Jump to content

Recommended Posts

Posted

Zakládám nové vlákno ohledně hodinek určených do vesmíru. Myslím, že je tady podobné ohledně opravdu pravých armádních hodinek. Tam jsem mimo jiné psal, že se to týkalo doby před el. hodinkama, u vesmírných to bude asi podobné. Nicméně, má někdo nějaké informace o tom, jak je to ve skutečnosti ? Všude se akorát píše že "kosmické" schválené hodinky jsou třeba Omega, nebo Fortis atd... ale jak je vidět, praxe je úplně jiná - viz. fotografie z poslední výpravy. Pochybuji, že ty Timexy (nebo co to je) prošli nějakými zvláštními testy na vystavení prudkým změnám teploty, vybracím, přetížení atp... jako třeba Speedmastry.

Jak to tedy je ????

Images are visible only to registered users. Please register or sign in to enable full experience.

Images are visible only to registered users. Please register or sign in to enable full experience.

Posted

Scott Carpenter 24.5.1962 má svůj Breitling Cosmonaute navlečený přes kombinézu...

 

Images are visible only to registered users. Please register or sign in to enable full experience.

Images are visible only to registered users. Please register or sign in to enable full experience.

Posted

Tak to se omlouvam za unahleni - urcite se to tam da jeste nejak zasoupnout.

 

Ono to vypada, ze maji asi "civilni" obleceni a tedy i treba i ty hodinky pro bezne noseni a neco "extra" kdyz jdou ven. Myslim, ze tem plastovym Timexum by se venku moc nelibilo, hlavene kdyby na ne posvitilo pekne slunicko...

To same ty nove Omegy X33, to jsou quartzky a ty urcite take nemaji radi nejake extra teploty.

Tezko se o tom ale neco hleda, vsechno to jsou takove spis propagacni zalezitosti - ve skutecnosti pak clovek nachazi fotky opravdovych kosmonautu, potapecu, vojaku atd... vzdycky s plastovymi digitalkami! :-(

 

Posted
Tak to se omlouvam za unahleni - urcite se to tam da jeste nejak zasoupnout.

 

Ono to vypada, ze maji asi "civilni" obleceni a tedy i treba i ty hodinky pro bezne noseni a neco "extra" kdyz jdou ven. Myslim, ze tem plastovym Timexum by se venku moc nelibilo, hlavene kdyby na ne posvitilo pekne slunicko...

To same ty nove Omegy X33, to jsou quartzky a ty urcite take nemaji radi nejake extra teploty.

Tezko se o tom ale neco hleda, vsechno to jsou takove spis propagacni zalezitosti - ve skutecnosti pak clovek nachazi fotky opravdovych kosmonautu, potapecu, vojaku atd... vzdycky s plastovymi digitalkami! :-(

 

Podle me neni moc hodinek, co by vydrzelo venku v otevrenem vesmiru. Ale mozna se pletu. Docela by me to zajimalo. Ono taky pripnout si hodinky zvenku na skafandr, ktery je nastaven na vyrovnavani tlaku taky asi moc bezpecne neni.

 

Na druhou stranu co si pamatuju, tak kosmonauti meli vetsinou jiz zminovane Casio G-Shock. Ale cerpam z fotek zevnitr.

Posted

Tady je krasny seznam techto vesmirnych hodinek: digilander.libero.it/generalresearch.

 

A uz jsem to pochopil i s tim upevnenim na ruku. Pouziva se podobny NATO reminku. Podle fotky tak vypada, ale asi bude mit nejak vyresenu i pruznost.

 

Nejak bude muset byt resena i vodotesnost. Jak tak premyslim, uplne nejlepsi bude nulova vodotesnost. Mam pravdu?

Posted

Jojo, to jsem take nesel, jaky je ale zdroj informaci ???

U techto hodinek se o vodotesnosti opravdu neda mluvit - museli by mit "heliovy" ventil a to radne dimenzovany... :-) jinak by asi kosmonaut, astronaut, atd naut koukal jak by ho sklicko cvrnklo do cela!

reminek je myslim normalni kus sucheho zipu - a vypoada to, ze se ev. zmenam prizpusobuje skafandr...

  • 1 month later...
Posted

je to všechno jenom západní propaganda a reklama ;) ......... potažmo k čemu mi budou certifikované hodinky do vesmíru,když tam nikdy nestrčím ani špičku nosu ......... a i kdyby se to stalo tak mě tam čas zajímat nebude .....

 

Posted

v roku 1989 sa Omega Speedmaster Professional stali oficialnymi hodinkami ruskych kozmonautov. Roskosmos certifikoval aj Fortis

Posted

Uz jsem toto tema nadhodil na srazu v Brne. Jak mohou byt hodinky certifikovane pro cesty do vesmiru vodotesne na 200m, viz treba Fortis. Nejsem si jisty, jestli by vzduchoprazdno prezily. Chapu to u hodinek Omega, ktere nejsou vodotesne vubec (ty co jsem videl na fotce z muzea Omegy, ktere ma kosmonaut nasazena na skafandru). Tam by z nich vzduch mel bez problemu uniknout, ale co ty Fortisky? Neroztrhnulo by je ten vnitrni pretlak?

Posted
Uz jsem toto tema nadhodil na srazu v Brne. Jak mohou byt hodinky certifikovane pro cesty do vesmiru vodotesne na 200m, viz treba Fortis. Nejsem si jisty, jestli by vzduchoprazdno prezily. Chapu to u hodinek Omega, ktere nejsou vodotesne vubec (ty co jsem videl na fotce z muzea Omegy, ktere ma kosmonaut nasazena na skafandru). Tam by z nich vzduch mel bez problemu uniknout, ale co ty Fortisky? Neroztrhnulo by je ten vnitrni pretlak?

 

Vem si co by se melo stat s nadrzema na vzduch, spis bych se bal chladu ( smrstovani kovu a tuhnuti oleje )

Posted
Uz jsem toto tema nadhodil na srazu v Brne. Jak mohou byt hodinky certifikovane pro cesty do vesmiru vodotesne na 200m, viz treba Fortis. Nejsem si jisty, jestli by vzduchoprazdno prezily. Chapu to u hodinek Omega, ktere nejsou vodotesne vubec (ty co jsem videl na fotce z muzea Omegy, ktere ma kosmonaut nasazena na skafandru). Tam by z nich vzduch mel bez problemu uniknout, ale co ty Fortisky? Neroztrhnulo by je ten vnitrni pretlak?

 

Tězko by je roztrh. Na zemi je 1ATM, takže ve vakuu je o 1ATM méně :)

Posted

Mezi tzv. vesmírné hodinky lze bezesporu zařadit např. DOXU nebo Accutron

Posted
Vem si co by se melo stat s nadrzema na vzduch, spis bych se bal chladu ( smrstovani kovu a tuhnuti oleje )

 

Kolik je vlatne ve vesmiru (ve stinu)? Kolem -200 stupnu celsia?

 

Posted

Něco málo co je známé o kosmonautech bývalého SSSR tak ve volném prostoru používaly hodinky chronografy se strojky 3017 a 3133 (obchodní značky Strela Sekonda a Poljot) a o vodotěsnosti nelze ani mluvit spíše odolnosti proti prachu s plast sklíčkem.Akorát co jse dá předpokládat tak po výstupu byl určitě hodinový strojek a celý vnitřek vlivem působení vákua dokonale zbaven veškeré vlhkosti.Rozdíly v přesnosti chodu v té době asi nikdo nesledoval ale asi byly. Oba jmenované strojky bylo to nejlepší z celé RVHP co se dalo bez nároku na devizové prostředky pořídit.Je zmínka táké v ruskojazyčné literatuře o "elektronických hodinkách " pro kosmonauty bez bližšího popisu???

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...