hodinkama, u vesmírných to bude asi podobné. Nicméně, má někdo nějaké informace o tom, jak je to ve skutečnosti ? Všude se akorát píše že "kosmické" schválené hodinky jsou třeba Omega, nebo Fortis atd... ale jak je vidět, praxe je úplně jiná - viz. fotografie z poslední výpravy. Pochybuji, že ty Timexy (nebo co to je) prošli nějakými zvláštními testy na vystavení prudkým změnám teploty, vybracím, přetížení atp... jako třeba Speedmastry.

Jak to tedy je ????

post-1501-1183375235.jpg

post-1501-1183375276.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak to se omlouvam za unahleni - urcite se to tam da jeste nejak zasoupnout.

 

Ono to vypada, ze maji asi "civilni" obleceni a tedy i treba i ty hodinky pro bezne noseni a neco "extra" kdyz jdou ven. Myslim, ze tem plastovym Timexum by se venku moc nelibilo, hlavene kdyby na ne posvitilo pekne slunicko...

To same ty nove Omegy X33, to jsou quartzky a ty urcite take nemaji radi nejake extra teploty.

Tezko se o tom ale neco hleda, vsechno to jsou takove spis propagacni zalezitosti - ve skutecnosti pak clovek nachazi fotky opravdovych kosmonautu, potapecu, vojaku atd... vzdycky s plastovymi digitalkami! :-(

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak to se omlouvam za unahleni - urcite se to tam da jeste nejak zasoupnout.

 

Ono to vypada, ze maji asi "civilni" obleceni a tedy i treba i ty hodinky pro bezne noseni a neco "extra" kdyz jdou ven. Myslim, ze tem plastovym Timexum by se venku moc nelibilo, hlavene kdyby na ne posvitilo pekne slunicko...

To same ty nove Omegy X33, to jsou quartzky a ty urcite take nemaji radi nejake extra teploty.

Tezko se o tom ale neco hleda, vsechno to jsou takove spis propagacni zalezitosti - ve skutecnosti pak clovek nachazi fotky opravdovych kosmonautu, potapecu, vojaku atd... vzdycky s plastovymi digitalkami! :-(

 

Podle me neni moc hodinek, co by vydrzelo venku v otevrenem vesmiru. Ale mozna se pletu. Docela by me to zajimalo. Ono taky pripnout si hodinky zvenku na skafandr, ktery je nastaven na vyrovnavani tlaku taky asi moc bezpecne neni.

 

Na druhou stranu co si pamatuju, tak kosmonauti meli vetsinou jiz zminovane Casio G-Shock. Ale cerpam z fotek zevnitr.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tady je krasny seznam techto vesmirnych hodinek: digilander.libero.it/generalresearch.

 

A uz jsem to pochopil i s tim upevnenim na ruku. Pouziva se podobny NATO reminku. Podle fotky tak vypada, ale asi bude mit nejak vyresenu i pruznost.

 

Nejak bude muset byt resena i vodotesnost. Jak tak premyslim, uplne nejlepsi bude nulova vodotesnost. Mam pravdu?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jojo, to jsem take nesel, jaky je ale zdroj informaci ???

U techto hodinek se o vodotesnosti opravdu neda mluvit - museli by mit "heliovy" ventil a to radne dimenzovany... :-) jinak by asi kosmonaut, astronaut, atd naut koukal jak by ho sklicko cvrnklo do cela!

reminek je myslim normalni kus sucheho zipu - a vypoada to, ze se ev. zmenam prizpusobuje skafandr...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po měsíci...
Návštěvník YPO

je to všechno jenom západní propaganda a reklama ;) ......... potažmo k čemu mi budou certifikované hodinky do vesmíru,když tam nikdy nestrčím ani špičku nosu ......... a i kdyby se to stalo tak mě tam čas zajímat nebude .....

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Uz jsem toto tema nadhodil na srazu v Brne. Jak mohou byt hodinky certifikovane pro cesty do vesmiru vodotesne na 200m, viz treba Fortis. Nejsem si jisty, jestli by vzduchoprazdno prezily. Chapu to u hodinek Omega, ktere nejsou vodotesne vubec (ty co jsem videl na fotce z muzea Omegy, ktere ma kosmonaut nasazena na skafandru). Tam by z nich vzduch mel bez problemu uniknout, ale co ty Fortisky? Neroztrhnulo by je ten vnitrni pretlak?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Uz jsem toto tema nadhodil na srazu v Brne. Jak mohou byt hodinky certifikovane pro cesty do vesmiru vodotesne na 200m, viz treba Fortis. Nejsem si jisty, jestli by vzduchoprazdno prezily. Chapu to u hodinek Omega, ktere nejsou vodotesne vubec (ty co jsem videl na fotce z muzea Omegy, ktere ma kosmonaut nasazena na skafandru). Tam by z nich vzduch mel bez problemu uniknout, ale co ty Fortisky? Neroztrhnulo by je ten vnitrni pretlak?

 

Vem si co by se melo stat s nadrzema na vzduch, spis bych se bal chladu ( smrstovani kovu a tuhnuti oleje )

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Uz jsem toto tema nadhodil na srazu v Brne. Jak mohou byt hodinky certifikovane pro cesty do vesmiru vodotesne na 200m, viz treba Fortis. Nejsem si jisty, jestli by vzduchoprazdno prezily. Chapu to u hodinek Omega, ktere nejsou vodotesne vubec (ty co jsem videl na fotce z muzea Omegy, ktere ma kosmonaut nasazena na skafandru). Tam by z nich vzduch mel bez problemu uniknout, ale co ty Fortisky? Neroztrhnulo by je ten vnitrni pretlak?

 

Tězko by je roztrh. Na zemi je 1ATM, takže ve vakuu je o 1ATM méně :)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Něco málo co je známé o kosmonautech bývalého SSSR tak ve volném prostoru používaly hodinky chronografy se strojky 3017 a 3133 (obchodní značky Strela Sekonda a Poljot) a o vodotěsnosti nelze ani mluvit spíše odolnosti proti prachu s plast sklíčkem.Akorát co jse dá předpokládat tak po výstupu byl určitě hodinový strojek a celý vnitřek vlivem působení vákua dokonale zbaven veškeré vlhkosti.Rozdíly v přesnosti chodu v té době asi nikdo nesledoval ale asi byly. Oba jmenované strojky bylo to nejlepší z celé RVHP co se dalo bez nároku na devizové prostředky pořídit.Je zmínka táké v ruskojazyčné literatuře o "elektronických hodinkách " pro kosmonauty bez bližšího popisu???

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...