Cabos Posted July 2, 2007 Report Posted July 2, 2007 Zakládám nové vlákno ohledně hodinek určených do vesmíru. Myslím, že je tady podobné ohledně opravdu pravých armádních hodinek. Tam jsem mimo jiné psal, že se to týkalo doby před el. hodinkama, u vesmírných to bude asi podobné. Nicméně, má někdo nějaké informace o tom, jak je to ve skutečnosti ? Všude se akorát píše že "kosmické" schválené hodinky jsou třeba Omega, nebo Fortis atd... ale jak je vidět, praxe je úplně jiná - viz. fotografie z poslední výpravy. Pochybuji, že ty Timexy (nebo co to je) prošli nějakými zvláštními testy na vystavení prudkým změnám teploty, vybracím, přetížení atp... jako třeba Speedmastry. Jak to tedy je ???? Images are visible only to registered users. Please register or sign in to enable full experience. Images are visible only to registered users. Please register or sign in to enable full experience.
midloch Posted July 2, 2007 Report Posted July 2, 2007 Scott Carpenter 24.5.1962 má svůj Breitling Cosmonaute navlečený přes kombinézu... Images are visible only to registered users. Please register or sign in to enable full experience. Images are visible only to registered users. Please register or sign in to enable full experience.
afrikab Posted July 2, 2007 Report Posted July 2, 2007 Mrkni sem, forums.watchuseek.com/showthread.php?t=68792. Hodinky Timex? Ironman? jsou skutecne certifikovane od NASA. Nemyslim si, ze by si mohli kosmonauti brat jake hodinky se jim zlibi.
afrikab Posted July 2, 2007 Report Posted July 2, 2007 Al jinak se to resilu uz v tomto vlaknu: forum.chronomag.cz/index.php?showtopic=5353.
Mike. Posted July 2, 2007 Report Posted July 2, 2007 Mrkni sem, forums.watchuseek.com/showthread.php?t=68792. Hodinky Timex? Ironman? jsou skutecne certifikovane od NASA. Nemyslim si, ze by si mohli kosmonauti brat jake hodinky se jim zlibi. To jsem taky nevedel. (jedny Ironmany mam doma ) Jinak jak pise afrikab, tak uz se to tady resilo.
Cabos Posted July 2, 2007 Author Report Posted July 2, 2007 Tak to se omlouvam za unahleni - urcite se to tam da jeste nejak zasoupnout. Ono to vypada, ze maji asi "civilni" obleceni a tedy i treba i ty hodinky pro bezne noseni a neco "extra" kdyz jdou ven. Myslim, ze tem plastovym Timexum by se venku moc nelibilo, hlavene kdyby na ne posvitilo pekne slunicko... To same ty nove Omegy X33, to jsou quartzky a ty urcite take nemaji radi nejake extra teploty. Tezko se o tom ale neco hleda, vsechno to jsou takove spis propagacni zalezitosti - ve skutecnosti pak clovek nachazi fotky opravdovych kosmonautu, potapecu, vojaku atd... vzdycky s plastovymi digitalkami! :-(
afrikab Posted July 2, 2007 Report Posted July 2, 2007 Tak to se omlouvam za unahleni - urcite se to tam da jeste nejak zasoupnout. Ono to vypada, ze maji asi "civilni" obleceni a tedy i treba i ty hodinky pro bezne noseni a neco "extra" kdyz jdou ven. Myslim, ze tem plastovym Timexum by se venku moc nelibilo, hlavene kdyby na ne posvitilo pekne slunicko... To same ty nove Omegy X33, to jsou quartzky a ty urcite take nemaji radi nejake extra teploty. Tezko se o tom ale neco hleda, vsechno to jsou takove spis propagacni zalezitosti - ve skutecnosti pak clovek nachazi fotky opravdovych kosmonautu, potapecu, vojaku atd... vzdycky s plastovymi digitalkami! :-( Podle me neni moc hodinek, co by vydrzelo venku v otevrenem vesmiru. Ale mozna se pletu. Docela by me to zajimalo. Ono taky pripnout si hodinky zvenku na skafandr, ktery je nastaven na vyrovnavani tlaku taky asi moc bezpecne neni. Na druhou stranu co si pamatuju, tak kosmonauti meli vetsinou jiz zminovane Casio G-Shock. Ale cerpam z fotek zevnitr.
afrikab Posted July 2, 2007 Report Posted July 2, 2007 Tady je krasny seznam techto vesmirnych hodinek: digilander.libero.it/generalresearch. A uz jsem to pochopil i s tim upevnenim na ruku. Pouziva se podobny NATO reminku. Podle fotky tak vypada, ale asi bude mit nejak vyresenu i pruznost. Nejak bude muset byt resena i vodotesnost. Jak tak premyslim, uplne nejlepsi bude nulova vodotesnost. Mam pravdu?
Cabos Posted July 2, 2007 Author Report Posted July 2, 2007 Jojo, to jsem take nesel, jaky je ale zdroj informaci ??? U techto hodinek se o vodotesnosti opravdu neda mluvit - museli by mit "heliovy" ventil a to radne dimenzovany... :-) jinak by asi kosmonaut, astronaut, atd naut koukal jak by ho sklicko cvrnklo do cela! reminek je myslim normalni kus sucheho zipu - a vypoada to, ze se ev. zmenam prizpusobuje skafandr...
kubson Posted August 10, 2007 Report Posted August 10, 2007 vypadá to, že NASA má certifikované 4 hodinky pro vesmírné lety Casio G-Shock, Timex Ironman, Omega Speedmaster Professional, Omega X33 zdroj: http://www.nasaexplores.com/show2_articlea.php?id=02-024
Guest YPO Posted August 10, 2007 Report Posted August 10, 2007 je to všechno jenom západní propaganda a reklama ......... potažmo k čemu mi budou certifikované hodinky do vesmíru,když tam nikdy nestrčím ani špičku nosu ......... a i kdyby se to stalo tak mě tam čas zajímat nebude .....
Jaem Posted August 10, 2007 Report Posted August 10, 2007 v roku 1989 sa Omega Speedmaster Professional stali oficialnymi hodinkami ruskych kozmonautov. Roskosmos certifikoval aj Fortis
afrikab Posted August 11, 2007 Report Posted August 11, 2007 Uz jsem toto tema nadhodil na srazu v Brne. Jak mohou byt hodinky certifikovane pro cesty do vesmiru vodotesne na 200m, viz treba Fortis. Nejsem si jisty, jestli by vzduchoprazdno prezily. Chapu to u hodinek Omega, ktere nejsou vodotesne vubec (ty co jsem videl na fotce z muzea Omegy, ktere ma kosmonaut nasazena na skafandru). Tam by z nich vzduch mel bez problemu uniknout, ale co ty Fortisky? Neroztrhnulo by je ten vnitrni pretlak?
rmx Posted August 11, 2007 Report Posted August 11, 2007 http://www.netgrafik.ch/space_collection.htm
rmx Posted August 11, 2007 Report Posted August 11, 2007 Uz jsem toto tema nadhodil na srazu v Brne. Jak mohou byt hodinky certifikovane pro cesty do vesmiru vodotesne na 200m, viz treba Fortis. Nejsem si jisty, jestli by vzduchoprazdno prezily. Chapu to u hodinek Omega, ktere nejsou vodotesne vubec (ty co jsem videl na fotce z muzea Omegy, ktere ma kosmonaut nasazena na skafandru). Tam by z nich vzduch mel bez problemu uniknout, ale co ty Fortisky? Neroztrhnulo by je ten vnitrni pretlak? Vem si co by se melo stat s nadrzema na vzduch, spis bych se bal chladu ( smrstovani kovu a tuhnuti oleje )
J.F. Posted August 11, 2007 Report Posted August 11, 2007 Uz jsem toto tema nadhodil na srazu v Brne. Jak mohou byt hodinky certifikovane pro cesty do vesmiru vodotesne na 200m, viz treba Fortis. Nejsem si jisty, jestli by vzduchoprazdno prezily. Chapu to u hodinek Omega, ktere nejsou vodotesne vubec (ty co jsem videl na fotce z muzea Omegy, ktere ma kosmonaut nasazena na skafandru). Tam by z nich vzduch mel bez problemu uniknout, ale co ty Fortisky? Neroztrhnulo by je ten vnitrni pretlak? Tězko by je roztrh. Na zemi je 1ATM, takže ve vakuu je o 1ATM méně
Guest Snow Posted August 12, 2007 Report Posted August 12, 2007 Mezi tzv. vesmírné hodinky lze bezesporu zařadit např. DOXU nebo Accutron
afrikab Posted August 12, 2007 Report Posted August 12, 2007 Vem si co by se melo stat s nadrzema na vzduch, spis bych se bal chladu ( smrstovani kovu a tuhnuti oleje ) Kolik je vlatne ve vesmiru (ve stinu)? Kolem -200 stupnu celsia?
Mike. Posted August 12, 2007 Report Posted August 12, 2007 Myslím, že i hodinky Marathon jsou používané NASA, ale jestli někdy byly ve vesmíru, to nevím ...
Časomíra Posted August 12, 2007 Report Posted August 12, 2007 Něco málo co je známé o kosmonautech bývalého SSSR tak ve volném prostoru používaly hodinky chronografy se strojky 3017 a 3133 (obchodní značky Strela Sekonda a Poljot) a o vodotěsnosti nelze ani mluvit spíše odolnosti proti prachu s plast sklíčkem.Akorát co jse dá předpokládat tak po výstupu byl určitě hodinový strojek a celý vnitřek vlivem působení vákua dokonale zbaven veškeré vlhkosti.Rozdíly v přesnosti chodu v té době asi nikdo nesledoval ale asi byly. Oba jmenované strojky bylo to nejlepší z celé RVHP co se dalo bez nároku na devizové prostředky pořídit.Je zmínka táké v ruskojazyčné literatuře o "elektronických hodinkách " pro kosmonauty bez bližšího popisu???
Recommended Posts
Create an account or sign in to comment
You need to be a member in order to leave a comment
Create an account
Sign up for a new account in our community. It's easy!
Register a new accountSign in
Already have an account? Sign in here.
Sign In Now